vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, yorgoss, dimitraf, Boogie2008, bloodlessz

Twitter

Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 17, 2009, 15:04 »
Aυτους που στελνεις πισω δεν ατμιζουν καθολου; ειναι μπουκωμενοι; απλα βγαζουν λιγο ατμο;

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 17, 2009, 23:13 »
Δεν βγάζουν ατμό,δεν τραβάνε καθόλου,ρουφάς και δεν έχουν γεύση.

Συνήθως μου κρατάν ενάμιση μήνα.
Ημόνη συντήρηση που κάνω πια είναι να τους αφήνω να στραγγίζουν τη νύχτα και να τους ψήνω λίγο στο pass through.
Στα υπόλοιπα απέτυχα και ούτε έχω το χρόνο πια λόγω δουλειάς να ασχοληθώ με άλλους τρόπους καθαρίσματος έτσι κατέληξα στην επιστροφή και καινούριο και όσο πάει........

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 00:57 »
1,5 μηνα ε; Τι να πω κι εγω που το ρεκορ μου ειναι 5 μερες. Μετα ο ατμο ειναι τοσο μπουκωμενος (εχω δοκιμασει ψησιμο, καθαρισμα με οινοπνευμα με νερο) που πρακτικα ειναι σαν να μην ατμιζεις  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 09:25 »
Στα υπόλοιπα απέτυχα και ούτε έχω το χρόνο πια λόγω δουλειάς να ασχοληθώ με άλλους τρόπους καθαρίσματος έτσι κατέληξα στην επιστροφή και καινούριο και όσο πάει........

Εμένα άλλοι τρόποι καθαρίσματος δεν βόηθησαν καθόλου..
Πάντως καλά κάνεις και τους επιστρέφεις, εφόσον δεν σε πιάνουν οι ντροπές...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 09:32 »
Θεωρώ ότι γνωρίζουν τι γίνεται με τους ατόμ. και γιαυτό υπάρχει και η εγγύηση.
Δεν νομίζω ότι γι' αυτό υπάρχει η εγγύηση.
Κατά τη γνώμη μου, η εγγύηση υπάρχει για να δικαιολογήσει την πολύ υψηλή τιμή...
Οι περισσότεροι δεν είναι ενημερωμένοι (όσο εμείς τα μέλη του φόρουμ) και όταν  ο ατμοποιητής μπουκώσει, νομίζουν ότι κάναν οι ίδιοι τους κάτι λάθος..
Και φυσικά δεν επιστρέφουν τίποτα, οπότε και το κέρδος για τον έμπορα είναι βραχυπρόθεσμα(!!) μεγάλο..

Παρόλα αυτά και εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να κοστίζουν από 5 ευρώ και κάτω έτσι να παίρνω 2 το μήνα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο,ούτε επιστροφή ούτε μακροχρόνια εγγύηση.
Συμφωνώ και νομίζω ότι σύντομα θα πάμε εκεί μια και ήδη στην Ευρώπη άρχισε να ακολουθείται αυτή η πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 11:13 »
Εχεις δίκιο Κώστα,μάλλον γιαυτό είναι η εγγύηση.
Ελπίζω να αλλάξουν γρήγορα τακτική γιατί η αλήθεια είναι ότι και η επιστροφή συνεχεια γίνεται κουραστική.
lionor συγνωμη που δεν το είπα παραπάνω,υπάρχουν και ατόμ που κρατάνε 20 μέρες,οπότε η διάρκεια που έχω είναι από 20 μεχρι 45 μέρες.
Αλλά 5 μέρες είναι πολύ λίγο και καλά θα κάνεις να τους αλλάξεις δεν παίζουμε με το οικονομικό έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 14:02 »
Δεν νομίζω ότι γι' αυτό υπάρχει η εγγύηση.
Κατά τη γνώμη μου, η εγγύηση υπάρχει για να δικαιολογήσει την πολύ υψηλή τιμή...
Οι περισσότεροι δεν είναι ενημερωμένοι (όσο εμείς τα μέλη του φόρουμ) και όταν  ο ατμοποιητής μπουκώσει, νομίζουν ότι κάναν οι ίδιοι τους κάτι λάθος.. Και φυσικά δεν επιστρέφουν τίποτα, οπότε και το κέρδος για τον έμπορα είναι βραχυπρόθεσμα(!!) μεγάλο..
Συμφωνώ και νομίζω ότι σύντομα θα πάμε εκεί μια και ήδη στην Ευρώπη άρχισε να ακολουθείται αυτή η πρακτική.

Έτσι, έτσι!  :yes:
Πολύ καλοδιατυπωμένη εξήγηση.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 15:40 »
το θέμα έτσι ή αλλοιώς έχει ξεφύγει, άρα, μην βγάλει κανείς τα όπλα του   :))

Απορία της στιγμής καί την εκφράζω χωρίς να την καλοσκεφτώ.
Αν επιστρέφονται τόσοι ατμοποιητές, οί οποίοι δεν είναι χαλασμένοι, απλά μπουκωμένοι. Αυτοί οί ατμοποιητές, τι πορεία ακολουθούν (μετά την επιστροφή)?

Απορία δεύτερη.
Ας χωρίσουμε την αγορά στούς "ενημερωμένους" καί στούς τυχαίους αγοραστές (καί εγώ τυχαία ξεκίνησα αλλά είχα την τύχη να βρεθώ στο φόρουμ από την 3η μέρα. Αλλοιώς... κλάψτα).
Γιά τον δεύτερο λοιπόν, είναι καλύτερα να αγοράσει κάμποσα (πολλά) ευρώ από ένα κατάστημα ένα προιόν με εγγύηση, ή ένα φτηνότερο ΧΩΡΙΣ εγγύηση?
Μπορεί κάποιος αντιπρόσωπος να βγάλει σε κατάστημα προιόν χωρίς εγγύηση?

Αν όμως, από την άλλη, έχει έρθει σε συμφωνία με τον προμηθευτή του, πάλι, δεν τού κοστίζει τίποτα.

Είχα κάνει την πρόταση να υπάρχουν δύο παρτίδες. Η μία να έχει τυπωμένο το λογότυπο της εταιρίας (ekapnisma) ας πούμε καί να δίνεται με εγγύηση καί μεγαλύτερη τιμή καί μία άλλη να έχει τυπωμένο κάτι σαν e-kapnisma ή ekapnisma. ώστε να ξεχωρίζουν καί να είναι χωρίς εγγύηση καί σε χαμηλότερη τιμή.

Η fairy, είπε παραπάνω, πως στέλνει πίσω τον ατμ. όταν παραλαμβάνει.
Αν δεν το έκανε? Αν ζήταγε απλά αντικατάσταση, ΧΩΡΙΣ να κάνει παραγγελία? Το κόστος της μεταφοράς ποιός θα το επιβαρυνότανε? Καί θα σύμφερε αυτό, είτε τον χρήστη, είτε τον αντιπρόσωπο?

Λοιπόν, δεν θα πω γιά λιγότερο από 5 ευρώ, αλλά λιγότερο από 10 ναί.

Μία σημαντική παράμετρος πού ξεχνάμε. Η υγεία μας. Έστω ότι οί ατμοποιητές κρατάνε. Καί κρατάνε πάνω από 12 μήνες. Ποιός μπορεί να μού πεί, ότι αυτό δεν έχει επίπτωση? Όλο καί κάτι θα έχει "κάτσει" στον ατμ. Καί είναι ο λόγος πού μετά από κάποιο διάστημα, αλλάζω τούς ατμ, είτε χαλάσουν είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 16:07 »
Αν και καθιστος, μιλησες ορθά alfisti !

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 16:36 »
το θέμα έτσι ή αλλοιώς έχει ξεφύγει, άρα, μην βγάλει κανείς τα όπλα του   :))

Το ψυλλιάστηκα από την αρχή, γι' αυτό έχει και τον αόριστο "συζητήσεις" μπροστά.  ;D

Παράθεση
Αν επιστρέφονται τόσοι ατμοποιητές, οί οποίοι δεν είναι χαλασμένοι, απλά μπουκωμένοι. Αυτοί οί ατμοποιητές, τι πορεία ακολουθούν (μετά την επιστροφή)?

Ε! Δεν πιστεύω να ξαναπουλιούνται. Δε βλέπουν ότι κάποιοι τους κάνουν φύλλο και φτερό; Αλίμονο έτσι και αποκαλυφθεί ότι στάλθηκε χρησιμοποιημένος ατμοποιητής.  >:(

Παράθεση
Ας χωρίσουμε την αγορά στούς "ενημερωμένους" καί στούς τυχαίους αγοραστές (καί εγώ τυχαία ξεκίνησα αλλά είχα την τύχη να βρεθώ στο φόρουμ από την 3η μέρα. Αλλοιώς... κλάψτα).
Γιά τον δεύτερο λοιπόν, είναι καλύτερα να αγοράσει κάμποσα (πολλά) ευρώ από ένα κατάστημα ένα προιόν με εγγύηση, ή ένα φτηνότερο ΧΩΡΙΣ εγγύηση?

Για τον αρχάριο, το πρώτο που θα έλεγα είναι να γραφτεί στο φόρουμ για να ενημερωθεί και αποφασίζει για το τι προτιμάει (με ή χωρίς εγγύηση). Αν δεν είναι ιντερνετικός τύπος θα σύστηνα ακριβότερο και με εγγύηση, από την άποψη ότι αν κάτι δεν δουλεύει σωστά λόγω κακού χειρισμού, όταν θα επιστρέψει το ανταλλακτικό διαμαρτυρόμενος (να το κάνει όμως), θα του υποδείξουν και πού έκανε το λάθος. 

Αυτό στη θεωρία βέβαια. Η πράξη έδειξε ότι αυτό ισχύει μόνο για όσους έχουν τη δυνατότητα να επισκεφτούν την αντιπροσωπία όπου κάποιοι θα ασχοληθούν μαζί τους, γιατί σε άλλα εμπορικά καταστήματα το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να πουλάνε. Εξαιρείται το ένα και μοναδικό ειδικό κατάστημα που έχει αναφερθεί ότι υπάρχει στη Συγγρού (για την ώρα), άντε να υπάρχουν και κάνα δυο ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2009, 18:41 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 17:49 »
Παράθεση
Σταδίου
Συγγρου

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 18:42 »
Thanks  :thumpup:
Διορθώθηκε.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 19:47 »
Απορία της στιγμής καί την εκφράζω χωρίς να την καλοσκεφτώ.
Αν επιστρέφονται τόσοι ατμοποιητές, οί οποίοι δεν είναι χαλασμένοι, απλά μπουκωμένοι. Αυτοί οί ατμοποιητές, τι πορεία ακολουθούν (μετά την επιστροφή)?

Είναι πιθανό το μέταλο του ατμοποιητή να ξαναχρησιμοποείται και να αντικαθίσταται το εσωτερικό εξ' ολοκλήρου.
Ακόμη και αυτό για μένα σημαίνει 100% καινούργιος ατμοποιητής.

Εάν δεν το κάνουν καλό θα ήταν να γίνεται.
Καλό για το περιβάλλον και θα μπορούσε η τιμή να είναι ακόμη χαμηλότερη.
Εάν το εσωτερικό ήταν 100% καινούργιο προσωπικά θα αγόραζα ατμοποιητή έστω και με μικρές γρατσουνίτσες επάνω του, εφόσον κόστιζε ακόμη πιο φθηνά.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 20:15 »
Νομίζω ότι είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες να προσφέρουν εγγύηση ενός ή δύο χρόνων.
Δεν είμαι σίγουρος,
Έτσι μόνον θα δικαιολογούσα  τις εταιρίες για τις υψηλές τιμές.
Γνωρίζοντας ότι τα ατομάιζερ είναι αναλώσιμα, βάζουν ακριβές τιμές για να τους βγει «μία η άλλη»
Ο νόμος για την εγγύηση είναι ο 3043/2002  βρίσκεται στην εφημερίδα της κυβερνήσεως εδώ:
http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5
Αν κανείς θέλει και αντέχει να τον διαβάσει ας μας διαφωτίσει γιατί εγκώ ντεν καταλαμπαίνει ???



Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Συζητήσεις για ατομάιζερ 510 και 901
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 18, 2009, 22:29 »
οί νόμοι έχουν καί παράθυρα !

(καί το ίδιο ισχύει, αν όχι γιά τούς Κινέζους, γιά τούς Γερμανούς, τούς Άγγλους κλπ).

καί ένα site "ανεπίσημο", είναι πολύ εύκολο να φτιαχτεί  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix