vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μήπως το βλέπουμε ανάποδα? (περί υγρών και συμβατότητας με ατμοποιητή κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Η γυναίκα μου να δείτε. Τρία χρόνια το Turkish της Liqua (και μόνο), σε ότι ατμοποιητή της δώσεις. Άβυσσος...

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Το τέλειο θα ήταν να μας έλεγε ο εκάστοτε κατασκευαστής σε ποιόν ατμοποιητή έκανε τις δοκιμές του πριν βγάλει το υγρό στην αγορά ή τουλάχιστον να μας πρότεινε 2-3 ατμοποιητές που κατά τη γνώμη του, το υγρό αποδίδει καλύτερα. Πχ να βγει η HALO και να πει οτι το Tribeca δοκιμάστηκε σε EVOD ή να γράφει πάνω στο μπουκαλάκι οτι αποδίδει καλύτερα σε KLP ή σε …. Φυσικά, για ευνόητους λόγους, αυτό είναι δύσκολο να συμβεί…
ϊσως αλλα πάλι πέφτει το: περι γεύσης κολοκυθόπιτα. Αν το δοκιμάσει σε αεράτο τι να πουν οι mtlιδες? και το ανάποδο. Μόνο με προσωπική εμπειρία μπορείς να βρέις τι ταιριάζει που για τα δικά σου γούστα και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Δε διαφωνώ Νίκο. Μιλάω για ένα μπουσουλα. Πως γράφει ο άλλος στα μακαρόνια ότι ο προτεινόμενος χρόνος είναι 11 λεπτά; Τώρα αν εγώ θέλω να τα φάω στα 5 ή στα 15 είναι δικό μου θέμα.

Το τέλειο θα ήταν να μας έλεγε ο εκάστοτε κατασκευαστής σε ποιόν ατμοποιητή έκανε τις δοκιμές του πριν βγάλει το υγρό στην αγορά ή τουλάχιστον να μας πρότεινε 2-3 ατμοποιητές που κατά τη γνώμη του, το υγρό αποδίδει καλύτερα. Πχ να βγει η HALO και να πει οτι το Tribeca δοκιμάστηκε σε EVOD ή να γράφει πάνω στο μπουκαλάκι οτι αποδίδει καλύτερα σε KLP ή σε …. Φυσικά, για ευνόητους λόγους, αυτό είναι δύσκολο να συμβεί…
Ναι, αυτο θα ήταν το ιδανικό. Έστω και σαν σήμανση "best enjoyed on MTL/ DTL, low watt/ high watt" κλπ κλπ κλπ.
Προσωπικά και εντελώς γενικά, έχω καταλάβει ότι υγρά που είναι high vg (80% πες) και δεν βγαίνουν με πάνω από 0.6 νικοτίνη, είναι φτιαγμένα με 30+ watt και αεράτη τζούρα κατά νου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 16:57 από arathorngr »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Ολες οι ατμίστριες που γνωρίζω ειναι πιστές σε ένα υγρό. Έστω, μπορεί να πεί κάποιος κυνικός..
Αρα το ζήτημα με τις πολλές γνωριμίες γευσεων, ατμοποιητών, βαμβακιών και τα ρέστα ειναι συντριπτικά ανδρική δραστηριότητα.
Τώρα για τις εφευρέσεις προσχημάτων και δικαιολογιών που προβάλουμε για το καπρίτσιο μας, αποδεικνύει αν μη τι άλλο την φαντασία μας. 

Πόσο αντίθετο με τη γυναικεία φύση :P


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 17:29 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
@galileo μόνο για να χαμογελάσουμε

Το μακαρόνι όμως δεν σου λέει αν θα το βρασεις σε κατσαρόλα ή σε χύτρα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@mimis. Μα εκεί είναι η όλη ομορφιά, στη μαγεία τού ατμίσματος ως αγαπημένη ενασχόληση. Δεν κάθομαι στ' αυγά μου. Αν θέλουμε να βάλουμε τελεία είναι το μόνο εύκολο, απλώς σταματάς να κοιτάζεις δεξιά κι αριστερά και ορίζεις συγκεκριμένο πρόγραμμα για το τι θέλεις να κάνεις. Ένας οποιοσδήποτε μπούσουλας είναι για να δείξει κάτι συγκεκριμένα, ακόμα και ως βοήθημα. Δεν είναι κακό, δεν είναι όμως και αυτοσκοπός ή μονόδρομος. / ξέρουμε π.χ. τις κατηγορίες, ξέρουμε πως αυτό είναι λεπτόρρευστο, παχύρρευστο, τόσα βατ, χ πάχη, τύποι, υγρά, συνθέσεις, μέρη κ.ο.κ. Όμως, κανένα κλουβί (ακόμα και χρυσό) δεν έπαψε ποτέ να είναι κλουβί.[/justify]

[justify]Τώρα, το να πούμε για φύλα και για στατιστικές, είναι επίσης εύκολο. Χαίρω πολύ, Joe. Το ότι ένας μπόμπιρας προτιμάει φρουτόκρεμες αντί για κοντοσούβλι ή γιατί η εντυπωσιακή ξανθιά συνάδελφος δεν αλλάζει γούστα (αφού κι εγώ είμαι φονικό όπλο, γιατί μου έφερε τον Richelieu στο κεφάλι;...), ή γιατί ένας φίλος μένει σε μία μόνο γεύση σταθερά, ή γιατί π.χ. ένα ΑΙΟ δεν ατμίζει καλά το χ υγρό, ή όλα είναι ίδια (βλ. επισκευάσιμοι) και μας κοροϊδεύουν εμάς τ’ αρσενικά. Είναι εξίσου εύκολο, να βγει η όποια βολική ετυμηγορία.  [/justify]

@joebar Πιστεύω είναι θέμα χρόνου (ή χρόνων, όπως θες) τα ατμιστικά υγρά να τύχουν μιας (κατ' αναλογίαν) ίδιας αντιμετώπισης με τα πούρα και τα κρασιά, όπου ναι, θα προτείνονται οι ιδανικές συνθήκες και τρόπος ατμίσματος.

Στην ουσία, πρόκειται για την ίδια κατηγορία προιόντων, αν το σκεφτείς (μια εθιστική ουσία κατά βάση (νικοτίνη, αλκοόλ κλπ) η οποία έχει διαφορετικές εκφάνσεις και γεύσεις. 

Ήδη υπάρχουν review sites στο εξωτερικό που μαζί με τα reviews υγρών προτείνουν τον ιδανικό ατμοποιητή για την απόλαυσή του (και δεν μιλάω για μοντέλο συγκεκριμένα, αλλά kayfun type, τόσα ohms αντίσταση, τόσα watts). 





Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Ναι, κι εγώ δεν θα έλεγα ντε και καλά όχι, να ξέρω π.χ. πως ο τάδε ατμοποιητής δοκιμάστηκε ή σχεδιάστηκε επάνω (και) σε αυτά τα χ υγρά ή το ανάποδο, ή σχεδιάστηκε κάτι για πιο εξειδικευμένες καταστάσεις (ήδη υπάρχουν π.χ. πιο πολύπλοκοι ατμοποιητές και μοντάκια, ή και υγρά που αλλάζουν ένταση και ανάλυση ανάλογα την ισχύ). Να γίνουν ακόμα πιο συγκεκριμένα; ε, ας γίνουν, εδώ θα είμαστε (όσοι τέλος πάντων...). [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας

Έχω την εντύπωση οτι ο Cruiser έχει να μας πει πολλά για το συγκεκριμένο θέμα. Εδώ και πολύ καιρό δοκιμάζει σε 3-4 ατμοποιητές τα υγρά που μας παρουσιάζει και περιγράφει πάνω πάνω το στήσιμο το βαμβάκι τα watt κλπ. Μάλιστα, πολλές φορές – όπως και ο arathorngr – καταλαβαίνει από πριν ποιο υγρό κάνει για ποιόν ατμοποιητή.

@galileo ε, καλά. δεν φτάνω τον cruiser79 ούτε κατά διάνοια. ωστόσο έχω υιοθετήσει αυτή τη λογική και πιστεύω είναι η σωστή.
π.χ πλέον αν πάρω άλλον ατμοποιητή, αυτός θα είναι ένας dripper. αυτό το σημείο της όποια παλέτας δεν το έχω καλύψει- δεν νομίζω ότι έχει νόημα να πάρω ακόμα έναν τσιγαρίσιο όπως ο eviva π.χ.





ΥΓ. Ψέματα λέω. Ζαχαρώνω κανέναν φαινόμενο αλλά λέω ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 17:57 από arathorngr »

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Ολες οι ατμίστριες που γνωρίζω ειναι πιστές σε ένα υγρό. Έστω, μπορεί να πεί κάποιος κυνικός..
Αρα το ζήτημα με τις πολλές γνωριμίες γευσεων, ατμοποιητών, βαμβακιών και τα ρέστα ειναι συντριπτικά ανδρική δραστηριότητα.
Τώρα για τις εφευρέσεις προσχημάτων και δικαιολογιών που προβάλουμε για το καπρίτσιο μας, αποδεικνύει αν μη τι άλλο την φαντασία μας.

Η πίο φιλοσοφημένη  ανδρική παραδοχή!
Γιατί να είμαι δυστυχισμένος γευστικα  με ένα ατμιστικό υγρό ενώ μπορεί να είμαι ευτυχισμένος με πολλά!  
Φασολάδα συνέχεια…….. :))

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Κυνηγάτε χίμαιρες  , αφού αυτό σας αρέσει να κάνετε ...

 Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή μπαίνει ένας μπούσουλας , το τάδε υγρό με την ταδε ατμομηχανή κτλ.  ολα σεταρισμένα υπολογισμένα κομμένα και ραμμένα  και τα σκυλιά δεμένα και η πίτα ολόκληρη κτλ. κτλ.  
 Ε λοιπόν πιστεύω οτι την επόμενη στιγμή πολλοί θα ξενερώσουν  , και την αμέσως επόμενη θα ψάχνονται και θα τρώγονται με τα ρούχα τους πάλι..  

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Aγαπητέ Οrion
Δεν είναι τι μας αρέσει στην ζωή είναι τι μας προκαλεί ! ::)
Ως εκ του του αναφερομαι στο διαταυτα:   η γεύση ουσιαστικό θηλυκού γένους προκαλεί και
Ο άνδρας ακολουθει  δηλαδή αναλαμβάνει δράση …ατμισματος... :-*
Οι προκλήσεις είναι αυτές  που δίνουν και τις δυνατές συγκινήσεις σε
όλα τα πράγματα γύρω μας !
Επόμενως δυσκολα συμβιβαζεσαι.
Δοκιμαστης ατμιστικων υγρών :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 20:43 από Smoke Alarm »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181172 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537642 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12