vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μήπως το βλέπουμε ανάποδα? (περί υγρών και συμβατότητας με ατμοποιητή κλπ)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Εγώ πρασγματικ'α θα ήθελα να ήξερα την πραγματική γεύση ενος υγρού....
μιας και συγκεκριμένο υγρό απο το ιδιο μπουκάλι, σε 2 ατμοποιητές διαφορετικούς με στησίματα που τους ταιριάζουν, εγώ το βρίσκω υπέροχο μόνο στον ένα ατμοποιητή και στον άλλον ντεμι...και φίλος μου το βρίσκει υπέροχο στον άλλο ατμοποιητή και στον δικό μου ντεμί....
και μου λέει.... αυτό το υγρό είναι καλύτερο....

Επίσης το ίδιο υγρό στον ίδιο ατμοποιητή με άλλο επιστόμιο ....αλλάζει...δεν λέω προς το καλύτερο ή χειρότερο...αλλά αλλάζει...η γεύση...
ειδικά στα πολύπλοκα υγρά...χάνεις τον μπούσουλα...

Οπότε αν δεν είσαι κυνηγός της συνεχούς καλύτερης γεύσης και ατμιστικής εμπειρίας ή συλλέκτης "ατμομηχανών", που δεν είναι για την πλειοψηφία..., απλά δεν σου γίνεται και μανία... αλλιώς βρίσκεις κάποια στιγμή τον εαυτό σου με 20 και πλέον ατμοποιητές και 25 μοντάκια.... πράγμα που ασφαλώς και δεν είναι κακό.... αλλά με τάση στην υπερβολή...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 19:45 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Μια ερώτηση μόνο θα κάνω: γιατί άραγε δεν έγραψε γυναίκα ακόμη στο νήμα?  :angel:

Τους χαιρετισμούς μου στο κορίτσι modivin. ::)

Ο δικός μου τρία χρόνια ψάχνεται.... ;)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Κι' εσύ που έγραψες, γιατί δεν γράφεις?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Δύο είναι οι μαγικές λέξεις: ορθολογισμός (αφού έχω αυτό που θέλω γιατί να ξοδέψω χρόνο και χρήμα για κάτι νέο?)
 και πίστη (τώρα, με φάγατε)! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Η Μαρία Νεφέλη τα είπε όλα  :respect:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
ορθολογισμός (αφού έχω αυτό που θέλω γιατί να ξοδέψω χρόνο και χρήμα για κάτι νέο?)

Γι' αυτό όλοι οι εξερευνητές ήταν άντρες. (Όχι δεν έφταιγαν τα κοινωνικά στερεότυπα  :tongue_smilie: )

και πίστη (τώρα, με φάγατε)! :laugh1:

ΑΤΜΗCΟΝ

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας

ΥΓ. Ψέματα λέω. Ζαχαρώνω κανέναν φαινόμενο αλλά λέω ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
Τον χρειάζεσαι, τον χρειάζεσαι...

Έγω όποτε αγόραζα ατμοποιητή αγόραζα με βλέψη την MTL τζούρα και το απαλό άτμισμα και έπειτα δοκίμαζα ποιο υγρό μου ταιριάζει.
Μια φορά έφαγα το hype στην μάπα χωρίς να ψάξω τίποτα και αυτό ήταν με τον avocado. Το μετάνοιωσα οικτρά, ό,τι υγρό και να έβαζα μου φαινόταν υποτονικό και μπερδεμένο.
Βέβαια μπορεί να χρειαζόταν πάλι να ψάξω υγρό για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή αλλά όταν σε γλυκοκοιτάει απο το ράφι ο φαινόμενος και ο le magister που όρεξη να ψάξεις.

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Κανένας δε τη γλιτώνει λέμε , άλλος λίγο άλλος πολύ  , εγώ δεν εβαλα τον εαυτό μου γιατί ..στον προθάλαμο ειμαι ακόμα

Τι την ήθελα να την αλλαξω τη ρουφιανα την αντισταση τώρα ( νατα) , παει η γευση , φτου !!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 20:09 από Orion »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν βλέπω χα χα και ανησυχώ. Αστείο ήταν παιδιά μην με παρεξηγήσετε, δεν είμαι μισογύνης, αλήθεια λέω!

:-[

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
...έχεις πει και καλύτερα (αστεία) Modivin  :tongue_smilie: και προσωπικά έχω γελάσει πολύ

Όσο για το ζήτημα που μας απασχολεί εδώ-η αλήθεια είναι πως τίποτα δεν μπορεί να σώσει ένα κακό υγρό αλλά από την άλλη -πολλές φορές- ο καθένας τρώγεται από αμφιβολίες(τρελές) μήπως - λέω- μήπως υπάρχει ο ατμοποιητης που θα σώσει ένα υγρό από το να κακοχαρακτηριστεί;

από την άλλη πάλι λειτουργούμε υπο περιουρισμούς τσέπης, αλλά και κοινοτυπιών σε ότι αφορά τον εξοπλισμό ,για να πιάσουμε να ανακαλύψουμε την Αμερική. Οπότε καταλήγουμε στους Εξορθολογισμούς όπως αναφέρει η Μαρία Νεφέλη.


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Και μετά έχω την φίλη μου, που ατμίζει αποκλειστικά το ίδιο υγρό 2 χρόνια τώρα, και μου χαλάει όλη την θεωρία :))
κι ομως ισχυει..  ενα καπνικο ατμιζω μονο. το MEXICO της DEA, κ σκετη βαση αρκετα τον τελευταιο καιρο.
πιθανολογω οτι το ατμισμα σκετης βασης βοηθαει.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Παλιό:
Δώσε σε μια γυναίκα δυο σχεδόν ίδια ζευγάρια παπούτσια και βάλε την να διαλέξει το καλύτερο.
Νέο:
Δώσε σε έναν άντρα υγρό άτμισης κόκκινο μήλο από δυο διαφορετικές εταιρείες και βάλε τον να διαλέξει το καλύτερο.

Επί της ουσίας:
η αγαπημένη μου σοκολατίτσα είναι πάντα η ίδια.
Είτε με εργοστασιακό,
είτε με επισκευάσιμο, στημένο...
απλά...
με διπλό λουπ...
με τριπλό εναέριο γκασπ-γλουπ...
με ή άνευ κεραμικού.

Μήπως, όντως, το είδαμε στραβά και το παραλιβανίζουμε;
Το άτμισμα είναι χόμπι, άρα σου αρέσει.
Μήπως ψάχνουμε το τέλειο υγρό;
Με το τέλειο τσιγάρο το κάναμε αυτό, ή μήπως επιβάλλαμε στον εαυτό μας τον ορισμό της τελειότητας;

Όποιο κι αν είναι το σετάρισμα, όποια κι αν είναι η βάση, όποια κι αν είναι η δόση αρώματος, αγάπα τη δημιουργία σου γιατί είναι ο εαυτός σου και συζήτησε μαζί του για να τη βελτιώσεις, έτσι είναι η αγάπη.

Καλό είναι να δοκιμάζουμε και νέα για μας υγρά κάτω από διάφορες συνθήκες, αλλά, βρε παιδιά, αν κάτι μας αρέσει... μας αρέσει.

Στα αφρόλουτρα ψάξαμε την υγρασία του μπάνιου;
Στα εστιατόρια ψάξαμε την κατανομή θερμότητας του ζεστού νερού που κυκλοφορεί στα ταψιά;
Στο club την γωνία ανάκλασης που κάνει καλύτερο τον επιθυμητό στόχο;

Τα υγρά φτιάχτηκαν για το πλήθος - μην αγχώνεστε αν δεν συμφωνείτε με τους πολλούς.
Τα diy και οι αναμίξεις παντός είδους, για μας.
Πού αλλού υπάρχει αυτό το πλεονέκτημα;
Πουθενά.
Ούτε στα ΚΤ, ούτε στα εστιατόρια... ίσως λίγο στο ντύσιμο.

Πάμε καλά.

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
 ;D Spectrum σου χαρίζω το πονηρο κινεζικο χαμόγελό μου (για τις 4 πρώτες προτάσεις σου)

Υπήρξαν και τσιγάρα που ήταν απολαυστικά και άλλα που ήταν σκέτο εντομοκτόνο! και έτσι άναβαν το ένα πίσω απο το άλλο μπας και ξαναπετύχουμε αυτό που στο κάπνισμα βρίσκαμε υπέροχο και δώστου το γκουχου γκουχου.
Ευτυχώς αυτή η φτωχή αναζήτηση αντικαταστάθηκε με πραγματικές γεύσεις φρούτων σοκολάτας βανίλιας τάρτας η τόσα άλλα σεφομαγειρεματα που θα σκαρφιστεί ο καθένας μας
Συνεπώς ναι πάμε καλά :101010: :party_beer_01:

Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
θεωρώ πως η αρχική θεωρία αρχικής επιλογής υγρού και κατόπιν ατμοποιητή είναι ορθότατη!

πλέον τεχνολογικά οι ατμοποιητές έχουν φτάσει σε επίπεδα σύγκρισης με ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους.
το όλο παιχνίδι στα υγρά παίζεται πλέον για μένα.
θυμάμαι όταν είχα πρωτοαγοράσει τον εξαιρετικό για μένα subtank mini, είχα ήδη βρει αγαπημένο υγρό και κατόπιν τον επέλεξα για να έχει χαμηλή αντίσταση και κατα συνέπεια υψηλά ρεύματα. Και τον έχω και ακόμη μετά από 2 χρόνια ατμίσματος και είναι από τους πλέον αγαπημένους για πολλούς λόγους και όχι μόνο γεύσης.
να πω πως αναφέρομαι σε έτοιμα υγρά και όχι σε DIY επιλογές αφού προσωπικά δεν τα πολυσυμπαθώ.

Επομένως η αρχική επιλογή σωστού υγρού που μας κάνει είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Έχω πει και χειρότερα όμως ::)

Εντελώς αντικειμενικά, όλα καλά ήταν, απλά δεν ταιριάζουν όλα στον γραπτό λόγο. 

Μετά που το ξαναείδα, κατάλαβα ότι μπορεί να παρεξηγηθεί όπως το είχα γράψει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8747 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085777 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro