vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 6 χρήστες
gfilip, dkostas, white varadero, Jorge, camber, giorgos1999

Twitter

OXVA Origin

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
OXVA Origin
« στις: Αυγούστου 11, 2020, 11:31 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την OXVA)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Καινούργια εταιρεία και αυτό είναι πρώτη της προσπάθεια στο χώρο και μάλιστα πετυχημένη.


Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από zinc-alloy και πλαστικό και δέχεται μία εξωτερική 18650 μπαταρία.
Έχει διαστάσεις 23.5x33x119mm, ζυγίζει 70g και το ποντ έχει χωρητικότητα υγρού 3ml.
Μπορεί να παίξει από τα 5 μέχρι τα 40W και δέχεται τριών ειδών αντιστάσεις και υπάρχει διαθέσιμη και μια RBA κεφαλή.
Οι αντιστάσεις είναι δύο mesh στα 0.3Ω και 0.5Ω ενώ υπάρχει και μία από KA1 στα 1.0Ω.
Η RBA κεφαλή έχει 510 πόλο οπότε μπορούμε να στήσουμε κανονικά πάνω σε κάποιο μοντάκι.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή με την 0.3Ω UNI mesh αντίσταση ενσωματωμένη,
την 0.5Ω UNI mesh αντίσταση και ένα καλώδιο φόρτισης USB.


Η συσκευή πωλείται στα παρακάτω πέντε χρώματα.


Ξεκινώντας από την κορυφή, να πω ότι έχουν πετύχει το επιστόμιο αλλά είναι κρίμα ότι ενώ βγαίνει δεν μπορεί να μπει κάποιο άλλο 510 επιστόμιο στη θέση του. Βέβαια, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό οπότε δεν νομίζω να το άλλαζα ακόμα και αν είχα την δυνατότητα. Έχει την κατάλληλη εσωτερική διάμετρο και το σχήμα του εμένα προσωπικά με βόλεψε αν και ξέρω κόσμο που δεν του αρέσουν αυτού του στυλ τα επιστόμια. Δεν έχει ανεβάσει καθόλου υγρό και μαζεύει μια κάποια υγρασία, μετά όμως από πολύ χρήση, στον εσωτερικό αντάπτορα με τα όρινγκ αλλά καθαρίζεται πανεύκολα στο λεπτό.


Το ποντ βρίσκεται στο εσωτερικό και απλά κουμπώνει στη θέση του, για να δούμε την στάθμη του υγρού υπάρχει στη μια πλευρά της συσκευής ένα παραθυράκι που δείχνει πόσο υγρό έχει μείνει μέσα. Δεν με βόλεψε ποτέ να το κοιτάω από εκεί και ποτέ δεν ήμουν σίγουρος οπότε απλά ανοίγω το πορτάκι και κοιτάω. Το ποντ είναι διάφανο οπότε μπορούμε να δούμε άνετα τη στάθμη του υγρού. Η τάπα σιλικόνης στην τρύπα αναπλήρωσης του υγρού κουμπώνει πολύ καλά στη θέση της αλλά είναι λίγο πιο λεπτή από όσο θα ήθελα. Δεν μου δίνει την αίσθηση ότι μπορεί να σκιστεί αλλά προσέχω όταν την ανοίγω γιατί και η γλώσσα που έχει στην άκρη είναι αρκετά μικρή οπότε πρέπει να την τσιμπήσω με το νύχι για να την ανοίξω.


Η αντίσταση κουμπώνει πάνω σε μια βάση και μπαίνει στο ποντ, με την βάση να έχει δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα. Θεωρώ μεγάλη αστοχία ότι ενώ πρόσθεσαν την ρύθμιση του αέρα, που λείπει από πολλές τέτοιες συσκευές, δεν μπορείς να γυρίσεις το δαχτυλίδι αν το ποντ είναι κουμπωμένο στη συσκευή αλλά πρέπει να το βγάλεις. Μάλιστα το δαχτυλίδι είναι τόσο κοντά στην άκρη που αν το έκαναν ελάχιστα πιο μεγάλο, πιστεύω θα μπορούσα άνετα να το γυρίσω με το δάχτυλο ή έστω ας έκαναν το πλαστικό κάτω από την βάση λίγο πιο μικρό και θα μπορούσα πάλι να το γυρίσω.


Τα πορτάκια είναι πλαστικά και μπρούμε να ανοίξουμε μόνο τη μεριά που βρίσκεται η μπαταρία με το ποντ. Για να το ανοίξουμε έχει στην εξωτερική πλευρά στη μέση μια μικρή εγκοπή που μπορούμε πολύ εύκολα με το νύχι να την ανοίξουμε. Το πορτάκι κουμπώνει στη θέση του αλλά παράλληλα συγκρατείται και με δυο αρκετά δυνατούς μαγνήτες. Το πορτάκι βγάζει μια πλαστικίλα, είναι αρκετά λεπτό και δεν ξέρω αν θα αντέξει κακομεταχείρηση οπότε και αυτό θέλει την προσοχή του.


Η συσκευή διαθέτει δύο κουμπιά, το κουμπί του fire και ένα για να ρυθμίσουμε τα βατ. Το κάτω κουμπί κάθεται σχεδόν παράλληλα με τη συσκευή ενώ στο fire η συσκευή κάνει μια μικρή καμπύλη προς τα μέσα ώστε το σαφώς πιο χοντρό κουμπί του fire να μη προεξέχει καθόλου. Το fire είναι αρκετά πιο μαλακό από το άλλο και πιο ευχάριστο στο πάτημα ενώ και τα δύο κάνουν τον χαρακτηριστικό «κλικ» ήχο στο πάτημα με το κουμπί του fire να ακούγεται λίγο περισσότερο.

Αν και μικρή η οθόνη που διαθέτει η συσκευή έχει πάνω όλες τις απαραίτητες ενδείξεις που μπορείς να χρειαστείς και είναι αρκετά φωτεινή οπότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα ακόμα και κάτω από τον ήλιο. Θα προτιμούσα κάτω από την οθόνη αντί του ενός κουμπιού να είχαμε δύο, χωρούσε άνετα και δεύτερο κουμπί, ώστε να ανεβοκατεβάζω τα βατ άνετα αντί να πρέπει να κάνω τον κύκλο αλλά δεν είναι κάτι το αρνητικό. Επίσης, όταν κλειδώνεις την συσκευή αυτή κλειδώνει και το κουμπί του fire οπότε δεν μπορείς να ατμίσεις άρα είναι σαν να πατούσες απλά πέντε κλικ για να κλείσεις την συσκευή. Θα ήθελα οπότε απλά να κλειδώνει το κάτω κουμπί για να μη μπορούν να αλλάξουν τα βατ πχ από λάθος.

Θετικό ότι η συσκευή αναγνωρίζει την αντίσταση που θα του βάλεις οπότε βάζει κόφτη και δεν σε αφήνει να ξεπεράσεις τα προτεινόμενα βατ που σου δίνει αυτή. Το μόνο κακό εδώ ότι συνήθως τα βατ που προτείνουν οι εταιρείες είναι ελάχιστα εώς λίγο πιο κάτω από αυτά που αντέχουν συνήθως οι αντιστάσεις και μπορούμε να παίξουμε.


Πανεύκολο στη χρήση αλλά παράλληλα σου δίνει και όλες τις δυνατότητες που μπορεί να ζητήσεις από μία τέτοια συσκευή. Είναι πολύ ελαφρύ οπότε δεν σε κουράζει και το σχήμα του το κάνει να κάθεται πολύ βολικά στο χέρι. Ίσως θα ήθελα το κουμπί του fire να είναι είτε λίγο μεγαλύτερο είτε να βρισκόταν ελάχιστα πιο ψηλά. Δεν με βόλεψε καθόλου να  πατάω fire με τον δείκτη παρά μόνο με τον αντίχειρα.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι το παράξενο στη διαχείρηση της μπαταρίας, η στάθμη πέφτει κανονικά και με νορμάλ χρήση έχει μια χαρά αυτονομία.

Από τις τρεις έτοιμες αντιστάσεις βρήκα τελείως αδιάφορη την 1.0Ω και νομίζω ότι η συσκευή γενικότερα αποδίδει πολύ καλύτερα με τις sub ohm αντιστάσεις και με λίγα βατάκια παραπάνω. Οι δύο sub ohm παίζουν πολύ ωραία, έχουν αρκετά καλή γεύση ειδικά αν κλείσεις κατά το 1/3 τον αέρα τουλάχιστον ενώ δεν θέλουν και πολλά βατ για να αποδώσουν τα βέλτιστα. Η τζούρα στο φουλ ανοιχτό είναι πνευμονική αλλά πιστεύω είναι πιο κοντά σε σφιχτή πνευμονική.


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: OXVA Origin
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 11, 2020, 21:11 »
Καλησπέρα, ποια η άποψη σε σχέση με άλλα pods παρόμοιου τύπου, όπως vaporesso target, vinci κτλ σε θέματα γεύσης και διαρροής κάτω από την αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: OXVA Origin
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 11, 2020, 23:56 »
Γμτ κάθε φορά κάτι ξεχνάω να γράψω. :))

Λοιπόν, το ποντάκι το χρησιμοποιώ πάνω από 3 μήνες και δεν έχω δει διαρροές αλλά ακόμα και η υγρασία είναι ελάχιστη.

Για αυτό ίσως οφείλεται, μπορεί να λέω και μλκιες, ότι η αντίσταση βιδώνει σε μια βάση και γενικά πρόκειται για πολύ μικρές αντιστάσεις σε σχέση με αυτές των άλλων συσκευών(πχ Drag X) που είναι και μεγάλες αλλά και έχουν τις εισαγωγές του αέρα ακριβώς δίπλα στο πόλο που ακουμπάει απευθείας η αντίσταση και κάνει υγροποίηση ο ατμός και έχουμε την κλασική υγρασία.

Από θέμα γεύσης για μένα βρίσκεται πολύ ψηλά στη λίστα αλλά επειδή το συγκεκριμένο κομμάτι είναι πολύ υποκειμενικό δεν θα πω πολλά. Για μένα, έχει πολύ καλή γεύση και ειδικότερα με γλυκά υγρά.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: OXVA Origin
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 14, 2020, 14:30 »
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Μπήκε στα υποψήφια προς αγορά καθώς μέχρι στιγμής μόνο θετικά ακούω και βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: OXVA Origin
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 16, 2020, 11:42 »
Όποιος θέλει ολοκαίνουριο carbon, ξέρετε...pm :D

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: OXVA Origin
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 17, 2020, 02:20 »
Θέλω αλλά είμαι μακριά... :(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180512 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136102 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12