vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 7 χρήστες
tony1976, Doubt, mathimatikos1966, JohnDag, chrismet, bloodlessz, Jorge

Twitter

Περι greeklish ο λόγος

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 26, 2009, 03:58 »
Φίλε Λευτέρη το ήξερα ότι  κάπου θα συγκλείνουμε. Χαίρομαι ιδιαίτερα που είσαι ανοικτός σε όλες τις απόψεις.
 
Είπες ότι προέρχεσαι από το χώρο της εκπαίδευσης. Τολμάω να κάνω μία πρόβλεψη. Φιλόλογος δεν μου φαίνεται να είσαι γιατί σίγουρα τότε θα ήσουν πολύ κάθετος και ήδη θα με είχες κρεμάσει. Οι φιλόλογοι είναι  πολλοί φανατικοί σε αυτά τα θέματα και δεν δέχονται τίποτε άλλο γιατί συνήθως μόνο με αυτά ασχολούνται και το θέμα γλώσσα αποτελεί ταμπού για αυτούς. Ούτε όμως για Μαθηματικός ή Φυσικός μου κάνεις γιατί διακρίνω ένα συναισθηματισμό που αυτοί  συνήθως δεν τον έχουν. Ούτε Χημικός είσαι γιατί τότε θα είχες και ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στα υγρά των e-smoking. Τέλος Γυμναστής ούτε με σφαίρες.(Βέβαια σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και εσύ αν είσαι ένα από τα παραπάνω σίγουρα αποτελείς εξαίρεση) ;)
Μάλλον γι α δάσκαλος μου κάνεις πιο πολύ από όλα. Γιατί οι δάσκαλοι επειδή διδάξουν και διδάσκονται όλες της επιστήμες ξέρουν να συνθέτουν όλες τις απόψεις έχοντας τα λιγότερα ταμπού και συνήθως είναι οι πρώτοι που θέτουν τις πιο  προωθημένες απόψεις .Καταλήγω σε αυτό γιατί και οι δικοί μου γονείς είναι δάσκαλοι, ήταν πάντα σκεπτικιστές  και πάντα ακούγανε τις πιο αιρετικές απόψεις που έθετα από τότε που ήμουνα μικρός . :dontknow:
 
Συμφωνώ  :thumpup:  και επαυξάνω με τα παραπάνω που αναφέρεις (την ώρα που τα δικά μας παιδάκια παιδεύονται με τα πέντε διαφορετικά "ι" τα δύο "ο" και τα δύο "ε", οι άλλοι σχεδιάζουν το επόμενο ταξίδι στον Άρη κι εμείς τους κοιτάμε………) .Αυτό είναι και το δικό μου το όνειρο αν όχι το ταξίδι στο Άρη να θέσουμε από μόνοι μας ένα δορυφόρο σε τροχιά, να διεκδικήσουμε ένα Νόμπελ software ή hardware.  Αυτό θα με κάνει πραγματικά υπερήφανο. Δεν μπορώ άλλο να πηγαίνω στο εξωτερικό και να λέω ότι είμαι υπερήφανης για την αρχαία μου καταγωγή και τα επιτεύγματα των προγόνων μου  χωρίς να υπάρχει πραγματική συνέχεια από εμάς τους Νεοέλληνες. Κανένας δεν μας παίρνει στα σοβαρά. Ούτε για το εάν πάει καλά η εθνική μας ούτε αν ο Ρουβάς πάρει τη Γιουροβίζιον γιατί κάλλιστα και το Αζερμπαϊτζάν θα μπορούσε να την πάρει. Ούτε βέβαια για τα οπλικά μας συστήματα θα μπορούσα να είμαι υπερήφανος που παρελαύνουν κάθε 28η Οκτωβρίου και 25η  Μαρτίου  γιατί θα έλεγε κάποιος : Να ήταν και δικά μας; Με δάνειο τα αγοράσαμε και ακόμα πληρώνουμε τα πανωτόκια.
 
Η απλοποίηση της επικοινωνίας είναι ένα βήμα προς τα εμπρός και μπορούμε να το καταφέρουμε χωρίς να χάσουμε τη γλώσσα μας, όπως θα υποστήριζαν πολλοί αρκεί να καταλάβουν ότι είναι άλλο πράγμα η  γλώσσα και άλλο η γραφή. Όταν υιοθετήσαμε την αραβική γραφή στους αριθμούς όπως και η πλειονότητα των εθνών (1,2,3,4……)και εγκαταλείψαμε τη δύστροπη ελληνική αρίθμηση (α,β,γ,δ,ε,στ,ζ…..)χάσαμε τίποτε από την πολιτιστική μας κληρονομιά; Το πυθαγόρειο θεώρημα μήπως έπαψε να ισχύει επειδή πρωτοδιατυπώθηκε σε ελληνική αρίθμησή;
 
Τα link που ανέβασε ο Λευτέρης είναι σαφώς πολύ διασκεδαστικά και αποτελούν  την κακή χρήση των Greeklish. Τι νόημα έχει να γράφουμε το ΄΄θέλω ΄΄  8elw. Να μπερδεύουμε γράμματα με αριθμούς .Ποιός ξένος θα μπορούσε να το διαβάσει σωστά. Σε αυτό το σημείο δίνω και την ιδιαίτερη σημασία χρήσης των Greeklish. Να γράφονται έτσι ώστε ο κάθε ξενόγλωσσος να μπορεί να τα διαβάζει.  Εάν γράφαμε απλά thelo na pao sti Thiva ο κάθε ξένος θα το διάβαζε και θα μπορούσε σε μερικούς μήνες μόνο να μάθει τη γλώσσα μας. (Ενώ τώρα όταν βλέπει και μόνο την ελληνική γραφή κάνει στροφή 180ο.) Έτσι δεν θα βοηθούσαμε τη διάδοση της γλώσσας μας ; Τι νόημα έχει η διάδοση της γραφής μας αφού αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα και για τη γλώσσα;
 
Εάν δούμε της πινακίδες των πόλεων εδώ και χρόνια χρησιμοποιείτε και επίσημα κάτω από την ελληνική προφορά και η λατινική. Θήβα = Thiva . Με τον άναρχο τρόπο όπως γράφουν μερικοί θα το γράφανε 8hba. Μη γελάτε αλλά αυτή είναι η γραφή που προτιμούν πολλοί   προκειμένου να μη χαθεί η ορθογραφία. Τώρα εάν βάζαμε κάτω από το Θήβα το 8hba στην επιγραφή ποιός ξένος θα μπορούσε να το διαβάσει;
 
Αυτό που χρησιμοποιείται στης επιγραφές είναι το πρότυπο ISO 8432 που αποτελεί και το επίσημο πρότυπο μεταστροφής της ελληνικής γραφής σε λατινική.
Διαβάστε εδώ    http://www.netschoolbook.gr/greeklish2.html    για το πρότυπο αυτό και για την ιστορία των λατινοελληνικών.
Σοβαρές αναφορές γύρω από τη χρήση των Greeklish θα βρούμε εάν κάνουμε search στο Google στους όρους λατινοελληνικά  και πρότυπο ISO 8432.
Θα δούμε ότι υπάρχει ιστορία από το 1934 με πρωτοπόρο τον γλωσσολόγο Κώστα Καρθαίο.
http://www.netschoolbook.gr/grmessage.html
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=114039&ct=114&dt=05/09/1999
http://www.netschoolbook.gr/androutsopoulos.html
Συγνώμη και πάλι για το μεγάλο κείμενο και που άργησα να απαντήσω αλλά έλειπα
Φωτης  :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 26, 2009, 04:29 »
 :heat:
Ουφ! Αυτός είναι ο Φώτης που ξέρω!
Πολύ χαίρομαι.

Μέσα έπεσες στην... προέλευση!  ;D ;D

Πολύ καλά επιχειρήματα! Ιδίως αυτό με τους αριθμούς. Τότε αριθμητικές πράξεις με μεγάλους αριθμούς ήξεραν να κάνουν μόνο οι ειδικοί, λογιστές κτλ. Για να σκεφτείς δεν υπήρχε καν το μηδέν! Άντε μετά να φτιάξεις έτσι δεκαδικό σύστημα μέτρησης που τόσο μας έχει απλουστεύσει τη ζωή.

Αν και δεν με είχε απασχολήσει ιδιαίτερα το θέμα μέχρι τώρα, ήμουν σίγουρος ότι θα έχει απασχολήσει και ανθρώπους των γραμμάτων στο παρελθόν.
Τα λινκ για το ISO θα τα κοιτάξω κάποια άλλη στιγμή γιατί τώρα πάω για ύπνο.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 26, 2009, 04:52 »
που λες Φωτη η κορουλα μου παει προνηπιο.ερχεται λοιπον σπιτι και κανει φιλοτιμες προσπαθειες να μου δειξει αυτα που εμαθε στο σχολειο.και προσπαθει να γραψει οσο καλυτερα μπορει αυτα τα τοσο ομορφα οσο και δυσκολα γραμματα οπως το δ το λ το γ.προσπαθω να την βοηθησω και το παλευει  να γραψει οσα περισσοτερα μπορει.αν με βλεπει να γραφω στο pc αυτα τα greeklish τι πρεπει να της πω?
καμια φορα παλι οταν βρεθω σε εναν αρχαιο χωρο απο ολες τις πετρες που βρισκεις εκει παντα μου αρεσει να πηγαινω σε αυτες που γραφουν κατι.δεν εχει σημασια τι.και μονο το γεγονος οτι καποιος εγραψε κατι εκει πριν 2500 χρονια και μπορω και το διαβαζω με συγκινεί.ειναι λογος επειδη ηρθε το υπεροχο ιντερνετ κατα τα αλλα να χασουμε και την γραφη μας?

 
 
Φίλε Γιώργο
 
Αν η κόρη σου σε δει να γράφεις greeklish μπορείς να της εξηγήσεις ότι και αυτός είναι ένας τρόπος γραφής των ελληνικών όπως ακριβώς θα της εξηγήσεις ότι και στον υπόλοιπο κόσμο δεν γράφουμε όπως εμείς. Αλλά να σου πω και κάτι άλλο; Σε 3-4 χρόνια θα τα ανακαλύψει και μοναχιά της όταν θα κάνει chat με τις φίλες της στο msn ή στο mirk.Εκεί τι θα πεις; Μην τα γραφείς greeklish για πιο λόγο; Θα καταλάβει εάν της εξηγήσεις τη θεωρία περί μοναδικότητας της γλώσσας; Το βλέπω λίγο δύσκολο.
 
Και εγώ έχω μια κόρη 2,5 χρονών και σίγουρα θα φροντίσω να μάθει σωστά ελληνικά. Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα όμως αν την έβλεπα να ξεπερνάει της όποιες δικές μου παλιές αντιλήψεις και να πρωτοπορήσει εκεί που δεν τόλμησα εγώ.
 
Και εγώ όταν βρίσκομαι σε έναν αρχαιολογικό χώρο είμαι με το λεξικό και προσπαθώ να μεταφράσω τη γράφτηκαν πριν 2500 χρόνια. Αλλά πίστεψε με τα αρχαία που έκανα στο σχολείο με βοηθάνε και όχι τόσο η νεοελληνική.
 
Η γλώσσα μας δεν πρόκειται να χαθεί και για πάρα πολλά χρόνια ακόμα θα τη μελετάμε όχι μόνο εμείς αλλά και οι πάσης φύσεως αλλοδαποί γλωσσολόγοι.
 
Το επαναλαμβάνω δεν χρησιμοποιούμε την ελληνική αρίθμηση α,β,γ,δ,ε,στ,ζ…..) χάσαμε τίποτε από την πολιτιστική μας κληρονομιά; Όλοι δεν την γνωρίζουμε λίγο πολύ; Φαντάσου να έκανες μαθηματικά με γράμματα όπως κάνουν οι Πέρσες και οι Άραβες που ακόμα και στα μαθηματικά χρησιμοποιούν του δικούς τους χαρακτήρες

:nope: :) :) ;)

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 26, 2009, 09:49 »
Φωτη παλι διαφωνω.ωστοσο μιλας με επιχειρηματα και μου αρεσει.παντως σχετικα με τα chat sto msn κτλ.θα σου ελεγα πως τα  πραγματα εχουν χειροτερεψει καθως πλεον τα πιτσιρικια πετανε και τα greeklish και χρησιμοποιουν αυτες τις εικονιτσες και τις συντομευσεις πχ re gmt.εγω νομιζω ειναι απλα αναρχη χρηση λατινικων γραμματων μαζι με αριθμους.στο mirc ας πουμε την θηβα ευκολα την λεω και thiva kai 8iva kai 8hva kai thhva.επισιςαν αρχησο να μειλαω καπος αιτσι,ωλι θα το δειαβασουν μαιν αλα μαλων παιρησωτερο γαιλιω βγαζι!

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 26, 2009, 11:46 »
επισιςαν αρχησο να μειλαω καπος αιτσι,ωλι θα το δειαβασουν μαιν αλα μαλων παιρησωτερο γαιλιω βγαζι!

Για γέλιο δεν ξέρω, αλλά μάτι βγάζει σίγουρα!!!  :))

Πάντως, παρότι είμαι εντελώς κάθετος ως προς την χρήση των greeklish, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως μέσα στα πλαίσια μιας ζωντανής γλώσσας που οφείλει να εξελίσσεται, όπως είναι τα Ελληνικά, οι ιντερνετικοί όροι αργά ή γρήγορα θα μπαίναν στην καθημερινή μας ομιλία.
Πχ πολύ συχνά ακούω το "omg" ως επιφώνημα έκπληξης, ή στο γραφείο μου όλο και κάποιος θα βρεθεί να μου πει "Δωσε μου ένα φακ (φακ=F.A.Q, όχι αυτό που σκεφτήκατε...  :)) ). Αυτό είναι λογικότατο, και όσο περνάει ο καιρός αυτές οι λέξεις θα ενσωματώνονται στην κουλτουρα μας.



Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 19, 2009, 22:18 »
Υπάρχει ένα καταπληκτικό εργαλείο για greeklish σε ελληνικά. Είναι addon για Firefox:https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/1193  Δεν το δοκίμασα αλλά από ό,τι λέει:
Creates a toolbar which contains a textbox that automatically converts greeklish text to Greek text.  It's useful for those who can't/don't want to install the Greek keyboard driver.       
 
Το βρήκα σε μια συζήτηση για τα greeklish στο MyPhone.gr:
http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=2&a=90

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 19, 2009, 22:23 »
σημερα επιτελους θα διαφωνησουμε Λευτερη.
απο τη μια λες μην χρησιμοποιείτε greeklish και απο την αλλη μας παροτρυνεις να γραφουμε ετσι απλα να τα μετατρεπουμε!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 20, 2009, 00:06 »
Το αποτέλεσμα μετράει. Ή αλλιώς "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".
Απλά προσπαθώ να διευκολύνω αυτούς που συνηθίζουν τα greeklish.
Εμένα με ενδιαφέρει το πώς θα καταλήξει το μήνυμα στο φόρουμ. Το πώς δημιουργήθηκε είναι θέμα του συντάκτη.

Τα greeklish διευκολύνουν αυτόν που τα γράφει αλλά δυσκολεύουν όλους τους άλλους που τα διαβάζουν. Εγώ προσπαθώ να διευκολύνω και αυτόν που τα γράφει.  :)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 20, 2009, 08:17 »
Σαν καινούριο μέλος στο foroum αλλά και σαν καινούρια χρήστης του internet δεν έχω τόση εμπειρία πάνω σ'αυτό το θέμα  από την άλλη όμως μου βγαίνει η ψυχή να μάθω τα παιδιά μου σωστά ελληνικά και επιμένω πολύ σ'αυτό.Θεωρώ ότι είναι ότι πιο όμορφο έχουμε κληρονομήσει και λυπάμαι όταν λέω μια λέξη ελληνική και με κοιτάν περίεργα.Ούτε και νομίζω ότι κουράζονται τα παιδιά μαθαίνοντας ελληνικά γιατί είναι στην φύση τους να δέχονται όλες τις πληροφορίες χωρίς ανάλυση.Οσο για τα greeklish με κουράζουν αφάνταστα ειδικά σ'ένα foroum σαν και αυτό που πρέπει να καταλάβω κάποια πράγματα σωστά κι όχι να ψάχνω ποια λέξη βλέπω.Συγνώμη αν σας κούρασα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34059 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59921 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085443 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35510 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12