vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, ThioVag, tasos1976, bloodlessz

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1065 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 20:55 »
Παίδες... Το Malted Milk, μου έκανε ίζημα...

Είναι φυσιολογικό?
εμ από ξυνισμένο γάλα τι περίμενες?  :laugh1:
sorry για την troll-ια.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1066 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 22:07 »
Demkoni το δοκιμασες σκετο η σε μιξη?


Sent from my iPad using Tapatalk

Σκέτο...

Πάντα δοκιμάζω τα νέα αρώματα σκέτα, για να έχω άποψη...

Το ίζημα δημιουργήθηκε μέσα στο μπουκαλάκι του αρώματος...
Ανακατεύω, αλλά δεν βλέπω να διαλύεται... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1067 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 23:05 »
Μπορείς μήπως να ανεβάσεις μια φωτογραφία του; Όχι ότι θα σου απαντήσω στο ερώτημα, γιατί δεν έχω πραγματικά ιδέα, αλλά για την εγκυκλοπαιδικότητα του θέματος.

Απ' όσο θυμάμαι από τη χημεία του λυκείου, ίζημα έχεις όταν υπάρχει περίσσεια διαλυμένης ουσίας. Όταν δηλαδή το διάλυμα είναι κορεσμένο ή υπέρκορο. Το θέμα είναι πως δεν έβαλες στερεή ουσία μέσα, ενώ η διαλυμένη σου ουσία είναι ήδη διαλυμένη σε pg.

Μπορώ να βγάλω δύο συμπεράσματα.
1. Το άρωμα αντέδρασε με κάτι στο μπουκαλάκι και το προϊόν είναι στερεό. Μου φαίνεται δύσκολο γιατί θα το είχαν παρατηρήσει κι άλλοι.
2. Με κάποιον τρόπο έπεσε κάτι στο μπουκαλάκι σου σε κάποια φάση που το είχες ανοιχτό.

Δεν ξέρω την απάντηση και πιθανότατα δεν είναι καμία από τις δύο. Καλύτερα όμως να μην το ατμίσεις μέχρι να βγάλεις άκρη.
Γιατί δε ρωτάς και την εταιρεία;  Μπορεί να έχουν απάντηση

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1068 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 23:10 »
Επειδή ο διαλύτης στα υγρά και στα diy άτμισης δεν είναι το νερό, με το οποίο είμαστε συνηθισμένοι, τα δεδομένα αλλάζουν και δεν έχουμε πείρα από στερεά που μπορεί να σχηματιστούν. Οπωσδήποτε όμως, η περίπτωση δεν είναι συνηθισμένη και μάλλον ισχύει το (2).
Γι αυτό, καλύτερα νεροχύτη...
Αν, βέβαια, το φαινόμενο επαναληφθεί, αλλάζει το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1069 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 23:26 »
Οκ παίδες!!!

Βρήκα άκρη εδώ...

https://shop.perfumersapprentice.com/p-6908-malted-milk-conc.aspx?keyword=malted+milk

Ο χώρος που έχω τα αρώματα είναι κρύος, και σύμφωνα με την εταιρία είναι φυσιολογική η εμφάνιση ιζήματος...

Λίγο ζέσταμα σε χλιαρό νεράκι, ανακάτεμα και όλα οκ!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1070 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 23:41 »
Αν και σαν σημείο πήξης της γλυκερίνης αναφέρονται οι 15 βαθμοί, δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Καλό είναι όμως να το σημειώσουμε και να μαθαίνουμε.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1071 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 14:21 »
Ok τελικά και στην πράξη με το Malted Milk...


Ζέστανα νερό στο μπρίκι, και χλιαρό όπως ήταν αφησα το μπουκαλάκι μέσα λίγη ώρα...


Ούτε που χρειαζόταν ανακίνηση, αλλά τυπικά το έκανα και ένα φραπέδιασμα, και πλέον δεν υπάρχει ίζημα και είναι κρυστάλλινα διαυγές...


Όλα οκ....


Το γαλατάκι μετά από την πρώτη φορά που το δοκίμασα μου έχει αρέσει πάρα πολύ... Αυτή τη φορά έριξα και λίγο Brown Sugar, ενώ την επόμενη φορά θα παίξει με Ethyl Maltol και Stawberry...


 :)

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1072 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 01:30 »
Μια βοηθεια..με τι ποσοστο να ξεκινησω το ry4 double;;με μια εβδομαδα ωριμανσης θα ειναι οκ;;ειναι πρωτη φορα που θα χρησιμοποιησω την συγκεκριμενη εταιρια γι αυτο ειμαι στα χαμενα..μεχρι πρωτινοα χρησιμοποιουσα t juice..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1073 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 02:31 »
Είναι από τα αγαπημένα μου.
Το κάνω με αναλογία 5% + 1% πυραζίνη.
Ωρίμανση το λιγότερο 20 μέρες (καλύτερα 1 μήνα) και μαγνητική ανάδευση 2 ώρες κάθε 2 μέρες για τις πρώτες 10 μέρες.
Η ωρίμανση γίνεται σε σκοτεινό ντουλάπι σε θερμοκρασία δωματίου. :)

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1074 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 20:06 »
Θελω να κάνω συνδυασμό double chocolate με strawberry flavor,να βάλω απο 7,5% απο το καθένα η, η σοκολάτα βγαίνει δυνατή και θα καλύψει τη φράουλα;; Να πω ότι θελω να ειναι έντονο γι αυτο θελω να βάλω σύνολο 15% και όχι 10


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1075 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 11:52 »
Μήπως ξέρεις κάποιος στο double chocolate και στο strawberry flavor ποση ωρίμανση χρειάζεται; Αν ξέρετε και για vanilla custard v2 απο Capella θα με υποχρεώνατε!!


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Lorentzo

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1076 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 12:25 »
το strawberry flavor της tpa το φτιάχνω εικοσάμελο κ το ατμίζω μετά απο καμιά ώρα,είναι μια χαρά.
Το έχω αφήσει να ωριμάσει μήνα χωρίς διαφορά σε αντίθεση με τα περισσότερα καπνικά της tpa που απαιτούν ωρίμανση μηνός+

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1077 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 12:55 »
Χαιρετε. Εφτιαξα το ry4 double στο 10 % και ειναι εξαιρετικο αν και νομιζω οτι θα το παω στο 8 % γιατι ειναι λιγο δυνατο. Θα μπορουσατε να μου προτείνεται κανενα που να το συνδυασω ; Δεν θελω συνταγη γιατί λογω οικονομικων το πολύ άλλο ένα άρωμα θέλω να βάλω. Αρχικά σκέφτηκα ripe banana που έχω αλλά επειδή θα το βάλω σε bell cap το φοβάμαι. Μετά σκέφτηκα την καραμέλα αλλά δεν μου αρέσουν οι custard notes που έχει. Καμιά ιδέα ;

Μπορείς να βάλεις 1% GRAHAM CRACKER ή/και (1% COTTON CANDY ή 1% BROWN SUGAR)
Αν έχεις acetyl pyrazine βάλε 1 σταγόνα ανά 10ml.

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1078 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 20:21 »
μπορει καποιος να μου στειλει σε pm ποια καταστηματα στην θεσσαλονικη εχουν tpa? το λεω γιατι θελω μονο ενα αρωμα το black honey tobacco και ειναι αμαρτια να το παραγγειλω απο αθηνα..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1079 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 20:39 »
Από κει έχω πάρει πρόσφατα TPA.

http://vapoleon.gr/shop/igra-anaplirosis/aromata-diy/tpa-black-honey/

To ίδιο και εδώ:

http://www.nexxton-ecig.com/index.php?route=product/product&path=77_133&product_id=1063

Επικοινώνησα με το μαγαζί αλλά το συγκεκριμένο είναι σε έλλειψη και θα παραλάβουν από τον καινούργιο χρόνο, οπότε τους τηλεφωνείς να σου κρατήσουν αν δεν βρεις πουθενά αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2015, 20:46 από makis66 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498920 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 81 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy