vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

393 επισκέπτες, 1 χρήστης
tasos1976

Twitter

Πιθανή «κάποια» προστατευτική δράση της νικοτίνης έναντι του κορωνοϊού

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Ribot θα συμφωνήσω με τον Ηρακλή .
Νομίζω τελικά ότι συμφωνούμε περισσότερο από ότι διαφωνούμε και πάνω κάτω έχουμε την ίδια άποψη .
Να είσαι καλά :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Γράφονται απαράδεκτα πράγματα για ανθρώπους που το επίπεδο γνώσεων τους ούτε το διανοείστε οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
αν θελεις γινε ποιο συγκεκριμενος Doubt,σε γιατρους ανεφερεσαι?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Γράφονται απαράδεκτα πράγματα για ανθρώπους που το επίπεδο γνώσεων τους ούτε το διανοείστε οι περισσότεροι.
Καλό θα ήταν να γίνεις πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ. Προσωπικά δεν ασχολήθηκα με το επίπεδο γνώσεων κανενός εκ των οποίων ανάφερα το όνομά του σε σχόλιό μου, εκτός του Ποντίκα ο οποίος δεν έχει κανένα επίπεδο γνώσεων ιατρικής αφού δεν είναι γιατρός, αλλά ούτε καν πτυχιούχος κάποιου άλλου επιστημονικού κλάδου έστω.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Διαβάζοντας τα τελευταία σχόλια, περί αντίθετης γνώμης, ειδικών και μη, απλήρωτων και πληρωμένων..βλέπω το ίδιο έργο που παίζεται τα τελευταία χρόνια με αφορμή την πανδημία. Ο Γιώργος (Ribot) λέει συγκεκριμένα πράγματα χωρίς σκιές και γκρίζες ζώνες. Λέει απλά αυτό που γίνεται τόσο καιρό. Ότι "διάφοροι" χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις σπεκουλάρουν πάνω στην πανδημία πατώντας στην άγνοια και το φόβο των πολλών με σκοπό κυρίως την πολιτική προπαγάνδα. Δυστυχώς αυτό γίνεται και από "επιστήμονες" που αντί να βοηθούν επειδή έχουν τη γνώση επίσης σκόπιμα μπερδεύουν και αμφισβητούν τα πάντα. Το να λες λοιπόν αυτή την αλήθεια δεν σε κάνει αυτόματα υπέρμαχο της κυβερνητικής διαχείρισης της πανδημίας, ούτε τυφλό δεκτή των παπαγάλων γιατρών της. Αυτή η ταύτιση γίνεται επίσης σκόπιμα, κατά τη γνώμη μου. Το γιατί ας το λύσουν οι ίδιοι που το πράττουν. Η αλήθεια τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ, είναι πως άλλο είναι η κρατική διαχείριση της πανδημίας, και άλλο πράγμα η προστασία του κόσμου από αυτήν. Η φίμωση της "άλλης άποψης" είναι επίσης κάτι άλλο και ειδικά στην περίπτωση μας δεν ισχύει γτ και η κουτσή Μαρία έχει εκφραστεί μέσω σόσιαλ μίντια αλλά και μεγάλα μίντια. Αυτό γίνεται επίσης επίτηδες, για να περνάει το κάθε κράτος με πρόσχημα την πανδημία νόμους και διατάγματα στην πλάτη μιας διχασμένης κοινωνίας. Ευκολάκι. Αυτό λέγεται πολιτική. Αυτό που λέει ο Γιώργος είναι άλλο, και αφορά καθαρά τη γνώση της επιστήμης ως ενιαίο φορέα σε σχέση με την πανδημία. Ο καθένας λοιπόν κάνει τις επιλογές του, ανάλογα με τις εμπειρίες και το δικό του κριτήριο. Εγώ ας πούμε δεν έχω " τυφλή εμπιστοσύνη" στην επιστήμη και τους ειδικούς γτ σύμφωνα με την δική μου θεώρηση, δεν είναι ανεξάρτητοι από συμφέροντα. Αυτό δεν με κάνει συλλογικό αρνητής της επιστήμης, και αν έχω κάποιο ιατρικό πρόβλημα πάω σε γιατρό, και όχι στο συνεργείο του Θωμά που "ξέρει". Συγγνώμη για το σεντόνι, δεν το συνηθίζω αλλά ήταν αναγκαίο.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Ναι ναι συμφωνώ όταν βλέπω ειδικούς όπως η Παγώνη η ο Βασιλακόπουλος η ο πλαστικός χειρουργός Εξαδάκτυλος , να κουνάνε το δάχτυλο και να γαβγίζουν σαν τα σκυλιά ( που τόσο αγαπώ ) εκεί ναι αισθάνομαι ότι βλέπω τσαρλατάνους επι πληρωμής φυσικά από την εκάστοτε κυβέρνηση να το παίζουν ειδικοί .

Αυτό εννοώ.
Κανένα άλλο σχόλιο, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω ότι πρέπει να μείνουμε μόνο στις έρευνες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, για τις οποίες ο γιατρός μας βοήθησε πέραν του δέοντος, τα υπόλοιπα τουλάχιστον εμένα δεν με βοήθησαν (αφορουν).

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Υπάρχει,αν εχω καταλάβει καλά,ενα δεδομένο στο θέμα του κορωνοϊού και αυτό είναι η παρατήρηση απο τον ιατρικό κόσμο οτι νοσηλεύονται λιγότεροι καπνιστές ασθενείς με covid-19 απο μη καπνιστές και αυτή η παραδοξότητα κίνησε το ενδιαφέρον σε κάποιους επιστήμονες να ψάξουν λίγο το θέμα αυτού του νήματος,αν η νικοτίνη έχει κάποια προστατευτική δράση έναντι του ιού.
Γιατί τώρα μας ενδιαφέρει τι λένε διάφοροι παπαγάλοι σχετικοί ή άσχετοι με την ιατρική που εξυπηρετούν τα όποια συμφέροντα δεν μπορώ να το καταλάβω.Όπως δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι χορηγός της εκδήλωσης ο Φαρσαλινός ή τι σημασία έχει,αν αποδειχθεί τελικά αφού ολοκληρωθεί η έρευνα,οτι η νικοτίνη δεν παρέχει καμία προστασία έναντι του κορωνοϊού.Να μή γίνει καθόλου η έρευνα θα ήταν καλύτερο;Θεωρία είναι που μπορεί να αποδειχθεί αβάσιμη.Θεωρία ήταν και το περιβόητο ''τοίχος ανοσίας'' ή ''ανοσίας της αγέλης'' που ηδη αποδείχθηκε αβάσιμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2022, 11:32 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Αν παρακολουθούσες προσεκτικά τη συζήτηση θα έβλεπες ότι ξέφυγε από αυτό το σχόλιο και μετά, το οποίο δεν έχει σχέση με την έρευνα περί πιθανής προστατευτικής δράσης της νικοτίνης από τον covid.
Όσο για την "έρευνα", μερικοί δε θέλετε να καταλάβετε ότι δεν υπάρχει καμιά έρευνα εν εξελίξει και ότι η υποτιθέμενη προστασία με τη νικοτίνη ήταν μια φούσκα που έσκασε. Οι σχετικές δημοσιεύσεις (preprint για την ακρίβεια), Φαρσαλινού-Πουλά και των Γάλλων "ερευνητών", έχουν ανακληθεί λόγω χρηματοδότησης από τις καπνοβιομηχανίες, που βρήκαν την ευκαιρία στην πανδημία να προωθήσουν τους εναλλακτικούς τρόπους πρόσληψης νικοτίνης.
Ψάξτε, εδώ κι εδώ κι αν θέλετε, υπάρχουν ακόμη περισσότερες πηγές. Εγώ βαρέθηκα να ασχολούμαι με το θέμα, ο καθένας είναι ελεύθερος να ζει στο συννεφάκι του.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Είδα πολύ καλά απο που ξέφυγε το θέμα,αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί συνεχίστηκε η κουβέντα εκτός θέματος.
Αυτά που υπογραμμίζεις,ο ίδιος ο γιατρός τα αντικρούει.Δεν ξέρω ποιός έχει δίκιο και ποιός οχι.
Αυτό που βλέπω εδω είναι οτι η έρευνα ολοκληρώνεται τον Ιούνιο του 2022.
Για συννεφάκια υπάρχει το ανάλογο νήμα εδω στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Εν τω μεταξύ η συζήτηση είχε ξεφύγει από πολύ νωρίτερα, αναμενόμενο θα έλεγα.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
 Αυτό που ειχα ακούσει από γνωστό μου ,πρόσφατα κορονιασμενο , μη καπνιστή και ατμιστη , είναι πως ο παθολόγος  του, του συνέστησε περα των βιταμινών, να μασάει και τσίχλα νικοτίνης. 
 Τωρα αν έχει κάποια βάση πρακτικά,  δεν έχω ιδέα.  Προσωπικά στην ίδια θέση,  δεν θα ακολουθούσα τέτοια υπόδειξη 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Είδα πολύ καλά απο που ξέφυγε το θέμα,αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί συνεχίστηκε η κουβέντα εκτός θέματος.
Αυτά που υπογραμμίζεις,ο ίδιος ο γιατρός τα αντικρούει.Δεν ξέρω ποιός έχει δίκιο και ποιός οχι.
Αυτό που βλέπω εδω είναι οτι η έρευνα ολοκληρώνεται τον Ιούνιο του 2022.
Για συννεφάκια υπάρχει το ανάλογο νήμα εδω στο φόρουμ.
Για να μην ξεφεύγουν οι κουβέντες από το θέμα υπεύθυνοι είναι οι διαχειριστές, διαφορετικά εγώ θα απαντάω σε αναρτήσεις ή σχόλια που γίνονται και με τα οποία έχω διαφορετική άποψη.
Ωστόσο, καλό θα ήταν να αποφασίσουμε για ποια έρευνα θα μιλάμε. Τα δικά μου σχόλια αφορούσαν την ομάδα Φαρσαλινού-Πουλά, όταν έγινε αναφορά και στη δική τους έρευνα, η οποία δεν έχει καμιά σχέση με αυτή που ολοκληρώνεται τον Ιούνιο του 22.
Ο Φαρσαλινός αντικρούει τη δική του εμπλοκή στην χρηματοδότηση, υποστηρίζει ότι δεν άκουσε, δεν είδε και πετάει την καυτή πατάτα στον Πουλά. Ο Πουλάς θεώρησε άδικη την απόφαση απόσυρσης της δημοσίευσης αλλά για την ταμπακιέρα κάνει το παγώνι.
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Θεωρώ οτι μια είναι η έρευνα ασχέτως αν την πραγματοποιούν παράλληλα 1-2 ή περισσότερες επιστημονικές ομάδες και αυτή είναι το αν παίζει κάποιο ρόλο η νικοτίνη στον κορωνοϊό..
Επίσης θεωρώ οτι ΑΝ ισχύει πως κολλάνε λιγότερο όσοι καπνίζουν ή ατμίζουν ενδεχομένως ή δεν ξέρω με τι άλλο μέσο προσλαμβάνουν νικοτίνη τότε αυτό είναι αντικείμενο προς μελέτη.
Χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση,λες πιο πάνω οτι δεν υπάρχει καμία έρευνα σε εξέλιξη και το θέμα νικοτίνη ήταν μια φούσκα που έσκασε.
Αν όντως τρέχει η έρευνα που αναφέρω,τότε το θέμα είναι ακόμα ανοικτό.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Τα βλέπουμε διαφορετικά τα πράγματα Χρήστο, εγώ θεωρώ λογικό άλμα την άποψη ότι η έρευνα είναι μία. Είναι σαν να λες ότι μία ήταν η έρευνα που γινόταν για την παραγωγή εμβολίου και όχι ότι η κάθε ομάδα έκανε τη δική της έρευνα.
Η δημοσίευση του Φαρσαλινού ατύχησε, την έρευνα που τρέχει ως τον Ιούνιο δεν τη γνώριζα και δεν αναφερόμουν σ' αυτή προφανώς. Μακάρι να προσπαθήσει ξανά ο Φαρσαλινός και να έχει καλύτερα αποτελέσματα, για το δικό του επιστημονικό κύρος πρωτίστως, για μένα σκορδοκαϊλα μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem