vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, camber, Jorge, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, john67

Twitter

Ντοκιμαντέρ του BBC - Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Θαύμα ή απειλή;

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Ναι μολις φορτώθηκαν οι ελληνικοί υπότιτλοι. Εφαγα λιγο τα ματακια μου απο εχθες, αλλα τελος καλο, ολα καλα! Για τους αγγλομαθεις, να ειστε επιεικεις με τη μεταφραση μου, σιγουρα θα υπαρχουν καποια λαθακια, αλλα νομιζω το νοημα το επιασα. Δικο σας! :thumpup:
[/b]


Που τους βρίσκουμε τους υπότιτλους?

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Ο καλύτερος ίσως τρόπος για να ευχαριστήσουμε και να επιβραβεύσουμε τον φίλο και συνατμιστή μας
που έκανε τον τεράστιο κόπο να το μεταφράσει, είναι να πάρουμε το link,
να γράψουμε δυο λέξεις περί του τί είναι αυτό που δείχνει το ντοκυμαντέρ
και να το δημοσιεύσουμε σε όσα "κανάλια" έχουμε, και όσες φορές μπορούμε.
Facebook, Twitter, προσωπικά blogs, ειδησεογραφικά sites, όπου είναι δυνατόν!

Η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως.


Πλύση εγκεφάλου αυτοί;
Πλύση εγκεφάλου κι εμείς!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Που τους βρίσκουμε τους υπότιτλους?

Αν δεν τους έβγαλε από μόνο του, κάτω δεξιά στο παράθυρο του βίντεο, το πρώτο εικονίδιο που είναι σαν ορθογώνιο.

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
@Antonio_de_la_Svouras
Δεν έδειξε patches, αλλά μίλησε γι αυτά.

Κάνω quote εσένα αλλά μιλάω γενικά, αν μπορούμε να το δούμε και με τους υπότιτλους γιατί θεωρώ ότι υπάρχει ζήτημα.
Η κατηγορία -το group- είναι nicotine replacement group.
Με τον όρο αυτό εννοείται:
"Types of nicotine replacement therapy include patches, gums, nasal sprays, inhalers, and lozenges."
Νομίζω δίνει μια -ίσως ήσσονος- λανθασμένη εντύπωση η μετάφραση.

Επειδή έχω δοκιμάσει τσίχλες ας πούμε...με το inhaler δεν έχει καμία σχέση.

Κολλάω κάπως σε αυτό το σημείο, γιατί δεν είναι σαφές τι έκαναν οι συμμετέχοντες σε αυτό το group,
(πήραν ένα από όλα, τα πήραν όλα μαζί, τι ακριβώς; )
ενώ ταυτόχρονα εμφανίζει το group "τεράστια" επιτυχία.
Αυτό σε συνάρτηση ότι τα σκευάσματα αυτά είναι φαρμακευτικά...ε, μια έτσι να το πω προκατάληψη θα την δείξω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ο δημοσιογράφος ΕΔΩ μιλάει για nicotine patch, όπως και σωστά μεταφράστηκε "επιθέματα νικοτίνης" αλλά η εικόνα (και ξανά μερικά δευτερόλεπτα παρακάτω) μας δείχνει δύο μέλη της ομάδας να χρησιμοποιούν εισπνεόμενα νικοτίνης (inhaler). Ακόμα μερικά δευτερόλεπτα παρακάτω η ίδια κυρία που χρησιμοποιούσε το εισπνεόμενο, λέει ότι όταν είχε ανάγκη για τσιγάρο χρησιμοποίησε το τσιρότο.
Το μπέρδεμα είναι στην αφήγηση του δημοσιογράφου. Κι εγώ πιστεύω ότι χρησιμοποίησαν περισσότερο εισπνεόμενα παρά τσιρότα.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Επέλεξα τη συγκεκριμενη μεταφραση, ενω πραγματι ο τιτλος της ομαδας ήταν NRT, ακριβως γιατι δεν δοθηκαν περισσοτερες λεπτομερειες για το ποια προϊοντα και σε τι ποσοστο των μελων της ομαδας χρησιμοποιηθηκαν. Τα τσιροτα ειναι απο τα πιο συνηθισμενα προϊοντα και γινεται αναφορα συγκεκριμενα σε αυτα, δυο τρεις φορες μεσα στην εκπομπη. Αντιθετα δεν γινεται καμια αναφορα σε αλλη συγκεκριμενη NRT μεθοδο, εκτος απο τη σκηνη που δειχνει καποιον να εισπνεει inhaler. Επισης για λογους πρακτικοτητας στην μεταφραση δεν ηταν σωστο τη μια φορα να τα μεταφραζω NRT και την αλλη τσιροτα, γιατι ισως να δημιουργουταν συγχυση σαν να επροκειτο για διαφορετικα πραγματα και διαφορετικη ομαδα.

Οσο αφορα τωρα στο ιδιο το ντοκυμαντερ νομιζω υπερβαλλεις . Δε νομιζω να υπηρχε δολος σε κανενα του σημειο. Ειναι γνωστο οτι τα ποσοστα επιτυχιας των NRT μεθοδων (αλλα και των υπολοιπων, εκτος του ΗΤ ;) ) ειναι πολυ μικρα. Ομως αυτο συμβαινει κυριως επειδη υπαρχει το relapse φαινομενο, δηλαδη η επανακυλιση στο τσιγαρο μετα απο καιρο. Το διαστημα του πειραματος που ηταν ενας μηνας δεν ηταν αρκετο για να περιλαβει αυτη την πολυ σημαντικη παραμετρο. Τα αποτελεσματα αλλωστε το εδειξαν με ολες τις ομαδες. 7 στους 8 ειναι πανω απο 85%, ουτε το ΗΤ δεν εχει τετοια ποσοστα. Ακομη και η ομαδα που το κοψαν μαχαιρι ειχε ποσοστο επιτυχιας 25% (2 στους 8  )! Οποτε μην εμμενεις στο να βλεπεις μονο τα αποτελεσματα της NRT ομαδας. Το ντοκυμαντερ οπως ανεφερα και στο πρωτο μου ποστ προσπαθει να ειναι αντικειμενικο.

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Caros είσαι Θεός :bow:
Μήπως το έχεις και σε αρχείο srt ?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ναι οποιος θέλει το αρχειο σε srt για να το δει σε βιντεο που εχει κατεβασει, ας μου στειλει το email του με ΠΜ και θα του το στείλω.
Σημειωτεον θα κανω σύντομα μια περαιτερω επεξεργασια με διορθωσεις σε τονους και γραμματα που μου ξεφυγανε και αν μπορει να γινει καλυτερη στοιχιση με την βοηθεια συμφορουμιτη. ;)

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
caros αγαπημενε μου συντονιστη σε ευχαριστουμε τοσο πολυ για την μεταφραση.
Θα συμφωνισω με τον Antonio_de_la_Svouras σχετικα με τα φαρμακευτικα σκευασματα Το ντοκυμαντερ ηταν υπορρητα υπερ τους γιατι πολυ απλα αν θες δεν εξετασε τις παρενεργειες τους. Επισης να σημειωσω και την μνεια που εγινε για την ΑΓΓΛΙΚΗ καπνιστικη εταιρια που φτιαχνει κι αυτη ηλεκτρονικα και υγρα ανπληρωσης.
Επισης σε αυτο το βιντεο στο youtube υπαρχει μια ψηφοφορια που κανουν οι Αγγλοι , το εχει καποιος στα σχολια ας τους βοηθησουμε
.https://www.change.org/p/david-cameron-mp-support-parliamentary-moves-to-block-crazy-e-cigarette-regulations

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
 Ευχαριστω για τα καλα σου λογια! :-[


Η ειδηση που γραφεις παντως εχει αναφερθει  εδω και το λινκ για την αίτηση εδω.

Δεν τον παρακολουθείς ενδελεχως φαινεται τον αγαπημενο σου συντονιστη :))

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
φτουυυ
καλε το ειχα διαβασει απλα δε θυμηθηκα οτι ηταν το ιδιο :wall:
αγαπητε μου να δεις οταν η μπριτις ταμπακο βγαλει τα υγρα της τα πιστοποιημενα
αυτα που δεν θα προκαλουν προβλημα στα κυτταρα του πνευμονα αυτα τα πως τα ειπε
και θα βγαλει και μεντα που ουτε το 90% δεν θα παθαινει κατι , να δεις πως τα αγγλακια θα τρεξουν να τα παρουν, μην σου πω κι εμεις
τεσπα εγω υπεγραψα
χχιιιχι εχω παρει φορα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ

Επέλεξα τη συγκεκριμενη μεταφραση, ενω πραγματι ο τιτλος της ομαδας ήταν NRT, ακριβως γιατι δεν δοθηκαν περισσοτερες λεπτομερειες για το ποια προϊοντα και σε τι ποσοστο των μελων της ομαδας χρησιμοποιηθηκαν. Τα τσιροτα ειναι απο τα πιο συνηθισμενα προϊοντα και γινεται αναφορα συγκεκριμενα σε αυτα, δυο τρεις φορες μεσα στην εκπομπη. Αντιθετα δεν γινεται καμια αναφορα σε αλλη συγκεκριμενη NRT μεθοδο, εκτος απο τη σκηνη που δειχνει καποιον να εισπνεει inhaler. Επισης για λογους πρακτικοτητας στην μεταφραση δεν ηταν σωστο τη μια φορα να τα μεταφραζω NRT και την αλλη τσιροτα, γιατι ισως να δημιουργουταν συγχυση σαν να επροκειτο για διαφορετικα πραγματα και διαφορετικη ομαδα.

Οσο αφορα τωρα στο ιδιο το ντοκυμαντερ νομιζω υπερβαλλεις . Δε νομιζω να υπηρχε δολος σε κανενα του σημειο. Ειναι γνωστο οτι τα ποσοστα επιτυχιας των NRT μεθοδων (αλλα και των υπολοιπων, εκτος του ΗΤ ;) ) ειναι πολυ μικρα. Ομως αυτο συμβαινει κυριως επειδη υπαρχει το relapse φαινομενο, δηλαδη η επανακυλιση στο τσιγαρο μετα απο καιρο. Το διαστημα του πειραματος που ηταν ενας μηνας δεν ηταν αρκετο για να περιλαβει αυτη την πολυ σημαντικη παραμετρο. Τα αποτελεσματα αλλωστε το εδειξαν με ολες τις ομαδες. 7 στους 8 ειναι πανω απο 85%, ουτε το ΗΤ δεν εχει τετοια ποσοστα. Ακομη και η ομαδα που το κοψαν μαχαιρι ειχε ποσοστο επιτυχιας 25% (2 στους 8  )! Οποτε μην εμμενεις στο να βλεπεις μονο τα αποτελεσματα της NRT ομαδας. Το ντοκυμαντερ οπως ανεφερα και στο πρωτο μου ποστ προσπαθει να ειναι αντικειμενικο.

Για να είμαι σαφής και να μην υπάρξη παρανόηση στο πνεύμα των απαντήσεων που έγραψα.
Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια για τον κόπο σου να κάτσεις και να υποτιτλήσεις το video. :thumpup:
Δεν τίθεται κανένα θέμα επ'αυτού.

Όμως επειδή οι υπότιτλοι θα μείνουν και το βίντεο κάτι μου/μας λέει ότι θα περπατήσει ανέφερα ότι ίσως να ήταν καλύτερα μεταφραστεί και όχι να αποδωθεί το συγκεκριμένο κομμάτι και αυτό διότι σε κάποιον που δεν έχει δοκιμάσει τα προϊόντα αυτά ίσως να δημιουργηθεί σύγχιση. Φυσικά την ευθύνη της σύγχισης την έχει ο δημιουργός του video.

Πάμε τώρα στο η.τ.
Τα ίδια που έγραψα για τις άλλες προσσεγγίσεις θα πω και για το η.τ. Έδωσαν ένα η.τ. στον καθένα του group και άρχισε να το πιπιλίζει; Τι νικοτίνη είχε το υγρό; Πόσο υγρό;
Οι δοκιμές εργαστηρίου αφορούν νικοτινούχα ή μη υγρά;

Δεν είναι το ίδια ερώτηση αν η νικοτίνη προκαλεί κάποια βλάβη στον οργανισμό, αν η εισπνοή ή κατάποση αρωμάτων/γλυκερίνης προκαλεί κάτι.
Πρόσεξε το "ύποπτο" σημείο. Τα υποκατάστατα νικοτίνης, ως φάρμακα, έχουν εν τύποις μελετηθεί. Άρα το τι κάνει η νικοτίνη θα έπρεπε να είναι γνωστό. Βλέπω όμως ότι επανέρχεται μέσα στο βίντεο, με μάλλον ασαφή τρόπο.
Μπερδεύουμε συνέχεια, την νικοτίνη, την καύση του καπνού και την καύση του τσιγάρου.
Θα μου πείς τώρα περιμένεις από ένα κανάλι να βρεί την άκρη; Όχι βέβαια, αλλά είναι έκδηλη η προσέγγιση του μη-καπνιστή.

 Έαν έχω κάπου ξεφύγει και δείχνω πιο επιθετικός από ότι νομίζω, παρακαλώ συγχωρέστε το
day 2 άκαπνος... λίγο τα νεύρα δεν είναι και πάρα πολύ εντάξει. :'(

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
To ντοκιμαντέρ του BBC πολύ ενδιαφέρον, βασισμένο σε γεγονότα και όχι γενικολογίες.

Μπράβο στον δημοσιογράφο που δείχνει τον δρόμο για να αρχίσουν εργαστηριακές έρευνες σε μάκρος χρόνου, ώστε να υπάρξουν και πιο εμπεριστατωμένα αποτελέσματα.

Το σίγουρο είναι ότι για τους καπνιστές το ηλεκτρονικό τσιγάρο ήρθε σαν το "μάννα εξ ουρανού" και αν θέλουν να βελτιώσουν την υγεία τους θα πρέπει να "αλλάξουν πλεύση".
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 03:56 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
@Antonio_de_la_Svouras
Δε σε παρεξηγούμε, μην ανησυχείς! ;D Και το ξαναλέω: πείραμα ήταν, όχι έρευνα. Και ένα βασικό συμπέρασμα που εξάγεται από αυτό το πείραμα, το οποίο στα σωστά χέρια θα αποτελέσει τρελό εργαλείο υπέρ του ητ, είναι το ότι το ητ δεν είναι προθάλαμος για το κτ. Ο ίδιος ο παρουσιαστής παραδέχεται ότι μετά το τέλος του ενός μήνα, δεν θα συνεχίσει το άτμισμα και ότι κατά τη διάρκεια του μήνα, είχε πρόβλημα στο να κρατάει το πρόγραμμα του, δεν έπιανε εύκολα τις τζούρες ανά ώρα που του είχαν επιβάλλει με νικοτινούχο υγρό. Όσο και αν του άρεσε η γεύση. Και πάλι όμως, μιλάμε για ένα άτομο μόνο, οπότε δεν μπορούμε να μιλήσουμε για ποσοστό 100%! Όπως δηλώνει ο ίδιος, για τη δική του περίπτωση, το ητ μπορεί να είναι πιο ελκυστικό (appealing) από το συμβατικό τσιγάρο (ειλικρινά, στη φάση που άναψε τσιγάρο μου γύρισε λίγο το στομάχι), αλλά όχι το ίδιο εθιστικό, καθώς έχει να κάνει και με τον τρόπο που η νικοτίνη μπαίνει στον οργανισμό και με τι παράπλευρο συνδυασμό χημικών. Και εδώ είναι το δύσκολο της υπόθεσης, να βρεθεί ένα μεγάλο δείγμα μη καπνιστών που να υποβάλλουν τον εαυτό τους εθελοντικά σε χρήση ητ με νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Mόλις το ξαναείδα με τους ελληνικούς υπότιτλους, Γιάννη  :bow:
Ευχαριστώ προσωπικά από καρδιάς, πολύ πιο εύκολο να το μοιραστώ με φίλους έτσι..  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536118 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 578 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12