vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 1 χρήστης
amdnikos

Twitter

Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 13:11 »
Μπράβο παιδιά! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 13:27 »
Ευχαριστουμε για ολες τις ενεργειες που κανετε.

Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 13:43 »
κατ αρχάς ευχαριστώ πάλι για την πρωτοβουλία και την ενέργεια σας.
1. αυτή η επιστολή είναι ακριβώς ίδια με την προηγούμενη; γνωρίζετε κατί σε αυτό το θέμα; γιατί το σημείο "μέρη αυτών" είναι αόριστο.
2. "έχει συσσωρευτεί μεγάλος όγκος δεμάτων" σημαίνει οτι ακόμη δεν ξέρουν τι θα κάνουν τα κατασχεμένα με "ανάμεικτα" αντικείμενα. υπάρχει πιθανότητα δηλαδή (έστω 1/άπειρο) να ξεχωρήσουν πχ συρμα, βαμβάκι απο ατμο/μοδ, τουλάχιστον στα επόμενα δέματα;

Αποσυνδεδεμένος nikpoth

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 13:47 »
Ούτε ο Τσακαλώτος δεν ξέρει

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:03 »
«Έχει συσσωρευτεί μεγάλος όγκος δεμάτων» σημαίνει πως δεν ξέρουν τι να κάνουν τα κατασχεμένα. Τελεία. Να ανοίγουν δέματα και να ξεχωρίζουν σε απαγορευμένα και μη, είναι πρακτικά απίθανο, ίσως και παράνομο. Αυτό που ελπίζουμε είναι να τους πουν να τα επιστρέψουν στον αποστολέα ώστε να πάρουμε μέρος των χρημάτων πίσω και εγώ που είμαι υπερβολικά αισιόδοξη και αιθεροβάμων, ελπίζω να τους διευκρινίσουν ποια απαγορεύονται και σε περίπτωση που έχουν κατασχεθεί δέματα που όλο το περιεχόμενο τελικά δεν ανήκει σε αυτά, να αποδεσμευτούν και να αποσταλούν στους έρμους που τα κλαίνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:14 από anarxaki »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:12 »
Θα μας τα δώσουν λίγο πριν τα Χριστούγεννα μετα πληρωμής του ΦΠΑ να κάνουμε όλοι μαζί Happy Holidays :))

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:20 »
Είμαι ικανοποιημένος από τις μέχρι τώρα ενέργειες όσον αφορά τη διαχείριση του θέματος που απασχολεί εμάς τους ατμιστές , από το Διοικητικό Συμβούλιο της Κοινότητας Ελλήνων Ατμιστών.

Εχω δηλώσει κατ' επανάληψη ότι το ΔΣ της ΚΕΑ, γνωρίζει τι πρέπει να κάνει και πότε πρέπει να ενεργήσει. Τους έχω εμπιστοσύνη.

Τα θετικά αποτελέσματα για μας, δυστυχώς ,δεν εξαρτώνται μόνον από την ΚΕΑ.
Αλλωστε Παγκόσμια, Πανευρωπαικά και στην Ελλάδα, "" Δύσκολοι καιροί για ατμιστές "  

Εύχομαι τα καλύτερα, κατά το δυνατόν , αποτελέσματα.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2017, 18:25 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:26 »
Να ανοίγουν δέματα και να ξεχωρίζουν σε απαγορευμένα και μη, είναι πρακτικά απίθανο

Δεν είναι καν απίθανο. Έχουν δηλώσει πως δέματα που περιέχουν απαγορευμένα είδη, θα δεσμεύονται μαζί με τυχόν μη απαγορευμένα είδη που μπορεί να περιέχουν.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:27 »
υπάρχει πιθανότητα δηλαδή (έστω 1/άπειρο) να ξεχωρήσουν πχ συρμα, βαμβάκι απο ατμο/μοδ, τουλάχιστον στα επόμενα δέματα;

Ούτε μία στο τρισεκατομμύριο.
Το έχουν ήδη διευκρινήσει αυτό.
Τα δέματα αντιμετωπίζονται στο "όλον" τους.
Δεν ξεχωρίζουν τα αντικείμενα που βρίσκονται μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 14:57 »
Να βοηθήσω λίγο στην κατανόηση της ενημέρωσης από τη διεύθυνση του τελωνείου:

Οποιαδήποτε απάντηση, όποτε και αν ληφθεί και κοινοποιηθεί στο Σύλλογο, δεν αποτελεί λύση στο θέμα των διασυνοριακών. Το μόνο που μπορεί να αποτελέσει, είναι μία επίσημη απάντηση για το τι τελικά ισχύει, και τι οδηγίες θα δώσει το ΥπΟικ ως προς την εφαρμογή του Νόμου 4419.

Και φυσικά, κάθε επίσημη γραπτή απάντηση από τους "υπευθύνους", είναι ένα εργαλείο στα χέρια του Συλλόγου ώστε να υπάρχει έγκυρη και επίσημη ενημέρωση, και όχι εικασίες και αυθαίρετες ερμηνείες όπως έχουμε κατά καιρούς διαβάσει εδώ και στα ΜΚΔ. Και μέσα σε αυτές τις αυθαίρετες ερμηνείες, βάζω ΚΑΙ τυχόν δικές μου που έχω δώσει ως απαντήσεις κατά καιρούς.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 17:07 »
Και εδώ έρχομαι να αναδείξω ότι η προώθηση του εγγράφου της ΚΕΑ μέσω των Τελωνιακών αρχών στο Υπουργείο, συνιστά από μόνο του επιτυχία για την ΚΕΑ διότι έτσι λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν σαν επίσημη αντιπροσώπευση των Ατμιστών Της Ελλάδος (Μελών). Ίσως φανώ λοιπόν γραφικός που συχνά πυκνά επαναλαμβάνω και προτρέπω συνατμιστές και μέσα από αυτό το Φόρουμ να γίνουν μέλη της ΚΕΑ και να δώσουν μεγαλύτερη δύναμη σε αυτή. Νομίζω ότι έτσι θα μπορέσουμε σε κάθε περίπτωση να απαιτούμε αυτά που μας πρέπουν (για την υγεία μας)σαν Ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 19:15 »
Ας μας ριξουν ενα προστημο win win! 

Αποσυνδεδεμένος FOUFOUTAS

  • 0
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 19:35 »
μπραβο σας!!!

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 08:12 »
Καλημέρα συναντμιστές. Επειδή κάποιοι παραπάνω αναρωτιόταν και τι θα αλλάξει αν γραφτούνε πολλοί στη ΚΕΑ? δεν μπορώ να μην το πώ (ζητώντας και συγνώμη για το offtopic) παρότι είναι προφανέστατο κατα τη γνώμη μου. Εχω ασχοληθεί σε διάφορα επίπεδα και από την εκεί πλευρά (συνδικαλιστές) και με την απο πέρα πλευρά (Υπουργεία - Υπουργούς) και σας βεβαιώνω ότι αν περιμένανε έξω από κάποιο Υπουργικό Γραφείο, όχι μόνο για να εξετάσουν το θέμα τους ακόμα και να τους ακούσουνε, ένας σύλλογος που εκπροσωπύσε 100 άτομα και κάποιος άλλος που εκπροσωπύσε 10.000 με ποιόν από τους δυο λέτε ότι θα ασχολούταν ο υπουργός ? και ποιός αίτημα ήταν πιθανότερο να λυθεί λέτε ? Να μην πω ότι σε ένα κάλεσμα ή μια παράσταση είναι το ίδιο να είναι 10 άτομα ή 500 έξω από ένα κτίριο ?

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διευκρινήσεις από τα Τελωνεία για την εισαγωγή προϊόντων
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 12:05 »
Επειδη εχω ασχοληθει κι εγω κατα καιρους με το  λαβυρινθο του ελληνικου δημοσιου, θα σου απαντουσα στη νο 1 ερωτηση: με τους 10000. Στη νο2 ερωτηση (που εχει και τη σημασια): Αυτου που εχει μπαρμπα στη Κορωνη, και τις σωστες ακρες!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 55 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro