vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 15, 2012, 18:58 »
WFI σωστα  φαντασου οτι ουτε με WFI δεν αραιωνουν απλα νερακι βαζουν κανε ενα τεστ στο υγρο σου, βαλε νερακι και θα δεις!  :angel:

 :confused1: ??? :hmmm:
Πώς μπορούμε να κάνουμε αυτό το τέστ? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος babispan

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:01 »
Πάντως, η ποιότητα των υγρών ή του νερού αραίωσης, έχει ένα νόημα σχετικά με τα κατάλοιπα που λέγαμε πριν. Ούτως ή άλλως, θα έπαιρνα βάσεις από atmos lab σύντομα για να δοκιμάσω, οπότε κοντός ψαλμός αλληλούια. Δεν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία με άλλα υγρά σε clearomizers?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:02 »
:confused1: ??? :hmmm:
Πώς μπορούμε να κάνουμε αυτό το τέστ? :dontknow:
βαλε 2-3 σταγ. στο υγρο που ατμηζεις :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:04 »
Δηλαδή???
Δεν το καταλαβαίνω  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος nikolakis26

  • **
  • 438
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:12 »
Χθες έφτιαξα υγρό κ δεν είχα WFI ε τι να κάνω έβαλα νεράκι βρύσης.
Σε πληροφορώ πως είναι ακόμα μια χαρά.
Τα υγρά που φτιάχνω τόσο καιρό απο inawera στον W άλλαζαν λίγο χρώμα,τα ίδια υγρά εδώ κ μια εβδομάδα σε έναν CE2 είναι μια χαρά.
Λες ο W το βράδυ να πήγαινε στην βρύση κ να έπινε νερό?

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:14 »
Παιδια εγω ειμαι της γνωμης οτι σκουραινουν τα υγρα με την θερμοκρασια!
Πρωτη φορα παρατηρησα το φαινομενο με carto (Hybrid).
Επειδη τους ανοιγω και αλλαζω φυτιλι-αντισταση, πρωτη φορα το ειδα εκει. Το αποροφητικο υλικο ειχε παρει σκουρο χρωμα, μετα απο πολλα ml βεβαια.
Δευτερη φορα το παρατηρησα σε DCT. Απο τις απανωτες τζουρες αναπτυσωταν μεγαλη θερμοκρασια και υγρο που ηταν διαφανες, πηρε ενα καστανο χρωμα σιγα σιγα.
Τριτη φορα σε Ce2, το ιδιο παλι.
Τεταρτη φορα σε W.
Δεν ανησυχησα ιδιαιτερα αλλα για να σιγουρευτω, εκανα ενα πειραμα.
Εβαλα λιγο υγρο στον φουρνο σε ενα ποτηρακι.
Μετα απο λιγο το υγρο οντως σκουρυνε!
Το πειραμα εγινε με υγρο DIY. Οι προηγουμενες παρατηρησεις με διαφορα υγρα.

Παντως ο λογος που δεν ανησυχησα ειναι γιατι επειδη μαγειρευω καμια φορα, εχω δει οτι ολα τα υγρα (κρασι, ξυδι κ.α.) αμα ζεσταθουν σκουραινουν λιγο ή πολυ.

Αποσυνδεδεμένος babispan

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:28 »
να σου πω την αληθεια, αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ στην αρχή. Από την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους μαυρίζει, οπότε ίσως με προσωπικές εμπειρίες να βγάζαμε ένα κάποιο συμπέρασμα. Πάντως με DCT εγώ δεν το πάθαινα αυτό, ίσως επειδή δεν θυμάμαι να μου ανέβαζε ποτέ θερμοκρασία, δεν το "γκάζωνα" και ιδιαίτερα


Τα υγρά που φτιάχνω τόσο καιρό απο inawera στον W άλλαζαν λίγο χρώμα,τα ίδια υγρά εδώ κ μια εβδομάδα σε έναν CE2 είναι μια χαρά.

εννοείς οτι τα ίδια υγρά στον ίδιο τύπο ατμο πριν αλλαζαν και τώρα όχι? ή μήπως εννοείς με ce4?

Αποσυνδεδεμένος atanassio

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Life's short, eat desert first.
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:37 »
Από την προσωπική μου εμπειρία το "καραμέλωμα" των υγρών υφίσταται και εκτός ατμοποιητών όταν δεν διατειρούνται στην κατάλληλες συνθήκες.

Όταν άρχισα το diy έβαζα μικρές ποσότητες υγρών πχ 30ml σε μεγάλα, πλαστικά μπουκαλάκια (τα άσπρα μέσα στα οποία πωλούνται οι γλυκόλες για diy) των 50ml.
Άφηνα συνήθως 2 μέρες να ωριμάσουν.  Κατά τη διάρκεια της ωρίμανσης τα υγρά ελαφρώς σκούραιναν όπως θα έχετε παρατειρήσει όσοι κάνετε diy.  Συνήθως τα 30ml μου κρατούν γύρω στις 10 μέρες.  +2 οι μέρες της ωρίμανσης =12.

Ενώ λοιπόν όταν άλλαξα και άρχισα να τοποθετώ τα υγρά σε μικρά, γυάλινα, καραμελέ μπουκαλάκια μετά την ωρίμανση το χρώμα και η υφή παρέμεναν σχετικά αμετάβλητα, όταν χρησιμοποιούσα τα μεγαλύτερα μπουκάλια η αλλαγή συνεχιζόταν μέχρι να ατμίσω και την τελευταία σταγόνα.  Στο τέλος τα υγρά είχαν χρώμα καφετί, σχεδόν σαν της καραμέλας.

Πιθανολογώ ότι σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, η συννέχιση της σκούρυνσης των υγρών οφείλεται στη νικοτίνη, η οποία όταν έρχεται σε επαφή με φως, αέρα ή θερμότητα σκουραίνει και αυτό αντικατοπτρίζεται στο σύνολο των υγρών.
Αν ισχύει αυτή η υπόθεση στην δική μου περίπτωση οφειλόταν στον αέρα που υπήρχε μέσα στα μεγαλύτερα από όσο έπρεπε μπουκάλια, στην και στην περίπτωση των clearomizers, στο φως και στην ζέστη.

Επίσης με αγχώνουν λίγο τα λεγόμενα του Teodor περί καταλοίπων και καύσης καθώς έχουν περάσει και από το δικό μου μυαλό τέτοιες υποθέσεις

Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:40 »
Χρησιμοποιώ έτοιμα υγρά και συγκεκριμένα tribeca ,σε w κάνει ακριβώς το ίδιο σκουραίνει το υγρό όχι στο πρώτο γέμισμα αλλά μετά από 1,2 συμπληρώματα. ( ο ατμοποιητής είναι καινούργιος 2 ημερών)
Μάλιστα προχθές και μετά από καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα το φαινόμενο βελτιώθηκε.

Αποσυνδεδεμένος nikolakis26

  • **
  • 438
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:41 »
τα ίδια υγρά στον ίδιο τύπο,CE2 & CE3 το ίδιο δουλεύουν,το CE2 όμως το εχω στο λάβα κ το δουλεύω χαμηλά,
ο CE3 που ήταν με EGO μπαταρίες δούλευε πιο ψηλά όταν ήταν γεμάτη η μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:42 »
να σου πω την αληθεια, αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ στην αρχή. Από την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους μαυρίζει, οπότε ίσως με προσωπικές εμπειρίες να βγάζαμε ένα κάποιο συμπέρασμα. Πάντως με DCT εγώ δεν το πάθαινα αυτό, ίσως επειδή δεν θυμάμαι να μου ανέβαζε ποτέ θερμοκρασία, δεν το "γκάζωνα" και ιδιαίτερα


Νομιζω εχει να κανει με τον τροπο που ατμιζει καποιος.
Και εγω ειχα δει φιλους με τον ιδιο ατμο να μην τους σκουραινει, γι'αυτο εκανα και το πειραμα.
Η μονη διαφορα με αυτους ηταν οτι αυτοι εκαναν λογικη χρηση, ενω εγω........... περνουνε φωτια οι ατμο!!!

Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:47 »
τα ίδια υγρά στον ίδιο τύπο,CE2 & CE3 το ίδιο δουλεύουν,το CE2 όμως το εχω στο λάβα κ το δουλεύω χαμηλά,
ο CE3 που ήταν με EGO μπαταρίες δούλευε πιο ψηλά όταν ήταν γεμάτη η μπαταρία.
Ρε συ Νίκο το είδες και μόνος και έβαζες και χαρτοπετσέτα να το καθαρίσεις ,
έβαλα αιθυλική αλκοόλη και σήμερα μάλλον "πάπαλα" διορθόθηκε !

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:48 »
.......
Πιθανολογώ ότι σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, η συννέχιση της σκούρυνσης των υγρών οφείλεται στη νικοτίνη, η οποία όταν έρχεται σε επαφή με φως, αέρα ή θερμότητα σκουραίνει και αυτό αντικατοπτρίζεται στο σύνολο των υγρών.
........

Συμφωνω και με αυτη την αποψη.

Αποσυνδεδεμένος Giannaros

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι με τα φυλλοκαρδια μου τραβω τον ξελιγωνω!
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 15, 2012, 19:55 »
Aτμιζω με ego-w 2 μηνες τωρα το σκουρεμα των υγρων οφειλεται στο ειδος των υγρων τα οποια χρησιμοποιεις κατα την ταπεινη μου κ συντομη ενασχοληση,δηλ η βανιλια της fa μετα απο καποιο διαστημα σκουρενει περισσοτερο, το 345 το οποιο ειναι διαφανο παραμενει το ιδιο ( 1 εβδομαδα συνεχομενης χρησης),η καραμελα παραμενει το ιδιο κ αυτη οπως κ το tuscan,αυτα εχω παρατηρησει εγω

Αποσυνδεδεμένος nikolakis26

  • **
  • 438
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή χρώματος-υφής υγρού σε clearomizers
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 15, 2012, 20:00 »
Ρε συ Νίκο το είδες και μόνος και έβαζες και χαρτοπετσέτα να το καθαρίσεις ,
έβαλα αιθυλική αλκοόλη και σήμερα μάλλον "πάπαλα" διορθόθηκε !

Γιάννη αυτό που καθάριζα εγώ ήταν τα κατάλοιπα απο την αντίσταση.
Αυτό που θέλω να πω με τους δυο ατμό που έκανα σύγκριση,είναι αυτό που λέει κ ο George X,όταν τον δούλευα στα 4.2 άλλαζε,στα 3.5 που είμαι τώρα δεν αλλάζει,το ίδιο υγρό πάντα.
Για έμενα είναι θέμα καθαρά θερμοκρασίας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 1 59 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:35
από Ηρακλης
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro