vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers

Αποσυνδεδεμένος babispan

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 15, 2012, 20:03 »
 :hmmm: ένα άλλο πείραμα σχετικά με κατάλοιπα, θα ήταν να περάσουμε από ένα άσπρο φίλτρο 2-3 σταγόνες του ίδιου υγρού, καθαρού και μετά από χρήση και μετά να τα στεγνώσουμε... δεν έχω πρόχειρα φίλτρα  :(

(διατηρώ φυσικά πάντα το δικαίωμα να έχω πεί και βλακεία 8))

Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 15, 2012, 20:04 »
Για έμενα είναι θέμα καθαρά θερμοκρασίας.
:thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος dlmen

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 16, 2012, 02:55 »
Χρησιμοποιώ έτοιμα υγρά και συγκεκριμένα tribeca ,σε w κάνει ακριβώς το ίδιο σκουραίνει το υγρό όχι στο πρώτο γέμισμα αλλά μετά από 1,2 συμπληρώματα. ( ο ατμοποιητής είναι καινούργιος 2 ημερών)
Μάλιστα προχθές και μετά από καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα το φαινόμενο βελτιώθηκε.

το μαύρισμα του υγρού το συναντούσα σε όλους τους w που είχαν κολλήσεις τα σύρματα και οι αντιστάσεις τους,βεβαιώθηκα όταν βρήκα w με πόντα αντί κόλλησης  από το clever. Mια εβδομάδα τώρα full χρήσης και όλα καλά... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος babispan

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 16, 2012, 03:09 »
:confused1: Το CE4 όμως, δεν έχει κολλήσεις..

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 16, 2012, 03:37 »
Χρησιμοποιώ έτοιμα υγρά και συγκεκριμένα tribeca ,σε w κάνει ακριβώς το ίδιο σκουραίνει το υγρό όχι στο πρώτο γέμισμα αλλά μετά από 1,2 συμπληρώματα. ( ο ατμοποιητής είναι καινούργιος 2 ημερών)
Μάλιστα προχθές και μετά από καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα το φαινόμενο βελτιώθηκε.
το ιδιο συνεβη και σε μενα με το tribeca σε εναν ce2... σκουρινε το υγρο μετά απο μια εβδομαδα χρησης και 3 με 4 περιπου γεμισματα.επίσης σημερα μου ηρθε και γευση καμμενου που μου φαινεται πολύ περιεργο για τοσο μικρη χρηση που κανω και σε σχεση με το υγρο που κανω.αυτο θα επρεπε να συμβει με υγρά που εχουν περισσοτερη vg από οτι pg λόγω καταλοιπων στην αντισταση....

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 16, 2012, 15:09 »
Aτμιζω με ego-w 2 μηνες τωρα το σκουρεμα των υγρων οφειλεται στο ειδος των υγρων τα οποια χρησιμοποιεις κατα την ταπεινη μου κ συντομη ενασχοληση,δηλ η βανιλια της fa μετα απο καποιο διαστημα σκουρενει περισσοτερο, το 345 το οποιο ειναι διαφανο παραμενει το ιδιο ( 1 εβδομαδα συνεχομενης χρησης),η καραμελα παραμενει το ιδιο κ αυτη οπως κ το tuscan,αυτα εχω παρατηρησει εγω

Θα συμφωνήσω με το φιλο giannaro. Εγώ ατμίζω 3 μήνες με ego-w και τον τελευταίο μήνα παρασκευάζω τα  υγρά μόνος μου με προσθήκη διαφόρων αρωμάτων (καπνικών φρουτένιων κ.λ.π.)
Όταν χρησιμοποιώ αρώματα άχρωμα ή με ανοιχτά χρώματα ο ατμοποιητής παραμένει καθαρός περισσότερες μέρες.

Όσο πιο σκούρα είναι τα αρώματα ο ατμοποιητής από την πρώτη μέρα αρχίζει να πιάνει κατάλοιπα.

Εκείνο που κάνω είναι να τον καθαρίζω με οινόπνευμα 95ο (καθαρό).βάζω μέσα με βελόνα σύριγγας  τον κουνάω και στη συνέχεια το αφαιρώ και πάλι με την βελόνα οπότε καθαρίζουν τα κατάλοιπα τον αφήνω στεγνώνει και είναι και πάλι έτοιμος για χρήση. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 16, 2012, 15:30 »
Θερμοκρασία...
Έκθεση νικοτίνης στον ήλιο...
Οξείδωση από τον αέρα...

Πιστεύω πως πρόκειται για ηλεκτρόλυση του ατμιστικού υγρού.
Ειδικά στον CE4 όπου η κεντρική κολόνα όσο και η βάση του είναι μεταλλικά και διέρχεται τάση από τη μπαταρία.


Ίσως μάλιστα ηλεκτρολύεται το WFI ή ακόμα χειρότερα ατμιστικά υγρά που περιέχουν νευρό βρύσης (10% σε PG) μιας και που το τελευταίο πιθανόν να περιέχει άλατα ...

Αποσυνδεδεμένος babispan

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 16, 2012, 17:56 »
:confused1: Το CE4 όμως, δεν έχει κολλήσεις..

Διόρθωση, και για το φίλο πιο πάνω, για να είμαι εντάξει: Κάποια CE4, κυρίως αυτά χωρίς διαβαθμίσεις, έχουν κολλήσεις και δεν έχουν καμία σχέση με τα βίντεο στο youtube, για τον καθαρισμό και την επισκευή τους. Ο,τι να'ναι οι κινέζοι

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 16, 2012, 20:17 »
Το παρατηρώ και σε ego-w και σε CE4, από το πρώτο γέμισμα.
Δεν μου αρέσει αλλά τελικά πιστεύω κι εγώ πως είναι θέμα θερμοκρασίας και οξείδωσης υγρού.
Σε καινούριο άτμο δεν νομίζω πως αρκούν 3-4 ώρες για να σκουραίνει τόσο από κατάλοιπα...
Συμβαίνει και με έτοιμα και με DIY υγρά.

ΔΕΝ συμβαίνει στο DCT, αλλά δεν έχω ιδέα τι γίνεται μέσα στον πολυεστέρα!

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 16, 2012, 20:18 »
Εγώ παρατηρώ συχνά αλλαγή χρώματος σε clearomizers και cartomizers του MOD. Στο Elips δεν έχω παρατηρήσει ποτέ αλλαγή. Γνώμη μου είναι ότι οφείλεται στην θερμοκρασία, στην οξείδωση με τον αέρα αλλά και στην επαφή των υγρών τόσο με την αντίσταση όσο και με τα άλλα μεταλλικά αντικείμενα μέσα στο ατμοποιητή. Το χημικό περιβάλλον μέσα στον άτμο δεν είναι ουδέτερο, από άποψη οξύτητας εννοώ, οπότε αν γίνεται ηλεκτρόλυση τότε η κατάσταση ίσως να μην είναι και η καλύτερη. Φανταστείτε τι θα σήμαινε να αναπνέουμε τα οξείδια των μετάλλων από τα οποία αποτελείται ο ατμοποιτής, πχ. της μολυβδοκόλλησης ή άλλων κραμάτων. Χρειάζεται έρευνα με χημικές αναλύσεις. Ίσως θα έπρεπε να συμφωνήσουμε, όσοι γίνεται πιό πολλοί, και να στείλουμε για έλεγχο ορισμένα δείγματα.

http://www.esyd.gr/portal/p/esyd/el/catalogues.jsp
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2012, 20:45 από arspi »

Αποσυνδεδεμένος babispan

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 16, 2012, 20:23 »
Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τη διαδικασία, αλλά θα συμμετείχα

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 16, 2012, 20:27 »
Κι εγώ. Τόσα και τόσα δίνουμε για τζάρτζαλα - μάρτζαλα, ίσως θα 'πρεπε να ξεκινήσουμε μια ομαδική παραγγελία... χημικών αναλύσεων(!)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 16, 2012, 20:44 »
Στον iMist (φαντάζομαι και στο elips) τα υγρά βρίσκονται περιορισμένα μέσα στο πλαστικό τανκάκι, μακριά από την υψηλή θερμοκρασία και σε μικρότερη επαφή με το οξυγόνο.
Δεν θεωρώ πολύ πιθανό αυτό που λες αλλά με ανησυχεί κι εμένα.  ???
Ίσως θα έπρεπε να το ελέγξουμε.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 16, 2012, 20:58 »
Ρε παιδια, στην ηλεκτρόλυση απο οσο θυμαμαι οι δυο πόλοι δεν συνδεονται με συρμα, είναι απλά βυθισμένοι στο αγωγιμο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 16, 2012, 21:19 »
Ηλεκτρόλυση γίνεται και όταν δεν υπάρχει πηγή ρεύματος συνδεδεμένη, π.χ χάλκινο ειδικό τεμάχιο βιδωμένο πάνω σε σιδερένια σωλήνα. Όπως έκαναν οι υδραυλικοί πρίν 30 χρόνια. Αποτέλεσμα να λειώνει λόγω ηλεκτρόλυσης ο σίδηρος. Αν θυμάστε επίσης το κλασσικό πείραμα του γυμνασίου: Πλάκα χαλκού και πλάκα ψευδάργυρου μέσα σε αλατόνερο ή οξύ. Παράγεται ασθενές ηλεκτρικό ρεύμα, γίνεται ηλεκτρόλυση. Επίσης στις εξωλέμβιες στην θάλασσα κ.τ.λ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 55 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60251 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137934 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro