vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 8 χρήστες
Ηρακλης, tibolaso, bloodlessz, camber, athalpa, azzazel, Jorge, Buliwyf

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1740 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 14:27 »
Έχω ένα μπουκαλάκι με ethyl Maltol 5gr σε κρυσταλλους . Πόσο pg πρέπει να βάλω για να το δυαλισω και σε πόσες μέρες θα μπορώ να το προσθέτω στις συνταγές μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1741 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 14:58 »
45ml PG να προσθέσεις αφού την θερμάνεις λίγο (~40 βαθμούς)! Καλό ανακάτεμα και σε μια μέρα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις!

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1742 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 15:28 »
Καταλαβαίνω τι λες και ακούγεται πολύ λογικό, όμως έχω ανησυχίες. Επανέλαβα το ζέσταμα (πιο ζεστό αυτή τη φορά) και το φραπέδιασμα έγινε πάλι μια χαρά και την επόμενη μέρα πάλι το μισό μπουκαλάκι ήταν λες και είχει μαλλί της γριάς. Πλέον αναρωτιέμαι....έστω πως έφταιγε το κρύο στο αεροπλάνο ή οι απότομες κλιματικές αλλαγές στο ταξίδι και αποχωρίστηκε η πυραζίνη από τη pg που ήταν διαλυμένη....απο τη στιγμή που το "ξαναέδεσα" γιατί δεν σταθεροποιείται τώρα? Μήπως είναι χαλασμένη και δεν κάνει να τη χρησιμοποιήσω? Τι γίνεται αν τη διαλύσω σε βάση και κάνει τα ίδια και πάει χαμένη και η βάση?

Από την άλλη, σκέφτομαι αν δεν είναι χαλασμένη και φταίει το ότι έχει περισσότερη πυραζίνη απ΄όσο θα έπρεπε το μείγμα γιατί μπορεί πχ κατά το rebottling που κάνουν κάπως κάπου κάτι να έγινε λάθος....τότε μήπως ακόμα και στο 1:10 όπου να μεν θα έχει διαλυθεί αλλά θα έχω λάθος αναλογία στις συνταγές? Θα βάζω πχ 1-2% από το μείγμα αλλά θα παίρνω περισσότερη πυραζίνη απ΄ότι θα θέλω.

Προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει για να αποφασίσω τι πρέπει να κάνω. Δεν έχω ξαναπάρει και πυραζίνη για να τη γνωρίζω πως συμπεριφέρεται.

Διάβασα πως μόνο απο την chefsflavours έρχεται έτσι και μου φαίνεται περίεργο. Πάντα?...σε όλους?...Και αυτοί που τους έχει συμβεί το διαλύουν σε βάση και είναι κομπλέ?...Κάνουν κάτι άλλο? Γιατί το μπάνιο και το φραπέδιασμα δεν πιάνει! :( :wall:
Μην την φοβάσαι είναι απο το κρύο μου το κανει κι εμένα συνέχεια (γνησια της tpa οχι rebottled) μέσα στο ντουλάπι κι ας έχεις θερμανση στο σπίτι...εγώ δεν της κανω ουτε μπάνιο ουτε τπτ...την βγάζω καμια ωρα πριν απο το ντουλάπι και την αφήνω και στρώνει μονη της...

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1743 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 16:04 »
45ml PG να προσθέσεις αφού την θερμάνεις λίγο (~40 βαθμούς)! Καλό ανακάτεμα και σε μια μέρα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις!

 αυτά τα 45ml + τους κρυστάλλους αφού τους διαλύσω θα προσθέτω το ανάλογο ποσοστό στις συνταγές; αυτά τα 50 ml τελικού υγρού μπορούν να ατμιστουν μόνα τους;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1744 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 16:14 »
Οχι βέβαια! Δεν ατμίζονται μόνα τους! Είναι ακριβώς όπως τα αρώματα. Βάζεις από αυτό το 50μελο υγρό όσο σου λέει μια συνταγή! Πχ αν σου λέει 1% και φτιάχνεις 30ml θα βάλεις 0,3ml ;)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1745 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 03:32 »
Κοινώς, αυτά τα 50ml πυραζίνη θα τα τελειώσουν τα εγγόνια σου... :))

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1746 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 21:11 »
εγω παντως εχω παθει πλακα με το toasted almond.εφτιαξα ενα cuban supreme με 2% αλλα το εβρισκα ατονο σχετικα.εβαλα λοιπον λιγο αμυγδαλο μιας και δεν ειχα πυραζινη και απο σχετικο σχολιο ειδα συμφορουμιτη που το εβαζε στα υγρα του.πραγματικα δεν περιμενα να μαρεσει τοσο το αποτελεσμα.εξαιρετικο.ακομα και σκετη βαση με 1% αμυγδαλακι θαναι πολυ ωραιο για οσους αποφευγουν τα πολλα αρωματα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1747 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 22:38 »
Θα σταματήσω να μπαίνω στα νήματα για τις ιδιοκατασκευές. Διαβάζω για αρώματα, μου τρέχουν τα σάλια, αγοράζω τα αρώματα και μετά ξεχνάω τι διάβασα και που και έχω ένα ντουλάπι με καμιά εξηνταριά άθικτα μπουκαλάκια που περιμένουν (μάταια μάλλον). 

Τoasted Αlmond. In da cart!  :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1748 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 00:21 »
To αμυγδαλάκι είναι ότι πρέπει για να δώσει μια "νοστιμη" ξηρότητα στο υγρό.... το βάζω συχνά σε διάφορα καπνικά, ακόμα και στο RY4....
To βρίσκω πιο "καθαρό" από το φουντούκι ή άλλα ξεροκάρπια...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1749 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 16:45 »
εγω παντως εχω παθει πλακα με το toasted almond.εφτιαξα ενα cuban supreme με 2% αλλα το εβρισκα ατονο σχετικα.εβαλα λοιπον λιγο αμυγδαλο μιας και δεν ειχα πυραζινη και απο σχετικο σχολιο ειδα συμφορουμιτη που το εβαζε στα υγρα του.πραγματικα δεν περιμενα να μαρεσει τοσο το αποτελεσμα.εξαιρετικο.ακομα και σκετη βαση με 1% αμυγδαλακι θαναι πολυ ωραιο για οσους αποφευγουν τα πολλα αρωματα :thumpup:

Σιγά μη δεν το έπαιρνα! Η μυρωδιά από το μπουκάλι είναι απολύτως του γούστου μου και τώρα σκέφτομαι με τι να το συνδυάσω. Για πες χρόνους ωρίμασης Κώστα (και κανέναν καλό συνδυασμό για γλυκατζήδες σαν κι εμένα)... :)


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1750 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 17:00 »
To αμυγδαλάκι είναι ότι πρέπει για να δώσει μια "νοστιμη" ξηρότητα στο υγρό.... το βάζω συχνά σε διάφορα καπνικά, ακόμα και στο RY4....
To βρίσκω πιο "καθαρό" από το φουντούκι ή άλλα ξεροκάρπια...
αμ μπραβο..εσυ εισαι. :laugh1: :laugh1:δικα σου σχολια θυμηθηκα και το εκανα..πραγματικα πολυ ωραια επιγευση σε μικρη δοσολογια ειδικα για απλα καπνικα  :thumpup: :thumpup:

Σιγά μη δεν το έπαιρνα! Η μυρωδιά από το μπουκάλι είναι απολύτως του γούστου μου και τώρα σκέφτομαι με τι να το συνδυάσω. Για πες χρόνους ωρίμασης Κώστα (και κανέναν καλό συνδυασμό για γλυκατζήδες σαν κι εμένα)... :)
τι να σου πω καιγω φιλτατε..εμενα μου ειχε ξεμεινει αρκετο αμυγδαλακι απτο κλωνοκαστρο που ειχα φτιαξει και επειδη ειμαι του καπνικου κυριως ειχα φτιαξει 200 μλ cuban supreme κ αλλα 200 dark vapure.επειδη ηταν ατονα στο 2,5% που τα εφτιαξα λεω τι να του κατσω μεσα τωρα?εχω κατι καρυδες κατι toffe κατι σβουνιες λεω μπαααα..πιανω λοιπον το αμυγδαλακι και βαζω καπου 1 μλ..το ανακατευω κ αρχισα το ατμισμα..στην αρχη δεν ακουγοταν αλλα περνωντας οι μερες καλυτερευει κ μαρεσει γτ τοχα παρακανει με τα αρωματα...βεβαια υπαρχει παντα λιγο supreme στο ντουλαπι :thumpup:

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2017, 02:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1751 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 17:14 »
Ξέρεις όταν πρωτο-αγόρασα πυραζίνη αυτή τη μυρωδιά (του toasted almond) ήλπιζα να βρω. Τελικά η πυραζίνη που αγόρασα (pink mule) μου βγάζει (εμένα, έτσι; ) μια ποπ-κορνίλα που δε μου πολυαρέσει. Χωρίς ακόμα να ξέρω την γεύση του, η μυρωδιά του toasted almond ταιριάζει με πολλές άλλες μυρωδιές από αρώματα (και καπνικά και γλυκα). Λέω να ακολουθήσω την προτροπή σου και να φτιάξω λίγο άρωμα σε βάση μόνο του για να δω τι λέει. Μετά που θα ξέρω, θα αρχίσει η υψηλή μαγειρική. Ευχαριστώ!  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1752 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 17:55 »
Με 1%-1.5% όταν βάζετε τα υπόλοιπα σχετικά ελαφριά (πχ 5% RY4)  είναι καλό.... 
Επίσης ένα ακόμα tip... αν σας φαίνεται πολύ ξηρό το αποτέλεσμα, λίγη brown sugar έρχεται.... και το μελώνει.... :laugh1: 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1753 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 18:02 »
Ωραίος! Έχω ένα RY4 double 5% έτοιμο και brown sugar στο συρτάρι. Θα το δοκιμάσω... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1754 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 18:02 »
Σιγά μη δεν το έπαιρνα! Η μυρωδιά από το μπουκάλι είναι απολύτως του γούστου μου και τώρα σκέφτομαι με τι να το συνδυάσω. Για πες χρόνους ωρίμασης Κώστα (και κανέναν καλό συνδυασμό για γλυκατζήδες σαν κι εμένα)... :)




Το κλωνοκάστρο μιας και αναφέρθηκε.. 20 μέρες ωρίμανση..

2.5% Kentucky Bourbon PA
1.5% Coconut Extra PA
1.5% Acetyl Pyrazine PA
1.5% Toasted Almond PA
1% Vanilline
1% Vanilla Bourbon
1% Brown Sugar Extra

Aαααα υπάρχει και ο κλώνος του Taurus από Twelve Vapor

3% DX Bavarian Cream (TPA
 4% DX Caramel Original (TPA
 3% Ethyl Maltol (10% PG) Diluted 2% (TPA
 4% Graham Cracker (TPA
 3% Peanut Butter (TPA
 5% Toasted Almond (TPA
 3% Vanilla Custard v2 (CAP)

Πάλι 20 μερούλες..

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Save
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2017, 02:06 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex