vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

195 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, tony1976, dkostas, antiklitos140, camber, giorgos1999, vasilis27p, dvelev, ramon

Twitter

Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;

Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 01, 2016, 01:51 »
ξεκινησα με "ημικαπνικα" υγρα και ετσι συνεχιζω. απο την πρωτη στιγμη ηθελα να δοκιμασω γευσεις αλλα -ακομα και τωρα- με ξενιζουν μπισκοτακια-τσιζκεικ-σοκολατες-φρουτα κ οτι αλλο ειναι πολυ γλυκο ή δεν εχει καθολου καπνικο μεσα. αν μια γευση μου αρεσει  αλλα δεν μπορω να διακρινω το καπνικο μερος του υγρου το αναμειγνυω με λιγο καπνικο και ειμαι σουπερ ;)

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 02, 2016, 03:24 »
Από την αρχή Καπνικα και μόνο...όσες δοκιμές, απλά δοκιμές, έχω κάνει για φρουτένια,γλυκά,πίτες,κέικ και ξέρω εγώ τι άλλο....απλά δεεεε :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 02, 2016, 15:04 »
Κυρίως καπνικά, τελευταία και σκέτη (ή σχεδόν σκέτη) βάση.
Αραιά και που επιλεγμένα μη καπνικά, λιγότερο από το 10% των μηνιαίων ml μου.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 02, 2016, 17:47 »
Συνεχίζω με φρούτα και γλυκά και όσο το δυνατόν πιο μακριά είμαι από τα καπνικά τόσο το καλύτερο.
Από ποιά άποψη τόσο το καλύτερο? Θεωρείς ότι τα γλυκά και τα φρουτένια είναι πιο υγιεινά?

Στην έρευνα του Φαρσαλινού κυρίως οι γλυκές γεύσεις είχαν πρόβλημα, στην μελέτη του harvard περισσότερο πρόβλημα υπήρχε στις φρουτένιες.
Από τις ως τώρα μελέτες αυτό που συμπεραίνω εγώ είναι ότι στα καπνικά αρώματα υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να περιέχονται επιβλαβείς ουσίες.

Ξεκίνησα με σκέτη βάση τις πρώτες βδομάδες γιατί όλα, καπνικά γλυκά και φρουτένια, μου φαινότανε αηδία.
Στη συνέχεια κόλλησα με πράσινο μήλο και αργότερα με γλυκά του τύπου κανελομπίσκοτα και βανίλια. Τα γλυκά ένιωθα ότι με πειράζουν και με μπουχτίζουν, επίσης χαλάγανε πιο γρήγορα την αντίσταση.
Αντίθετα εγώ συνεχίζω με καπνικά (συνήθως DIY και με σχετικά μικρό ποσοστό αρώματος) και όσο πιο μακριά είμαι από τα γλυκοφρουτένια τόσο το καλύτερο. Βέβαια κάποιες φορές ατμίζω και κάποια άλλα όπως Castle Long, Relax, Snake Bite κ.τ.λ. αλλά μόνο ως διάλειμμα από τα καπνικά ή τη σκέτη βάση.

Συνεπώς τα καπνικά είναι προτίμηση, μετάβαση για μένα ήταν τα γλυκά και το φρουτένιο

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 03, 2016, 02:19 »
καπνικα της LIQUA Q & NOBACCO  καθως & σκετη βαση UMAMI  60pg/40vg....αυτα !!    :yes:

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 03, 2016, 02:38 »
ξεκινησα με καπνικα υγρα ξερα τελειως.μετα απο 2-3 μηνες πηγα στα premium λεγομενα υγρα και πλεον τα καπνικα δεν τα μπορω καθολου.ατμιζω περιπου 7 μηνες.

Αποσυνδεδεμένος samoui

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 03, 2016, 07:22 »
Ξεκίνησα με καπνικά και τώρα λόγω ευκολίας στα φρουτενια.

spyros1

Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 03, 2016, 11:31 »
Kαλημέρα.
Παντα καπνικα.
Γιατι αυτο μου ελειπε στην αρχη περισότερο τωρα λιγότερο,όμως ακομη υπάρχει η στέρηση.
Δεν λεω υπάρχουν ωραιες γεύσεις φρούτων  κ.α. όμως με κουράζουν γρήγορα και τις βαριέμαι.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 07, 2016, 10:37 »
Προστέθηκε η δυνατότητα αλλαγής ψήφου, μιας κι έχουμε νέες επιλογές που δεν υπήρχαν από την αρχή (sorry)  ;D

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 07, 2016, 11:15 »
γευστικα καπνικα και που και που κανα παραξενο γλυκενιο....οπως το φρεσκο ψωμι με  βουτηρο και μαρμελαδα που μου αρεσει αρκετα αλλα οχι γαι ολη την μερα.....απο φρουτα μονο το μηλο καμια φορα,χωρις να εχω κανει και τρελες δοκιμες.

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 14, 2016, 09:02 »
Άρχισα με γλυκά και φρούτα. Έτσι συνεχίζω. Τα καπνικά, ακόμα και στις πρώτες μου δοκιμές, όταν πήγα να πάρω το μοντάκι, δεν μου έκαναν το κλικ, εκτός από κάποια που συνδιάζαν και άλλα πιο «νόστιμα» αρώματα. Κατι καραμελοαχλαδοσοκολατοβανίλιες όμως με έκαναν να αγνοήσω τελείως τα καπνικά :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 14, 2016, 10:18 »
Πάντα καπνικα και πάντα με κάτι άλλο όπως καραμέλα, βανίλια και άλλες γεύσεις εκτός απο φρουτενιες.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 14, 2016, 23:19 »
Αν και συνεχίζω να ψάχνομαι πάντα για μη καπνικά υγρά, δεν νομίζω ότι θα βρω κάτι για ολοήμερο..
Έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι κινείται από φρουτώδη και γλυκά και είναι μετρημένα στα δάχτυλα αυτά που μπορώ να ατμίσω.
Τα καπνικά τα λιώνω καθημερινά.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 15, 2016, 00:13 »
13th floor Elevapors - Bermuda δοκίμασες;  ;)  :baby:

(τέλος off-topic)

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 15, 2016, 00:39 »
ειναι εντυπωσιακο το γεγονος οτι ειμαστε περισσοτεροι που προτιμουμε τα καπνικα (κυριως) αλλα οι εταιριες εχουν ελαχιστα καπνικα. οι περισσοτερες δεν εχουν καν.
Καταλαβαινω οτι ειναι πιιο δυσκολο να φτιαξεις ενα καπνικο παρα ενα φρουτο αλλα μπορουν να γινουν απειρα υγρα με ενα καρο φρουτα και γλυκα ΣΥΝ λιγο καπνικο. σαν το 101 odin baker white για παραδειγμα. κιομως εχω βρει ελχαιστα καπνικα που να με κανουν να κρατηθω εκει. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1450 171268 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:34
από Tem
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15165 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13898 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8891 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538640 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas