vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

302 επισκέπτες, 10 χρήστες
karga, dkostas, Milarepa, camber, Blackwolf, lagoudakis, Tem, Ποντικός, Jorge, lounik

Twitter

Αγόρασα το Nobacco mega e-go και πραγματικά μιλάμε για εργαλείο !

Είχα δοκιμάσει παλιότερα κάποιο άλλο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δεν λειτουργούσε καλά όλο τέλειωνε το φίλτρο με λίγες τζούρες, άσε που μετά από κάποιο σημείο σταμάταγε να ρουφάει και άναβε κόκκινο για λόγους προστασίας μου δήθεν.
- Επείδη το πράγμα με το τσιγάρο δεν πάει άλλο αποφάσισα μετά από περίπου ένα χρόνο να κάνω πάλι μια δοκιμή με το ηλεκτρονικό τσιγάρο , πήρα το mega e-go της nobacco και βλέπω διαφορά μιλάμε για εργαλείο.   Η μπαταρία απ'οτι βλέπω είναι πολύ μεγάλη οπότε δεν θα τελειώνει εύκολα.
Με λίγα λόγια μου φαίνεται πολύ καλό.

Ένα μόνο ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα υγρά με φυτική γλυκόλη , είναι πιο υγιεινά και γιατί ??  Επίσης μου είπαν οτι τα υγρά με φυτική γλυκόλη καταστρέφουν τον ατμοποιητή επειδή είναι πηκτά.

Αυτά από μένα , ελπίζω να το κόψω τελικά το παλιοτσίγαρο.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Δεν έχει αναφερθεί ότι είναι πιό υγιεινά. Το φυτικό δεν σημαίνει αναγκαστικά και υγιεινότερο.
Οσο αφορά τον ατμοποιητή, πράγματι είναι πιο πυκνόρευστα αλλά αυτό δυσκολεύει την απορόφησή τους απο το φίλτρο, οπότε σε περίπτωση που ο ατμοποιητής μένει στεγνός λογικό είναι να χαλάει γρηγορότερα. Αν όμως η τροφοδοσία με υγρό γίνεται κανονικά δε βλέπω το λόγο γιατί να χαλάει.


Ένα μόνο ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα υγρά με φυτική γλυκόλη , είναι πιο υγιεινά και γιατί ??  Επίσης μου είπαν οτι τα υγρά με φυτική γλυκόλη καταστρέφουν τον ατμοποιητή επειδή είναι πηκτά.

Καταρχάς καλως ήρθες :)
Μια διόρθωση: δεν έχουμε φυτική γλυκόλη. Τα υγρά που υπάρχουν έχουν σαν βάση είτε γλυκόλη προπυλενίου (PG) είτε φυτική γλυκερίνη (VG). Και οι δύο ουσίες εχουν καταγραφεί ως ακίνδυνες για τον ανθρωπο (μάλιστα η PG έχει και ήπια μικροβιοκτόνο δράση σύμφωνα με μελέτες).
Κατά τ΄αλλα ισχύουν όσα έγραψε ο Abet παραπάνω.
Γενικός κανόνας:
PG = πιο αραιό (ρευστό) υγρό με μεγαλύτερο throat hit
VG = πιο παχύρευστο υγρό με μεαλύτερη παραγωγή ατμού

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Οσο αφορά τον ατμοποιητή, πράγματι είναι πιο πυκνόρευστα αλλά αυτό δυσκολεύει την απορόφησή τους απο το φίλτρο, οπότε σε περίπτωση που ο ατμοποιητής μένει στεγνός λογικό είναι να χαλάει γρηγορότερα. Αν όμως η τροφοδοσία με υγρό γίνεται κανονικά δε βλέπω το λόγο γιατί να χαλάει.
Δεν θα παρω και ορκο αλλα νομιζω οτι η VG αφηνει περισσοτερα υπολειμματα.
Καποια στιγμη μαλιστα ειχα δοκιμασει σε καινουριο atomizer να βαζω καθαρη PG & VG (παντα με drip tip 3/4 σταγονες και μεχρι να σταματησει να βγαζει ατμο) ξεκινησα με PG μπολικος ατμος αλλα πολυ αραιος οταν εφτανε στο τελος απλα σταματουσε η παραγωγη ατμου σε αντιθεση με VG που εχει πολυ παχυρευστο ατμο αλλα οταν εφτανε στα τελειωματα μυρισε καμμενο. Προσωπικα πιστευω οτι για τα υπολειμματα πανω στην αντισταση ευθυνεται κυριως η γλυκερινη.

Αποσυνδεδεμένος limix

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αγόρασα το Nobacco mega e-go και πραγματικά μιλάμε για εργαλείο !
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 01, 2010, 20:48 »
Mόλις σήμερα μου ήρθε κι εμένα το mega e-go! Μιλάμε όντως για εργαλείο! Είχα ξεκινήσει κι εγώ πριν κάνα χρόνο με το πρώτο πρώτο της Nobacco, το λευκό, με το κόκκινο φωτάκι, και το παράτησα και για λόγους αυτονομίας (η μπαταρία 1 ώρα το πολύ κρατούσε) καθώς και για το γεγονός ότι σε 1 μήνα και οι δύο atomizer είχαν βγει off! Άσε που στο τέλος πιο πολύ υγρό έμενε στο στόμα μου παρά στο φίλτρο!
Έτσι με ελαφρά πηδηματάκια που λένε ξαναγύρισα στο κ.τ.  >:(
To mega e-go το είδα τυχαία στο site της Nobacco γύρω στα μέσα Οκτώβρη. Πήρα τηλ. και το παρήγγειλα έτσι ώστε όταν θα ήταν διαθέσιμο να είμαι από τους πρώτους που θα το αποκτήσουν. Ύστερα από αρκετή ταλαιπωρία για την οποία ευθυνόταν η εταιρία courier έφτασε σήμερα αισίως στα χέρια μου. Παιδιά μιλάμε είναι όντως εργαλείο!!! Εκτός από το γεγονός ότι μοιάζει με στυλό (χωρίς αντιαισθητικά φωτάκια κλπ), χαρίζει πλούσιο ατμό και ΤΕΡΑΣΤΙΑ αυτονομία τόσο σε μπαταρία όσο και στο υγρό, το οποίο το atomizer διαχειρίζεται καλύτερα. Μία σταγόνα στο φίλτρο και μία στο atomizer χαρίζουν απόλαυση για πάνω από ένα δύωρο (τουλάχιστον με τη συχνότητα που ατμίζω εγώ).
Τα τσιγάρα μου και ο καπνός μου είναι πάνω στον πάγκο της κουζίνας και ούτε καν με συγκίνισαν, από την ώρα που πήρα το mega e-go στα χέρια μου. Δεν ξέρω, το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι η.τ. για "βαριές" περιπτώσεις σαν τη δική μου και νομίζω πως θα με καλύψει απόλυτα.

Α! Και μην ξεχάσω. Μετά από απουσία σχεδόν ενός χρόνου, ΞΑΝΑκαλωσήρθα στην παρέα σας !  :thumpdown: 8)

Αποσυνδεδεμένος E GO

Απ: Αγόρασα το Nobacco mega e-go και πραγματικά μιλάμε για εργαλείο !
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 01, 2010, 21:23 »
πιστευω το e go ειναι μακραν το καλυτερο!!!!! :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 6 242 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:12
από Chris66
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34470 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556740 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 102 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139061 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz