vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2535 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 13:49 »
Μία σκέψη που έχω για την δυσκολία στησίματος που υποτίθεται έχει το Φαινόμενο:

Είμαστε πολλοί αυτοί που μάθαμε τι εστί επισκευάσιμος πάνω σε έναν Kayfun ή απλούς dripper, χωρίς να έχουμε κατεβάσει διάφορα μπινελίκια με παλιότερους ατμοποιητές που ήθελαν πραγματική μαστοριά για να στηθούν απλά. Ο KF και πολλοί που κινήθηκαν στην ίδια φιλοσοφία, συγχωρούσε λάθη τα οποία έτσι και τα κάναμε σε τίποτα ΙΑΤΤηδες, δεν θα ατμίζαμε ούτε τζούρα. Χαριτολογώντας, στους KF εκτός του 4 (για τον 2.1 δεν έχω άποψη), πετούσες σύρμα, φυτίλι ή βαμβάκι και άτμιζαν. Μπορεί όχι τέλεια αλλά άτμιζαν. Με την εμφάνιση του KF4, του Erl και του Φαινόμενου, έπρεπε να στήσουμε τηρώντας κάποιους κανόνες. Γεγονός που το γνώριζαν ήδη όσοι έχουν δουλέψει με ατμοποιητές με κεραμικό πχ, που και εκεί πρέπει να "κοπιάσεις" λίγο.

Το στήσιμο του Φαινό, δεν είναι δύσκολο (εκτός από από κάτι καλλιγραφίες του dem που με πιάνει κολούμπρα όταν τις βλέπω), είναι απλά διαφορετικό. Όταν προτοείδα το μέγεθος από την κεφαλή της βίδας, είπα "τι μ@@κία είναι αυτή". Δεν άργησα να καταλάβω ότι τελικά είναι απίστευτα βολικό να μην χρειάζεται να κάνεις ολόκληρη βόλτα το σύρμα γύρω από τη βίδα.

Όσοι λοιπόν ανήκετε, και βάζω φυσικά και τον εαυτό μου μέσα, στην γενιά των Kayfun και παρομοίων, μην το βλέπετε ως δυσκολία. Ακολουθήστε τους κανόνες, κυρίως την ύπαρξη βαμβακιού χωρίς κενά στο ντεκ και το Φαινό δεν θα σας αφήσει παραπονεμένους!

Κωνσταντίνε, άντε να μαζευτούμε κάμποσοι να χωθούμε στην FP να κάνει συνεργασία με το GUS για Phenomeno Grandmaster Edition( και Lucena, και Castle Long...)

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2536 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 14:44 »
Καλή ιδέα, να τους στέλνουμε συνεχόμενα mail. Kάποια στιγμή θα μας ακούσουν. :laugh1:


Θα μιλήσω καθαρά από προσωπική εμπειρία. Ο φαινό δεν έχει κανένα πρόβλημα με σταξίματα όσο τον έχεις σε ΟΡΘΙΑ θέση. Ακόμη και περισσότερο βαμβάκι να βάλεις δεν θα σου στάξει. Έχεις δικιο Τρύφωνα γιατί στην αρχή ήμουν και εγώ επιρεασμένος απο τον Κ4 οπότε έβαζα περισσότερο βαμβάκι από ότι έπρεπε.  Τα προβλήματα πάντα ξεκινούσαν όταν τον άφηνα σε πλάγια θέση στο τσαντάκι ή στο αυτοκίνητο ή στο γραφείο γιατί τον δουλεύω σε μηχανικό και βαριέμαι να ανοιγοκλείνω συνέχεια τις ασφάλειες. Και δεν μιλάω για έναν που μπορεί να υποθέσει κάποιος ότι παίζει και να ήταν αστοχία υλικού, αλλά και στους τρείς.


Δοκίμασα από 1.5mm μέχρι 2.5mm διαμέτρους και 3-4 διαφορετικών ειδών βαμβάκι. Τελικά τον μόνο τρόπο που βρήκα είναι στήσιμο σε 1.5mm με βεντάλια και να πιάνει σε όλη την βάση. Για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα στάξει πλέον κατέληξα σε ένα μικρό τριπάκι. Βιδώνω την καμπάνα μερικές στροφές και μετά την ξεβιδώνω. Αν το βαμβάκι έχει μείνει στην θέση του δεν παίζει θέμα διαρροών. Αν το βαμβάκι μετακινηθεί έστω και λίγο θα έχω διαρροές, οπότε κόβω ακόμη λίγο βαμβάκι μέχρι να φτάσω στο σημείο όταν ανοίγω και κλείνω καμπάνα το βαμβάκι να είναι στη θέση του. Αυτά πάντα και μόνο για όσους έχουν διαρροές σε πλάγια θέση, γιατί σε όρθια θέση δεν υπάρχει κανένα θέμα.


Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2537 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 14:58 »
Κωνσταντίνε κάτι δεν κάνεις σωστά ή κάτι δεν πάει καλά. Κυκλοφορώ καθημερινά με μοτοσυκλετα και έχω το μοντακι με το φαινόμενο μέσα σε τσαντακι το οποίο αφήνω στην μπαγαζιερα. Όλα εκεί μέσα κάνουν κωλοτούμπες. Οπότε τι ξάπλα τι ανάποδα όπως θες κάθεται το φαινόμενο. Δεν έχω καμία διαρροή ούτε καν σταξιμο. Στηνω έτσι



1,5 χιλιοστα διάμετρος αντίστασης.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2538 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:09 »
Να κάνω μια ερώτηση προς όσους έχουν πρόβλημα διαρροών κατά τις μεταφορές. Έχετε δοκιμάσει γενικά να κλείσετε τελείως την καμπάνα όταν το βάζετε στο τσαντάκι πχ ή στην τσέπη; Το πρόβλημα συνέχισε;  Ρωτάω διότι είχα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο όταν είχα τον Κάλιξ, αλλά με κλείσιμο καμπάνας πριν μπει στην τσάντα οι όποιες διαρροές είχαν εξαφανιστεί. Εκεί βέβαια όταν κλείσεις τελείως την καμπάνα, κλείνει τελείως και η παροχή υγρού.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:15 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2539 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:16 »

πως γινεται να κλεισει τελειως?
νομζιω δεν πρεπει να γινεται να κλεισεις τα υγρα μονο με μια πατεντα που ειχε αναφερθει απο ενα μελος νομιζω στο νημα..
μπορει να κανω και λαθος βεβαια.


αν γινοταν  να γινοταν καποια αναβαθμιση και να βιδωνε ανετα η καμπανα στη βαση και επισης η βαση να ειχε και σπειρωματα εκτος απο οριγκακια θα ηταν ο ιδανικος ατμο σε ολα πιστευω!


πιστευω θελει λιγο καιρο να συνηθισει το χερι τον ατμο και μετα ισως ολα να ειναι καλυτερα.
η πιο λιγο βαμβακι ωστε να μην επηρρεαζει την καμπανα στο βιδωμα
η πιο πολυ αλλα με σωστο βιδωμα.
δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο.


προσωπικα επειδη τον εχω καιρο παει το χερι τωρα πια μονο του,αλλα στις αρχες ημουν στα  :wall: :angry_orange:


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2540 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:17 »

στον κάλυξ τα υγρά κλείνουν τελείως στον phenomenon όχι
στον phenomenon ποτε δεν ανοίγω την καμπάνα και πάντα έχω σωστή τροφοδοσία

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2541 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:18 »
Εγώ την καμπάνα την εχω πάντα κλειστή τέρμα (σπάνια έχει χρειαστεί να την ανοίξω μισή με μια στροφή λόγο σφιχτότερου βαμβακιού μου) και κάνω 70vg-30pg. Δεν έχει την ίδια λογική - ανάγκη με τον calix που κλεινει τελειως...
Κωνσταντίνε ότι είπε ο zalaros και για μένα. Ποτέ πλέον δεν έχω διαρροή σε όποια θέση. Αν δεν θες να κανείς το Ζ που βλέπεις απο πανω κάνε την βεντάλια αλλά ψαλίδισε διαγώνια απο την άκρη μεχρι το πανω μερος της αντίστασης και τις δυο μεριές του βαμβακιού σου. Ετσι οταν κλείνεις την καμπάνα δεν θα ακουμπά στα τοιχώματα το βαμβάκι και δεν θα κουνιέται

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2542 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:19 »
Κλειστή καμπάνα κ εγώ σε μια θήκη ego κ στο σακίδιο πλάτης στο μηχανάκι διαρροές δεν είχα ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2543 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:22 »
@Ζalaros μπορεί και να κάνω λάθος. Δεν αποκλείω τίποτα. Έχω δοκιμάσει και το στήσιμο που δείχνεις. Το μόνο που μένει είναι να τους στείλω να τους δούνε τα παιδιά. Απλά σε ΙΑΤΤΥ, dripper και άλλους που θεωρητικά έχουν πιο δύσκολο στήσιμο δεν είχα κανένα πρόβλημα :confused1:




Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Εγώ την καμπάνα την εχω πάντα κλειστή τέρμα (σπάνια έχει χρειαστεί να την ανοίξω μισή με μια στροφή λόγο σφιχτότερου βαμβακιού μου) και κάνω 70vg-30pg. Δεν έχει την ίδια λογική - ανάγκη με τον calix που κλεινει τελειως...
Κωνσταντίνε ότι είπε ο zalaros και για μένα. Ποτέ πλέον δεν έχω διαρροή σε όποια θέση. Αν δεν θες να κανείς το Ζ που βλέπεις απο πανω κάνε την βεντάλια αλλά ψαλίδισε διαγώνια απο την άκρη μεχρι το πανω μερος της αντίστασης και τις δυο μεριές του βαμβακιού σου. Ετσι οταν κλείνεις την καμπάνα δεν θα ακουμπά στα τοιχώματα το βαμβάκι και δεν θα κουνιέται


Chzamp ο τρόπος που αναφέρεις με την βεντάλια και το ψαλίδισμα διαγώνια είναι ο μοναδικός που βρήκα και δεν στάζει. :respect:


Σχετικά με την καμπάνα προσωπικά δεν την ανοίγω ποτέ γιατί ποτέ δεν έιχα θέμα υποτροφοδοσίας.


Στο μόνο που πάει το μυαλό μου είναι στο βίδωμα της καμπάνας, αν έστω και λίγο βρεί βαμβάκι και το πάρει μαζί της στο γύρισμα τέλος.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και τώρα που το σκέφτομαι στο παράδειγμα του Zalaros το βαμβάκι κατεβαίνοντας φεύγει απόδεξιά προς τα αριστερά, δηλαδή προς την φορά που βιδώνει η καμπάνα. Αν το δοκιμάσουμε αντίστροφα, δηλαδή το τελείωμα από το βαμβάκι να είναι στην δεξιά πλευρά δεν ξέρω όπως πάει να βιδώσει η καμπάνα αν θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα. Το είχα δοκιμάσει και πάλι μου έσταζε
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:32 από constantinos77 »

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2544 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 15:59 »
Δάκρυα τέλος, όχι πια δάκρυα...


Είχα και εγώ που και που αυτό το θεματάκι με τα δάκρυα από δική μου παράληψη στο μεταλλικό airflow και είπα να μοιραστώ μαζί σας την λύση.


Καλό είναι να αναφερθώ πρώτα στο γεγονός πως βοηθάει στο θέμα των διαρροών το κούμπωμα του ντεκ ποιο έξυπνα. Είναι λογικό να κεντράρουμε τις τρύπες του airflow του ντεκ με αυτές του τανκ γιατί με το ακαριαίο κλείσιμο του ατμοποιητή η πίεση που μπορεί να δημιουργηθεί θα κάνει το υγρό να το βάλει στα πόδια και να πάει όπου μπορεί, εφόσον έχουμε παραγεμίσει το τανκ.


ας επιστρέψω στα δάκρυα...


Η λύση είναι απλή, μετά από κάθε αναπλήρωση και πριν το "ακαριαίο" κλείσιμο, καθαρίζουμε με μια χαρτοπετσέτα γύρω γύρω το ντεκ στα ο-ρινγκ αλλά και αντίστοιχα στο τανκ, οπότε μετά το κλείσιμο των δυο θα είναι καθαρή η περιοχή του airflow και "Δάκρυα τέλος"


Bonus Tip
Μπορούμε μετά από αναπλήρωση υγρού να αφαιρέσουμε το επάνω δαχτυλίδι που κλείνει τις δυο τρύπες και ίσως να τραβήξουμε και μια μικρή τόσο δα τζουριτσα και να το ξανατοποθετίσουμε. Με αυτό το τρόπο αποσυμπιέζετε το υγρό στο τανκ από το "ακαριαίο κλείσιμο" και ο ατμοποιτής δουλεύει σαν τραίνο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2545 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 17:17 »
Εγω θα ξαναπώ ότι μάλλον έχω τον πιο ευγενικό φαινόμενο, δεν έχει στάξει ποτέ ασχέτως αν τον έστησα βιαστικά είτε με kanthal ειτε με ni200. Το βαμβάκι πάντα βεντάλια το βάζω δεν το σκαλίζω, χτενίζω, κτλ, λίγο το στρώνω να μην πετάει προς τα έξω και βιδώνω καμπάνα.
Την καμπάνα την ανοίγω μισή στροφή μόνο σε υγρά 75+ VG, ή όταν έχω στήσει mc διαμέτρου 2.4mm και πάνω.
Μέχρι να στεγνώσει το υγρό στο τανκάκι, καμένο δεν παίρνω.




Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2546 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 22:09 »
Πριν λίγη ώρα που πέρασα από Gus για ένα τανκάκι, έτυχε και δοκίμασα ένα από τα καινούρια drip tips που έχει σχεδιάσει ο Κώστας. Πέρα από την δεδομένη καλαισθησία του πράγματος, ήταν κάτι διαφορετικό από οτιδήποτε άλλο, τόσο στην εσωτερική αρχιτεκτονική όσο και στη τζούρα! Δυστυχώς δεν ήταν έτοιμο το τελικό φινίρισμα, αν και θα το έπαιρνα κι έτσι, οπότε αναμονή λίγων ημερών ;)

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2547 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 22:11 »
Γιώργο είδες και τα καινούρια τανκάκια; Σου άρεσαν;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2548 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 22:17 »
Τα είδα σε φωτο εδώ, αλλά όταν πήγα εκεί δεν είχα το μυαλό μου σ' αυτά και δεν ασχολήθηκα.
Ήθελα απλώς ένα straight tank που να δέχεται μόνο το επάνω δαχτυλίδι, αλλά το drip tip που δοκίμασα ήταν φανταστικό και σε εμφάνιση και σε απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2549 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 22:23 »
Να δω αν θα μπορέσω να περάσω από εκεί την Κυριακή μετά τα Χριστούγεννα, αλλά δεν φαντάζομαι να είναι ανοικτά. Μόνο εκείνη την ημέρα θα είμαι Αθήνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310441 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278765 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias