vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 6 χρήστες
athanasiosm, tibolaso, vasim, manoslykos, Milarepa, camber

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 18:58 »
Γιαννη όλα τα καλα κανεις μόνο κουκια δεν σπερνεις .... (οφ τοπικ ετσι για χαλαρωμα) :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 19:18 »
Προσωπικά πιστεύω ότι η ωρίμανση θα πρέπει να γίνετε σε γυάλινα δοχεία
Μου έτυχε το εξής
Είχα πάρει ένα άρωμα καπνικό Ry4 Double και είχα κάνει 50 μλ
Σε κάποια περίοδο γέμισα έναν Kanger aerotank και άτμισα λιγάκι και το άφησα
Μετά από κάνα μηνα++ μου τελείωσε το 50 μελό και πήρα να ατμίσω από τον aerotank, θα έλεγα ότι το υγρό ήτανε είχε πιο έντονο το χρώμα και είχε αρκετά μα αρκετά πιο έντονη την γεύση.
Eννοειται οτι πρεπει να γινετε σε γυαλινα μπουκαλια και ακομη καλυτερα φιμε και μετα φυλαξη σε σκοτεινο μερος :thumpup: .Πλαστικα μονο τα μπουκαλακια που κουβαλαμε μαζι μας,10-20ml.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 19:13 »
Αν και η ερώτησή μου δεν αφορά ιδιοκατασκευή, αφορά ωρίμανση, οπότε το βάζω εδώ.


Στα έτοιμα υγρά, τελικά, χρειάζεται ωρίμανση; Υπάρχει περίπτωση να δούμε βελτίωση στην γεύση; Δοκίμασα το RY4 της Liqua, και όχι απλά απογοητεύτηκα... Πολλή κουραστική, και δεν μου φέρνει γευστικά αυτά που έχει σαν αρώματα. Επειδή είναι η δεύτερη φορά που με υγρό liqua, δεν έχω το αποτέλεσμα που περίμενα, υπάρχει περίπτωση, το οτι δεν κάνω ωρίμανση, να χαλάει το άρωμά-γεύση του;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 20:49 »
Φιλε μου αν δεν σου αρεσει το υγρο αυτο τοτε  δεν θα σου αρεσει γενικα ... συμβαινει .. αν θελεις ενα ετοιμο υγρο ωρημανση δεν νομιζω .. αν θελει να μεινει με ανοιχτο για λογους αλκοολ ισως .. αλλα για γευση ..χμμμ δεν ξερω ... αλλα εγω στην θεση σου θα το αφηνα στην ακρη για καμια εβδομαδα και θα το δοκιμαζα παλι .. αν παλι δεν..... τοτε χαριζεις ή πετας ...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 21:41 »
Για χάρισμα θα πάει... απλά με προβλημάτισε το 2 στα 2. Με τα la vape και τα t juice δεν είχα τόσο έντονα ενοχλητική γεύση. Οψόμεθα. Θα το αφήσω καμία εβδομάδα και ελπίζω να στρώσει.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 22:21 »
Δεν θέλει τόσο δυνατό Sous Vide περί το να σε πω ότι κάνεις το καλύτερο φαγητό με τέτοια μηχανήματα τέλος πάντων απλά έχει και με 50€ το πολύ σε lidl θυμάμαι είχε βγάλει προσφορά για ένα τέτοιο αλλά μην βλέπετε τέτοιες τιμές δεν αξίζει

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #231 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:56 »
ενα ακομα βιντεο για steeping .. εχει ενδιαφερον



[youtube]iC2UCL0J4es[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #232 στις: Απριλίου 21, 2015, 00:55 »
Αν και η ερώτησή μου δεν αφορά ιδιοκατασκευή, αφορά ωρίμανση, οπότε το βάζω εδώ.


Στα έτοιμα υγρά, τελικά, χρειάζεται ωρίμανση; Υπάρχει περίπτωση να δούμε βελτίωση στην γεύση; Δοκίμασα το RY4 της Liqua, και όχι απλά απογοητεύτηκα... Πολλή κουραστική, και δεν μου φέρνει γευστικά αυτά που έχει σαν αρώματα. Επειδή είναι η δεύτερη φορά που με υγρό liqua, δεν έχω το αποτέλεσμα που περίμενα, υπάρχει περίπτωση, το οτι δεν κάνω ωρίμανση, να χαλάει το άρωμά-γεύση του;
Μαλλον δεν σου παει το συγκεκριμενο υγρο. Εμενα μου φαινεται εντονο στη γευση και το αραιωνω...
Ωριμανση σε liqua δεν εχω κανει ποτε παντως

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #233 στις: Απριλίου 21, 2015, 01:02 »
Η  καλύτερη  ωρίμανση  λέγεται υπομονή  ..σε   σκοτεινό   σημείο  …………ταπεινη  μου  γνωμη
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2015, 01:26 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #234 στις: Απριλίου 21, 2015, 05:06 »
Διαφωνώ το σκοτεινό σημείο θα σε κάνει 2 μήνες για να γίνει άνθρωπος το υγρό σου.

Θέλει δωμάτιο το οποίο να μπαίνει φως ηλίου αλλά να μην το βλέπει το υγρό ο ήλιος. Απλά και όμορφα.

π.χ. Smoke After-8 3 μέρες σε ήλιο και άλλαξε χρώμα σε κίτρινο.

Ενώ το είχα μέσα σε κλειστό συρτάρι και άλλαξε μετά από 3 βδομαδες. Και φαντάσου σε φθηνά υγρά.

Και πίστεψε με ένας ακόμη τρόπος υπάρχει για εμένα που ξεπερνάει σε λεφτά και είναι το sous vibe. Αλλά εκεί θέλει rimer.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #235 στις: Απριλίου 21, 2015, 08:45 »
Εντάξει  θα  διαφωνήσω  λίγο  μιας  και  λίγο  μπερδεύεις  την  παράγωγη ενός τροφίμου[  άρωμα+ vg η pg ] …με  την  μαγειρική  ενός  τροφίμου 
 
*  Έτσι  σε  μορφή  ρητορικού  ερωτήματος  να  πω  ότι  ……δεν  συμφέρει  κανένα  να  πάρεις  ένα  άρωμα  και  να  περιμένεις  ένα  μεγάλο  χρονικό  διάστημα  για  να  γίνει  το  υγρό  ……….οπως  και  ποιος  θα  περιμένει  10  μέρες  να  γίνει  ένα  υγρό  …..πιστεύω  σχεδόν  κανείς ...  έτσι  δουλεύει  το  σύστημα  για  να  γυρνά  το  χρήμα  ………..
Άλλα   σεβαστές όλες  οι  γνώμες 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #236 στις: Απριλίου 21, 2015, 09:47 »
Αν και το έχουμε ξαναθίξει το θέμα της αναμονής για ωρίμανση, τείνω και εγώ να θεωρώ ότι όντως αν δώσεις αρκετό χρόνο στο diy υγρό σου θα πάρεις καλό αποτέλεσμα. Μια καλή μέθοδος ανάδευσης (πχ μαγνητική) βοηθάει επίσης πάρα πολύ.
Εχω ξαναπεί ότι ατμίζω υγρά που έχω φτιάξει πριν 3-4 μήνες. Δεν έχω πρόβλημα να ετοιμάσω 500ml από ένα υγρό που μου αρέσει και να περιμένω να ωριμάσει, αλλά αυτό το κάνω για τα λίγα υγρά που ξέρω σίγουρα ότι μου αρέσουν και δεν θα πάνε στράφι γιατί θα έχω αλλάξει γούστα σε λίγους μήνες.
Όμως στους πειραματισμούς με μικρότερες ποσότητες χρειάζεται κάποια βοήθεια το υγρό για να ωριμάσει πιο σύντομα, να δοκιμάσεις, να τροποποιήσεις τη συνταγή κτλ και αυτό γίνεται συνήθως μέσω θέρμανσης αλλά απαιτεί ακρίβεια και σταθερότητα στη θερμοκρασία.
Αν κάποιος θέλει να πάρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, θα πρέπει να μάθει να περιμένει να ωριμάσει σωστά το υγρό ή να φροντίσει να πάρει ημι-επαγγελματικό εξοπλισμό για θέρμανση.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #237 στις: Απριλίου 21, 2015, 09:54 »
Εγώ πάντως για να μην σπαταλώ χρόνο και διάθεση χωρίς λόγο, φτιάχνω 2 μπουκάλια από το κάθε υγρό που εχω καταλήξει.
Ένα που ατμίζω και ένα που θα το πρωτοανοίξω όταν τελειώσει το πρώτο (και το οποίο θα αντικαταστήσω άμεσα).

Με αυτό το τρόπο υπάρχει πάντα ένα 30μελο σε φάση ωρίμανσης για 7-8 ημέρες τουλάχιστον πριν το καταναλώσω.
Εξαίρεση φυσικά αποτελεί το πρώτο πρώτο, με το οποίο συμβιβάζομαι ότι είναι "άγουρο" εκτός εάν έχω τρελή διάθεση και υπομονονή να περιμένω 3-4 ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #238 στις: Απριλίου 21, 2015, 10:07 »
Aν τα υγρά που φτιάχνεις απαιτούν 6-7 μέρες τότε είσαι οκ (συνήθως τα φρουτένια είναι έτσι). Αν όχι τότε χάνεις από το τελικό αποτέλεσμα που θα μπορούσες να πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #239 στις: Απριλίου 21, 2015, 10:11 »
Έτσι είναι, συνήθως όμως παρεμβάλλονται και άλλες γεύσεις μέσα στην ημέρα και το κάθε 30μελο κρατάει 10-12 ημέρες κλειστο μέχρι να ανοιχτεί.
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix