vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 6 χρήστες
th3ofilos, dkostas, ΤΖΙΒΑΣ35, Ribot, kurtz, Jorge

Twitter

Linalool (Λιναλοόλη)

Linalool (Λιναλοόλη)
« στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:21 »
Σοζ αλλα η wikipedia δεν βοηθαει και πολυ! βρήκα χρήσεις ενα σωρο που δεν τις γραφω εδω αλλα δεν εχω ιδέα τι κανει στα υγρά! Δεν αποφευγω το οφ τοπικ συγγνωμη!
Τί'ν τούτο?
τετοιο εχω δει εχουν τα υγρα της νομπακο σε ποσοστο μικροτερο του1% ,μαλλον μαζι με τη βανιλλινη δινουν αυτο το καραμελοειδες υποστρωμα που υπαρχει στα υγρα της
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:29 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Απ: Πώληση 5 x 30ml Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:25 »
και τι? κανει κατι στην γεύση? στην εμφάνιση? χρώμα? ξερει κανείς? Δεν ξερω αν ειμαι οφ τοπικ, αλλα μιας και ΔΕΝ ειναι υγρο ατμισης και εαν δυναμει επικυνδυνο, ας γραφει οτι ξερουμε.
Αν ειμαι οφφ σορυ αφεντικο, ξηλώστε με.

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: Απ: Πώληση 5 x 30ml Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:27 »
Linalool - A naturally occurring alcohol chemical found in many flowers and spice plants. E-liquid containing Linalool has a pleasant floral scent.


http://hangsen.blogspot.com/

αν δεν με απατούν τα αγγλικά μου είναι φυσική ουσία ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:33 »
και εγω το ειδα αυτο αλλα τεσπα! Αν ξερει καποιος περισσοτερα ας μας πει!

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:40 »
και εδώ την περιγράφει ως μυοχαλαρωτική αγχολυτική αλλα σε πάνω απο 5% αλλεργιογόνος ουσία.
http://swiftcraftymonkey.blogspot.com/2012/01/essential-oils-linalool.html

επίσης στις κατάλληλες δόσεις σκοτώνει έντομα και ποντικάκια επιδρώντας στο νευρικό τους σύστημα.

Αυτά γράφει αν διάβασα καλά δεν έχω ιδέα προσωπικά :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Απ: Πώληση 5 x 30ml Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:52 »
Linalool - A naturally occurring alcohol chemical found in many flowers and spice plants. E-liquid containing Linalool has a pleasant floral scent.


http://hangsen.blogspot.com/

αν δεν με απατούν τα αγγλικά μου είναι φυσική ουσία ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ

Και η νικοτίνη είναι φυσική ουσία αλλά είναι τοξική και εθιστική.
H Λιναλόλη είναι ερεθιστική ουσία και μάλλον σε αυτήν οφείλεται ο ερεθισμός του λαιμού πολλών ατμιστών.
Μπορείτε να δείτε το MSDS για την ουσί αυτή εδώ:
http://www.merck-chemicals.com/chemdat/en_US/Merck-International-Site/USD/ViewProductDocuments-File?ProductSKU=MDA_CHEM-818627&DocumentType=MSD&DocumentId=%2Fmda%2Fchemicals%2Fmsds%2Fel-GR%2F818627_SDS_GR_EL.PDF&DocumentSource=GDS&Country=International&Channel=Merck-International-Site
Δεν είναι τοξική (2,5 γραμμάρια/κιλό βάρους είναι πολύ μεγάλη ποσότητα) ωστόσο είναι ερεθιστική για το δέρμα...
Ξεγελά με τη μυρωδιά περγαμόντου που έχει (ευχάριστη οσμή) και βάζεις συνήθως παραπάνω. Καλύτερα για μένα να φας ένα περγαμόντο του κουταλιού να σου μείνει η γλύκα...
Όποιος την θέλει στο λαιμό του, γούστα είναι αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:54 »
Οποιοδήποτε άρωμα αν το ατμίσεις σκέτο μπορεί να είναι επικίνδυνο. Απλά αυτό είναι το όνομα ενός αρωματικού που χρησιμοποιείται για "γεύση" στο υγρό. Από ό,τι ξέρω όμως δεν το πουλάνε σκέτο σαν γεύση οι εταιρίες που πουλάνε συστατικά για DIY υγρά, μάλλον για την αποφυγή λαθών γιατί χρειάζεται πολύ μικρή δοσολογία.

EDIT: με πρόλαβε ο kallitexnis

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:56 »
Ας σε προλάβω κι εγώ μια φορά...  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:58 »
Την πουλάνε σκέτη τα καταστήματα που πουλάνε υγρά για μείξεις DIY;

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 23:00 »
Δηλαδή ειναι ενα υγρό που "προσομοιώνει" γεύση? (βλέπε περγαμόντο?) η λειτουργεί ως ενισχυτικό γεύσης?  το MSG των ατμιστικών υγρών?  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 23:09 »
....αυτος ειναι ενας βασικος λογος που προτιμω τα diy...αχρηστα εξτρα προσθετα... :nope: :nope:ποιος ο λογος :dontknow: αμα ειναι να το φτασουμε σαν το κ.τ. στο τελος..δεν χρειαζεται τοσο ψαξιμο...ειναι ηδη ετοιμο...σε καθε περιπτερο :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος MACATTACK

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • DD BY GRAVEN - GP MOD - A2MT SS,CLASSIC SS
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 23:13 »
τι παρενεργειες εχει η μπορει να εχει αυτη η ουσια ρε παιδια?και ποιος μας εγγυαται οτι δεν υπαρχει σε ετοιμες βασεις η σε σκετα αρωματα  (αυτη η ερωτηση ως προς τα diy υγρα)?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 23:21 »
Εμένα ενεπλάκησαν οι μηροί μου απ τις πληροφορίες, αλλα είναι ολες γενικες. οχι για το ΗΤ. Για εντομοκτονα ακουω μυοχαλαρωτικο στα ποντικια ακουω κλπ! Δεν καταλαβα ακομα που μπαινει στο ΗΤ το ολο θεμα. Τι κανει στα υγρα βρε αδερφε.

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 23:38 »
χαλαρωτικο σιγουρα...και εντομοαποθητικο και πιθανοτατα και πολλα αλλα...καθ'οτι διαβαζω οτι ειιιναι παραγωγο της λεβαντας...αλλα την ακριβη του σχεση με το η.τ κι εγω  θα θελα να μαθω... :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Linalool (Λιναλοόλη)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 23:42 »
Δεν ξερω παιδιά, αλλά ζήτω το DIY!
Δεν θέλω πρόσθετα που να έχουν ψυχικές-κινητικές κτλ δράσεις στον οργανισμό πλην της νικοτίνης.
Εδώ είπα να διώξω όσο μπορώ απο την εξάρτηση όχι να την ενισχύσω με πρόσθετες ουσίες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8485 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238089 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10439 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12