vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Lost Vape Lyra

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Lost Vape Lyra
« στις: Αυγούστου 07, 2019, 01:02 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Lost Vape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Μετά από τόσα ποντ που έχω δοκιμάσει το Orion είναι ακόμα με διαφορά το πιο αγαπημένο μου. Δεν μου γέμισε το μάτι το Lyra με το που το είδα και δυστυχώς είχα δίκιο.


Το ποντάκι είναι κατασκευασμένο από zinc alloy, έχει διαστάσεις 96.3x15.8x30.8mm, ζυγίζει 79g, έχει χωρητικότητα 2ml υγρού, μπαταρία 1000mAh και μπορεί να δώσει μέχρι 20W. Το ενδιάμεσο κομμάτι μπρος και πίσω βγαίνει σε δύο εκδόσεις, με resin πάνελ και κάποια σχέδια με δέρμα. Εγώ έχω αυτό με το δέρμα, έχει ωραία υφή στο χέρι και είναι ευχάριστη λεπτομέρεια.



H συσκευασία περιλαμβάνει το ποντ με δύο αντιστάσεις, μία 1.2Ω και μία mesh στα 0.6Ω. Ένα καλώδιο USB για την φόρτιση, ένα σκοινάκι για να το κρεμάμε στον λαιμό μας και το μάνουαλ της συσκευής.


Για αρχή θέλω να ξεκινήσω με το πόσο βρώμικό ήταν όταν άνοιξα την συσκευασία. Δεν ήταν πρώτο batch αλλά ούτε δείγμα, ήταν η κανονική retail έκδοση και η μπαταρία τριγύρω ήταν φουλ βρώμικη. Το ποντ επίσης στο κάτω μέρος σχεδόν δεν καθάριζε, μόνο τα coil ήταν πεντακάθαρα.

Τεράστιο φάουλ, καθόμουν με οινόπνευμα και μαντηλάκια το καθάριζα 20 λεπτά και σκεφτόμουν αν όντως θα το βάλω στο στόμα μου ή θα το πετάξω.


Το ποντ κρατιέται με δυο κλιπς πάνω στην μπαταρία και ενώ βγαίνει σχετικά εύκολα, κρατιέται πολύ γερά και νιώθεις ασφάλεια ότι δεν θα βγει με τίποτα. Στο ίδιο το ποντ μετά, πατώντας τα δύο κλιπς αριστερά και δεξιά τραβάμε το επιστόμιο για να αναπληρώσουμε υγρό ή να αλλάξουμε την αντίσταση μας.


Η αναπλήρωση γίνεται ανοίγοντας τα δύο πλαστικά αριστερά και δεξιά της αντίστασης και το ποντ είναι αρκετά διάφανο οπότε βλέπουμε άνετα την στάθμη του υγρού μέσα.


Για να αλλάξουμε την αντίσταση απλά ξεβιδώνουμε το πάνω μέρος και τραβάμε προς τα πάνω.


Το κουμπί του έχει πάρα πολύ καλή αίσθηση στο πάτημα, ακούγεται όταν το πατάς και είναι όσο σκληρό το θέλω. Το ποντάκι ανοίγει και κλείνει με 5 κλικ και έχει τρεις χρωματισμούς για την στάθμη της μπαταρίας. Πράσινο όταν είναι στο 100-65%, μπλέ στο 65-15% και κόκκινο όταν είναι έτοιμο να κλείσει.

Επίσης, έχουμε και τρεις επιλογές για τα watt που θέλουμε να παίξουμε ανάλογα την αντίσταση που χρησιμοποιούμε. Οπότε με τρία κλικ στην 0.6Ω έχουμε πράσινο χρώμα και 20W, μπλε στα 18W και κόκκινο στα 16W.

Με την 1.2Ω έχουμε 11W στο πράσινο χρώμα, στο μπλε 10W και στο κόκκινο 9W.


Δεν μου αρέσει καθόλου όλη αυτή η διαδικασία για να γεμίσω απλά το τανκ με υγρό. Σπρώξε, βγάλε, τράβα, άνοιξε ενώ την ίδια στιγμή το Orion το ανοίγω σε δευτερόλεπτα με το ένα χέρι. Ωραίος και κουλ τρόπος να αλλάζεις την αντίσταση αλλά αν έχω υγρό μέσα και δεν θέλω να τρέξει όλο το υγρό από τις εισαγωγές του αέρα πρέπει να το γυρίσω πλάγια και να έχει λίγο υγρό μέσα μπας και δεν τρέξει.

Η οποία αντίσταση πρώτο βράδυ που το άφησα ξάπλα, την άλλη μέρα βρήκα ΟΛΟ το υγρό πάνω στην βιβλιοθήκη. Αλλά επειδή ήταν μέσα στις ζέστες έδωσα μία ευκαιρία μπας και απλά το υγρό έγινε λιγότερο παχύρευστο(70/30-VG/PG) οπότε του έβαλε το Snakebite που είναι τέρμα παχύρευστο υγρό και το έβαλα πάνω σε κάτι χαρτιά και έτρεξε πάλι μετά από κάποιες ώρες.


Πάμε τώρα στο μεγάλο αρνητικό, ο αέρας. Όταν τραβάς τζούρα μπαίνει τόσος αέρας που δεν παίρνεις γεύση ούτε για πλάκα. Καταλαβαίνεις πιο υγρό ατμίζεις μόνο αν ξέρεις το υγρό και το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει καμία ρύθμιση για τον αέρα οπότε αν πω ότι άντε με την 0.6Ω ίσως να παλεύονται τα πράγματα αν κάνεις σκέτη βάση, με την 1.2Ω απλά νιώθω ότι με κοροϊδεύουν. Οι δύο αντιστάσεις έχουν ακριβώς το ίδιο άνοιγμα και χωρίς να μπορείς να ρυθμίσεις τον αέρα, με την MTL ρουφάς αέρα κοπανιστό.

Άσε που όσο ατμίζεις και πέφτει η τάση της μπαταρίας, πέφτει και η απόδοση του ποντ. Δηλαδή κάπου στάκα!

Έχει όμως αρκετά κουλ τρόπο για να βάλεις πάνω το ματζαφλαράκι για να το κρεμάς στον λαιμό.




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364