vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

494 επισκέπτες, 6 χρήστες
kon95, dkostas, zamploutos, camber, Ηρακλης, Doubt

Twitter

GeekVape Aegis Pod 800mAh

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
GeekVape Aegis Pod 800mAh
« στις: Απριλίου 08, 2020, 11:27 »


Νέα προσθήκη μέλους στη σειρά Aegis της GeekVape
Έχω στην κατοχή μου εδώ και μια εβδομάδα περίπου, το GeekVape Aegis Pod των 800mAh, που κυκλοφόρησε επισήμως σήμερα.

Το GeekVape Aegis Pod φαντάζομαι πως κλείνει την γκάμα της σειράς προς τα κάτω, τουλάχιστον όσον αφορά στο μέγεθος.

Συνοπτικά, το  GeekVape Aegis Pod, είναι μια πολύ απλή συσκευή pod, μικρών διαστάσεων, με fire button, με ενσωματωμένη μπαταρία χωρητικότητας 800mAh, με δεξαμενή αναπλήρωσης υγρού χωρητικότητας 3,5ml, που δέχεται προς το παρόν ένα τύπο αντίστασης 0,6Ω, με θύρα φόρτισης micro usb C και μέγιστη ισχύ 15W

Το GeekVape Aegis Pod έρχεται στην παρακάτω συσκευασία



Στην εξωτερική επιφάνεια του κουτιού υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας της συσκευής
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι καλογραμμένο, σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.

Στην συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω




Το GeekVape Aegis Pod  θα είναι διαθέσιμο στους παρακάτω τέσσερις διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και οι διαστάσεις του είναι τα ακόλουθα. To βάρος της συσκευής είναι 73g

Small size and lightweight, easy to carry
 IP67 Waterproof and easy to use
 Integrated 800mAh Rechargeable Battery
 Button Activated Firing Mechanism
 Type-C Charging, Convenient and Efficient
 The ergonomic mouthpiece fits lips nice
 Mesh coil for massive vape and excellent flavor
 Compatible With High VG E-liquids
 
 Brand: Geekvape
 Unit: 1Set
 Dimension:87.7mm*40mm*17.7mm
 Constant power output: 12-15w
 resistance range: 0.2-3ohm
 Battery Capacity: 800mAh
 Charger specification : type-c 5V/1.5A (IP67 Rated)
 Pod Capacity: 3.5ml
 Output voltage: 4.2V
 Battery Indicator: Green(100-70%), Blue(69-31%),Red(30-0%)
 Maximum puff time:10s
 Package: Gift Box





Το GeekVape Aegis Pod  είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου, δέρμα, food grade σιλικόνη και PCTG
H εταιρεία υποστηρίζει πως η συσκευή είναι απολύτως αδιάβροχη και η κατασκευή της είναι τέτοια, που να μη κρατάει σκόνη, δακτυλιές ή άλλα ίχνη χρήσης. Επίσης, υποστηρίζει, πως η συσκευή είναι πολύ ανθεκτική σε πτώσεις ή άλλη κακομεταχείριση. Η συσκευή πληροί το γνωστό πρωτόκολλο IP67.
Στο λίγο χρονικό διάστημα που το έχω στην κατοχή μου, δεν αντιμετώπισε κάποιου είδους ατύχημα ή πτώση και δείχνει πράγματι να μη συγκρατεί σκόνη και ίχνη χρήσης.


Το GeekVape Aegis Pod  είναι μια πάρα πολύ ποιοτική κατασκευή, πράγμα που φαίνεται με την πρώτη ματιά. 
Είναι πολύ συμπαγής και τα δύο μέρη από τα οποία αποτελείται, σώμα και δεξαμενή αναπλήρωσης υγρού, δένουν πολύ αρμονικά μεταξύ τους.
Το GeekVape Aegis Pod  είναι πεπλατυσμένο, με πλάτος 40mm, πάχος 17,7mm, ύψος 87,7mm και δεν έχει βάση στήριξης. 
Μόνο σε οριζόντια θέση στηρίζεται στις επιφάνειες. Πολλοί που συνηθίζουν να στηρίζουν τις συσκευές τους σε όρια θέση, ίσως το γεγονός αυτό το βρουν μειονέκτημα.





Στα πολύ θετικά της συσκευής είναι η θύρα φόρτισης micro usb τύπου C, που βρίσκεται στο κάτω άκρο της. Η φόρτιση της συσκευής γίνεται στα 5V με ρεύμα έντασης 1,5A και είναι ταχύτατη.





Στο κέντρο και προς τα πάνω της μιας παράπλευρης έδρας της συσκευής βρίσκουμε το fire button, το οποίο πέρα από την πυροδότηση, ανοιγοκλείνει τη συσκευή, με τα γνωστά πέντε διαδοχικά κλικ. Το fire button πυροδοτεί ταχύτατα και ακριβέστατα και έχει πολύ καλή αίσθηση.

Το fire button πλαισιώνεται από μια ενδεικτική λυχνία led, που ανάβει σε τρία διαφορετικά χρώματα. Πράσινο (70%-100%), όταν η συσκευή είναι πλήρως φορτισμένη, μπλε (31%-69%) στο ενδιάμεσο επίπεδο φόρτισης και κόκκινο (0-30%), όταν η συσκευή χρειάζεται φόρτιση.


Η δεξαμενή αναπλήρωσης υγρού έχει χωρητικότητα 3,5ml, που για τις διαστάσεις της συσκευής κρίνεται πολύ ικανοποιητική. 
Είναι αρκετά διαφανής, ώστε η στάθμη του περιεχόμενου υγρού να είναι πολύ ευδιάκριτη. 

Η δεξαμενή αναπλήρωσης υγρού δεν συγκρατείται στο σώμα της συσκευής με μαγνήτες, αλλά κουμπώνει σ’ αυτό. Αποσπάται από το σώμα με ένα σπρώξιμο προς τα πάνω και κουμπώνει με ένα χαρακτηριστικό κλικ, όταν εφαρμόζει στη σωστή της θέση.

Η τάπα σιλικόνης σηκώνεται πολύ εύκολα, ακόμη και χωρίς νύχια, στην οπή χωράει οποιοδήποτε ακροφύσιο μπουκαλιού, αλλά εδώ υπάρχει ένα θεματάκι. 
Δεν υπάρχει δεύτερη οπή για να φεύγει ο αέρας που περιέχεται στη δεξαμενή κι αν το ακροφύσιο φρακάρει όλη την οπή, ο αέρας δεν επιτρέπει την εισαγωγή υγρού και έχουμε διαρροές υπερχείλισης. Θέλει λοιπόν λίγο προσοχή η αναπλήρωση του υγρού.

Η αντίσταση τοποθετείται με ένα σπρώξιμο, χωρίς βίδωμα, στο κέντρο της δεξαμενής και αποσπάται από τη θέση της όταν έρθει η ώρα της αντικατάστασής της με ένα βοηθητικό κλειδάκι που περιέχεται στην συσκευασία. 
Μέχρι στιγμής, στο λίγο χρονικό διάστημα που έχω την συσκευή στην κατοχή μου, δεν μου έχουν παρουσιαστεί προβλήματα διαρροών, ούτε από την τάπα σιλικόνης, αλλά ούτε κι από την υποδοχή της αντίστασης. Εύχομαι η πολύ καλή στεγανότητα που διαπιστώνω τώρα να διατηρηθεί και στο επόμενο χρονικό διάστημα.




Η εισαγωγή του αέρα στο σύστημα του airflow της συσκευής γίνεται από τέσσερις σχισμές, που βρίσκονται στο ένα πλαϊνό άκρο της δεξαμενής. 
Το σύστημα εισαγωγής του αέρα δεν επιδέχεται κανενός είδους ρύθμιση και το βρήκα σχετικά θορυβώδες. Όχι τόσο ενοχλητικά, αλλά θορυβώδες.

Ο μοναδικός τύπος αντίστασης που προς το παρόν δέχεται η συσκευή είναι τύπου mesh με τιμή 0,6Ω
Για την αντοχή της δεν έχω άποψη προς το παρόν, αφού δουλεύει μόνο μια εβδομάδα περίπου, χωρίς συνεχόμενη χρήση. 
Μέχρι στιγμής έχω καταναλώσει στη συσκευή περίπου 20ml και δεν έχω εντοπίσει αλλοιώσεις στη γεύση.






Η τζούρα της συσκευής είναι χαλαρή mtl και παράγεται αρκετή ποσότητα πλούσιου ατμού. 
Γνώριμά μου υγρά που δοκίμασα στη συσκευή, αποδίδονται πάρα πολύ ωραία.

Το GeekVape Aegis Pod μπορεί να μεταφερθεί ακόμη και στο μικρό τσεπάκι του blue jean


Είναι μια πάρα πολύ όμορφη και ποιοτικής κατασκευής συσκευή, με ικανοποιητικής χωρητικότητας ενσωματωμένη μπαταρία για τις διαστάσεις του, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάλλιστα και σαν συσκευή αρχαρίων για το ξεκίνημά τους, αλλά και σαν συσκευή backup για πιο έμπειρους. Ίσως κάποιοι νεοεισερχόμενοι να την προτιμούσαν και χωρίς fire button, η χρήση του οποίου όμως πολύ γρήγορα συνηθίζεται. Αποδίδει θαυμάσια τις γεύσεις με καλή και πλούσια παραγωγή ατμού και προς το παρόν δείχνει απολύτως στεγανή.






Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 
 
 

Συνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: GeekVape Aegis Pod 800mAh
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 22, 2020, 21:29 »

Να γράψω και εγώ μια γνώμη μιας και μου το έστειλε και μένα η εταιρεία και παίζω πάνω από τρεις βδομάδες μαζί του.

Στο συγκεκριμένο ποντάκι σίγουρα κερδίζει η λειτουργικότητα την εμφάνιση και με διαφορά κιόλας. Από την μία έχουμε το Boost που είναι μια πανέμορφη συσκευή, εδώ έχουμε ένα ποντάκι που χάνει πολλά από εμφάνιση και προσωπικά δεν μου αρέσει αλλά γούστα είναι αυτά. Ένα πολύ υποκειμενικό αρνητικό είναι ότι η συσκευή δεν μπορεί να σταθεί όρθια και πρέπει να είναι πάντα πλαγιαστά. Αν και το επιστόμιο δεν ακουμπάει καθόλου κάτω οπότε δεν έχουμε θέμα αλλά προσωπικά θέλω οι συσκευές μου να ειναι πάντα όρθιες και ειδικά τα επιστόμια να κοιτάνε προς τα πάνω.



Οι αντιστάσεις που χρησιμοποιεί είναι καινούργιες και παρατήρησα ότι οι τρύπες εισαγωγής του αέρα είναι στα πλάγια της αντίστασης και όχι κάτω όπως συνηθίζεται στις εργοστασιακές αντιστάσεις. Έχει και έναν έξυπνο τρόπο για την εισαγωγή του αέρα στα πλάγια πάλι αλλά δεν ξέρω αν τελικά έχει διαφορά στο αποτέλεσμα. Ίσως βοηθάει στις διαρροές αλλά δεν είχα τέτοιο θέμα όσο καιρό το χρησιμοποιώ. Ένα από τα χαζά που κάνει η εταιρεία είναι ότι σφινώνει πάντα τις αντιστάσεις οπότε σου δίνει ένα εργαλειάκι για να τις βγάλεις. Για μένα αυτό είναι κακό γιατί εγώ δεν πρόκειται να κουβαλάω αυτό το κλειδάκι έξω μαζί μου οπότε αν χρειαστεί να αλλάξω αντίσταση εκτός σπιτιού πρέπει να μαρτυρήσω. Ευτυχώς στην συγκεκριμένη συσκευή η αντίσταση βγαίνει λίιιγο πιο εύκολα οπότε με λίγο νύχι και προσπάθεια βγαίνει. Α! Το εργαλειάκι για τις αντιστάσεις επίσης πρέπει να του ξέμεινε από άλλες συσκευές γιατί είναι τεράστιο σε σχέση με την αντίσταση και θέλει να το κάνεις με την άκρη της μιας μύτης σιγά σιγά.


Η τάπα σιλικόνης στην τρύπα αναπλήρωσης υγρού είναι αρκετά μαλακή και μπαινοβγαίνει εύκολα αλλά το πρόβλημα σε αυτού του είδους τα ποντ που συναντάς σχεδόν πάντα είναι ότι έχει μία τρύπα για την αναπλήρωση και πουθενά να βγαίνει ο αέρας. Οπότε πρέπει να προσέχεις να μην κλείνεις τελείως την τρύπα με την μύτη του μπουκαλιού γιατί δεν θα μπαίνει υγρό μέσα στο ποντ αλλά θα ξεχειλίζει απέξω. Το ποντ κουμπώνει πολύ ωραία πάνω στη συσκευή και κάθεται πολύ καλά χωρίς να κουνιέται καθόλου. Θέλει να το πιάσεις καλά για να το βγάλεις αλλά σίγουρα το προτιμώ έτσι.

Στα πολύ θετικά ότι μια συσκευή με ενσωματωμένη μπαταρία έχει θύρα USB type C οπότε μπορεί να φορτίσει σχετικά γρήγορα.

Η τζούρα είναι ωραία, ο ατμός δεν είναι χλιαρός αλλά προς το ζεστός σχετικά και έχει χτύπημα όπως θα ήθελε κάποιος από μια τέτοια συσκευή αλλά κάνει θόρυβο. Ακόμα και οι πιο απαλές τζούρες κάνουν πολύ παραπάνω θόρυβο από αυτό που θα έπρεπε. Από ένα ποντάκι περιμένω να είναι αθόρυβο, όχι να με ακούνε όλοι κάθε φορά που παίρνω τζούρα.

Από μια τέτοια συσκευή και για το κοινό που θα έχει θα έπρεπε να ήταν ξεκάθαρα MTL αλλά δεν είναι. Βέβαια δεν το προσπαθεί κιόλας οπότε δεν είναι πρόβλημα της συσκευής αλλά των εταιρειών που δεν ασχολούνται τόσο με τους MTL χρήστες.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1459 171968 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:27
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364