vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

208 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, ThioVag, Milarepa, lagoudakis

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #900 στις: Ιουνίου 16, 2015, 20:40 »
Να τονίσω και κάτι σχετικά με τον ατμοποιητή PhenomenoN ότι δεν είναι δύσκολος σε ότι αφορά το στήσιμό του και συγχωρεί μικρά λαθάκια που κάνουμε.
Η θα έχουμε υποτροφοδοσία και υποψία καμμένου και αμέσως να πούμε ότι δεν δουλεύει σωστά, υπάρχει λύση. Ανοίγουμε λίγο την καμπάνα και είμαστε ΟΚ.
Αν θα έχουμε υπερτροφοδοσία κάτι δεν κάναμέ σωστά και πρέπει να ξαναστήσουμε.
Τώρα αν στήνουμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο και ο τρόπος αυτός δεν φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα, δεν φταίει ο ατμοποιητής αλλά το στήσιμο που κάνουμε και πρέπει να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό.
Τα διάφορα στησίματα που βλέπουμε και ακούμε εδώ, δεν σημαίνει ότι θα δουλέψουν και σε μας πολύ καλά ή ότι θα μας φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, δοκιμές και πειράματα και κάτι για να γουστάρουμε και να περάσει η ώρα μας.
Λένε για τις μυτούλες στις εγκοπές, άλλος βάζει και άλλος όχι αλλά λειτουργει απροβλημάτιστα και με τους δυο τρόπους.
Λένε για το βαμβάκι να είναι σε σχήμα πι και να αγγίζει λιγο το deck της βάσης, αλλά λένε και να καλύπτει το deck, πάλι λειτουργεί.
Το πως θα στήσουμε αυτόν και κάθε άλλο ατμοποιητή είναι πάντα δικιά μας απόφαση.
Συγνώμη αν προσβάλω κάποιον αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου και όσο για το κατεβατό ήθελα από καιρό να τα γράψω.




Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #901 στις: Ιουνίου 16, 2015, 20:49 »
Υποψία καμμένου άντε να έχω πάρει σε 3-4 τζούρες το πολύ στα πρώτα στησίματα. Δεν κάνω κάποιο ιδιαίτερο στήσιμο. Μυτούλες στα αυλάκια δεν βάζω. Πρόβλημα με υπερτροφοδοσία δεν έχει τύχει ούτε μια φορά μέχρι στιγμής. Αντίσταση 1.2 - 1.4 Ohm με σύρμα 0.28 - 0.30. Την καμπάνα την ανοίγω λίγο όταν θέλω να βγάζει περισσότερο ατμό. Σε kayfun 4 τύχαινε να είχα κάποιες φορές υπερτροφοδοσία αλλά ποτέ υποψία καμμένου. Ο kayfun 4 ήταν ελάχιστα πιο εύκολος στο στήσιμο λόγο του ότι το βαμβάκι φώλιαζε πιο εύκολα στη φωλιά του. Το μόνο αρνητικό είναι το πιο δύσκολο γέμισμα σε σχέση με kayfun 4 γιατί κάνω γέμισμα από κάτω (όχι από τις τρυπούλες).

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #902 στις: Ιουνίου 16, 2015, 21:01 »
Προσωπικά K4 δεν έχω για να πω γνώμη. Είναι το ίδιο εύκολος και εξίσου ιδιότροπος όπως όλοι οι άτμο θέλω να πιστεύω. Μόνο με τον ιάττυ έχω ένα μικρό θέμα, αλλα που θα μου πάει θα τον καταφέρω και αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #903 στις: Ιουνίου 16, 2015, 21:15 »
Πάντως ρε παιδιά αν κρίνω απο την αρχιτεκτονική του (όπως έχω δει απο φωτό τουλάχιστον) μάλλον πρέπει να μπαίνει βαμβάκι μέσα στις εγκοπές.
Μου φαίνεται οτι ουσιαστικά τα αυλάκια είναι στη βάση της καμπάνας και οι άλλες εγκοπές οι επάνω είναι "θήκη/οδηγός για φυτίλι" που το οδηγεί στα αυλάκια.
Ειδικά αν πάρω ως δεδομένο (αν, λέω) οτι οι περισσότεροι ατμο εξ'οροσμού φτιάχνονται για silica, τότε πιστεύω πως αυτά τα κανάλια είναι για να μπαίνει το φυτίλι και να φτάνει στα αυλάκια χωρίς να το πιάνουν οι βόλτες.
Τώρα βέβαια μιλάω χωρίς να το έχω στα χέρια μου, απλά λέω τι εντύπωση μου δίνει σχεδιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #904 στις: Ιουνίου 16, 2015, 22:53 »
Να τονίσω και κάτι σχετικά με τον ατμοποιητή PhenomenoN ότι δεν είναι δύσκολος σε ότι αφορά το στήσιμό του και συγχωρεί μικρά λαθάκια που κάνουμε...

Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια σε επισκευασιμους (μονο Kayfun Lite+ και Magma εχουν περασει απ τα χερια μου), θα ξαναπω οτι σε σχεση με τον KLP, ειναι πιο απαιτητικος στο στησιμο του! Θες ο μικροτερος χωρος ατμοποιησης, το πιο κοντο ντεκ, τα πιο μεγαλα λουκια...θελει τον τροπο του! Στον KLP απ το πρωτο στησιμο ολα οκ, λες και ηξερα να τον στηνω...Στο Φαινομενο το πρωτο στησιμο (αφου απολαυσα τις πρωτες τζουρες!!!) μετα ειχα θεμα υπερτροφοδοσιας....σε αλλο στησιμο υποτροφοδοσιας...ολα τα εκανα με την ιδια λογικη οπως στον KLP....ομως ηθελε διαφορετικο λιγο τροπο!
Για να μην μακρυγορω αλλα ουτε και μπερδευω κανεναν, τον θεωρω ΑΡΙΣΤΟ ατμοποιητη σε ολα του, ΑΛΛΑ δε θα τον προτεινα σε καποιον αρχαριο με επισκευασιμους εν αντιθεσει με τον KLP που συγχωρει σχεδον τα παντα! Για τη γευση τους βεβαια ας μη μιλησουμε γιατι απλα ειναι η μερα με τη νυχτα!

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #905 στις: Ιουνίου 16, 2015, 23:03 »
Η ρύθμιση της καμπάνας (δυνατότητα ανοίγματος-κλεισίματος) στον Phenomenon βοηθάει πολύ σε θέματα υπέρ ή υπό τροφοδοσίας και έτσι με έχει συγχωρέσει αρκετές φορές σε μικρολαθάκια στο στήσιμο. Ο kfl+ σίγουρα συγχωρεί πιο πολλά λάθη στο στήσιμο, σε κάθε περίπτωση πάντως o Phenomenon είναι ένας εύκολος στο στήσιμο ατμοποιητής. Αυτό το λέω από προσωπική πείρα που δεν είμαι expert στο στήσιμο και τις περισσότερες φορές στήνω βιαστικά για να φύγω για τη δουλειά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2015, 23:08 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #906 στις: Ιουνίου 17, 2015, 14:11 »
Λοιπόν, ήρθε, στήθηκε, έπαιξε απροβλημάτιστα με την πρώτη και τώρα ήρθε η ώρα για τις πρώτες μου εντυπώσεις.

Κανένα απολύτως πρόβλημα στο στήσιμο.
0.30 kanthal, 1,7Ω, ff2 να πατάει σε όλο το ντεκ, χωρίς καμία ιδιαίτερη μεταχείριση. Υγρό Gambit (50/50)

Απο την αρχή φάνηκε οτι η γεύση είναι αλλού.
Ως επίγευση σου αφήνει αυτό που μυρίζεις στο μπουκάλι και λες "γιατί δεν το παίρνω αυτό ατμίζοντας ρε γ@μώτο και μυρίζει τόσο ωραία".
Στην αρχή είπα "ναι, οκ, φαίνεται να είναι λίγο πληρέστερη η γεύση αλλά όχι κάτι φοβερό".
Μέχρι που έκανα συγκριση. Το ίδιο υγρό σε kayfun lp. Μια τζούρα απο τον ένα, μια απο τον άλλο.
Εκεί πραγματικά ξεχώρισαν οι άντρες απο τα αγοράκια.
Υπέροχος.
Και ξαναλέω, έπαθα πλάκα γιατί τόσα χρόνια το είχα καημό που ένα υγρό μύριζε τόσο ωραία στο μπουκάλι και ατμιστικά έπαιρνα το 70% απο αυτό που μύριζα.
Τώρα μάλιστα.
Ειδικά μετά που βγάζεις τη τζούρα, στην επόμενη εκπνοή λες "ρε φίλε, gambit"

Τώρα όσον αφορά το χτύπημα.
Κι εκεί στην αρχή είπα "κρίμα ρε γ@#ώτο... δεν το έχει όσο ο kayfun".
Ωσπου ανέβασα +3watt.
Ω Θεοί του Ολύμπου..........!!!!!
Ναι, χτύπημα αλλά "γεμάτο". Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Όχι αυτό το γδαρσιματάκι/πνίξιμο. Γεμάτο. Νιώθεις οτι παίρνεις αυτό που ζητάς και στο λαιμό αλλά και στο διάφραγμα.
Ίσως ο καλύτερος χαρακτηρισμός είναι το "βελούδο" που είχε πει ένας φίλος σε προηγούμενο ποστ.

Γενικά τον έχω λατρέψει μέχρι στιγμής. Έχω κάνει σχεδόν 1 τανκ χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Πιπίλα.
Όσοι ενδοιασμοί είχα για το αν άξιζε τα λεφτά σε τέτοιες εποχές, απλά έφυγαν απο το παράθυρο.
Πραγματικά απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #907 στις: Ιουνίου 17, 2015, 14:26 »
Ποιον πήρες φίλε vato;
Τον Zest ή τον Lite;
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω έναν και αναρωτιέμαι ποιος από τους δύο δίνει καλύτερη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος ex-prince

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #908 στις: Ιουνίου 17, 2015, 14:33 »
Εγω εχω παρει δυο phen lite απο το  crazyvaper και ειμαι πολύ ευχαριστημένος και απο τον ατμοποιητη και άπο την εξυπηρέτηση

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #909 στις: Ιουνίου 17, 2015, 14:42 »
Τον lite με το bell cap πήρα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #910 στις: Ιουνίου 17, 2015, 14:52 »
Τις πρώτες μέρες, άτμιζα με τον Zest και αναφωνούσα "wow" συχνά πυκνά κοιτώντας τη γωνία μεταξύ ταβανιού και τοίχου!!! :))


Γευστική Νιρβάνα! :tongue_smilie:


Όσο για σύγκριση με KL... έκανα 10 μέρες με το ζόρι να ατμίσω 10 ml από το κλωνοκάστρο με τον KL πριν τον βάλω στο συρτάρι. :))


Μόνο ο ΙΑΤΤΥ μου έχει δώσει παρόμοια αίσθηση στα αρώματα... Όμως την κρυστάλλινη γεύση και ανάλυση του Phenomenon δεν...

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #911 στις: Ιουνίου 17, 2015, 15:10 »
Από αυτά που βλέπω δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην γεύση ανάμεσα σε zest και lite.
Την ίδια απόδοση γεύσης πρέπει να έχουν.
Με τον lite εξοικονομούμε και ένα 20άρικο.
Βλέπω και στο site του gus τις καμπάνες "phenomenon ειδική καμπάνα gus" και την "phenomenon extreme chimney".
Να υποθέσω ότι κάνουν και για τον zest και για τον lite;
Με ποια από τις δύο καμπάνες έρχεται ο ατμοποιητής σαν default;

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #912 στις: Ιουνίου 17, 2015, 15:14 »
Μπορείς να του διαλέξεις όποια θές

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #913 στις: Ιουνίου 17, 2015, 16:53 »
Συνεργασία με όλα τα προϊόντα του gus mod σε πολύ καλές τιμές αποκλειστικά στο crazyvaper στην Πετρούπολη με πολύ καλή εξυπηρέτηση και service

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #914 στις: Ιουνίου 18, 2015, 09:28 »
Εχω 2 φαινομενα απο το Πασχα και αφου τα αγαπησα παρολες τις περιπετειες που ειχα μεχρι να τους παρω τον..αερα..πηγα και πηρα αλλον εναν γιατι εχοντας καταληξει σε 3 σουπερ υγρα ηθελα να τα γευτω στο maximum των δυνατοτητων τους. Με τα φαινομενα το πετυχα. Ειναι σαν την ωραια ελληνιδα..γυναικα ..που σου βγαζει το ..λαδι..., τρεχεις απο δω και απο κει , χανεις τον υπνο σου, την παλευεις απο δω απο κει, σε σκαει, σε νευριαζει, σε αναστατωνει  :wall: ..αλλά αφου μαθεις τα τερτιπια της,τις ιδιαιτεροτητες της,το πως λειτουργει το μυαλο της και της παρεις το κολάι και εχεις το τιμονι..χαχα ..τοτε σε απογειωνει και σε φτανει στον παραδεισο. :angel: οσο καμια ΡΩΣΙΔΑ Κayfun.Τοτε λες χαλαλι σου και ας με βασανισες μεχρι να σε μαθω !
Ετσι και με το φαινομενο που αφου το μαθουμε και του παρουμε τον αερα, μας απογειωνει αλλά ελληνικά.. :respect:
Τι συνειρμοι και αυτοι ... :sfyrigma:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310517 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278800 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias