vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, manoslykos, Jorge

Twitter

Iolite / I-INHALE

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Iolite / I-INHALE
« στις: Οκτωβρίου 08, 2009, 21:18 »
Το Iolite / I-INHALE είναι μια συσκευή ατμίσματος που σίγουρα δεν θα έπαιρνε βραβείο για το διακριτικό του μέγεθος.
Βέβαια ούτε η.τ. μπορείς να το πεις γιατί δεν έχει μπαταρίες και δεν ξέρω αν έχει και οτιδήποτε ηλεκτρονικό επάνω του.
Με το Iolite / I-INHALE ξεχάστε μπαταρίες και αtomiser.
Tα μόνα αναλώσιμα που έχει είναι το e-liquid (αλλά θέλει και μπόλικο πράγμα)και μια μποτίλια γκαζιού από αυτές που γεμίζουν τους αναπτήρες .

Το Iolite / I-INHALE βασικά πρώτα βγήκε για εισπνοές με κομματάκια καπνού διαφόρων γεύσεων.

Ο Trog όμως πρότεινε τη μέθοδο  I-Inhale E-Liquid Method και αυτό με έβαλε σε πειρασμό και το αγόρασα κάπου μέσα στον Ιούνιο.

Είχα παραγγείλει καμιά 10 atomizer και τσατίστηκα όταν είδα τα 7 από αυτά να μου καίγονται το ένα πίσω από  το άλλο.
Δεν μετάνιωσα για την αγορά.
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατό πιο αντικειμενικός γίνεται.

Στη θέση εκεί που βάζεις τα κομματάκια καπνού βάζεις ένα μικρό κομματάκι βαμβάκι και μετά το εμποτίζεις με E-Liquid. Το ανάβεις και περιμένεις μισό λεπτό. Όταν τραβήξεις σε πρώτη φάση σου πετάγονται τα μάτια έξω. Πιο βαρύ δεν πιστεύω να  κυκλοφορεί.
Αυτό όμως είναι μόνο η αρχή. Μετά μπορείς να ρυθμίσεις πόσο ελαφρύ θέλεις να είναι το τράβηγμα ανάλογα με το πόσο βαμβάκι έχεις μέσα και πόσο σφιχτό είναι. (ανά διαστήματα περίπου 1 λεπτού παίρνει μπρος το γκαζάκι και ντουμανιάζει ο τόπος)
Ανάλογα μετά ρυθμίζεις και το πόσο βαρύ θέλεις να είναι. Δηλαδή πόσο Liquid να βάλεις.
Σε αυτό το θέμα όμως δεν μπορεί να σε συμβουλεύσει κανένας γιατί χρειάζονται πολλές δοκιμές. Δοκιμάζεις και βλέπεις πως το θέλεις.
Πιστεύω με τις πολλές δοκιμές θα μπορούσε να ικανοποιήσει όλα τα γούστα.

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι πιο πολλή απευθύνεται σε αυτούς που τους αρέσουν τα βαριά.

 [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Gcjdjd7OuTM[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 08, 2009, 21:30 »
όσο ζω, μαθαίνω!!!!
 ;)

καί από πού το πήρες το .... transformer?

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 08, 2009, 22:56 »
όσο ζω, μαθαίνω!!!!
 ;)

καί από πού το πήρες το .... transformer?

Το πήρα από το http://www.smokejuice.co.uk συγκεκριμένα εδώ:http://www.smokejuice.co.uk/userimages/procart21.htm

Συνοδεύεται με ένα πολύ ωραίο τσαντάκι με όλα τα συμπράγκαλα μέσα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι η τιμή του είναι
119,00 GBP
=
129,45 EUR

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 08, 2009, 23:04 »
Αλήθεια Γιώργο που είναι η ένστασή σου;

Το πήρες και εσύ το Iolite; Ε αυτό δεν θα το περίμενα με τίποτα. Πίστευα ότι σε πολύ λίγους απευθύνεται.
Και έχεις τόσο αρνητική άποψή; :confused1:

Πες μου σε παρακαλώ τι εννοείς

 :) :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2009, 11:52 από 5557 »

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 10:18 »
Κοίταξε Φώτη…
Είναι γνωστό ότι μάλλον είσαι μπροστά από την εποχή σου(ποιος άλλος θα έκανε GG σε ιατρικό συνέδριο?) :hmmm:
Σίγουρα το Iolite έχει ενδιαφέρον μιας και χρησιμοποιεί εντελώς νέο τρόπο λειτουργιας.Ωστοσο επιφυλάσσομαι όσον αφορά την ασφάλεια της συσκευής(το γεγονός ότι δουλεύει με γκάζι) και για το τι άλλες χρήσεις μπορεί να εχει.Και καλά αυτό,για εκείνο το volcano που πουλάει ο Tim τι να πεις???? :bye:

Ps:οχι δεν το έχω πάρει και ούτε πρόκειται.Για το GG πάντως ψήνομαι εδώ και πολύ καιρό!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2009, 10:25 από GIORGOS1969 »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 10:30 »
...Για το GG πάντως ψήνομαι εδώ και πολύ καιρό!
Δεν νομίζω ότι θα κάνεις κάτι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 11:55 »
Λίγο μεγάλο μου φαίνεται. Χώρια, που εάν το ξεχάσεις και το βάλεις στην τσάντα σου ή το αφήσεις στο γραφείο σου αναμμένο , τότε θα έχεις ΜΕΓΑΛΑ προβλήματα . Έχει κανέναν διακόπτη ασφαλείας, που εάν δεν το πατήσεις για 2 λεπτά κλείνει μόνο του? Κάτι βρε παιδί μου να μην ανάψει το βαμβάκι και να μην τελειώσει το υγραέριο...

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 22:34 »
Κοίταξε Φώτη…
Είναι γνωστό ότι μάλλον είσαι μπροστά από την εποχή σου(ποιος άλλος θα έκανε GG σε ιατρικό συνέδριο?) :hmmm:
Σίγουρα το Iolite έχει ενδιαφέρον μιας και χρησιμοποιεί εντελώς νέο τρόπο λειτουργιας.Ωστοσο επιφυλάσσομαι όσον αφορά την ασφάλεια της συσκευής(το γεγονός ότι δουλεύει με γκάζι) και για το τι άλλες χρήσεις μπορεί να εχει.Και καλά αυτό,για εκείνο το volcano που πουλάει ο Tim τι να πεις? ??? :bye:

Ps:οχι δεν το έχω πάρει και ούτε πρόκειται.Για το GG πάντως ψήνομαι εδώ και πολύ καιρό!

Γιώργο και εγώ όταν το πήρα την ίδια ανησυχία είχα. Αλλά όταν το παρατήρησα μου έφυγε κάθε ενδοιασμός.

Παιδιά μη φαντάζεστε ότι έχει κανένα τεράστιο ντεπόζιτο γκαζιού. Από ότι είδα και από ότι κατάλαβα από το χρόνο που γεμίζει έχει ένα ντεποζιτάκι άντε ίσα με ενάμιση μπικ αναπτήρα. Με τη βαλβίδα ασφαλείας προς τα κάτω φυσικά (να μη σε έρθει και στη μούρη αν κάτι γίνει.) Ο κίνδυνος σε περίπτωση ατυχήματος είναι όπως όταν χρησιμοποιείς ένα μεγάλο αναπτήρα στη χειρότερη περίπτωση. Αν και λιγότερο ίσος γιατί η εκτόνωση του αερίου θα είναι προς κάτω, χωρίς να διαλυθεί ολόκληρο.
(Δεν ξέρω πόσοι από εσάς είδαν μπικ αναπτήρα να κάνει μπαμ. Σε εμένα μου έχει τύχει όταν τον άφησα στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου και από τη ζέστη έσκασε και διαλύθηκε ολόκληρος χωρίς ευτυχώς να τραυματιστεί σοβαρά κανένας.)

Όσο για της άλλες χρήσεις που αναφέρεις καταλαβαίνω καλά τη υπονοείς.
Εδώ έχω να σου απαντήσω ότι ήδη και στο απλό η.τ. έχουν βγει διάφορες ουσίες που θα μπορούσαν να το δυσφημίσουν. Το καλοκαίρι είχα πάει στο Άμστερνταμ και εκεί έμαθα τη μπορείς να βάλεις σε ένα η.τ. (Την εμπειρία μου αυτή θα σας την πω αναλυτικά σε άλλο topic). Δυστυχώς οι έμποροι όλων αυτών των ουσιών προκειμένου να μη χάσουν την πελατεία τους έχουν ήδη εκσυνχρονίσει τα χημικά τους προϊόντα.
Δεδομένου ότι το η.τ. με τη μπαταριούλα του και το atomizer είναι πιο διαδεδομένο από το iolite σαφώς θα μπορούσε να πει κανείς ότι το καθιστά και πιο ύποπτο.

Όμως πιστεύω ότι καλά θα ήταν να μην μπούμε σε τέτοια συζήτηση γιατί μόνο κακό μπορεί να κάνει στο εναλλακτικό κάπνισμα. 
Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να ενοχοποιούμε το μέσο. 
Ένα μαχαίρι είναι της περισσότερες φορές εργαλείο αλλά άλλες φορές και μέσο να σκοτώσεις.
Μια σύριγγα είναι απαραίτητη για τη δική μου π.χ. δουλειά, για ένα διαβητικό, αλλά είναι και το μέσο που οδηγεί πολλούς στο θάνατο.

Όσο για το volcano που πουλάει ο Tim ε εντάξει όχι και έτσι. Είπαμε. Τώρα να καθόμαστε να φουσκώνουμε ένα τεράστιο μπαλόνι σαν αερόστατο και μετά να το εισπνέομαι σιγά σιγά παραείναι καγκουριά. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 22:41 »
Για μένα το μόνο ίσως πρόβλημα αυτής της συσκευής είναι μήπως υπεθερμαίνει το υγρό, πράγμα που δεν είναι και πολύ ασφαλές.
Ειδικά η VG έχω ακούσει ότι σε υψηλότερη θερμοκρασία από αυτή που φτάνει ένα ατομάιζερ στα 3.7volt εκλύει Ακρολείνη.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 22:51 »
Λογικά και τεκμηριωμένα αυτά που λες Φώτη όμως μήπως εισπνέεις και την καύση του γκαζιού?ή μήπως υπάρχει περίπτωση διαρροής γκαζιού την ώρα που εισπνέεις?
Και βέβαια άλλο Άμστερνταμ άλλο Ελλάδα,εδώ λέμε αμάν να πάρουν έγκριση τα απλά τσιγαράκια,που να βγουν και με γκάζι!

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 22:58 »
Λίγο μεγάλο μου φαίνεται. Χώρια, που εάν το ξεχάσεις και το βάλεις στην τσάντα σου ή το αφήσεις στο γραφείο σου αναμμένο , τότε θα έχεις ΜΕΓΑΛΑ προβλήματα . Έχει κανέναν διακόπτη ασφαλείας, που εάν δεν το πατήσεις για 2 λεπτά κλείνει μόνο του? Κάτι βρε παιδί μου να μην ανάψει το βαμβάκι και να μην τελειώσει το υγραέριο...

Χρήστο ότι είναι λίγο μεγάλο συμφωνώ μαζί σου. Όμως πιστεύω ότι υπάρχει η προοπτική να μικρύνει αρκετά. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να φθάσει το μέγεθος περίπου σαν το JANTY STICK. Αρκεί η ιδέα ως εναλλακτικό να προχωρήσει.
Κοιτάξτε εάν η τεχνολογία στις μπαταρίες προχωρήσει και δίνουν περισσότερη δύναμη και αυτονομία και τα atomizer δεν ψοφάνε τρεις και λίγο τότε η τεχνολογία τύπου Ιοlite δεν έχει λόγο ύπαρξης και συνέχειας.
Εάν όμως τα παραπάνω προβλήματα συνεχίζουν να υπάρχουν για χρόνια τότε πιστεύω ότι η συγκεκριμένη τεχνολογία θα προχωρήσει, θα συμμαζευτεί από όγκο και θα πάρει ένα καλό μερίδιο στην αγοράς.

"Έχει κανέναν διακόπτη ασφαλείας, που εάν δεν το πατήσεις για 2 λεπτά κλείνει μόνο του?"
Όχι δεν έχει κανένα διακόπτη. Εάν το ξεχάσεις απλός θα δουλεύει ανά διαστήματα μέχρι να σου τελειώσει το αέριο. Να πάρει φωτιά το βαμβάκι το θεωρώ σχεδόν αδύνατον. Άμα το έβλεπες θα καταλάβανες.
Όταν το κλείνεις συνεχίζει να δουλεύει για 30 sec περίπου μέχρι να κάνει τον κύκλο του και μετά κλείνει.
Βασικά το υγρό το καίει τόσο που το hit είναι τόσο δυνατό ακόμα και με μηδέν νικοτίνη.
 :)

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 23:28 »
Λογικά και τεκμηριωμένα αυτά που λες Φώτη όμως μήπως εισπνέεις και την καύση του γκαζιού?ή μήπως υπάρχει περίπτωση διαρροής γκαζιού την ώρα που εισπνέεις?
Και βέβαια άλλο Άμστερνταμ άλλο Ελλάδα,εδώ λέμε αμάν να πάρουν έγκριση τα απλά τσιγαράκια,που να βγουν και με γκάζι!

Κοίτα Γιώργο όπως και στο η.τ. έτσι και εδώ η λειτουργία του είναι απλή.(και τα δύο δεν έχουν καμία φοβερή και τρομερή τεχνολογία  :yes: )
Μία πολύ μικρή φλόγα από υγραέριο ζεσταίνει μια καλά εφαρμοσμένη μεταλλική βάση,πάνω στην οποία βρίσκεται το βαμβάκι εμποτισμένο με liquid.Λογικά εισπνέεις τον ατμό του liquid.
Την ώρα που αυτό ζεσταίνει για 3 sec περίπου σε διάστημα του ενάμιση λεπτού 1.30 sec περίπου δεν είναι ανάγκη εσύ να εισπνέεις εκείνη την ώρα. Αν φοβάσαι  ότι άκαυστο υγραέριο μπορεί να το ειρηνεύσεις διαπερνώντας τη μεταλλική βάση.

"εδώ λέμε αμάν να πάρουν έγκριση τα απλά τσιγαράκια,που να βγουν και με γκάζι!"
Εδώ εγώ πιστεύω ότι αν είναι να το πάρει η μπάλα θα τα πάρει όλα μαζί. Η.Τ. και Γκαζοκίνητα.
Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος λειτουργεί αντανακλαστικά παρά με λογική.
Ακούει τσιγάρο και συνειρμικά του έρχεται καρκίνος - παθητικό κάπνισμα - και όλα τα κακά του κόσμου. Όταν ακούει ηλεκτρικό τσιγάρο όλα τα παραπάνω κακά τα αναγάγει πάλι σε αυτό.
Όταν όμως καθίσεις και του εξηγήσεις τότε η κριτική σκέψη επανέρχεται και μπορεί να αναθεωρήσει.

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 11, 2009, 23:39 »
Για μένα το μόνο ίσως πρόβλημα αυτής της συσκευής είναι μήπως υπεθερμαίνει το υγρό, πράγμα που δεν είναι και πολύ ασφαλές.
Ειδικά η VG έχω ακούσει ότι σε υψηλότερη θερμοκρασία από αυτή που φτάνει ένα ατομάιζερ στα 3.7volt εκλύει Ακρολείνη.

Το ότι υπερθερμαίνει το υγρό είναι το μόνο σίγουρο.

Τώρα το ότι σε υψηλές θερμοκρασίες εκλύεται Ακρολείνη δεν το ξέρω και δεν νομίζω να υπάρχουν και έρευνες πάνω σε αυτό.
Δηλαδή πάνω από 3.7 volt εκλύεται Ακρολείνη ενώ κάτω από αυτά είναι ασφαλές? Αυτός δηλαδή είναι και ο λόγος που οι περισσότερες εταιρίες κάνουν η.τ. μέχρι 3.7 volt ? Όχι δηλαδή μήπως - λέω εγώ - έτσι βολεύουν οι μπαταρίες?
 ::)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 00:52 »
Για μένα το μόνο ίσως πρόβλημα αυτής της συσκευής είναι μήπως υπεθερμαίνει το υγρό, πράγμα που δεν είναι και πολύ ασφαλές.
Ειδικά η VG έχω ακούσει ότι σε υψηλότερη θερμοκρασία από αυτή που φτάνει ένα ατομάιζερ στα 3.7volt εκλύει Ακρολείνη.

Η θερμοκρασία που αναπτύσσεται είναι 190 βαθμοί Κελσίου από ό,τι αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος εδώ: http://www.iinhale.ca/specifications.html

Όσο για της άλλες χρήσεις που αναφέρεις καταλαβαίνω καλά τη υπονοείς.
Εδώ έχω να σου απαντήσω ότι ήδη και στο απλό η.τ. έχουν βγει διάφορες ουσίες που θα μπορούσαν να το δυσφημίσουν. Το καλοκαίρι είχα πάει στο Άμστερνταμ και εκεί έμαθα τη μπορείς να βάλεις σε ένα η.τ. (Την εμπειρία μου αυτή θα σας την πω αναλυτικά σε άλλο topic).

Φώτη, άστο καλύτερα. Ας μην ανοίξουμε τέτοιες συζητήσεις στο φόρουμ.  :nope:

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Iolite / I-INHALE
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 01:17 »
Η θερμοκρασία που αναπτύσσεται είναι 190 βαθμοί Κελσίου από ό,τι αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος εδώ: http://www.iinhale.ca/specifications.html

Λευτέρη ήταν κάτι που το έψαχνα και δεν μπορούσα να το βρω (190 βαθμοί Κελσίου) Thanks.

Όσο για το άλλο έχεις απόλυτο δίκαιο. Μια τέτοια συζήτηση μόνο δυσφήμηση θα μπορούσε να κάνει στο e-smoking.   


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12