vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4185 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 19:07 »
με 0,32 και 1,24Ω που ατμίζω τώρα θέλω 12-13W για να δουλέψει σωστά και στα 15W που το έχω φτάσει δεν έχω καμένο σε συνεχόμενες τζούρες.
όσο μεγαλώνουν τα σύρματα πρέπει να μεγαλώνουν και τα watt για να μπορεί να ανάβει γρήγορα η αντίσταση και να μην έχουμε υποτονικό άτμισμα.
Πέραν της θεωρίας είναι και τα γούστα μας, μπορείς να βάλεις και 0,50 σύρμα και να ατμίζεις στα 10W αν αυτό σε ευχαριστεί.


με 0.32 σύρμα και αντίσταση 1.24 που έχεις το δουλεύεις 12-13 βαττ  και σωστά κάνεις γιατί με την αντίσταση που έχεις τα βολτ που τραβάς είναι 4.1 και στα 15 να πας δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί θα σου δώσει 4.5 βολτ σε αυτά τα βολτ που το δουλεύεις είναι το εύρος που δουλεύει καλά ένας kayfun σε σχέσει τα  5.2-5.3  βολτ που θα δώσει με αντίσταση 1.8 και 15 βαττ που σε απανωτές τζούρες ίσως να έχεις πρόβλημα . για να σου φύγει η απορία κάνε μια αντίσταση 1.8 και δώστο στα 15 βαττ. το δικό μου στήσιμο είναι το έξεις 1.9 micro coil με λίγο ανοιχτές σπείρες με 0.32 σε 2.5 μμ άξονα και το δουλεύω στα 11 βαττ με 4.5 βολτ το καλύτερο setup γεύσης στον kayfun

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4186 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 21:58 »
http://www.steam-engine.org/coil.asp


http://reprova.com/calc/


αυτά είναι ένας μπούσουλας για να βρίσκεις τα απαραίτητα ρεύματα, μετά παίζεις πάνω κάτω που σε ευχαριστεί.


για όλους τους ατμοποιητές είναι περίπου τα ίδια (με κεραμικό ίσος λίγο πιο χαμηλά).


Για να πάρεις καμένο πρέπει να δώσεις υπερβολικά watt ή να μην έχεις καλή τροφοδοσία, τα volt και τα watt από μόνα τους δεν δίνουν καμένα ούτε χαλάνε τη γεύση, όλα είναι σχετικά με την αντίσταση που έχεις φτιάξει.



Στη διάμετρο της αντίστασης 2αρα, 2,5αρα κτλ η μόνη διαφορά που είδα είναι ότι όσο πιο μικρή τόσο πιο αεράτη η τζούρα και το αντίστροφο.
Κλειστές ή ανοιχτές σπείρες η διαφορά για μένα είναι ελάχιστη.
Στο 0,32 σύρμα επιλέγω 1,2-1,3 αντίσταση για να αποδίδει καλά στα χαμηλά watt max 15, σίγουρα με 1,8-1,9 θα έχεις καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα γιατί μεγαλώνεις την επιφάνεια ατμοποίησης, αλλά ταυτόχρονα θέλεις και περισσότερα watt για να ανάψει η αντίσταση σε λογικό χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4187 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 13:41 »
Καλησπέρα :)
Μια βοήθεια παρακαλώ! Όταν γεμίζω τον KFL+ από πάνω, μερικές φορές μου βγάζει υγρά για λίγη ώρα.
Κάνω τα εξής.
Χωρίς να βγάλω το drip tip ξεβιδώνω το πάνω καπάκι από το τανκ.
Κλείνω με το δάχτυλο την τρύπα του αέρα που είναι χαμηλά.
Γεμίζω σχεδόν μέχρι τις εσωτερικές σπείρες.
Βιδώνω ξανά το πάνω καπάκι όχι μέχρι το τέρμα.
Γυρνάω ανάποδα και τότε σφίγγω το καπάκι.
Μετά από λίγο αρχίζει και βγάζει υγρά όπως επίσης έχει υγρά και εσωτερικά κατά το άτμισμα για λίγη ώρα.
Κάνω κάτι λάθος?

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4188 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 14:38 »
Όταν στο κάνει, βάλε μια χαρτοπετσετα στην τρύπα του αέρα και φυσα από το driptip, για να φύγουν τα περιττά υγρά.

Στάλθηκε από το JY-F1 μου


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4189 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 14:42 »
Σε κάθε περίπτωση όταν βιδώνει το πάνω καπάκι του τανκ στον ατμοποιητή τότε δημιουργείται εσωτερικά αυτή η πίεση που θα στείλει το υγρό στην τρύπα εισαγωγής του αέρα ακόμα κι αν το βιδώσουμε κρατώντας τον ανάποδα. Σε κάθε περίπτωση όμως, και το ότι σε μερικούς δεν φτάνει το υγρό στην τρύπα όταν φέρουν τον ατμοποιητή στα ίσια του μπορεί να οφείλεται ακόμα και στο πολύ βαμβάκι που πιθανότατα βρίσκεται μέσα στο deck κι απλώς απορροφάει το περίσσιο υγρό που στέλνει η πίεση μέσα στην καμπάνα. Ο ατμοποιητής δεν φτιάχτηκε για γέμισμα από πάνω παιδιά, τέλος. Το βιδάκι από κάτω φυσικά δεν μπορεί να δημιουργήσει τέτοια πίεση γι'αυτό και δουλεύει. Το πάνω καπάκι όμως είναι μεγάλο και την δημιουργεί, τι να κάνουμε τώρα. Απλώς, όπως φαίνεται, η "αλχημεία" σε κάποιους πιάνει, κι από καθαρή τύχη πιθανότατα.

Και απ'την άλλη, όλα αυτά τα βήματα είναι πιο γρήγορα τελικά απ'το να τον γεμίσετε κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4190 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 14:49 »
Ναι δεν έχεις κι άδικο σε αυτά που λες. Είναι σωστά. Κάποιες φορές ακόμη και με σύριγγα
να γεμίσεις, αν δεν την κρατάς σε κάποια γωνία σε σχέση με το εσωτερικό του τανκ,
λόγω πίεσης του αέρα, βγάζει και από εκεί υγρά κάνοντας μια μικρή υπερχείλιση
την ώρα που τον γεμίζεις. Στην αρχή που τον γέμιζα από πάνω, επειδή δεν βολεύει να έχω
πάντα σύριγγα πάνω μου, δεν μου έβγαζε ούτε σταγόνα. Έχει τώρα 1-2 μέρες που άρχισε να μου το κάνει
και μου φαίνεται παράξενο ???

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4191 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 16:33 »
Γεμίζω από την βίδα με ένα μπουκαλάκι από Liqua ή Hangsen των 30μλ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4192 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 18:42 »
Παιδες παλευω να βρω ενα καλω στησιμο.Θελω φουλ γευση και δεν με νοιαζει το ντουμανι καθολου.Λεπτοτερα συρματα η χοντροτερα;Πολλες σπυρες η λιγοτερες;Ξερω οτι ειναι στο γουστο του καθενος αλλα σιγουρα θα υπαρχει το (σχεδον)τελειο.Εχω και (tiny tank) και (clear view).Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4193 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 18:49 »
Σε 2.5mm διάμετρο 7 σπείρες 0.25 σύρμα ή 8 σπείρες με 0.28 σύρμα. Ελαφρώς ανοιχτές σπείρες και η αντίσταση κοντά στην τρύπα του αέρα. Aφράτο βαμβάκι ανοιγμένο βεντάλια σε όλο το deck.

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4194 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 20:20 »
Παιδες να κανω μια ερωτηση?Η καμπανα η κλασσικη του ατμο περα απο logo εχει διαφορα απο την tiny steam tuners στις διαστασεις της?Εννοω το βαρελακι!

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4195 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 20:23 »
 :nope:

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4196 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 20:30 »
Παιδες παλευω να βρω ενα καλω στησιμο.Θελω φουλ γευση και δεν με νοιαζει το ντουμανι καθολου.Λεπτοτερα συρματα η χοντροτερα;Πολλες σπυρες η λιγοτερες;Ξερω οτι ειναι στο γουστο του καθενος αλλα σιγουρα θα υπαρχει το (σχεδον)τελειο.Εχω και (tiny tank) και (clear view).Ευχαριστω.


την καλυτερη γευση θα την παρεις αν απαλαγεις απο το μαμα Σωμα.αν βαλεις κατι πιο κοντο οπως αυτα που εχουν οι Steam tuners θα δεις το φως σου.


αν εχεις κατι παρομοιο και παλι δεν εχεις γευση τοτε δοκιμασε 2αρα διαμετρο και θα με θυμηθείς.
οποιος θελει γεματη εντονη γευση παει σε 2αρα.


μου το ειχε προτεινει πριν πολυ καιρο φιλος μου καιφουνακιας...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4197 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 21:21 »
Παιδες παλευω να βρω ενα καλω στησιμο.Θελω φουλ γευση και δεν με νοιαζει το ντουμανι καθολου.Λεπτοτερα συρματα η χοντροτερα;Πολλες σπυρες η λιγοτερες;Ξερω οτι ειναι στο γουστο του καθενος αλλα σιγουρα θα υπαρχει το (σχεδον)τελειο.Εχω και (tiny tank) και (clear view).Ευχαριστω.

Χρησιμοποιώ τον ΚL+ πάνω από χρόνο. Μετά από μήνες πειραμάτων και δοκιμών με διάφορα σύρματα σε διάφορα πάχη κατέληξα στο ιδανικό για μένα στήσιμο που μου δίνει την καλύτερη υποκειμενικά γεύση.
Kanthal A1 πάχους 0,32mm 7 σπείρες διαμέτρου 2,5mm.
Απόσταση μεταξύ σπειρών 0,3mm έως το πολύ 0,5mm.
H αντίσταση βγαίνει 1,3 Οhm.
Toν δουλεύω από 12 έως 14 Watt το πολύ. :baby:

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4198 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 12:32 »
αυτοί που έχουν σφύριγμα στον ατμοποιητή τους, μου το έλυσε ο ίδιος ο σβοεμεστο με μήνυμα του ''βιδώνοντας την βίδα του αέρα τέρμα και σφιχτά και μετά ξεβιδώνοντας, την φέρνεις εκεί που θες τον αέρα''
και ω του θαύματος το σφύριγμα σταμάτησε.
δοκιμάστε και πείτε.
και ήμουν έτοιμος να τον δώσω :wall:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4199 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 12:46 »
Λογικά για να "πατηθεί" το λαστιχάκι που έχει στο τέρμα της.. βιδώνοντας την βίδα εκείνη ουσιαστικά το σπρώχνει ώστε να μπει για τα καλά στη θέση/φωλιά του κι έτσι σταματάει τον στροβιλισμό που πιθανότατα προκαλεί στην είσοδο του αέρα.. ;)




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63748 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix