vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η χημεία των υγρών άτμισης

Αποσυνδεδεμένος panosmgr

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 10:23 »
Βέβαια, από το τέλος του μήνα, όποιος επιθυμεί θα βοηθάει στο τεστάρισμα των γεύσεων λαμβάνοντας δωρεάν δείγματα.

Παααρα πολυ σημαντικο αυτο και μπραβο που θα γινει απο εσας!
Ποτε δεν καταλαβα γιατι οι εταιριες που παραγουν ή διακινουν e-liquids δεν εδιναν samples στον κοσμο για να δοκιμασει και να αποφασισει. Δε νομιζω οτι ειναι θεμα κοστους αλλα μαλλον... στενομυαλιας.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 13:11 »
Παααρα πολυ σημαντικο αυτο και μπραβο που θα γινει απο εσας!
Ποτε δεν καταλαβα γιατι οι εταιριες που παραγουν ή διακινουν e-liquids δεν εδιναν samples στον κοσμο για να δοκιμασει και να αποφασισει. Δε νομιζω οτι ειναι θεμα κοστους αλλα μαλλον... στενομυαλιας.

Παναγιώτη είναι θέμα και των δυο. Γιαυτό και βλέπουμε τόσες διαφορές από γεύση σε γεύση σε ίδια υγρά της ίδιας εταιρείας.
@kallitexnis
Πολύ καλή κίνηση αυτή που σχεδιάζεται να κάνετε. Τουλάχιστον το τελικό προϊόν θα έχει τεσταριστεί από αυτούς στους οποίους απευθύνετε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 13:14 »
Kαι εγω προσωπικα ακομα δεν εχω καταληξει σε καποια υγρα στανταρ πρεπει να τα δοκιμασει κανεις ολα
απο παντου να χαλασει του κοσμου τα λεφτα μεχρι να βγαλει αποψη...Ελεεοοσ!!
Καλλιτεχνη περιμενω με ανυπομονησια τα δικα σου πιστευωντας πως θα ειναι αξια των προσδοκιων μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 13:43 »
Παααρα πολυ σημαντικο αυτο και μπραβο που θα γινει απο εσας!
Ποτε δεν καταλαβα γιατι οι εταιριες που παραγουν ή διακινουν e-liquids δεν εδιναν samples στον κοσμο για να δοκιμασει και να αποφασισει. Δε νομιζω οτι ειναι θεμα κοστους αλλα μαλλον... στενομυαλιας.

 :hmmm: Δεν το νομίζω. Για κάτι τόσο υποκειμενικό, δέκα ανθρώπους θα ρωτήσεις, δώδεκα διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος panosmgr

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 14:13 »
:hmmm: Δεν το νομίζω. Για κάτι τόσο υποκειμενικό, δέκα ανθρώπους θα ρωτήσεις, δώδεκα διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις. :dontknow:

Μα δεν ειπα οτι ειναι καλο γιατι ετσι θα βγαλουμε ενα "αντικειμενικο" συμπερασμα για το αν αρεσει σε οοοοοοολους ή δεν αρεσει σε κανεεεεεεεναν π.χ. μια γευση.
Το ειπα ως κινηση...
Εχω παει σε τοσα μαγαζια για e-liquids και καθε φορα ο πωλητης με αντιμετωπιζει λες και εχω δοκιμασει οοολες τις γευσεις που υπαρχουν και ξερω τι θελω.
Εμ! δεν ξερω.
Να δοκιμασω θελω απο την ποικιλια των υγρων και στο τελος να κρατησω αυτες που μου αρεσουν (αν δε θελω να εχω all day liquid).
To sample e-liquid νομιζω οτι ειναι ενα μικρο εξοδο μπροστα στο κερδος που θα εχεις απο εναν ευχαριστημενο πελατη.



Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 15:37 »
Σχεδόν αμελητέτο είναι το πραγματικό κόστος του sample σε σχέση με τα συμπεράσματα στα οποία θα οδηγήσει το τεστ.

Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 15, 2011, 01:28 »
αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν υπαρχει καποιο θεμα με το ατμισμα και τα ξιδια.αν πχ πιει καποιοσ πολυ και ταυτοχρονα ατμιζει υπαρχει καποιο προβλημα?

Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 15, 2011, 13:45 »
ποτέ, μα ποτέ μα ΠΟΤΕ, ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ανοιχτό για ώρες άρωμα της flavourart...  :nope:

θα παρεις ΑΛΛΟ αρωμα μετα..  :yes:

εκανα το λαθος, παρασυρόμενος απο την λεγομενη "ωρίμανση" των Halo..
τελικα τα Halo ειχαν απλα οινοπνευμα που επρεπε να φυγει, οπως εξηγησε και ο καλλιτεχνης πιο πριν..
τα Flavourart δεν εχουν τετοια αναγκη. αντιθετα, καταστρεφονται..

φιλε καλλιτεχνη

η εταιρια που αναφερεις εχει σκοπο να συσκευαζει τα υγρα της σε πλαστικα μπουκαλακια τυπου "κολλιριο", ή σε μπουκαλακια που παρεχουν UV προστασια και "ωριμανση" οπως τα υγρα της Halo και της Flavourart απο το hlektroniko-tsigaro.com?
καταλαβαινεις την ερωτηση.

για οσους φιλους δεν την καταλαβαινουν, ας διαβασουν λιγο εδω:

http://www.idspackaging.com/packaging/us/miron_glass/violet_glass_bottles/329_0/g_supplier.html
       Δυσκολη η απαντηση στο ερωτημα σου φιλε. γιατι δεν γνωριζουμε εαν ειναι ιδιοκτητης της επιχειρησης η οχι .Αλλα ξερουμε οτι στην Ελλαδα δεν κατασκευαζετε ουτε ....μπουκαλακι  αρα μεγαλο κοστος  μη ανταγωνιστικο προιον   ::) Ετσι τα μπουκαλακια μακρια απο τον ηλιο.....στην καλτσα πχ. Ευχαριστω τον καλλ- η - τεχνη της χημειας :dontknow: :respect: :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2011, 13:54 από Μπαρκοβιος »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 08, 2015, 22:40 »
Αυτή η αναφορά σε σχέση με ποιά ποσότητα πρόσληψης και με τι "τύπο" βενζιλικής αλκοόλης είναι συνυφασμένη.
Κάτι μας λείπει από την εξίσωση, είναι σαν να λέμε οτι ατμίζουμε κάτι που είναι τοξικό με άμεσες επιπτώσεις στην υγεία μας.
Αντίστοιχες καταχωρήσεις υπάρχουν για παράδειγμα και για τη νικοτίνη πχ από wikepedia, οπότε κάτι σίγουρα μας λείπει (εκτός του γεγονότος ότι σίγουρα το συζητάμε σε λάθος νήμα) :)

Νικοτίνη


Φυσικές και χημικές ιδιότητεςΕίναι υγρό άχρωμο, λιπαρό και ισχυρά δηλητηριώδες, με έντονη οσμή και ιδιαίτερα πικρή γεύση. Διαλύεται στονερό, στην αιθυλική αλκοόλη (οινόπνευμα) και στον αιθέρα. Με θέρμανση αναδίδει ατμούς ισχυρά δηλητηριώδεις και αναφλέξιμους, ενώ σε θερμοκρασίες άνω των 55οC μπορεί να σχηματίσει με τον αέρα εκρηκτικά μίγματα. Το γεγονός ότι η νικοτίνη καίγεται στον αέρα είναι αυτό που κάνει δυνατό το κάπνισμα, καθώς από τα 20 mg περίπου που περιέχει ένα τσιγάρο μόνο το 1 mg περίπου εισπνέεται. Η νικοτίνη, όπως όλα τα αλκαλοειδή, είναι βάση και σχηματίζει άλατα με τα οξέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 22:45 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 08, 2015, 22:44 »
Εμένα προσωπικά όταν τα δοκίμασα σε ναυτιλο μου άρεσαν και ξαφνικά όταν έβαλα το spirit μέσα σε mesh εκεί λέω κάτι πάει λάθος το θέμα δεν είναι σε λάθος λογικά το mesh τραβάει υπερβολική γεύση από όσο μου κάθεται εμένα φυσικά έχω ατμιστο 15ml από προχθές γιατί δεν χρειάζεται άρωμα στο σπίτι απλά ατμιζω και τελειώνει η υπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 09, 2015, 00:06 »
**η  παρενθεση  μου  ηταν  οτι  δεν  υπαρχει  κανενας  τυπος  B/A ΠΟΥ  ΝΑ  ΚΑΝΕΙ  ΓΙΑ  ΕΙΣΠΝΟΗ  ......

ΟΠΟΙΟς  ΤΟΝ  ΕΧΕΙ  ΚΑΙ  ΕΧΕΙ  ΜΕΛΕΤΕΣ  ΟΤΙ  ΥΠΑΡΧΕΙ  ΤΥΠΟς B/A ΠΟΥ  ΚΑΝΕΙ  ΓΙΑ  ΕΙΣΠΝΟΗ  ΝΑ  ΜΑς  ΤΟ  ΠΕΙ 



τροποποίηση - αναγκαία μετά τη μεταφορά ορισμένων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2015, 00:42 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 09, 2015, 08:25 »
Πολύ σωστό αυτό που λες, αλλά όλα τα στοιχεία έχουν κάποια όριο συγκέντρωσης πάνω από το οποίο δημιουργούν προβλήματα στον οργανισμό.
Αν ξέρει κάποιος επιστημονικά και τεκμηριωμένα ας μας διαφωτίσει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 09, 2015, 09:28 »
ας  μεινουμε  στα  καλα  ......και  ας  αφησουμε  τους  ειδικους  να  μιλησουν 


μιας  και  ολοι  μας  κερδισαμε  απο  το  ηλεκτρονικο τσιγαρο  γενικως 


* οποιος  ειναι  σωστος  και  επαγγελματιας  θα  μεινει  οι  αλλοι  θα  πανε αλε πουλε

Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #44 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 12:50 »

Γεια σας παιδιά . Ξέρει κανείς αν τα υγρά που ατμίζουμε έχουν και ζάχαρη μέσα ; Απ'όσο έχω δει σε sites μόνο η Nobacco γράφει ότι τα υγρά της δεν περιέχουν ζάχαρη ή γλουτένη .
Αν κάποια περιέχουν ζάχαρη ή κάποια άλλα γλυκαντικά , αυτά εισέρχονται στον οργανισμό κατά την εισπνοή του ατμού ;
το ξεθαβω και το ξαναρωταω καθοτι διαβητικος...!!!!


Mobile klaz speaking...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 39 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537764 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238450 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro