vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, FaniFox

Twitter

Περι greeklish ο λόγος

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Περι greeklish ο λόγος
« στις: Μαΐου 19, 2009, 03:14 »
Φίλε Λευτέρη καλή επιτυχία κατ αρχάς στο νέο forum ως Admin.
Θα ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις για το νέο forum καλοπροαίρετα φυσικά (άλλωστε με ξέρεις ) .
-Στο καινούργιο forum αλλά και στο παλιό αναφέρεται ρητά ότι απαγορεύονται τα Greeklish και αναφέρονται οι λόγοι που δεν επιτρέπονται.
Σέβομαι τον κανόνα αυτό και τον ακολουθώ. Αλλά πρέπει να σου πω ότι με δυσκολεύει αφάνταστα και πιστεύω ότι όχι μόνο εμένα αλλά και την πλειονότητα των παλιών ελλήνων χρηστών του Internet . Έτσι μάθαμε να γράφουμε από 1996 όταν τα Chat έκαναν την εμφάνισή τους και ξαφνικά γύρω στο2006 άρχισε ο αποκλεισμός όσων χρησιμοποιούν λατινικούς χαρακτήρες στα Forum. Όμως το θέμα δεν είναι η επικοινωνία να είναι όσο το δυνατό πιο γρήγορη και άμεση; Γιατί να μην υπάρχει η ελευθερία το να γράφει ο καθένας όπως τoν εκφράζει.
Οι λόγοι που αναφέρεις ότι απαγορεύονται είναι :
  ΄΄ είναι θέμα ευκολίας και λειτουργικότητας του φόρουμ. Το φόρουμ παρέχει τη δυνατότητα αναζήτησης. Μπορεί κάποιος να ψάξει μία συγκεκριμένη λέξη και να την εντοπίσει μέσα στα μηνύματα, αν όμως ο καθένας γράφει με τον κάθε πιθανό τρόπο τα δικά του Greeklish, θα πρέπει κάποιος να μαντέψει όλους τους πιθανούς τρόπους γραφής μιας λέξης και να ψάχνει για κάθε μία ξεχωριστά ΄΄
Λοιπών σε πληροφορώ ότι ειδικά το Googleσε όποια μορφή Greeklish γράψεις σου βγάζει όλα τα αποτελέσματα με την ελληνική γραφή όπως ακριβώς θα έκανες search με ελληνική γραφή. Αυτό το πέτυχε με ένα απλό soft που είναι και free νομίζω και μπορεί να ενσωματωθεί σε κάθε search οποιουδήποτε site.
Άλλωστε η μεγάλη επιτυχία του TheGreekz.com που νομίζεις ότι οφείλεται (πέρα από την ανταλλαγή αρχείων) στο οποίο τυγχάνει να είμαι και ενεργό μέλος. Στην ελευθερία αυτής της έκφρασης . Σε μία δημοσκόπηση που έγινε στο εν λόγο site έδειξε ότι το 60% των χρηστών χρησιμοποιούν τα Greeklish (τα οποία βγαίνουν συνέχεια σε ένα searchστο Google) και εάν τα απαγόρευε χωρίς το 60% των χρηστών που είναι και οι εμπειρότεροι το siteδεν θα μπορούσε να σταθεί.
Στο κάτω κάτω δεν είμαστε siteφιλολόγων αλλά siteενημέρωσης επάνω σε ένα θέμα που μας ενδιαφέρει το e-smoking. Ένας ομογενής για παράδειγμα από Αμερική ή Αυστραλία που θα μας έδινε χρήσιμες πληροφορίες για το e-smokingπως θα μπορούσε να εκφραστεί πέρα από τα Greeklish. Ξέρω πάρα πολλούς από εκεί που ψάχνουνε να βρουν ελληνικά site για να επικοινωνήσουν με την πατρίδα τους αλλά λόγο του pogrom  που επικρατεί πλέων στα ελληνικά site ενάντια στα Greeklish αποθαρρύνονται .
Συγνώμη για τη μακρηγορία μου αλλά θεωρώ πως μόνο έτσι θα μπορούσα να τεκμηριώσω την άποψή μου.
Δε ζητάω να αλλάξει το site πολιτική τώρα αλίμονο ξέρω τι ισορροπίες πρέπει να κρατήσεις. Απλά ζητάω να τα λάβεις υπόψη σου αυτά που λέω και σε συνδυασμό  με της απόψεις και την κατανόηση των άλλων μελών του forum εάν γίνεται να τεθεί προς συζήτηση.
Άσχετα με αυτό εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτή η προσπάθεια που γίνεται επάνω στο e-smoking  και θα συνεχίσω να είμαι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές του.

Σε ευχαριστώ Φώτης
 ???

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 19, 2009, 04:29 »
Φώτη, γι' αυτό με το Google έχεις δίκιο, το είχα παρατηρήσει κι εγώ τελευταία τυχαία σε κάποιες αναζητήσεις. Πρέπει να είναι σχετικά πρόσφατο φαινόμενο. Η αναζήτηση του φόρουμ όμως δεν τα ξέρει αυτά τα κόλπα.
 
Αλίμονο, μην παρεξηγηθούμε κιόλας!  :P

Λοιπόν, σ' αγαπάω, σ' εκτιμάω αλλά θα διαφωνήσω κάθετα.  :-*
 
Κατά την πρώτη συγγραφή του κειμένου, στην προσπάθειά μου να πείσω (όπως και εσύ εδώ) επεκτάθηκα τόσο πολύ στο θέμα της αναζήτησης που ξέχασα να αναφέρω το βασικότερο λόγο: κουράζουν. (Διασκεύασα ήδη το κείμενο της απαγόρευσης)

Αν έγραφες όλο αυτό το "σεντόνι" στα greeklish, μα την αλήθεια σου λέω δε θα 'φτανα ούτε μέχρι τη μέση, θα τα παρατούσα, κι ας το 'γραψες εσύ.
Δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό γιατί όπως λες τα χρησιμοποιείς από πολύ παλιά, προσπάθησε όμως να το διαισθανθείς. Δεν πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή η πλειονότητα διαβάζει και κατανοεί πιο εύκολα τα greeklish από τα ελληνικά.

Είναι φανερό ότι καθένας βλέπει από τη δική του οπτική γωνία το θέμα κι αυτό φαίνεται πολύ καλά στην ερώτησή σου:   "Όμως το θέμα δεν είναι η επικοινωνία να είναι όσο το δυνατό πιο γρήγορη και άμεση;"   Ακριβώς την ίδια  πρόταση θα μπορούσα να πω κι εγώ: Γιατί δε γράφουμε στα Ελληνικά για να έχουμε πιο γρήγορη και άμεση επικοινωνία και με κουράζεις με τα greeklish σου;  :P

Όσο για το επιχείρημα με το Greeks.com, κι εγώ όταν ψάχνω για αρχεία αλλά κι ακόμα όταν τα αποθηκεύω στο ιντερνέτ, greeklish χρησιμοποιώ γιατί αλλιώς θα έχω προβλήματα π.χ το mp3όφωνο στο αυτοκίνητο μου βγάζει αστεράκια στα ελληνικά αρχεία. Εξαρτάται τι ψάχνεις λοιπόν και πού το ψάχνεις.

Να πω και ένα άλλο επιχείρημα αφού απαντήσεις πρώτα σε αυτή την ερώτηση (θέλω να πιστεύω πως είναι ρητορική): Μη μου πεις ότι ένα κείμενο γραμμένο στα ελληνικά σε κουράζει περισσότερο στην ανάγνωση από ένα σε greeklish; Δεν είναι δυνατόν! Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να του συμβαίνει αυτό (εκτός αν δεν είναι Έλληνας π.χ. οπότε κατανοητό).

Άρα ποιο είναι το συμπέρασμα; Θα γράψεις ένα κείμενο στα greeklish εσύ για δική σου ευκολία (μην το παίρνεις προσωπικά, ξέρεις πώς το εννοώ) και θα βγάλεις τα μάτια σε όλους τους Έλληνες που θα το διαβάσουν. Ε! Δεν είναι σωστό! (ακόμα και σ' αυτούς που γράφουν greeklish).

Όσο για τους Αυστραλούς, έωλο το επιχείρημα. Εγώ ήμουν Γερμανία το 1989 με Atari 1040 STE και έγραφα ελληνικά κείμενα κανονικότατα. Σήμερα δυσκολεύονται;

Πάρ' το απόφαση και ζορίσου λιγάκι,  :P δεν αλλάζω πολιτική.  :laugh1:

 :-* 

ΥΓ.: Χαίρομαι που σου αρέσει η προσπάθεια που γίνεται και ακόμα περισσότερο για την ένθερμη υποστήριξη. Τη χρειαζόμαστε.

:bye:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 19, 2009, 13:01 »
Καλορίζικο το νέο φόρουμ  :)   
Είναι πολύ καλοφτιαγμένο :thumpup:

Συμφωνώ με τον atmos, τα greeklish κουράζουν πολύ σε μεγάλα κείμενα. Είναι το μόνο που με ενοχλεί: μια-δυο γραμμές μπορώ να διαβάσω, μεγάλα κείμενα όχι.

Επίσης θα ήθελα να καταργηθεί το verification για να κάνουμε ποστ, είναι υπερβολικό και θα πρότεινα μια υπο-ενότητα με ανταλλαγές/πωλήσεις μεταχειρισμένων μόνο προϊόντων

Merci beaucoup!  :)
Το verification είναι μόνο για τα τρία πρώτα ποστ. Το 'βαλα να καταργείται μόνο του μετά.

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 19, 2009, 14:35 »
Αγαπητέ Λευτέρη
Σου είχα πει και στο υστερόγραφό μου ότι δεν ζητάω να αλλάξεις πολιτική. Αλίμονο. Θα ήταν σα να ζητούσα να καταργηθούν τα αντικαπνιστικά μέτρα στην Ευρώπη. Μέσα   στο γενικό κλίμα που επικρατεί αυτό θα ήταν αδύνατο.
Το έθεσα μόνο και μόνο γιατί επιχειρηματολόγησες γιατί  απαγορεύονται τα Greeklish (εάν έλεγες απαγορεύονται και τέρμα χωρίς επιχειρηματολογία δεν θα έπιανα καθόλου το θέμα) και εγώ ήθελα να αντιτάξω τα δικά μου επιχειρήματα, θέλοντας συγχρόνως να δω αν όλοι εμείς που τα χρησιμοποιούμε ακόμα, είμαστε τόσο λίγοι και τόσο περίεργοι όπως μας παρουσιάζουν. Δηλαδή σε ένα Forum καθαρά ενημερωτικό έχουμε εξαφανισθεί τελείως;
 
Πρέπει να σου πω ότι και εγώ δεν μεγάλωσα γράφοντας  Greeklish. Μου τα επιβάλανε εκείνη την εποχή (γιατί υπήρχαν οι διάφορες ασυμβατότητες από ότι ξέρεις) και τα έβρισκα πολύ κουράστηκα να τα διαβάζω. Εκεί που τα συνήθισα και είπα βρήκαμε επιτέλους έναν απλό κώδικα επικοινωνίας ξαφνικά άρχισαν όλοι να τα  απαγορεύουν.
 
-Ξέρεις πως το νιώθω ; Όπως τώρα με το κάπνισμα. Μας μάθανε το τσιγάρο μας το διαφημίζανε παντού και μία ωραία πρωία μας λένε ότι κάνει κακό σε σας και στους γύρω σας και πρέπει να κόψετε μαχαίρι. Οι καπνιστές δεν θα έχουν κανένα δικαίωμα και θα είναι οι απόκληροι της κοινωνίας.
 
Στην ερώτησή σου ΄΄ Μη μου πεις ότι ένα κείμενο γραμμένο στα ελληνικά σε κουράζει περισσότερο στην ανάγνωση από ένα σε Greeklish ’’ σίγουρα θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς ένα βαθμό. Στο Chat σχετικά καθόλου, αλλά στο να διαβάσω ένα βιβλίο ή να παρακολουθήσω μία ταινία με  Greeklish subs σίγουρα  θα μου ήταν αρκετά κουραστικό γιατί δεν το συνήθισα. :nope:
 
Και εγώ σ' αγαπάω και σ' εκτιμάω και ξέρω ότι διαφωνείς :nope: αλλά θα σου κάνω και μία πρόβλεψη (εάν το site κρατήσει πολλά χρόνια που εύχομαι να κρατήσει θα αποδείξει τα λεγόμενά μου). Σημείωσέ το. Η λατινική γραφή σε λίγα χρόνια θα υπάρχει και ως επίσημη δεύτερη γραφή στην Ελλάδα με κανόνες βέβαια (και όχι το αλαλούμ που επικρατεί έως τώρα) γιατί εκεί οδηγούνται τα πράγματα μέσα στην ομογενοποίηση της EU. Άλλες χώρες όπως η Τσεχία η Σλοβακία η Πολωνία το λύσαμε αυτό το θέμα εδώ και χρόνια με το κυριλλικό τους αλφάβητο που αντικαταστήσανε με το λατινικό. Στη Σερβία (αν και δεν ανήκει στην EU) υπάρχουν και οι 2 γραφές, λατινική και κυριλλική. Μόνο η Ελλάδα και η Βουλγαρία έμειναν μόνο με το δικό τους αλφάβητο στην EU και αυτές πιστεύω είναι θέμα χρόνου να εισάγουν επίσημα και λατινικό
 
Αυτά είχα να πω και το θέμα μπορούμε να το κλείσουμε εδώ από τη μεριά μου τουλάχιστον, αν δεν το συνεχίσει κανένας άλλος που να έχει της ίδιες ανησυχίες.
Πάμε σε άλλα θέματα πιο πρακτικού ενδιαφέροντος επάνω στο αντικείμενο που μας ενδιαφέρει. Το e-smoking.
Σε ευχαριστώ και πάλι.  :nope:
 :) ;) :-*

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 19, 2009, 14:57 »
Αν και προέρχομαι από το χώρο της εκπαίδευσης, δε θα διαφωνήσω στο θέμα της ριζικής αλλαγής του αλφαβήτου. Εν θερμώ συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Το έχω πει χίλιες φορές σε συζητήσεις με γνωστούς μου ότι την ώρα που τα δικά μας παιδάκια παιδεύονται με τα πέντε διαφορετικά "ι" τα δύο "ο" και τα δύο "ε", οι άλλοι σχεδιάζουν το επόμενο ταξίδι στον Άρη κι εμείς τους κοιτάμε.
Και λέω "εν θερμώ συμφωνώ", γιατί ίσως να ακουγόταν και σοβαρά επιχειρήματα της άλλης πλευράς που θα με έκαναν να αλλάξω γνώμη ή να είμαι πιο σκεπτικός.

Αν τα greeklish γίνουν με κανόνες, θα είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολα στην ανάγνωση αλλά κι εσείς οι χρήστες τους δε βλέπω να κάνετε μια προσπάθεια ομογενοποίησης μπας και δούμε όλοι άσπρη μέρα.  :)

Πάντως προβλέπω ότι οι κανόνες θα χρειαστούν πολύ καλή μελέτη του αντικειμένου. Δε θα είναι καθόλου απλή υπόθεση γιατί θα πρέπει να υπάρχουν κάποια πράγματα που θα κρατηθούν για την αποφυγή σύγχυσης ομόηχων λέξεων κτλ. Θα είμαστε άρχοντες αν καταφέρουμε να έχουμε πιο εύκολη ορθογραφία από των Άγγλων ή των Γάλλων π.χ.

Ίδωμεν!!  ::)

Το θέμα είναι δύσκολο.

Όπως είπες, ας κάνουμε ένα e-τσιγάρο.  :)


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 19, 2009, 16:25 »
"Ωι μανούλα μ" που 'λεγε κι ο Μπαρμπαγιώργος στον Καραγκιόζη.  :eyesplash:

Τώρα που έλεγα για κανόνες στα greeklish, λέω ρε μπας και τους έχει βγάλει κανένας οργανισμός και απλά δεν ακολουθούνται; Βάζω λοιπόν "κανόνες greeklish" στο google και μου βγάζει πρώτο και καλύτερο αυτό:

http://www.mensa.org.gr/Hellas/page1118.html  :eyesplash:

Έτσι κι ακολουθούνταν τέτοιοι κανόνες, την είχαμε βαμμένη. Θα λέγαμε ελληνικά και πάλι ελληνικά.  :P
Αυτά δεν είναι ελληνικά! Είναι αρχαία ελληνικά σε greeklish! Ποτέ δε θα περίμενα να υπάρχει τέτοια άποψη για το θέμα. Κουφάθηκα τελείως!  :shock_sick_01:

Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 19, 2009, 20:10 »
"Ωι μανούλα μ" που 'λεγε κι ο Μπαρμπαγιώργος στον Καραγκιόζη.  :eyesplash:

Τώρα που έλεγα για κανόνες στα greeklish, λέω ρε μπας και τους έχει βγάλει κανένας οργανισμός και απλά δεν ακολουθούνται; Βάζω λοιπόν "κανόνες greeklish" στο google και μου βγάζει πρώτο και καλύτερο αυτό:

http://www.mensa.org.gr/Hellas/page1118.html  :eyesplash:

Έτσι κι ακολουθούνταν τέτοιοι κανόνες, την είχαμε βαμμένη. Θα λέγαμε ελληνικά και πάλι ελληνικά.  :P
Αυτά δεν είναι ελληνικά! Είναι αρχαία ελληνικά σε greeklish! Ποτέ δε θα περίμενα να υπάρχει τέτοια άποψη για το θέμα. Κουφάθηκα τελείως!  :shock_sick_01:


Χαχαχαχαχαχχαχαχαχα νά σε καλά Admin με το link που έδωσες.
Από την πρώτη κιόλας πρόταση αρχίζει να γελάει κάποιος νευρικά ( μέχρι την τρίτη σειρά έχει κατουρηθεί πάνω του)

"Khairomai pou hee methodos mou ekhei vrei huposteeriktes kai khairomai idiaitera epeidee autos ho huposteeriktees einai kapoios me ton hopoion eikha (basimes ee okhi) diaphoonies sto parelthon. Vriskoo teen eukairia na sunopsisoo edoo ta basika seemeia tees methodou mou hopoos ekhei parei teen telikee tees morphee. "



Khaistikee e-foradah sto alone-e.....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 19, 2009, 20:15 »
Khaistikee e-foradah sto alone-e.....

  :)) :laugh1:

 :lotpot:

Πολύ πετυχημένο!!!

 :heat:


Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 19, 2009, 20:32 »
Khaistikee e-foradah sto alone-e.....

  :)) :laugh1:

 :lotpot:

Πολύ πετυχημένο!!!

 :heat:

Λες να το βάλω ως υπογραφή?  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 21, 2009, 00:09 »
που λες Φωτη η κορουλα μου παει προνηπιο.ερχεται λοιπον σπιτι και κανει φιλοτιμες προσπαθειες να μου δειξει αυτα που εμαθε στο σχολειο.και προσπαθει να γραψει οσο καλυτερα μπορει αυτα τα τοσο ομορφα οσο και δυσκολα γραμματα οπως το δ το λ το γ.προσπαθω να την βοηθησω και το παλευει  να γραψει οσα περισσοτερα μπορει.αν με βλεπει να γραφω στο pc αυτα τα greeklish τι πρεπει να της πω?
καμια φορα παλι οταν βρεθω σε εναν αρχαιο χωρο απο ολες τις πετρες που βρισκεις εκει παντα μου αρεσει να πηγαινω σε αυτες που γραφουν κατι.δεν εχει σημασια τι.και μονο το γεγονος οτι καποιος εγραψε κατι εκει πριν 2500 χρονια και μπορω και το διαβαζω με συγκινεί.ειναι λογος επειδη ηρθε το υπεροχο ιντερνετ κατα τα αλλα να χασουμε και την γραφη μας?

Αποσυνδεδεμένος luke

Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 22, 2009, 23:29 »
Τρελό το λινκ Ατμέ. Ο τύπος κατάργησε λάθος γράμματα. Αντί να περιορίσει τι "ι" έσφαξε τα χ, τα φ και ότι άλλο χρήσιμο. Καλύτερα τα αναρχικά Greeklish ;D

Επί του θέματος, ο μόνος λόγος για να προτιμήσει κανείς τα greeklish είναι η ορθογραφία. Υπάρχει όμως addon για τον Firefox που καταρρίπτει και αυτό το επιχείρημα  :thumbsup_move_1:


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 23, 2009, 18:49 »
Α! Καινούργιο αυτό!
Εγώ ήξερα το All Greek to Me και το αναφέρω στους κανονισμούς περί greklish.
Μάλλον θα βάλω κι αυτό ως εναλλακτική.

ΥΓ. Το έβαλα κιόλας.  :thumpup:

Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 23, 2009, 19:03 »
Α! Καινούργιο αυτό!
Εγώ ήξερα το All Greek to Me και το αναφέρω στους κανονισμούς περί greklish.
Μάλλον θα βάλω κι αυτό ως εναλλακτική.

ΥΓ. Το έβαλα κιόλας.  :thumpup:


Στο All Greek to Me είχα πάει και αφού έκανα ένα δοκιμαστικό με greeklish μου  έβγαλε το   http://services.innoetics.com/Greeklish/ ως link.

Ακαριαίος ο Admin στα updates

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περι greeklish ο λόγος
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 26, 2009, 03:21 »
Φώτη, ελπίζω ότι οι δουλειές σου πάνε καλά ή ότι σου συμβαίνουν ευχάριστα πράγματα στη ζωή σου και δεν έχεις χρόνο να ποστάρεις κανένα μήνυμα (δεν εννοώ στο παρόν θέμα μόνο). Γιατί αν η σιωπή σου τις τελευταίες μέρες οφείλεται στο παρόν θέμα θα λυπηθώ όσο δεν φαντάζεσαι.

Ελπίζω να ισχύει το πρώτο και θα ήθελα να το επιβεβαιώσεις. Ο γραπτός λόγος δεν είναι πάντα εύκολο να αποδώσει το πνεύμα των γραφόμενων, αλλά τόσον καιρό γνώριμοι, έστω και διαδικτυακά, θα ήταν άδικο να παρεξηγηθούμε τώρα!   :-[
Νομίζω έχεις καταλάβει το πνεύμα μου.

Ευχαριστώ

και...
Όταν έχεις χρόνο γράψε λίγο την κριτική σου για την DSE 601 e-pipe που είχες γράψει και στο παλιό. Στην ανάγκη κάνε ένα copy-paste τα πιο επίκαιρα σημεία. Είσαι ο μοναδικός από το φόρουμ που την είχε δοκιμάσει (νομίζω).  :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12