vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, 2Fdeal, camber, Jorge

Twitter

Nextiny Genesis Atomizer by VWM

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #75 στις: Μαΐου 12, 2016, 21:39 »
Τον έχω στήσει κι εγώ με 325 και δεν έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος. Ίσως έφταιγε το mesh, αγορασμένο παλιά από replacesmoke. Με 200sf του Γερμανού, ήταν πολύ καλύτερη η απόδοσή του (13x70) αλλά τώρα τον έχω στημένο με 300άρι (13x55) από Γερμανία επίσης και νομίζω ότι αυτό του πάει πιο πολύ με 70% vg που ατμίζω και σύρμα 0,28 kanthal, στα 0,9Ω.
200sf και 300, αγοράστηκαν από Ατμόραμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #76 στις: Μαΐου 13, 2016, 00:07 »
200sf - 400

Ακομα και στον tiny , ειναι οτι καλυτερο.

Το 200αρι θα ανεβασει το υγρο πιο γρηγορα και το 400αρι θα το κρατησει ψηλα στην αντισταση.
Οπως και στον NG.
Το θεμα εδω (και στον NG), ειναι οτι το 200αρι θα ανεβασει το υγρο , θα ποτισει το 400αρι και η αντισταση θα ατμοποιησει μονο το υγρο απο το 400αρι.
Το 200αρι θα συνεχιζει να ''στελνει'' υγρο στο 400αρι , χωρις να ατμοποιειται το δικο του.
Οποτε ακομα και χαμηλες αντιστασεις και σε πολλα Watts , θα υπαρχει αρκετο υγρο παντα για να ατμοποιηθει.

Το 325 ειναι καλο , αλλα οπως σε ολα τα mesh , χρειαζεται και λιγο ''ανοιγμα'' , ωστε να μπορει να υπαρχει διοδος αναμεσα στις στρωσεις , για να μπορει να περπαταει περισσοτερο υγρο , απ' οτι σε ενα σφικτά δεμενο mesh.
Αν ειναι ... ενα σωμα μια ψυχή , τοτε ειναι λες και εχουμε μια στρωση mesh.
Ποσο υγρο μπορει να ανεβασει μια μονο στρωση mesh ????

Eκει ειναι και ενα απο τα κολπα του mesh............

Αποσυνδεδεμένος LestatMK

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #77 στις: Μαΐου 22, 2016, 19:48 »
Καλησπέρα και από εμένα.
Δεν ξέρω τι έκανα 4.5 χρόνια τώρα στο άτμισμα και δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να μου προσφέρει να δοκιμάσω. Επιεικώς θεωρώ ότι ξεστραβώθηκα... Πολύ ευχαριστημένος, τον παλεύω και ξοδεύω μέτρα σύρμα και mesh με δοκιμές. Με ευχαριστεί η διαδικασία ιδιαίτερα και ως νέος στο mesh, έχω να πώ ότι η τρομολαγνεία περι δυσκολίας είναι υπερβολική και αβάσιμη. Βέβαια δεν έχω εμπειρία με παλαιότερες υλοποιήσεις που δεν υπήρχε άξονας να δεχθεί το mesh, και πιθανώς δυσκόλευε το στήσιμο, αλλά σίγουρα όσον αφορά τον Nextiny θεωρώ ότι είναι προσιτός μεταξύ άλλων και σαν στήσιμο για κάποιον που έχει πιάσει επισκευάσιμους για λίγο καιρό. Σίγουρα υπάρχουν πολλές παράμετροι και περιθώρια πειραματισμού, όπως επίσης υπάρχουν κρυφές λεπτομέρειες που σίγουρα προσφέρουν διαφοροποίηση στην εμπειρία. Παρακολουθώ και διαβάζω τις παρατηρήσεις των πιο έμπειρων, μακάρι να έχω να προσθέσω και εγώ κάτι μελλοντικά  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2016, 09:30 από LestatMK »

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 12, 2016, 19:51 »
Μπηκα στο χωρο του mesh (που τοσο εκραζα και ελεγα ποτε δεν θα ασχοληθω με αυτο) με αυτον τον ατμοποιητη.

Εμπειρια ειχα μονο τζουρες με nextgen φιλου.

Γευσαρα, αθορυβος, βελουδινος, ντουμανατος, πανεμορφος και ενα airflow με ρυθμισεις για τα ολα τα γουστα μου.
Σε γενικες γραμμες αντιλαμβανομαι ενα πιο "ποιοτικο" ατμο.

Ενα αρνητικο μονο βρηκα, ζεματαει και ζεματαει πολυ σε βαθμο να μην μπορεις να κανεις απανωτες τζουρες.

Θα επιμεινω με αυτον τον ατμοποιητη στο mesh, ειδικα οταν ερθει και η ωρα για τα δικα μου στησιματα.
Ο συνατμιστης που τον πηρα μου τον εδωσε μπανιαρισμενο ετοιμο στημενο και ατμιζω με αυτο, δε θυμαμαι mesh (νομιζω 325) αλλα μια χαρα τα παει με ενα eliquid france που ειναι 50-50.

Γευρασα βγαζει το ειπα?     :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 12, 2016, 20:20 »
To mesh δεν θα σου δωσει καλυτερη γευση , αλλα θα σου δωσει πιο αναλυτικη .... αν μπορω να την περιγραψω ετσι....

Απλα στο ιδιο υγρο , θα εχεις πιο ευδιάκριτο το αρωμα του , σε σχεση με καποιο φιτιλατο ατμοποιητη.
Αν καποιος αυτο το λεει καλυτερη γευση  δεν ειναι λαθος , αλλα ουτε και σωστο κατα τη γνωμη μου παντα.
Πολλοι εχουν δει αυτη τη διαφορα και ο καθενας την ονομαζει οπως θελει.
Το σιγουρο ειναι οτι στο ιδιο υγρο θα υπαρχει διαφορα..................

Καλο mesh , σωστο κάψιμο (οχι πολυ....) και υπομονη...
Ανταμείβει 100% η αποδοση του...

Απολαυστε τον....

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 12, 2016, 20:39 »
Ναι δεν θα ελεγα τεραστια διαφορα στην αποδοση γευσης σε σχεση με φυτιλατους (οπου αυτους που εχω εστιαζουν εκει γιατι αυτο κυνηγαω)
Διαφορετικη ναι σιγουρα, πιο αναλυτικη μπραβο, ετσι θα χαρακτηριζα και εγω την αποδοση του mesh.

Κανενα tip για το ζεματισμα υπαρχει?
Ισως να ειναι και θεμα στησιματος, watts κλπ.
1Ω ειναι βλεπω η αντισταση τωρα και νομιζω 0.30mm συρμα και το εχω ριξει στα 14-14,5w στα 16+ μου καψαλιζει τα χειλη.

Εδω θα πω οτι κανω ΤΗΝ υπερβαση γιατι ατμιζω λιγο κατω λιγο πανω απο τα 10w.

Επισης να αναφερω οτι ειναι γνησιος.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 12, 2016, 20:52 »
Ntin φιλε μου ................... , ο τέλειος ατμοποιητης δεν εχει κατασκευαστει ακομα αγορινα.... ;D
.... νταξ..... και λιγο θερμοκρασια δεν θα μας πειραξει... ;D

Ειναι το μοναδικο μελανο σημειο για 'μενα και για ολους οσους ατμιζουμε με μεσατους ατμ/τες φιλε μου.
Η λυση ειναι τα πλαστικα , σιλικονουχα , υβριδικα (εχω και ενα ξυλινο) driptips.
Δυστυχως............ :(

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:17 »
Κατοχος απο εχθες και εγω...Ειπε να μπω στο κοσμο του mesh δειλα δειλα..Δεν εχω καμια εμπειρια..Απο αυτα που εχω δει και διαβασει καταλαβα οτι πρεπει τουλαχιστον για αρχη να τον στησω με 0.25-0.28 συρματακι 4-5 σπειρες..Για 50/50 υγρα μου ειπαν να παρω 325..για 30/70 το 250..Αν κανω λαθος διορθωστε με..Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω πλην οτι πρεπει μα προσεξω οι σπειρες να αναβουν σωστα κ να τις σφιξω πολυ στο μες;;

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:20 »
Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι πολλά.
Ξεκίνα με τις πληροφορίες που έχεις συλλέξει από εδώ και από βίντεος, και βλέποντας και κάνοντας.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:49 »
Κατοχος απο εχθες και εγω...Ειπε να μπω στο κοσμο του mesh δειλα δειλα..Δεν εχω καμια εμπειρια..Απο αυτα που εχω δει και διαβασει καταλαβα οτι πρεπει τουλαχιστον για αρχη να τον στησω με 0.25-0.28 συρματακι 4-5 σπειρες..Για 50/50 υγρα μου ειπαν να παρω 325..για 30/70 το 250..Αν κανω λαθος διορθωστε με..Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω πλην οτι πρεπει μα προσεξω οι σπειρες να αναβουν σωστα κ να τις σφιξω πολυ στο μες;;


Aν σφιξεις πολυ τις σπειρες , θα καταφερεις να μην ανεβαινει το υγρο ..............
Οι σπειρες θα πρεπει να κανουν επαφη επανω στο mesh , χωρις να το χαλανε.
Σκεψου οτι ειναι βαμβακι.  Θελεις να ειναι πολυ βαμβακι σε μια σπειρα και να μη μπορει το υγρο να περασει ;;;;

Kαλο mesh , σωστη προετοιμασια και τα κυριοτερα στοιχεια για να καταλαβεις το mesh και τη λειτουργια του ........................... 
υπομονη και επιμονή.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:08 »
Σας ευχαριστω..Οσο αναφορα τα νουμερα του μες ειναι σωστα;;

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:13 »
Μια χαρά είναι.
Αλλά παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα, η ποσότητα και το μήκος του mesh. Θα τα προσαρμόσεις στη πορεία σύμφωνα με το δικό σου γούστο.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:15 »
Το ξερω..Δυστυχως λιγα καταστηματα εχουν ποικιλια σε μες και τα περισσοτερα δεν εχουν την ποιοτητα που πρεπει..Μολις του παρω τον αερα θα παραγγειλω απο Γερμανια...

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:24 »
Μια χαρά σε βρίσκω.

Σε περίπτωση που αναρωτιέσαι για τις διαστάσεις με τις οποιες θα ξεκινήσεις, στη θέση σου θα ξεκινούσα με 13x50 για 325, και 13x55-65 για το 250. Αναφέρω 13 και όχι 13,5 διότι έχω παρατηρήσει ότι έχω καλύτερη τροφοδοσία με ελαφρώς ανασηκωμένο το mesh από τον πάτο.

Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nextiny Genesis Atomizer by VWM
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 15, 2016, 20:32 »
Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω εδω Στελιο....... :(
Ειναι κατι που θα πρεπει να το βρεις μονος σου φιλε.
Εγω για παραδειγμα βαζω 200supr fine και 400 .
Σκετο mesh εχω βαλει μονο 200sf.

Λογικα και βαση εμπειριας με αλλους Genesis , πιστευω οτι ειναι σωστα τα νουμερα , αλλα προσωπικη εμπειρια δεν εχω για να σου πω ναι ή οχι για τον συγκεκριμένο με τα mesh αυτα.
Ατμιζω 100% VG και το mesh δεν το εχω ποτε σφιγμενο πολυ .
Ειναι ας πουμε με κενα αναμεσα στα φυλλα για να περπαταει καλυτερα το υγρο.
Βαση εμπειριας ομως οπως σου εγραψα , πιστευω οτι θα δουλεψει.

Προσεξε στο καψιμο του mesh .
Θα πρεπει να το καψεις απλα για να αλλαξει χρωμα .
Δεν χρειαζεται πολυ ωρα καψιμο , αλλα σωστο.
Θα πρεπει δηλαδη να εχεις ενταση φλωγας τετοια που να μπορει να πυρωσει αμεσα το mesh , αλλα αυτο θα το κανεις για λιγο.
Μολις δεις να πυρωνει προχωρας και με το που τελειωνεις το πετας μεσα σε νερο.
Αυτο το κανουμε για να γινει το mesh σκληρό και να μη τσαλακωνει ευκολα.
Βγαζεις το mesh , το στεγνωνεις σε λιγο χαρτι και το ξανακανεις για 3 - 6 φορες , χωρις να καψεις πολυ το mesh.
Aπλα με το που βλεπεις οτι πυρώνει , συνεχιζεις πιο κατω.... κλπ.κλπ.κλπ.

Αν το καψεις πολυ , τοτε δεν θα ειναι ευκολο να σκληρύνει το mesh.  
Σημάδι οτι το mesh ...... χαλασε....

Αν μπορεις μετα τη '' σκλήρυνση '' , ποτισε με ελαχιστη γλυκερινη το mesh και βαλτου φωτια.
Θα πρεπει για καλυτερο αποτελεσμα να ειναι σκετη γλυκερινη χωρις νερο και αρωμα.
Αυτο θα φτιαξει ενα στρωμα απο καταλοιπα στην επιφανεια του mesh και ετσι θα ειναι πιο ευκολο να πατισει σωστα το συρμα χωρις να κανει εντονο hot spot .
Αν εχεις καποιο μηχανικο και καποια αδυναμη μπαταρια (ή καποια μπαταρια με χαμηλα Volts πριν τη φωρτισεις) , καλο θα ειναι να ξεκινησεις εκει το στησιμο , γιατι το ρευμα θα ειναι ικανο να σου δειξει τα λαθη , χωρις να σου κοψει το συρμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix