vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αντιστοιχίες καπνικών e-liquids με μάρκες τσιγάρων ή καπνών

Αποσυνδεδεμένος apollonick

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένας φτωχός και μόνος ατμιστής
Ψάχνοντας για κάποι  e-liquid που να έχει αντίστοιχη γεύση με τον καπνό old holborn κιτρινο με ασιμί risla χαρτάκια  μου ήρθε η ιδέα να ανοίξω ένα θέμα για προτάσεις υγρών με γεύση που πλισιάζει τη μάρκα που θέλει ο καθένας για να υπάρχουν μαζεμένα για τις αναζητήσεις ενδιαφερόμενων. Καλό επίσης θα ήταν να προτείνετε και συνταγές για Diy

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Δεν υπαρχουν αντιστοιχιες φιλε μου  :) Υπαρχει ομως μια τεραστια ποικιλια γευσεων ωστε να βρει ο καθε ατμιστης αυτο που του ταιριαζει.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
ναι θα συμφωνησω και δεν ξερω αν το θεμα μπορει να βγαλει καπου..

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Το ιδιο εψαχνα κι εγω στην αρχη.
Δεν εχει καμμια σχεση,
δοκιμασε ποια γευση σου αρεσει.
Μην ψαχνεις αντιστοιχια.
Παντως αυτο,
μετα την πρωτη μερα ατμιζματος θα το ξεχασεις,
και θα σου φαινεται αποκρουστικη η τσιγαριλα.

 :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Μαλλον ειναι ενα ευρημα μαρκετινγκ και καποια στιγμη θα πρεπει να το πουμε ανοιχτα.
Η ιδεα οτι υπαρχει αντιστοιχια καπνικων υγρων με μαρκες κτ,
σιγουρα βοηθα ψυχολογικα στο ξεκινημα του ΗΤ και σου δινει την ασφαλη αισθηση,
οτι η νεα επιλογη συνηθειας συγγενευη με αυτην του κτ.
Καλο για αρχη,
ωστοσο η αληθεια ειναι πως δεν θα υπαρξει κατι αντιστοιχο σε συγκεκριμενη μαρκα κτ,
παρα μοναχα καποια εντονα αρωματα καπνου να θυμιζουν πουρο ή καπνο πιπας γενικα
και επιφανειακα.
Απο εκει και μετα ειναι θεμα προσωπικης ικανοποιησης,
που σιγουρα μεσα απο επιλογες αργα ή γρηγορα τη βρισκει με τον δικο του τροπο
ο καθενας.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Aν και έχω βρει αρκετά "e-liquids" που δίνουν την αίσθηση κ/τ,θα συμφωνήσω με το φίλο Γιάννη(rasta) σε όλα.
Δεν υπάρχει καμιά αντιστοιχία υγρού η/τ με μάρκα κ/τ.Πράγματι,είναι θέμα "marketing".
Αλλά ποτέ μη λες ποτέ...Ίσως κάποια στιγμή να βγάλουν και πιο ακριβείς γεύσης σε αντιστοιχία μάρκας κ/τ...Ίσως και όχι...Είδωμεν...
:) :bye:

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Εγω παντως παιδια το turkish blend θα μπορουσα να πω πως μοιαζει με κ.τ(πουρου εστω).Σιγουρα πλεον θυμαμαι αυτη την βρομερη μποχα του κ.τ και την θεωρω αποκρουστικη αλλα και εγω εψαχνα κατι τετοιο στις αρχες.
Φιλε μου δοκιμασε το υγρο τurkish blend ,δεν ξερω αν υπαρχει αλλου αλλα εγω τοτε τα ειχα παρει απο Nobacco.Παραλληλα παρε και κατι φρουτενιο για αλλαγη και θα καταλαβεις τι θελουμε να πουμε.... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Το maxx-blend της flavorart μου θυμιζε holborn (δεν είμαι σίγουρος τον μπλε η τον κιτρινο όμως) οταν το άτμιζα σε 901LR και μονο....
Με πάσα επιφύλαξη όμως γιατί είναι φοβερά υποκειμενικό...

Αποσυνδεδεμένος HLIAS747

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI/LAVA/ΤΡΑΓΟΣ/EVIC
Όπως είπαν οι προηγούμενοι συνατμιστές, και συμφωνώ απόλυτα είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα γεύσης.
Στην δική μου περίπτωση όταν κάπνιζα έκανα holborn κίτρινο με ασημένια χαρτάκια και όπως είπε ο Πάνος το maxx-blend της Flavorart πλησιάζει περισσότερο σε αίσθηση το holborn από τα υγρά που έχω ατμίσει μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Xenos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
  • 28η Οκτωβρίου είπα ΟΧΙ στο τσιγάρο..
Το maxx-blend της flavorart μου θυμιζε holborn (δεν είμαι σίγουρος τον μπλε η τον κιτρινο όμως) οταν το άτμιζα σε 901LR και μονο....
Με πάσα επιφύλαξη όμως γιατί είναι φοβερά υποκειμενικό...

Το maxx-blend ατμίζω κι εγώ.Το πήρα  γιατί έχει γευση marlboro και καλά,καμμιά σχέση όμως.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: Αντιστοιχίες καπνικών e-liquids με μάρκες τσιγάρων ή καπνών
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 11:31 »
Δυστυχως δεν υπαρχει.
Κανενας ατμος οσο και να μοιαζει οπτικα δεν μπορει να εχει την ιδια αισθηση στο λαιμο με τον καπνο.
Εκτος απο τον καπνο ως καπνο φυσικα καιμε και χαρτι μαζι οπου αυξανει και αλλο την αποσταση μεταξυ των δυο.

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αντιστοιχίες καπνικών e-liquids με μάρκες τσιγάρων ή καπνών
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 12:13 »
Συμφωνώ απόλυτα. Και δεν είναι μόνο το ότι δεν υπάρχουν υγρά που να ταιριάζουν ακριβώς, οι διάφοροι ατμοποιητές έχουν μεγάλη διαφορά στην απόδοση της γεύσης του ίδιου υγρού, όπως ειπώθηκε και παραπάνω. Κι εγώ old holborn έψαχνα όταν άρχισα και μετά είδα 1ον)ότι απλά δεν πρόκειται να βρω το ίδιο και 2ον)ότι τελικά δε με πείραζε και τόσο πολύ, γιατί να ψάχνω εδώ που τα λέμε αυτό που ήθελα να κόψω? Το άτμισμα για μένα είναι κλάσεις ανώτερο απ'το κάπνισμα. Με μερικές δοκιμές θα βρεις αυτό που ψάχνεις και, όπως είπε και ο steamboy, οι ονομασίες είναι τελείως θέμα marketing. Θα δεις ότι σε πολύ λίγο καιρό θα έχεις καταλάβει τι σου λένε εδώ τα παιδιά, γιατί νομίζω όλοι στην αρχή λίγο πολύ έτσι ήμασταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2011, 12:16 από Geraki »

Αποσυνδεδεμένος sandman

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστοιχίες καπνικών e-liquids με μάρκες τσιγάρων ή καπνών
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 09, 2011, 12:25 »
Εχω δοκιμάσει απο decandece το american red που και καλά ειναι μαλμπορο αλλα καμια επαφή.Σαν γευση φράουλας ειναι.
Το desert blend (κάμελ) απο την ίδια εταιρεία ειναι αρκετά επιτυχημένο.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστοιχίες καπνικών e-liquids με μάρκες τσιγάρων ή καπνών
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 02:19 »
Για μενα το αρωμα του Halo Freedom μοιαζει κατα 80%-90% με το αρωμα του καπνου Black Devil.
Αυτο που του λειπει μονο ειναι η τασακο-τσιγαριλα (+πισσα 1mg)  :shock_sick_02:  γευση, στην οποια μαλλον εχουμε εθιστει το ιδιο οσο στην νικοτινη απο τα κανονικα τσιγαρα.

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστοιχίες καπνικών e-liquids με μάρκες τσιγάρων ή καπνών
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 18:32 »
Νομίζω ότι μόνο τα Halo έχουν τόσο χάλια γεύση, όσο το κανονικό τσιγάρο...
Και ειδικά το Freedom όπως λέει ο φίλος. Μοιάζει με Cooper παραεισαγωγής. Σαν αυτά που πουλάνε στη λαϊκή και ακόμη και όταν καπνίζαμε τα θεωρούσαμε "κάλτσες".
Μία "τσιγαρίλα" την έχουν όντως...

Το να ψάχνεις όμως για υγρό που έχει γεύση τσιγάρου είναι σαν να σε πηγαίνουν στην έπαυλη του Hugh Hefner και εσύ να ψάχνεις να βρεις Playmate που μοιάζει με τη γυναίκα σου για να πηδήξεις...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 35 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238447 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro