vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

JANTY STICK v2

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
JANTY STICK v2
« στις: Ιουλίου 27, 2009, 16:15 »
Περίμενα λίγο καιρό για να κάνω το Review μου για το Janty Stick, και αυτό γιατί ήθελα να είμαι σίγουρος για ότι θα γράψω.
Ειλικρινά, τα συναισθήματά μου για αυτη την συσκευή πέρασαν από.... 1000 κύματα: Ενθουσιασμός, απογοήτευση, νευρα, ξανα ενθουσιασμός...
Το αποτέλεσμα; Το Janty Stick αξίζει, αλλά υπό προϋποθέσεις...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pSQcvjwHKao[/youtube]

Ti είναι το Stick: To Janty Stick είναι στην ουσία μια μαζικής παραγωγής "ιδιοκατασκευή". Αποτελείται από ένα πλαστικό case που στεγάζει την ΑΑΑ μπαταρία, ενα ενσωματωμένο φορτιστή, manual διακόπτη


Γιατι "V2"; - Το V2 είναι η "μετεξέλιξη" του αρχικού Janty. Μετεξέλιξη μόνο κατ'ονομα, καθότι στην ουσία απλά λύθηκαν κάποια προβλήματα που υπήρχαν με διαρροές υγρού και ελλατωματικούς διακόπτες.
Αυτά τα προβλήματα δεν ήταν σε ολες τις συσκευές, οπότε αν νιώθετε τυχεροί μπορείτε ακόμα να προμηθευτείτε την v1 έκδοση σε αρκετά πιο λογική τιμή...

Πακέτο: To Stick έρχεται σε ενα καλαίσθητο κυβικό πακέτο. Τα περιεχόμενα είναι το stick, 2 μπαταρίες, ενα πακέτο άδεια φίλτρα, ενα Janty classic pen style ατομάιζερ, το καλώδιο του passthrough (περισσότερα για αυτό μετά), μια δερμάτινη θήκη μεταφοράς και το manual.
Εμένα μου έστειλαν επίσης ως "δώρο" και 5 φιλτράκια RY4 high, καθώς και 10ml e-liquid Cigar High (πολύ καλό, και αρωματικό by the way!)



Πρώτες Εντυπώσεις: Σαν να σας βλέπω μπροστά μου....
"Βαρύ" θα πει ο ένας... "Γκουμούτσα", θα πει ο άλλος.... "Άσχημο" ο τρίτος....
Ε, καμμία σχέση!!! Το Stick ξεγελάει με την πρώτη ματιά, και αδικείται από τις φωτογραφίες. Είναι πολύ μικρό σε μήκος (για παράδειγμα το Black Line είναι ενα εκατοστό μεγαλύτερο), πολύ ελαφρύ και το πάχος του δεν είναι τέτοιο που να ενοχλει. Μπορείτε άνετα να ατμίζετε κρατώντας το με τα 2 δάχτυλα, να το έχετε "κρυμμένο" στην φούχτα σας.
Σιγουρα δεν μοιάζει με τσιγάρο, αλλά (με τους  :angry_orange: :fight_hammered2: :fight_shot_thickgun: :fight_shot_bandana: που έχουμε μπλέξει εδω...) ίσως αυτο να μην είναι και μειονέκτημα!

Οι διαστάσεις του (χωρίς τα εξτρά 2-2,5 εκατοστα του ατομάιζερ) είναι 7,5εκ μήκος, 2,5εκ πλάτος.
Η εξτρά θήκη που δίνεται μαζί στο πακέτο ειναι πρακτικότατη και καλαίσθητη. Χωράει το Stick και 2 μπαταρίες (ή 2 φιλτράκια) και μπορείτε να την κρεμάσετε στην ζώνη σας (όπως περίπου μια θήκη κινητού)


Μπαταρίες/Φορτιστής/Passthrough: Το stick χρησιμοποιεί μια επαναφορτιζόμενη 3,7v ΑΑΑ μπαταρία (στα 380mah παρακαλώ!) η οποία βγάζει άνετα ενα heavy ατμιστή για 3-4 ώρες. Αν είστε πιο φειδωλός στις τζούρες σας, δεν είναι υπερβολή να περιμένετε ακόμα και 8άωρα από την μπαταρία. Στα υπέρ της είναι πως είναι πάμφθηνη (μόλις 1,5 ευρω το κομμάτι), πράγμα που σημαίνει πως ακόμα και αν χάσει από την απόδοσή της, είναι πολύ οικονομική η αντικατάσταση.
Η μπαταρία μπαίνει στην θήκη δίπλα από το ατομάιζερ.


Ο χρόνος φόρτισής της είναι περίπου μια ώρα.
Ναι, αλλά που είναι ο φορτιστής;;; Μην ψάξετε στο κουτί. Δεν έχει...
Αντι αυτού σας δίνεται ενα απλό, κοινό, ευτελές USB καλώδιο, το οποίο εφαρμόζει στην mini USB θύρα στο πλάι του stick και φορτίζει την μπαταρία.
Το καλύτερο; Την ώρα που φορτίζετε, το καλωδιο εκτελεί και χρέη passthrough!


Ατομάιζερ: Το Stick ερχεται μαζί με ενα Janty ατομάιζερ, το ίδιο που χρησιμοποιεί το kissbox. Στην ουσία είναι φτιαγμένο έτσι ωστε να δέχεται οποιοδήποτε 801 pen style ατομάιζερ. Αν δεν σας αρέσει η συμπεριφορά του μαμίσιου, απλά το αλλάζετε!


Για τους "φαν" του 901 κυκλοφορεί ήδη αντάπτορας ώστε να χρησιμοποιείτε το αγαπημένο σας ατομάιζερ με το stick, όπως επίσης αναμένεται και ο αντάπτορας για 510 και M series.

Χρήση: To Janty stick δουλευει με ενα manual διακόπτη, αλλά για λόγους προστασίας του ατομάιζερ, η τζούρα δεν κρατάει "αιώνια". Υπάρχει ενα cutoff στα 12 δευτερόλεπτα (υπερ-αρκετός χρόνος κατα τη γνώμη μου). Η συσκευή εχει μπροστα ενα led το οποίο αλλάζει χρώμα ανάλογα με τον χρόνο που κρατάμε πατημένο το κουμπί. Στα πρωτα 6 δευτερόλεπτα ανάβει μπλε, μετα για 2 δευτερα γίνεται μωβ, αλλάζει σε κόκκινο για να προειδοποιήσει πως φτάνει στο τελος του cutoff, αναβοσβύνει για 5-6 φορες και τέλος... Cutoff!
Αντίθετα βεβαια από το Evo για παράδειγμα, δεν υπάρχει χρόνος αδράνειας μετα το cutoff. Απλά ξαναπατάτε το κουμπι και ατμίζετε.




Αυτα για το "επίσημο" review....
Πάμε τώρα για τις δικές μου παρατηρήσεις.

Α) Οι μπαταρίες είναι το μεγάλο + της συσκευής. Μικρές, φτηνές, με αξιοπρεπέστατη απόδοση. Εγώ που έχω το e-cig... πιπίλα με έβγαλαν άνετα 4ωρο! Απιστευτο! Και το καλύτερο, δεν εχει πέσει η αποδοσή τους καθόλου όσο καιρό το χρησιμοποιώ. Μέχρι τελευταία τζουρα δίνουν ακριβώς την ίδια ισχύ όπως με την πρώτη.
Το ότι είναι τόσο φτηνές (και μικρές) δε, τις κάνει ιδανικές για να εχετε αρκετές "καβάντζα"

Β) Η ιδέα του ενσωματωμένου φορτιστή/passthrough είναι ιδιοφυής! Με έχει βολέψει αφάνταστα να εχω 2 μπαταρίες φορτισμένες και μια σε χρήση, η οποία να φορτίζει όση ώρα (και καλά) δουλευω στο γραφείο.
Στην ουσία ο εξτρα φορτιστής τοίχου δεν είναι και απαραίτητος, αλλά αν θέλετε μπορειτε να τον προμηθευτείτε εξτρα.

Γ) Αν η μπαταρία είναι το σύν, το ατομάιζερ είναι το πλην! Το μαμίσιο πέθανε στις 3 μέρες, χωρίς να με ικανοποιήσει ουτε δευτερόλεπτο, καθότι η επαφή που έκανε μάλλον ήταν... ελλιπής, και πότε άτμιζε πότε όχι!

Δ) Πλεονέκτημα είναι το ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε άλλα 801 ατομάιζερ. Εγώ δοκίμασα της Mini Pipe μου (τα οποία επειδή είναι ενα "κλικ" πιο χοντρά, χρειάστικα..... πένσα για να τα βιδώσω), και είχα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια παραγωγή ατμού και throat hit σαν να έκανα την mini pipe! Με τα ατομάιζερ της TW είχα άλλη συμπεριφορά. Πιστευω πως όταν με το καλό βγει ο αντάπτορας για 510 θα πετάω στο 7ο ουρανό!!!


Σε γενικές γραμμές είναι μια αξιόπιστη 2η εναλλακτική, με προοπτικές και για πρώτη συσκευη (αν δεν σας ενοχλέι πως δεν μοιάζει με τσιγάρο), αλλά πιο πολύ για ατμιστές που εχουν μια  εμπειρία. ένας "Πρωτάρης" θα κοπανάει το κεφάλι του στον τοίχο μεχρι να βρει τα "χούγια" της.

Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 27, 2009, 16:29 »
Εξαιρετικό review.
Congrats Undie  :thumpup: .

Μία μόνο απορία :Υποτίθεται ότι τα pen style atomizers έχουν μεγαλύτερη αυτονομία υγρού κλπ κλπ.
Γιατί λες στο τέλος ότι θα προτιμούσες ένα 510 atomizer adaptor?

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 27, 2009, 16:29 »
Πολύ ωραία παρουσίαση  :respect:
Βρε under που πηγε η φωτογραφια σου ?   :o

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 27, 2009, 16:36 »
Εξαιρετικό review.
Congrats Undie  :thumpup: .

Μία μόνο απορία :Υποτίθεται ότι τα pen style atomizers έχουν μεγαλύτερη αυτονομία υγρού κλπ κλπ.
Γιατί λες στο τέλος ότι θα προτιμούσες ένα 510 atomizer adaptor?

Με ικανοποιεί πολύ το Throat hit του 510, και επειδή μ'αρέσει και το dripping (αρα η αυτονομία του φίλτρου δεν είναι και μεγάλος παράγοντας) και το stick ενδεικνύεται γι'αυτό , μάλλον θα με βολέψει πιο πολύ.

Πολύ ωραία παρουσίαση  :respect:
Βρε under που πηγε η φωτογραφια σου ?   :o

Οσοι με είδαν, με είδαν!!! Δεν είναι και για χόρταση!  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 27, 2009, 16:59 »
 :thumpup: :thumpup:
Κριτική και παρουσίαση με τα όλα της.  :)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 27, 2009, 18:22 »
Τέλεια παρουσίαση η οποία μου άναψε φωτιές.
Το θέλω το Janty stick! :))
Θα περιμένω όμως όσο καιρό χρειαστεί μέχρι να βγει ο αντάπτορας για τα 510 ατομάιζερ.
Δε θέλω να μπλέξω με πολλά, οπότε το one fits all με βολεύει. Μιας και ατμίζω BL θα έχω τα ίδια ατμ, και φίλτρα.

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 28, 2009, 08:18 »
thanks for the review Undertaker.

Αποσυνδεδεμένος GoldenCat

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το ημερολόγιο μιας γάτας
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 31, 2009, 10:14 »
Congrats για την περιγραφή!!!  :thumbup_move_2:

Το θέλωωωω..!!!  :hapy_crazy:

Δυστυχώς θα περιμένω να περάσει το καλοκαίρι..!!!  :baby:

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 05, 2009, 14:24 »
UNDER , ευχαριστώ
Για πες τη γνωμη σου και για τη γευση με το Janty σου, σε σχεση με τα προηγούμενα...  :)

Η γευση στο Stick εξαρτάται από τα ατομάιζερ που θα χρησιμοποιήσεις. Εγω εχω δει τεράστια διαφορά μεταξύ του μαμίσιου ατομάιζερ, του TW, της mini pipe και ενος no-name κινέζικου που έβαλα.

Αυτο σημαίνει βεβαια πως εσυ πχ σαν fan του 901, με ενα αντάπτορα θα μπορεις να εχεις την ίδια γευση που εχεις και τωρα από το stick....

Και εγω σαν λάτρης του Black Line, θα περιμένω πως και πως τον αντίστοιχο ανταπτορα για 510, και μετα θα δώσω απλά πάγια τραπεζική εντολή στην Nobacco να μου στέλνει υγρα και ατομάιζερ!  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 27, 2009, 02:10 »
Επανέρχομαι στα του Janty Stick, μετα από ένα μήνα χρήσης....

Απόδοση μπαταρίας: Με μια λέξη: ΑΨΟΓΗ. Οι μπαταρίες (εναλλάσω μεταξύ 3) εχουν ακριβως την ίδια απόδοση που είχαν και την πρώτη μέρα. Οι "3 με 4" ώρες που είπα στο αρχικό μου review ήταν μάλλον.... πεσσιμιστικες! Με 3 μπαταρίες βγάζω πια άνετα ολόκληρη μέρα, καθότι ο οφέλιμος χρόνος τους είναι περίπου 4-5 ώρες.

Case: Σε πολλά σημεία όπου το χρώμα είναι ασημί εχει αρχίσει να ξεφτίζει. Ειδικά μπροστά εχει γίνει πια εντελώς μαυρο. Εμένα δεν με ενοχλεί η εμφάνιση οπότε... μικρό το κακό.

Button: Το κουμπί ποτε-πότε κάνει "νερά". Ή δεν πατιέται με την μια ή πατιέται αλλά "ξεπατιέται" αμέσως. Δεν το κάνει συχνά (περίπου 1 φορα ανα 20-30 τζουρες) αλλά είναι σπαστικό, ειδικά την μέρα που με πολύ φως δεν βλέπεις αν εχει αναψει το led, με αποτελεσμα να ρουφας τσάμπα.

Αυτα μέχρι στιγμής. Σε γενικές γραμμές παραμένει μια πολύ καλή αγορά για όποιον τον ενδιαφέρει η αυτονομία. Ελπίζω σύντομα να βγουν οι αντάπτορες για 510 και M series, γιατι τα 801 ατομάιζερ είναι για τα μπάζα! 7 σε ένα μήνα; Ελεος!!!!

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2009, 17:11 »
To http://funstore.gr  έχει φέρει προσαρμοστή DSE 901 για Janty Stick v2 :D

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2009, 17:16 »
Τι να το κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;; Για 510 θέλω εγώ, αλλά που........  :( :( :(

Θα το τιμήσω πάντως.....

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2009, 17:19 »
Α, περίμενε λίγο γιατί γράφει οτι θα φέρει σύντομα κ για άλλους τύπους ατομιζέρ.!

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2009, 17:22 »
Από τα τέλη Ιουλίου υποτίθεται πως θα ερχόταν ο 510 αντάπτορας, και όσο τον είδες τον είδα....
Βγήκε σε κάποια φάση ένας, αλλά αποδείχθηκε προβληματικός και ανεκλήθη.

Τεσπα.... σε αναμονη!   

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: JANTY STICK v2
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 00:17 »
Ήρθε το stick στο funstore!  Θα το αγοράσωωω! :))
Τι λες κι εσύ undertaker; Θα μου πεις.., να διαβάσω τα review που έχεις κάνει, σωστά.
Αλλά...τί λες; :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix