vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η χημεία των υγρών άτμισης

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 21:08 »
Ωραία βρήκαμε αυτόν που μας έλειπε για να τον ταράξουμε στις ερωτήσεις! :laugh1:
Έχω κ γω ερώτηση.
Φυτίλια! fiberglass ή sillica; Το λέω μόνο από άποψη υγειινής κατά το άτμισμα όπου παράγονται υψηλές θερμοκρασίες.

Δεύτερη ερώτηση: Η νικοτίνη έχει μια πολύ άσχημη μυρωδιά όταν είναι σκέτη. Όταν αναμιχτεί παραμένει σε μικρότερο βαθμό. Οι βάσεις που πουλάνε (του εμπορίου) μυρίζουν; Αν όχι γιατί; Δεν θα έπρεπε;
Για το fiberglass / silica θα στο πώ αλλιώς: Το γυαλί είναι το πιο σταθερό υλικό για χημικές ουσίες. Οξείδιο του πυριτίου (ή αλλιώς Slica) σε 80% είναι το γυαλί (SiO2) . Το πυρίτιο (παρά το ότι έχει το πυρ στο όνομά του) είναι το στοιχείο Si. To fiberglass είναι πολυμερές, συνθετικό υλικό με ιδιαίτερα μεγάλες αντοχές σε διάφορες ιδιότητες κάθε φορά: θερμοκρασίες, τάσεις κ.ο.κ.
Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα silica ως πιο "φυσικό".
Προτιμώ να χαλάει κάτι όταν παύει να λειτουργεί όπως πρέπει, παρά να δυσλειτουργεί (π.χ. να σηκώνει υψηλότερες θεμροκρασίες που δεν ξέρω τί παράγουν) και εγώ να νομίζω ότι όλα πάνε καλά.
Με το ίδιο σκεπτικό τα LR θα έπρεπε να έχουν διαφορετικής αντοχής υλικά από τα NR. Για να έχουν όμως τα ίδια υλικά ακριβώς (με εξαίρεση τις αντιστάσεις), τα LR έχουν υποπολλαπλάσιο χρόνο ζωής.

Αναφορικά με τη νικοτίνη τώρα: Η νικοτίνη διαλύεται στο νερό, στον αιθέρα και στην αιθυλική αλκοόλη (αιθανόλη). Η οσμή της όταν είναι διαλυμένη είναι πολύ μικρότερη γιατί οι ατμοί της συγκρατούνται εύκολα από χημικούς δεσμούς υδρογόνου με τους διαλύτες της (νερό, αιθανόλη). Σε ένα τασάκι που μυρίζει με αποτσίγαρα αν ρίξουμε νερό, αμέσως "κόβει" η μυρωδιά.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 21:18 »
Αντί να μου λύνονται οι απορίες μου δημιουργούνται περισσότερες...

Aτμιστική βάση που περιέχει νικοτίνη κ πχ pg.
Που είναι διαλυμμένη η νικοτίνη; Νερό και αλκοόλη είναι ελάχιστα μέσα στην pg. Οπότε;

Αν βρίσκεται διαλυμμένη σε αλκοόλη κ ανοίξουμε το μπουκάλι κ εξατμιστεί η αλκοόλη. Υποθέτω ότι αυτό που απομένει έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη ε; Ή μήπως εξατμίζεται και αυτή;

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 21:23 »
Καλησπέρα και από μένα, τι θα πρέπει να αναγράφει η VG και η PG από κει που θα την αγοράσουμε ή πως θα την ζητάμε; Με τα υγρά εισαγωγής από εταιρείες πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι; Ευχαριστώ.

Καλό θα είναι οι βάσεις γλ/πρ να πληρούν προδιαγραφές τουλάχιστον φαρμακευτικής ανάλυσης (USP για Ην.Πολιτείες και Ph.Eur για ΕΕ). Έδωσα και καθαρότητες σε άλλο ποστ.
Για τα υγρά εισαγωγής από εταιρείες τώρα φίλε μου, εδώ έχει μεγάλη κουβέντα. Γιατί οι Άγγλοι π.χ. δεν κατασκευάζουν στο Λονδίνο τις πρώτες ύλες τους. Από κάπου (;) τις εισάγουν.
Και βάζοντας μια ταμπελίτσα επάνω Made in UK αμέσως ο τελικός χρήστης χάνει τα ίχνη...
Σίγουρος καταναλωτής είναι μάλλον ψυχολογικός όρος. Έμπιστος καταναλωτής προς την αξιοσύνη και τον επαγγελματισμό του προμηθευτή του υπάρχει. Είτε π.χ. διότι το Κράτος εκεί είναι αυστηρό οπότε εικάζεις ότι δεν θα "κάνει κουτσουκέλα παίζοντας το κεφάλι του", είτε π.χ. διότι πρόκειται για εταιρεία με αναγνωρισμένο στο κοινό επί πολλά χρόνια προφίλ που δεν θα ρισκάρει τη φήμη της για μία "ταλιμπανιά"
Δοκιμάζεις, ακούς, συζητάς. Τα καλά του διαδικτύου. Τα άσχημα μαθεύονται ακαριαία.

Αποσυνδεδεμένος geo

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 21:30 »
Να΄ σαι καλά. :bye:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 21:34 »
Αντί να μου λύνονται οι απορίες μου δημιουργούνται περισσότερες...

Aτμιστική βάση που περιέχει νικοτίνη κ πχ pg.
Που είναι διαλυμμένη η νικοτίνη; Νερό και αλκοόλη είναι ελάχιστα μέσα στην pg. Οπότε;

Αν βρίσκεται διαλυμμένη σε αλκοόλη κ ανοίξουμε το μπουκάλι κ εξατμιστεί η αλκοόλη. Υποθέτω ότι αυτό που απομένει έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη ε; Ή μήπως εξατμίζεται και αυτή;

Η βάση είναι το pg. Αν πάρουμε καθαρή νικοτίνη (<95%) και με αιθανόλη (μικρή ποσότητα) την αναμίξουμε προσθέτοντας υπό ανάδευση τη βάση μας,


Θα έχουμε μίγμα νικοτινούχο της προπυλενογλυκόλης.
Όμως, έχουμε και την αιθανόλη μέσα που αρχικά χρησιμοποιήσαμε για να διαλύσουμε την καθαρή νικοτίνη και έτσι μόνο να αναμιχθεί με την προπυλενογλυκόλη.
Πώς θα την βγάλουμε;
Επειδή η αιθανόλη εξατμίζεται στους 78 βαθμούς Κελσίου. Με ανάδευση (οπότε απομακρύνονται οι κορεσμένοι ατμοί της συνεχώς) και με λίγη θέρμανση, μπορούμε και την απομκρύνουμε σε ποσοστά άνω του 80-90%. Οπότε δεν θα μυρίζει.
Η απομάκρυνση όμως της αλκοόλης απαιτεί θέρμανση (κόστος) και χρόνο. Άρα δεν συμφέρει τη βιομηχανική παραγωγή. Που την αφήνει εντός ξέροντας ότι θα εξατμιστεί φυσικά (ανοιχτό μπουκάλι) ή τεχνητά (πάνω στην αντίσταση).  Για αυτό και βλέπετε συχνά, ποσοστό απιονισμένου νερού σε μίγματα. Εξυπηρετείται καλά και ο σκοπός αυτός.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 21:37 »

Αν βρίσκεται διαλυμμένη σε αλκοόλη κ ανοίξουμε το μπουκάλι κ εξατμιστεί η αλκοόλη. Υποθέτω ότι αυτό που απομένει έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη ε; Ή μήπως εξατμίζεται και αυτή;

Η νικοτίνη δεν εξατμίζεται. Αλλιώς θα έβαζες το χέρι σου πάνω από το πώμα για λίγη ώρα (το δάχτυλο για την ακρίβεια) και θα κιτρίνιζε όπως όταν κάπνιζες συμβατικό τσιγάρο (νικοτινοκιτρινίλα)...

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 21:44 »
Ωραία...πάω να ανοίξω τα μπουκάλια μου...
Ευχαριστώ kallitexnis :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 22:16 »
Ωραία...πάω να ανοίξω τα μπουκάλια μου...
Ευχαριστώ kallitexnis :thumpup:

Προσοχή: Αν το υγρό σου έχει ενισχυτικό γεύσης και αυτό έχει βάση αιθανόλης (είναι διαλυμένο σε αυτήν), τότε να είσαι σίγουρος πως θα μειωθεί η ένταση της γεύσης με εξάτμιση της αλκοόλης.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 22:31 »
φίλε kallitexni θέλω να σε ρωτήσω ένα-δυό πράγματα.

ποιο κατά την γνώμη σου είναι αυτό που θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερο βάρος ως προς την ζημιά που προκαλεί σε έναν
ατμιστή,

 α.η νικοτίνη και η περιεκτικότητά της στα υγρά την οποία γνωρίζουμε σαν ουσία και τι προκαλεί αυτή στον οργανισμό ή
 β.η προπυλενογλυκόλη για την οποία γνωρίζουμε ελάχιστα στο τι προκαλεί όταν ατμίζεται συστηματικά.

επίσης ένα άλλο που ήθελα να αναφέρεις αν έχεις γνώση και σχετίζεται με το ''α'' είναι πόση τελικά νικοτίνη δέχεται ο οργανισμός από το ητ σε σχέση με το συμβατικό.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 23:46 »
Προσοχή: Αν το υγρό σου έχει ενισχυτικό γεύσης και αυτό έχει βάση αιθανόλης (είναι διαλυμένο σε αυτήν), τότε να είσαι σίγουρος πως θα μειωθεί η ένταση της γεύσης με εξάτμιση της αλκοόλης.
Είναι ατμιστική βάση και όχι υγρό η οποία μυρίζει πολύ άσχημα εξαιτίας της νικοτίνης. Δεν την άνοιγα για να μη μου εξατμιστεί η νικοτίνη...

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 00:28 »
Μου χει τυχει και μενα αυτο με την ασχημη μυρωδια σε νικοτινη. Βασικα ειχα προμηθευτει ενα μπουκαλι 50ml απο flavourart κατευθειαν και δε θυμαμαι αν στην αρχη ειχε αυτη τη μυρωδια. Το εβαλα στο ψυγειο για ενα διαστημα και μετα παρατηρησα οτι ενω η pg kai vg δε μυριζουν ασχημα, η νικοτινη μυριζε φαρμακιλα, οποτε εχει μεινει στο ραφι για πολυ καιρο και δε βλεπω να αλλαζει κατι. Τωρα που μου τη θυμισες, θα δοκιμασω να την αφησω ανοιχτη μπας και ξεμυρισει και τη χρησιμοποιησω. Παντως η νικοτινη απο φανστορ δε μυριζει ετσι, δεν εχει σχεδον καθολου μυρωδια και δεν αλλοιωνει τη γευση οπως εκανε αυτη που προανεφερα.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 00:40 »
απ'τα πιο ενδιαφεροντα νηματα  :thumpup:

περιμενω απαντησεις μ'αγωνια...ως τοτε ας ριξω κι αλλη μια ερωτηση:

ειναι προτιμοτερο να ατμιζουμε σκετη πγ/γλ η τα αρωματα ειναι οκ;

καπου ειδα για την ουσια diacetyl , την εχεις υποψη;

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 02:07 »
Γεια σας παιδιά . Ξέρει κανείς αν τα υγρά που ατμίζουμε έχουν και ζάχαρη μέσα ; Απ'όσο έχω δει σε sites μόνο η Nobacco γράφει ότι τα υγρά της δεν περιέχουν ζάχαρη ή γλουτένη .
Αν κάποια περιέχουν ζάχαρη ή κάποια άλλα γλυκαντικά , αυτά εισέρχονται στον οργανισμό κατά την εισπνοή του ατμού ;

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 04:57 »
Μου χει τυχει και μενα αυτο με την ασχημη μυρωδια σε νικοτινη. Βασικα ειχα προμηθευτει ενα μπουκαλι 50ml απο flavourart κατευθειαν και δε θυμαμαι αν στην αρχη ειχε αυτη τη μυρωδια. Το εβαλα στο ψυγειο για ενα διαστημα και μετα παρατηρησα οτι ενω η pg kai vg δε μυριζουν ασχημα, η νικοτινη μυριζε φαρμακιλα, οποτε εχει μεινει στο ραφι για πολυ καιρο και δε βλεπω να αλλαζει κατι. Τωρα που μου τη θυμισες, θα δοκιμασω να την αφησω ανοιχτη μπας και ξεμυρισει και τη χρησιμοποιησω. Παντως η νικοτινη απο φανστορ δε μυριζει ετσι, δεν εχει σχεδον καθολου μυρωδια και δεν αλλοιωνει τη γευση οπως εκανε αυτη που προανεφερα.  :hmmm:

ποτέ, μα ποτέ μα ΠΟΤΕ, ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ανοιχτό για ώρες άρωμα της flavourart...  :nope:

θα παρεις ΑΛΛΟ αρωμα μετα..  :yes:

εκανα το λαθος, παρασυρόμενος απο την λεγομενη "ωρίμανση" των Halo..
τελικα τα Halo ειχαν απλα οινοπνευμα που επρεπε να φυγει, οπως εξηγησε και ο καλλιτεχνης πιο πριν..
τα Flavourart δεν εχουν τετοια αναγκη. αντιθετα, καταστρεφονται..

φιλε καλλιτεχνη

η εταιρια που αναφερεις εχει σκοπο να συσκευαζει τα υγρα της σε πλαστικα μπουκαλακια τυπου "κολλιριο", ή σε μπουκαλακια που παρεχουν UV προστασια και "ωριμανση" οπως τα υγρα της Halo και της Flavourart απο το hlektroniko-tsigaro.com?
καταλαβαινεις την ερωτηση.

για οσους φιλους δεν την καταλαβαινουν, ας διαβασουν λιγο εδω:

http://www.idspackaging.com/packaging/us/miron_glass/violet_glass_bottles/329_0/g_supplier.html
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2011, 05:06 από Darky »

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Η χημεία των υγρών άτμισης
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 09:50 »
Οι δοκιμές στην παραγωγή είναι κάτι πολύ σημαντικό. Η προχειρότητα, βιασύνη και η προσμονή του γρήγορου κέρδους οδηγούν σε σφάλματα.
Είναι καλύτερα λοιπόν να παίξω μπάλα αργότερα αλλά σταθερά, παρά να έχω θέματα τροποποίησης της γεύσης του υγρού σε διάστημα ωρών.
Όπως ανοίγεις ένα μπουκάλι βότκα και έχει την ίδια γεύση μέχρι να τελειώσει, έτσι πρέπει να είναι και το υγρό καπνίσματος.
Αλλιώς... είσαι καλύτερος ή χειρότερος από τους άλλους.

Μπορεί να φαίνεται εύκολο, αλλά πιστέψτε με δεν είναι. Και το τελικό κόστος του προϊόντος δεν γίνεται να μην συμπεριλαμβάνει τα έξοδα "έρευνας και ανάπτυξης" όπως συνηθίζεται να λέγεται στην Ελλάδα. Μιλάμε για πολλές εκατοντάδες ευρώ που θα οδηγήσουν όμως τελικά στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Βέβαια, από το τέλος του μήνα, όποιος επιθυμεί θα βοηθάει στο τεστάρισμα των γεύσεων λαμβάνοντας δωρεάν δείγματα. Είπαμε ότι οι γεύσεις είναι γούστο, αλλά μας ενδιαφέρει το μεσοσταθμισμένο αποτέλεσμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 48 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181238 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238465 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137772 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro