vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 16, 2012, 21:24 »
Α! οπότε λες οτι μπορεί να συμβαίνει ηλεκτρόλυση ακόμη και οταν είναι εκτός λειτουργίας...

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 16, 2012, 21:29 »
Σίγουρα, το ένα μέταλλο το περίβλημα και το άλλο (διαφορετικό ώστε να υπάρξει διαφορά δυναμικού έστω και ελάχιστη) η αντίσταση ή τα καλώδια που την συνδέουν. Και μεταξύ τους το υγρό ατμίσματος με pH διαφορετικό του 7.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 16, 2012, 23:48 »
Ταπεινά καταθέτω την άποψή μου:
Η θερμοκρασία που αναπτύσσεται στα DCT, CEX κ.ο.κ. επιταχύνει την οξείδωση σε αρώματα και λοιπά του ατμιστικού υγρού.
Η γλυκερίνη αλλάζει χρώμα ευκολότερα από προπυλενογλυκόλη ούτως ή άλλως ακόμα και στις νικοτινούχες βάσεις.
Η ηλεκτρόλυση μου φαίνεται αρκετά απίθανη. Ειδικά όταν το ενδιάμεσο υλικό είναι το λαδάκι που έχει 15% περίπου νερό.

Γενικά τα "κατάλοιπα" μας έχουν εντυπωθεί ως κακό πράγμα. Λάθος. Είναι καλύτερο να μένουν στην αντίσταση παρά να τα εισπνέουμε.
Τα "κατάλοιπα" μπορεί να είναι φυτικής προέλευσης (από φυσικά αρώματα) ή φυτίλι που "κάηκε" από την ξηρή αντίσταση (λόγω έλλειψης υγρού)και μετά με το επόμενο υγρό διαλύθηκε και χρωμάτισε το υγρό μας κλπ.

Να ξέρετε ότι το οξυγόνο σκουραίνει τα υγρά. Δοκίμασα να αφήσω μικρή ποσότητα μαστίχας (άχρωμη αρχικά) και μετά 2 εβδομάδες το μπουκαλάκι στο αυτοκίνητο έγινε μπρούτζινο το χρώμα σαν κονιάκ. Ατμιστικά παρέμεινε άψογη.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 17, 2012, 00:55 »
Εκεί πήγαινε το μυαλό μου αλλά θεωρώ τη δική σου άποψη σαφώς πιο τεκμηριωμένη.
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikosier

  • **
  • 188
  • Φύλο: Άντρας
  • If you can’t convince them, confuse them.
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 18, 2012, 23:28 »
Ταπεινά καταθέτω την άποψή μου:
Η θερμοκρασία που αναπτύσσεται στα DCT, CEX κ.ο.κ. επιταχύνει την οξείδωση σε αρώματα και λοιπά του ατμιστικού υγρού.
Η γλυκερίνη αλλάζει χρώμα ευκολότερα από προπυλενογλυκόλη ούτως ή άλλως ακόμα και στις νικοτινούχες βάσεις.
Η ηλεκτρόλυση μου φαίνεται αρκετά απίθανη. Ειδικά όταν το ενδιάμεσο υλικό είναι το λαδάκι που έχει 15% περίπου νερό.

Γενικά τα "κατάλοιπα" μας έχουν εντυπωθεί ως κακό πράγμα. Λάθος. Είναι καλύτερο να μένουν στην αντίσταση παρά να τα εισπνέουμε.
Τα "κατάλοιπα" μπορεί να είναι φυτικής προέλευσης (από φυσικά αρώματα) ή φυτίλι που "κάηκε" από την ξηρή αντίσταση (λόγω έλλειψης υγρού)και μετά με το επόμενο υγρό διαλύθηκε και χρωμάτισε το υγρό μας κλπ.

Να ξέρετε ότι το οξυγόνο σκουραίνει τα υγρά. Δοκίμασα να αφήσω μικρή ποσότητα μαστίχας (άχρωμη αρχικά) και μετά 2 εβδομάδες το μπουκαλάκι στο αυτοκίνητο έγινε μπρούτζινο το χρώμα σαν κονιάκ. Ατμιστικά παρέμεινε άψογη.

 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 18, 2012, 23:41 »
οτι θα επρεπε να βαλω ανοδιο στο η.τ δεν το φανταστικα ποτε :laugh1:
συμφωνω και εγω....ηλεκτρολυση δεν ειναι.
εφτιαξα 10 μλ μεντα και την εβαλα στο ντουλαπι θεοσκοτεινα.μετα απο 3 μερες ειχε χρωμα κατρουλι.
λογικα ειναι μια ζυμωση η οποια χρωματιζει το υγρο μας....ισως η θερμοκρασια να ειναι βοηθητικος παραγοντας και γιαυτο κιτρινιζει ποιο γρηγορα στο τανκ.

Αποσυνδεδεμένος babispan

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 18, 2012, 23:53 »
Αυτό που λέτε το έχω προσέξει, με άλλα αρώματα λιγότερο, με άλλα περισσότερο. Μέχρι ν'αποδειχτεί το αντίθετο, αυτός φαίνεται να είναι ο πιο λογικός ισχυρισμός.

Αποσυνδεδεμένος nikosier

  • **
  • 188
  • Φύλο: Άντρας
  • If you can’t convince them, confuse them.
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 19, 2012, 09:26 »
καλημερα..
οποτε αν το χρωμα του υγρου εχει αλλαξει και ειδικα στο ce4 πρεπει να το πεταμε να καθαριζουμε το clearomizer και να αλλαζουμε το υγρο???

Αποσυνδεδεμένος sotirakos10

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n Vape
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 29, 2012, 22:17 »
Λοιπον καταρχην να πω οτι κι εγω με tribeca μεσα σε ce4 παθαινω το ιδιο!Μεσα σε μιση μερα το υγρο εχει σκουρινει!
Αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση τελευταια ειναι οτι χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο 510d lr μεσα σε τανκ με diy vg+καραμελα απο atmos lab!Μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα!Το υγρο εμενε στο αρχικο του χρωμα ως το τελος!Η τελευταια παρτιδα καρτο που πηρα ομως, μου συμβαινει συνεχεια η αλλαγη του χρωματος ακομα και χωρις να το δουλεψω!Δηλαδη μπορει να γεμισω σημερα το καρτο+τανκ και να το αφησω χωρις να ατμισω και αυριο το υγρο να εχει σκουρινει!




Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 29, 2012, 22:25 »
Και ο W τα ίδια κάνει ! παίζει και ο φωτισμός αλλά και η ποιότητα κατασκευής του ατμοποιητή
Τώρα αν παθαίνουμε κάτι .....ο Θεός ....

Αποσυνδεδεμένος tyxaios13

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • BB+PVC+SUV+MP3
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 30, 2012, 04:34 »
τελικα εχουμε προβλημα  :confused1:

να το αδειαζουμε το υγρο οταν σκουρυνει ή να καθαριζουμε πολυ συχνα τα καρτο?

ή και τα δυο  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 30, 2012, 04:50 »
και τα δυο..οπως τα ειπες........ ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537657 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136655 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12