vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Jorge, tibolaso, manoslykos, Mimhsdr, kostas...

Twitter

Μήπως το βλέπουμε ανάποδα? (περί υγρών και συμβατότητας με ατμοποιητή κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ξέρεις πως κάνει ένα πουλί 120 κιλών πάνω σ' ένα δέντρο;;
Ναι: Το Tryfonopterus Kerkyraicus!  :))
Στο θέμα μας τώρα, έχω μια συνεισφορά να κάνω.
Εξαρτάται λοιπόν πάντα από το τι ψάχνεις.
α) Είσαι ατμιστής plug n' vape. Σε αυτή την περίπτωση, το πιθανότερο είναι ότι τη βγάζεις με υγρά απλά στην πλειοψηφία τους, με το Arabic Tobacco της Inoovation να είναι η περίπλοκη επιλογή σου. Σε μια τέτοια περίπτωση, δεν συντρέχει ο παραμικρός λόγος να ψάχνεις τον κορυφαίο επισκευάσιμο. Είπε ο τύπος που έχει το φαινόμενο για να ατμίζει σκέτη βάση. Έξτρα πληροφορία, τα υγρά της συγκεκριμένης εταιρείας, παίζουν πολύ καλύτερα σε CE4 παρά σε φαινόμενο.
β) Είσαι ατμιστής "στυλ τζούρας" (είτε πνευμονικές, είτε τσιγαρίσιες είτε κάτι ενδιάμεσο). Εδώ, έχεις ήδη επιλέξει τον ατμοποιητή σου (ή το στυλ ατμοποιητή) και ψάχνεις υγρά τα οποία ταιριάζουν σε αυτό το στυλ. Το να μου ρίχνεις πχ υγρά 70% PG σε ντριπεριά με εισαγωγές αέρα ικανές να καλύψουν το Quad Turbo της Veyron, δεν είναι και ότι καλύτερο και όπως το σκέφτηκα λίγο, πάω να πιω ένα εσπρεσάκι γιατί ένιωσα ένα χτύπημα κάπου κοντά στις φωνητικές μου χορδές.
γ) Έχεις επιλέξει τη γεύση σου. Και πολύ καλά κάνεις που σκας τα φράγκα σου κάθε μήνα αγοράζοντας 18 ατμοποιητές προσπαθώντας να κάνεις αυτή την εμπειρία σου όσο πιο ωραία μπορείς. Το ότι η γυναίκα σου δεν τολμά να μπει σε εκείνο το μικρό δωμάτιο που κρατάς κλειδωμένο και έχεις όλα τα εργαλεία σου μέσα, είναι για καλή σου τύχη (και επειδή της είπες ότι έχεις μέσα απόρρητα έγγραφα της δουλειάς), καθώς αν πάρει χαμπάρι ότι δεν βγάζεις €700/μήνα αλλά €1200 με τη διαφορά να κάνει ευτυχισμένους διάφορους κατασκευαστές, τα βράδια θα αγκαλιάζεις τον πιστό σου σκύλο, που βρωμάει και λίγο καθώς που λεφτά για ειδικό σαμπουάν, μόνο 700 παίρνω ρε γυναίκα, τι να πρωτοπληρώσω?
δ) Είσαι... εγώ. Κάτι μυστήριοι σε ένα φόρουμ (τι είναι πάλι τούτο, κάπου το είχα διαβάσει σε κάτι αστερίξ), έχουν την εντύπωση ότι είσαι ρομπότ με δυνατότητα ανάλυσης κάθε φάσματος της γεύσης. Μάλιστα, ένας αστικός μύθος λέει ότι δοκιμάζεις ένα υγρό, βυσματώνεις ένα usb πίσω από το αυτί και εκτυπώνεις από τη μύτη τα συστατικά. Ένα κατασκευαστικό λάθος σε έκανε να μην μπορείς να επεξεργαστείς τα ηλεκτρικά σήματα που παραπέμπουν σε βούτυρο, με αποτέλεσμα την ένδειξη "TILT" άμα γίνει στραβή. Έχεις κάτι λίγους ατμοποιητές, αντιπροσωπευτικούς κατά τη γνώμη σου σε ζητήματα που μόνο εσύ γνωρίζεις (κάτι αηδίες περί αίσθησης τζούρας, ανάλυση επιμέρους νότας, πυκνότητα ατμού, παραμετροποίηση σε παλαιότερα δεδομένα ατμίσματος με κάτι αντιστάσεις θερμοσίφωνα των 2Ω κλπ) και δοκιμάζεις ότι βρεις μπροστά σου. Έχεις στο οπλοστάσιο τρία τέσσερα υγρά, αντιπροσωπευτικά και αυτά των "τάσεων" της αγοράς, και τα χρησιμοποιείς για να κρίνεις ατμοποιητές και να τους κατατάξεις αναλόγως ως προς το ποια υγρά αναδεικνύουν καλύτερα. Από την τριβή που έχεις αποκτήσει με αυτούς τους ατμοποιητές, δοκιμάζοντας ένα υγρό σε κάποιον από αυτούς, μπορείς να φανταστείς αν θα αποδώσει καλύτερα σε κάποιον άλλον από αυτούς της συλλογής σου, ή αν το peak βρίσκεται εδώ. Και όμως βρε ανώμαλε, το μοναδικό που σε ικανοποιεί και στους 4 ατμοποιητές, είναι η σκέτη βάση. Και ας σου λένε συνέχεια "πωωωω, αυτό το φαινόμενο ακόμα και τη σκέτη βάση κάνει νόστιμη".
Εν κατακλείδι, είναι τόσες πολλές οι επιλογές στησίματος, βαμβακώματος και αέρα που μπορεί να κάνει πλέον κάποιος, που είναι αδύνατον να μπορέσει να πει "έχω αυτόν τον ατμοποιητή, ψάχνω για το τέλειο υγρό" ή "έχω αυτό το υγρό, ψάχνω τον τέλειο ατμοποιητή" καθώς ο ατμοποιητής είναι ένας συνδυασμός παραμέτρων που στην ουσία σημαίνει "έχω χίλιους ατμοποιητές". 
Στην ουσία, δεν υπάρχει λόγος να βάζουμε στο άτμισμά μας, ταμπέλες και περιορισμούς. Τουλάχιστον εμείς, η μειοψηφία που δεν αρκείται σε έναν εργοστασιακό και σε μία γεύση για μια ζωή. Πρακτική που πολλές φορές ζηλεύω, καθώς δεν αναμένεται από αυτούς να γνωρίζουν τα πάντα, η πιθανότητα προβλήματος είναι μειωμένη και φυσικά δεν πρόκειται να γνωρίσουν ποτέ την απογοήτευση του να γίνεται χάλια ένα πολυαγαπημένο τους υγρό, μαύρη κατάρα στον Rodney Jerabek... Ας ατμίσουμε απλά ότι και όπως μας αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Αυτό το πλεονέκτημα, σε υγρά που γλυκίζουν έντονα όπως έγραψα, είναι για μένα π.χ και τους γευστικούς μου κάλυκες, όχι πλεονέκτημα.
Κατά τα λοιπά, ναι, σκίζει (γι αυτό έχω δύο άλλωστε)
Προσωπικά, αυτό μου δίνει την δυνατότητα να εκμεταλευτώ την απόδοση γεύσης του Εβίβα προς όφελος της υγείας μου: αραίωση των έντονων υγρών με βάση, άρα έχω την ένταση που επιθυμώ καταναλώνοντας λιγότερες αρωματικές ουσίες.
Όσον αφορά την αρχική σου ερώτηση, τείνω να συμφωνήσω γενικά με την απάντηση του modivin.
Αλλά εφόσον έχω κάνει κι εγώ κάποια υγρά για χρόνια, καταλαβαίνω πως έχει χρησιμότητα και λογική να πάρεις ατμοποιητή με άξονα τα αγαπημένα σου υγρά.
Συνεπώς είναι θέμα προσωπικών ατμιστικών προτιμήσεων. Όσοι βαριούνται γρήγορα τα υγρά, θα κάνουν λάθος και θα χάσουν χρήματα αν το αντιμετωπίσουν έτσι. Όσοι παρατηρούν πως τα γούστα τους είναι πιο σταθερά στο χρόνο θα κερδίσουν σε ικανοποίηση, πιθανώς και σε χρήμα (αποφεύγοντας "λάθος" αγορές).

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Συμφωνωντας με τον προλαλησαντα  και με τον Cruiser 79, θα πω, (αν και παρα πολυ νεος στο ατμισμα) οτι το ατμισμα ειναι αποτελεσμα συνδιαστικων συνδιασμων.!!!!
για μενα δεν υπαρχει το καταλληλο υγρο για ολα. ουτε ο καταλληλος ατμο για ολα τα υγρα. ουτε υπαρχει το αγαπημενο μου υγρο με τον καταλληλο ατμο για ολες τις προσωπικες μου καταστασεις.
δεν γινεται κατ εμε να πινω τσιπουρα τρωγωντας φρυγαδελια και κοντοσουβλι και να ατμιζω ταρτες στον Εviva. θελω καπνικο υγρο με γεματη τζουρα και ατμο με τον Fodi πιπιλα.( στη συνεχεια βεβαια αντε Eviva)







Υ.Γ. Τα ειδη και οι συνδιασμοι ατμισματος τεινουν να ειναι οσοι και οι ατμιστες.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2017, 16:45 από cloak »

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Πολύ ωραίο θέμα.

Προσωπικά, δοκιμάζοντας διάφορους τύπους ατμοποιητών θα συμφωνήσω ότι ο καθένας έχει το ρόλο του.
Σίγουρα άλλα περιμένεις να πάρεις από έναν dripper, άλλα απο MTL τανκάτο και άλλα από εργοστασιακό.
Η μικρή μου στμιστική εμπειρία μου λέει ότι κάθε υγρό με τα ιδιαίτερα συστατικά του θα αποδόσει διαφορετικά σε κάθε ατμοποιητή. Καλά όμως ή κακά; Αυτό είναι ένα αιώνιο ερώτημα που για τον κάθε ένα έχει διαφορετική απάντηση ανάλογα με το τι ζητάει. Πιστεύω ότι πρέπει πριν κάποιος επιδοθεί στο κυνήγι αγορών να εξαντλεί όλα τα περιθώρια στησιμάτων στο hardware που διαθέτει για να απολαύσει το υγρό του.
Αν κάποιος είναι της τσιγαρίσιας τζούρας και δεν επιθυμεί κάτι άλλο, το να αγοράζει ατμοποιητές MTL σωρηδόν για να δει ποιος του πάει με το Χ καθημερινό υγρό του δε θα τον ωφελήσει ιδιαίτερα. Αντιθέτως, με τον άτμο που προτιμά θα πρέπει να εναλλάσεται μεταξύ συρμάτων, παχών, αποστάσεων από αέρα, ρύθμισης τζούρας, βαμβακιού/φυτιλιού, TC ή όχι ίσως, κ.λ.π. Έχει τύχει σε συγκεκριμένο υγρό να πάρω με άλλο σύρμα και πάχος γεύση κατά πολύ ανώτερη. Και πιστέψτε με έχω μπει άπειρες φορές στον πειρασμό να πάω σε κάτι πιο high end ( my ass). Ευτυχώς δε χρειάστηκε.
Οι παράμετροι είναι πάρα μα πάρα πολλές για να καταλήξουμε σε μία ικανοποιητική και όχι απλά αποδεκτή γεύση, πόσο μάλλον να λέμε, "τα έκανα όλα αλλά το μαραφέτι δε βολεύει". Θέλεις καιρό φίλε μου για να δοκιμάσεις τα πάντα στο υλικό σου.
Έχω δει άπειρα ποστ αλλά και reviewer που λένε μην πάρεις τον τάδε άτμο, δεν κάνει για καπνικά/φρουτένια. Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με αυτή την λογική. Εξάντλησες κάθε παράμετρο στησίματος και δε σου βγήκε; Δοκίμασες άλλο τύπο σύρματος; OK φίλε, μαζί σου, προχώρα σε διαφορετική αγορά υλικού. Όμως αυτό θα πρέπει να είναι η τελευταία σου εναλλακτική. Είναι λίγο αστείο να λέμε ποιος είναι καλός και "γευσάτος" και ποιος κακός άτμο αφού η βασική αρχή λειτουργίας ΟΛΩΝ είναι η ίδια. Θάλαμος ατμοποίησης, wick, σύρμα/mesh κ.λ.π. Γευσάτο, άγευστο υγρό ναι, να πούμε, εκεί δε νομίζω ότι χωράει αμφιβολία στα περισσότερα αφού το αισθητήριο που λέγεται μύτη/στόμα είναι κοινό σε όλους.

Τα παραπάνω είναι προσωπική και μόνο άποψη.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Ετσι ειναι Dr. Συμφωνω και επαυξανω

Επανέρχομαι παραθέτωντας προσωπική μου εμπειρία, η οποία μπορεί να βοηθήσει στην όποια συζήτηση. 
Λοιπόν, έχω 2 eviva. Τον έναν τον έστησα με 25άρι κάνθαλ και τον άλλον με 30άρι. Στον πρώτο διατομή 2.5mm στον δεύτερο 2mm. Ίδιο βαμβάκι (cotton bacon v2), ίδιο υγρό (vaponaute on the storm)

Αντιληπτή η διαφορά της απόδοσης γεύσης με τα δύο setup. Άρα, τολμώ εμπειρικά να πω ότι με πειραματισμούς στα setup κάποιος μπορεί να βρει τη γεύση/απόδοση που θέλει από ένα αγαπημένο υγρό του, χωρίς απαραίτητα να πάει σε αγορά διαφορετικού ατμοποιητή. 


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 81 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro