vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, bloodlessz, anetost, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Βοήθεια για mod

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Βοήθεια για mod
« στις: Αυγούστου 24, 2011, 17:06 »
Καλησπέρα.Εχω το εξής πρόβλημα.Εχω μια μπαταριοθήκη 510.Μέσα έχω μια μπαταρία 14500 -1200mah.Την μπαταρία την φορτίζω με κανονικό φοριστή 510 και όχι ξεχωριστά σε επιτραπέζιο φορτιστή μόνη της.Αυτό που συμβαίνει είναι 1ο η διάρκεια της που είναι αρκετά μικρή για 1200 mah  2ο  Μετά τα μισάωρο έχω την αίσθηση ότι αρχίζει και χάνει και σε ατμό και 3ο και βασικότερο ότι ενώ έχω καλή ποσότητα ατμού(ειδικά στην αρχή) έχω ελάχιστο χτύπημα.Το ίδιο ατμό η καρτό  όταν το βάζω σε κανονική μπαταρία Ego έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά.Δυνατό χτύπημα.Τι μπορεί να φταίει?.
Την μπαταρία την πήγα σε φίλο κ την μέτρησε κ έδειχνε φορτισμένη 3.7-4 volt

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 24, 2011, 19:01 »
μια σκεψη.. (απο κάποιον που δεν έχει ακόμα mod) μπορεί η μπαταριοθήκη να έχει μεγαλες απώλειες.. μπορεί να μέτρησε τη μπαταρία στα 3.7-4 volts αλλά να φτάνουν στον ατμο τα 3 volts λόγω απωλειών. οπότε οταν φθασει τα 3volts να φθανουν στην μπαταρία 2και κάτι δηλαδή αέρας κοπανιστός

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 24, 2011, 19:41 »
.....όταν το βάζω σε κανονική μπαταρία Ego έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά.Δυνατό χτύπημα.Τι μπορεί να φταίει?.
Την μπαταρία την πήγα σε φίλο κ την μέτρησε κ έδειχνε φορτισμένη 3.7-4 volt

Για να βγαλεις συμπερασμα μετρα τις μπαταρίες υπο φορτιο, δηλαδη πανω στην μπαταριοθηκη με συνδεδεμενο τον ατμο. Οταν πατας τον διακοπτη πρεπει να δειχνει το πολυμετρο πάνω απο 3,4-3,5 volt για να λέει κάτι το χτυπημα και ο ατμός.

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 24, 2011, 20:29 »
Σας ευχαριστώ κ τους δύο.Θα το μετρήσω.Αλλά αν έχει η μπαταριοθήκη απώλειες τι μπορώ να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 24, 2011, 21:00 »
Δεν ξερω τι μπορει να σημαινουν οι απώλειες σε μια απλή μπαταριοθηκη. Το μόνο πρόβλημα για μένα ειναι κατα πόσο είναι καθαρες οι επαφες ( διακόπτης , σημεια συνδεσης της μπαταρίας, πόλοι του ατμοποιητή) και η ποιότητα της μπαταρίας ως προς τις δυνατότητες της να παρέχει συνεχως σταθερη τάση και δεν γονατίζει έυκολα σε συνεχόμενες τζουρες.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 24, 2011, 21:13 »
Απώλειες σε μια μπαταριοθηκη(mod) υπάρχουν αν ο διακόπτης είναι μικρός σε αμπέρ (mha) οταν δεν ειναι μηχανικος.
Αν το υλικό της μπαταριοθηκης δεν αγώγιμο 100% όπως πχ το αρχικό silver bullet.
Αν υπάρχουν καλωδιώσεις και σε τι κατασταση ειναι?
Με αλλα λογια θελει ψαξιμο με διαφορους συνδυασμους .


Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 24, 2011, 21:19 »

Με αλλα λογια θελει ψαξιμο με διαφορους συνδυασμους .
K επειδή απ αυτά έχω κατάμαυρα μεσάνυχτα  :wall: μάλλον πάμε για άλλα...κ όσο για το ψάξιμο SEB το αφήνω για την επόμενη συνάντηση ατμιστών στην Θεσ/νικη .Εκεί θα είστε όλοι οι ειδικοί :)

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 24, 2011, 21:53 »
Απώλειες σε μια μπαταριοθηκη(mod) υπάρχουν αν ο διακόπτης είναι μικρός σε αμπέρ (mha) οταν δεν ειναι μηχανικος.
Αν το υλικό της μπαταριοθηκης δεν αγώγιμο 100% όπως πχ το αρχικό silver bullet.
Αν υπάρχουν καλωδιώσεις και σε τι κατασταση ειναι?
Με αλλα λογια θελει ψαξιμο με διαφορους συνδυασμους .
Με σγχωρεις  SEB αλλα αναφέρεσαι σε κακή κατασκευή ή βλαβες και οχι σε απωλειες

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 24, 2011, 22:10 »
H κακη κατασκευη,η τοποθετηση ενος οποιοδηποτε λαθος υλικου δεν προκαλει απωλειες?

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 24, 2011, 22:16 »
Χα, χα ηθελα να σε τσιγκλισω, κα το πέτυχα.
Καταλαβαινω οτι ξερεις τι λές Βαγγελή.
Ομως είναι διακοπή της τροφοδοσίας, ή παρουσιάζει αυξημένη ωμική αντισταση λόγω κακής κατασκευής. Ομως απώλεια ενέργειας σε ένα παθητικό κυκλωμα όπως αυτό δεν νομιζω να υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 24, 2011, 22:43 »
Δεν με τσιγκλισες ρε απλα απανταω γρηγορα γιατι τα διαλείμματα στον εζελ κρατάνε 3 λεπτά απο οτι 30 παλια :wall: :wall: :wall: :laugh1:
Και ομως υπαρχει αν και δεν γνωριζω ακριβως για ποιο mod αναφερεται.
Απωλεια ενεργειας ειχε το s.b και ενα δικο μου mod που μετα απο χρηση 6 βολτ στο εξαμηνο ειχε καρβουνιασει το καλωδιο που μετέφερε την τσαη απο τον διακοπτη στον κονεκτορα :yes:
Τερμα το διαλειμμα :laugh1: 

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 24, 2011, 23:00 »

Απωλεια ενεργειας ειχε το s.b και ενα δικο μου mod που μετα απο χρηση 6 βολτ στο εξαμηνο ειχε καρβουνιασει το καλωδιο που μετέφερε την τσαη απο τον διακοπτη στον κονεκτορα :yes:
Τερμα το διαλειμμα :laugh1:
Ειχαμε παλιά τα βραζιλιάνικα, τα μεξικάνικα τώρα τα τούρκικα. Στο τέλος θα φέρουν και κίνέζικα που είναι και πιό φθηνα.

.... Δηλαδή η ενέργεια τι γινόταν και σε ποια μορφή μετασχηματιζόταν ?  Νομίζω το καρβουνιασμένο καλώδιο αυξάνει την αντίσταση του κυκλώματος και "καταναλώνεται" πάλι  ηλεκτρική ενέργεια με μικρότερη ισχύ μετασχηματιζόμενη σε  θερμότητα.

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 24, 2011, 23:11 »
Λοιπόν πήγα σε κάποιον γνωστό κ το μέτρησε.Χωρίς τον ατμό πάνω ,πατούσα το κουμπάκι κ έδειξε 3.6 V.Δυστυχώς με τον ατμό πάνω δεν ήξερε πως να το μετρήσει :-[

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 24, 2011, 23:28 »
Ειχαμε παλιά τα βραζιλιάνικα, τα μεξικάνικα τώρα τα τούρκικα. Στο τέλος θα φέρουν και κίνέζικα που είναι και πιό φθηνα.

.... Δηλαδή η ενέργεια τι γινόταν και σε ποια μορφή μετασχηματιζόταν ?  Νομίζω το καρβουνιασμένο καλώδιο αυξάνει την αντίσταση του κυκλώματος και "καταναλώνεται" πάλι  ηλεκτρική ενέργεια με μικρότερη ισχύ μετασχηματιζόμενη σε  θερμότητα.
Και επειδή και εγω τα κατάφερα και σε έχωσα σε αναλύσεις, υποθέσεις  :laugh1: :laugh1: κτλ κτλ κλείνουμε με τελικό αποτελεσμα οτι τα πάντα ειναι απώλειες  :lotpot: :lotpot:
Κυριε φανη κανε υπομονη μεχρι την επομενη μινι συναντηση που δεν αργει και θα το δουμε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια για mod
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 24, 2011, 23:32 »
Οκ SEB  :thumpup:.Ευχαριστώ παιδιά που ασχοληθήκατε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180612 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59783 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15628 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12