vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 6 χρήστες
JohnDag, polydimi5, maprix, tibolaso, Jorge, manoslykos

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #150 στις: Ιουνίου 28, 2014, 00:02 »
Βαγγέλη επειδή έχω γίνει μποξάκιας δεν με πειράζουν τα χιλιοστά των ατμοποιητών  :D
μας έχεις κολλήσει μποξομικρόβια σαν δεν ντρέπεσαι.
μάλλον θα διαγραφεί το μήνυμα  :laugh1:
οφ τόπικ τελείως

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #151 στις: Ιουνίου 28, 2014, 00:09 »
Δεν ξερω βρε παιδια , ουτε μπορω να μαντεψω.
Απλα μια ιδεα δικια μου ειπα.
Αν ειναι να βγαλουν κατι τα παιδια στο Atmistique , καλα θα κανουν.  Ατμοποιητες εχουν και μου κρατησαν πολυ καιρο παρεα.
Ο Eviva ειναι καινουριος στο χωρο , αλλα παει παρα πολυ καλα.
Αν υπηρχε και μοντακι που να δενει απολυτα με τον ατμ/τη , θα ηταν ακομα καλυτερα.  Αυτο ειπα...



Το provari μπορει να δενει με τον Eviva , αλλα εγω δεν προκειτε να το παρω......εχω DNA by SEB....... ;D
Σαν σετακι ομως ειναι πολυ ομορφο.
Το Provari ειναι ενα μοντ που μπορει να κανει τον Eviva και οποιον αλλο ατμο/τη και να του βαλεις επανω , να καλαϊδαει , αλλα εγω θα ηθελα ενα μηχ/κο που να ταιριαζει γαντι με τον ατμ/τη.
Αν ειναι λοιπον να βγαλουν κατι τα παλικαρια , καλοδεχουμενο............ :D



Βαγγο , αστους να λενε......
Αυτοι που εχουν Eviva , δεν τους......''σφυραει''.  Αυτοι που δεν εχουν........θα ξερουν καλυτερα.....
Μοντακι 23mm διαμετρο ομως θελω... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #152 στις: Ιουνίου 28, 2014, 00:12 »
μπορει να μπει στο τσι γιου με φλατ ταπα που ειναι 23mm εκει θα κολλησουμε τωρα :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #153 στις: Ιουνίου 28, 2014, 00:20 »
Υπαρχουν κι αλλα μοντακια που ειναι 23mm,δεν ειναι ομως το ιδιο με το να εχεις το ΄΄δικο του΄΄.

Αρκετα ομως ειπαμε για μοντακια... ;D και θα μας κραξουν....
Σημασια εχει οτι ο Eviva ειναι μια απο τις καλες δουλειες Ελληνικων χεριων και αυτο πυστευω ειναι το κυριοτερο απ' ολα.

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: Eviva
« Απάντηση #154 στις: Ιουνίου 28, 2014, 00:49 »
Πεστα χρυσοστομε  :yes:


Να και ένα μοντακι στα 23 αν το σηκώνει βέβαια και η τσέπη μας  :laugh1:




http://www.smokerstore.de/epages/61925514.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61925514/Products/33500

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #155 στις: Ιουνίου 28, 2014, 01:11 »
To ξερω φιλε.
Το ειχα βαλει και στις νεες κυκλοφοριες ηλεκ/κων μοντ  και ταιριαζει πολυ ωραια.
Ωραιο μοντακι......
Υπαρχει και φωτογραφια στο Facebook του Eviva επανω στο μοντ αυτο και ειναι κουκλι.



Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #156 στις: Ιουλίου 05, 2014, 12:26 »
εντοπισε κανεις κανα βιντεο με στησημο micro coil?

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: Eviva
« Απάντηση #157 στις: Ιουλίου 05, 2014, 18:07 »
Εδώ σου έχω ένα  ;)





Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Eviva
« Απάντηση #158 στις: Ιουλίου 05, 2014, 21:30 »
Καλησπέρα. Από προχθές είμαι κάτοχος του Eviva-T, και θα ήθελα να μοιραστώ τις πρώτες μου εντυπώσεις.

Κατ' αρχήν, θεωρώ πρέπον να επισημάνω την υποδειγματική συμπεριφορά τόσο του Κωνσταντίνου, όσο και του Τάσου. Συμπεριφορά η οποία, προφανώς, επιδεικνύεται σε όλους τους πελάτες του Atmistique, και κατά πάσα πιθανότητα, όχι μόνον.

Ο Eviva-T, μαζί με την προίκα του, βγήκε από το πουγκάκι του και αμέσως ρωτήθηκα αν είχα τον χρόνο να παρακολουθήσω το πρώτο στήσιμο από τον Τάσο, ο οποίος είναι και ο κατασκευαστής του. Με χαρά, δέχτηκα. Ο Τάσος, με κάθε λεπτομέρεια, μου έδειξε το στήσιμο με κεραμικό και διπλό τριάρι φυτίλι, στα 1.8 Ohm. Κατά την διάρκεια του στησίματος, ο Κωνσταντίνος μου έδωσε όλες τις τεχνικές πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή του ατμοποιητή, τις θερμικές του αντοχές, και τις εργαστηριακές μετρήσεις. Να σημειώσω ότι ο Eviva πωλείται έτοιμος γιά άτμισμα, πλυμένος σε μπάνιο υπερήχων, και ότι αυτή η παρτίδα είναι η V2 ( η πρώτη εμφανής διαφορά είναι οι βίδες των πόλων, γιά τις οποίες πλέον χρειάζεται σταυροκατσάβιδο και όχι κλειδί άλεν ). Γεμίσαμε, λοιπόν, με υγρό τύπου Nocciola και πήρα τις πρώτες τζούρες στα 3,8 Volts. Αρκετά καλή η πρώτη εντύπωση, αλλά όχι και αυτό που πετάς την σκούφια σου. Στην συγκεκριμένη στιγμή, δεν ήταν αυτό που με ενδιέφερε. Είχα μπροστά μου δρόμο ( Αμπελόκηποι - Γλυφάδα ) και βραδυνές δοκιμές στο σπίτι. Φεύγοντας αγόρασα και ένα πακετάκι με τα καινούργια κεραμικά, αυτά με τα ανοίγματα των 2 mm στα πλάγια.

Επιστρέφοντας σπίτι και βγάζοντας τον ατμοποιητή από το πουγκάκι του, η πρώτη ευχάριστη παρατήρηση - έκπληξη ήταν το ότι δεν υπήρξε η παραμικρή διαρροή, παρ' ότι ταξίδεψε μισογεμάτος στην τσέπη μου. Τον άνοιξα, συμπλήρωσα με λίγο Smoke, και συνέχισα το άτμισμα γιά λίγη ώρα. Αλλά επειδή αφενός δεν είμαι φαν των ξηρόκαρπων ( το Nocciola είχε κυριαρχήσει στην γεύση ), και αφετέρου με έτρωγε η περιέργεια, άδειασα το υγρό, έλυσα, ξέπλυνα, σκούπισα, φόρεσα γυαλιά ( πρεσβυωπίας ) και άρχισα τις παρατηρήσεις.

Η κατασκευή δείχνει προσεγμένη και στιβαρή. Στην εξωτερική επιφάνεια του τανκ υπάρχουν λίγα σημαδάκια - μικροατέλειες, και τα τελειώματα του μετάλλου είναι λίγο τραχιά - κοφτερά. Το πάνω καπάκι ( πλήρωσης ) βιδώνει τέρμα με δυσκολία και ξεβιδώνει με ακόμα περισσότερη γιατί είναι πολύ λεπτό και δεν έχει "πιάσιμο". Με μία σχετική δυσκολία, επίσης, βιδώνει τέρμα και το τανκ στην βάση, γιά τον ίδιο λόγο ( λεπτή βάση ). Η καμπάνα - καμινάδα βιδώνει ( αριστερόστροφα ) με αίσθηση "γρατζουνίσματος", χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν βιδώνει καλά ( σε γενικές γραμμές, όλα τα σπειρώματα είναι πολύ καλά κατασκευασμένα! ). Ο ρυθμιζόμενος πόλος είναι πολύ χαλαρός, με συνέπεια σε κάθε βγάλε - βάλε του ατμοποιητή να χρειάζεται ρύθμιση ( η οποία γίνεται πολύ εύκολα με το χέρι ). Το δαχτυλίδι ρύθμισης εισαγωγής αέρα εφαρμόζει σχετικά σφιχτά, και αυτό βοηθά στο να διατηρείται η ρύθμιση. Όσα drip tips και αν δοκίμασα, όλα κουμπώνουν μιά χαρά. Λόγω της διαμέτρου των 23 mm, "δένει" τέλεια με το ProVari και το Hippo. Αυτές είναι και οι πρώτες παρατηρήσεις μου.

Στο στήσιμο τώρα. Χρησιμοποίησα κεραμικό με άνοιγμα 2 mm, και έφτιαξα ένα micro coil σε τρυπανάκι 1,5 mm με Kanthal 0,30 ( 11 σπείρες - 1,5 Ohm ). Να σημειώσω εδώ, ότι το τρυπανάκι των 2 mm δεν χωράει στα ανοίγματα του κεραμικού. Τοποθέτησα οργανικό βαμβάκι, έφραξα την είσοδο του υγρού στο ντεκ, και έβρεξα καλά με Lighthouse όλο το βαμβάκι. Βίδωσα την καμπάνα, βίδωσα το τάνκ, και γέμισα μέχρι κάτω από τα σπειρώματα. Βίδωσα το πάνω καπάκι μέχρι το o-ring, τούμπαρα και έσφιξα. Καμμία διαρροή. Τον άφησα 5 λεπτά, γιά να τροφοδοτηθεί καλά με υγρό. Οι εντυπώσεις, πολύ καλές. Ωραίο γουργουρητό, άφθονο ζεστό ντουμάνι, πάρα πολύ καλή γεύση, γερό χτύπημα ( 9 mg ). Κατανάλωσα περίπου το μισό τανκ, αλλά στο μυαλό μου είχα ήδη το δεύτερο στήσιμο. Έλυσα, καθάρισα, και προχώρησα.

Αντικατάσταση του κεραμικού με το ceramic replacement. Να σημειώσω εδώ, ότι το SS housing δεν μπαίνει με τίποτα στην βάση φορώντας και τα δύο o-rings. Αφαίρεσα το ένα και συνέχισα. Micro coil σε 2 mm τρυπανάκι, Kanthal 0,25 ( 8 σπείρες - 1,4 Ohm ). Η υπόλοιπη διαδικασία, ακριβώς ίδια. Αμέσως μετά το γέμισμα, "δάκρυσαν" γιά λίγο οι τρύπες εισαγωγής αέρα. Κατά πάσα πιθανότητα, αυτό συνέβη λόγω της απουσίας του ενος o-ring από το SS housing. Αποτελέσματα παρεμφερή με το προηγούμενο set up, με μικροδιαφορές. Χλιαρότερος ατμός, ένα κλικ πάνω η γεύση. Και στις δύο περιπτώσεις, ο ατμοποιητής ζεσταίνεται αρκετά. Θα έλεγα λίγο περισσότερο σε σύγκριση με τον Kayfun Lite Plus. Ο ρυθμιστής εισαγωγής αέρα λειτουργεί πολύ καλά, και νομίζω πως ο καθένας θα βρεί την τζούρα που του ταιριάζει. Ένα σφυριγματάκι το παρατήρησα, αλλά εντελώς οριακά στην ρύθμιση της τελείως ανοιχτής θέσης. Καμμία ομοιότητα με το "τραίνο" Kayfun Lite Plus.

Συμπερασματικά, μπορώ να πω ότι πρόκειται γιά μία πολύ αξιόλογη Ελληνική προσπάθεια, με αρκετές δυνατότητες και ευκολία στο set up. Δεν θα τον χαρακτήριζα Kayfun killer, αλλά νομίζω ότι "παίζουν" στα ίσια, και ο καθένας στα "κυβικά" του. Ίσως και να έδινα ένα μικρό προβάδισμα στον Eviva-T.  :)

( Τα παραπάνω αποτελούν την υποκειμενική μου άποψη γιά τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, και μόνο έτσι ας διαβαστούν )


Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Eviva
« Απάντηση #159 στις: Ιουλίου 05, 2014, 22:29 »
Μηπως κατι δεν κανεις σωστα και βιαζεσαι λιγο για τα συμπερασματα σου :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:


παντα φιλικα  :) :) :) :) :) :)






Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #160 στις: Ιουλίου 05, 2014, 22:36 »
Τι εννοεις βιαζεται? Πρεπει σώνει και καλά να έγραφε διθύραμβους? Άσε που η γενική εντύπωση από τα γραφόμενα είναι θετική και  η κριτική πάρα πολύ τεκμηριωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Eviva
« Απάντηση #161 στις: Ιουλίου 05, 2014, 22:47 »
Φιλε τον εχεις τον ατμοποιητη? ??? Γιατι εγω που τον εχω ουτε σημαδακια βλεπω στο τανκ

και μικροατελειες ουτε το πανω καπακι βιδωνει και ξεβιδωνει δυσκολα και το ss housing μια χαρα μπαινει

στην τρυπα του Στο μονο που συμφωνω ειναι σε αυτο το γρατζουνισμα των σπειρωματων τα οποια

ομως βιδωνουν πολυ καλα .....  απο εκει και περα ρωταω τον φιλο μας επειδη τον εχω και μου κανει εντυπωση :) :) :)




Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #162 στις: Ιουλίου 05, 2014, 23:06 »
και εμενα ειχε 2 ελαφρια σημαδια στον εξωτερικο μερος του τανκ... ενταξει λεπτομερεια... τα βλεπεις μονο σε εντονο φως...


Τα καπακια μια χαρα βιδωνουν ολα, απλα ειναι δυσκολα στο πιασιμο επειδη ειναι λεπτα.


Με τον πολο δεν ειχα κανενα θεμα, βραχος!  :) 


Βασικα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι πηρες καλυτερη γευση με το SS replacement.
Εγω παιρνω καλυτερη γευση με το κεραμικο και ειδικα οταν το μικροκοιλ ειναι μεσα οχι απο πανω.


Μηπως το ειχες πολυ ψηλα για αυτο δεν ειχες γευση και σου θερμαινοταν αρκετα το τανκ οπως ειπες ;








Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Eviva
« Απάντηση #163 στις: Ιουλίου 05, 2014, 23:15 »
Φιλε τον εχεις τον ατμοποιητη? ??? Γιατι εγω που τον εχω ουτε σημαδακια βλεπω στο τανκ

και μικροατελειες ουτε το πανω καπακι βιδωνει και ξεβιδωνει δυσκολα και το ss housing μια χαρα μπαινει

στην τρυπα του Στο μονο που συμφωνω ειναι σε αυτο το γρατζουνισμα των σπειρωματων τα οποια

ομως βιδωνουν πολυ καλα .....  απο εκει και περα ρωταω τον φιλο μας επειδη τον εχω και μου κανει εντυπωση :) :) :)




Και τι να κάνω, αγαπητέ; Έτσι είναι ο δικός μου. Αν είσαι κοντά μου, ευχαρίστως να στον δείξω.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Eviva
« Απάντηση #164 στις: Ιουλίου 05, 2014, 23:16 »
Ειναι καθαρα θεμα στησιματος και εγω παιρνω καπως καλυτερη γευση με το ss replasement

βεβαια στο θεμα γευση ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο του καθενος ... τωρα για το θεμα θερμοκρασιας

πιστευω οτι ειναι θεμα καθαρα στησιματος δηλ.ποσο ψηλα βαζεις την αντισταση :) :) :) :)


Ενταξει φιλε σε πιστευω :) :) :) :)



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias