vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, treloneritis

Twitter

Καρδιολόγος (Κ. Φαρσαλινός) έναντι πνευμονολόγου (Μ. Τουμπής) ΝΕΤ 29/12/15

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 19:12 »
"ειμαι καπνιστης γουσταρω να καπνιζω,να παιρνω μια τζουρα και να ντουμανιαζω τον τοπο,δεν προκειται να το κοψω ποσο μαλλον να παω σε κεντρο διακοπης,να συνεχισω να καπνιζω μεχρι να ειναι πολυ αργα ή να αρχισω το η.τ?
Θα ηθελα να ακουσω τι θα απαντουσε ο καθηγητης

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 19:15 »
Μάλλον θα απαντούσε να πας σε αυτόν να τον πληρώσεις για να σου δώσει φάρμακα ή αν δεν το κάνεις αυτό τότε σου αξίζει να ψοφήσεις, αν κρίνω από την συνέντευξη.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 19:17 »
  Οι διάφοροι "καθηγητές" και πολλοί πολιτικοί που βλέπω στα κανάλια, με κάνουν να ανατριχιάζω.
Έχουμε εμπιστευθεί την υγεία μας σε αλμπάνηδες και την πατρίδα μας σε ...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 19:29 »
Ειτε με κ.τ. , ειτε με η.τ. , το χρημα θελουν αυτοι.........

Αν δεν κανουν κατι κακο για το η.τ. , προσωπικα δεν βλεπω γιατι να ειναι κακη η αγορα μιας εταιριας απο ενα ομηλο επειχηρισεων.

Μόνος σου την έδωσες την απάντηση Βασίλη, "το χρήμα θέλουν αυτοί..."
Επειδή λοιπόν εδώ και πολλές δεκαετίες οι καπνιστές αποτελούν την ιερή αγελάδα από την οποία το κράτος αρμέγει φόρους κι οι καπνοβιομηχανίες ανεβάζουν τις μετοχές τους, δεν βλέπω με καθόλου καλό μάτι τη δημιουργία παγκόσμιων μονοπωλίων ή καρτέλ ΚΑΙ στο η.τ.
Τη δική μας τσέπη έχουν βάλει στο μάτι κι αν οι "όμιλοι" κυριαρχούν και σ' αυτή την αγορά, είναι πολύ πιο εύκολο γι' αυτούς να δίνουν γραμμή στις κυβερνήσεις για να νομοθετούν κατά τα συμφέροντά τους.

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 19:30 »
Η απάντηση σέ αυτό το ερώτημα θυμίζει Παπαδαριό και Εκκλησία (ή θα 'ρθέιτε σε μένα για τις αμαρτίες - βίτσια σας για... θεραπεία, ή στο Πύρ Το Εξώτερον αμαρτωλοί  :)) .) Πάντως πέρα από την πλάκα αυτός ο ρατσισμός έναντι των καπνιστών - ατμιστών, gay, αλλόθρησκων, αλλόφυλων ή τέλος πάντων διαφορετικών από τον καθοπρεπισμό και το <<νορμάλ>>, στην Ελληνική κοινωνία κρύβει έναν φασισμό που δυστηχώς είναι διάχητος (και σε όλο τον τάχα μου προοδευτικό δυτικό κόσμο).

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 19:35 »
Σπουδαία αφορμή για κουβέντα και για καμπανάκια αφύπνισης στην υγεία μας.

 
Η ουσία της συζήτησης είναι για άλλη μια φορά πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εδώ, είτε ενοχλεί κάποιους είτε όχι. Το θέμα μας επίσης πρέπει να είναι και το τι θέση παίρνει ο ιατρικός κόσμος.

 
Όπως δεν ξύπνησα ένα πρωί για να γίνω συλλέκτης ελεφάντων, έτσι δεν ξύπνησα κι από κανέναν λήθαργο όπου αποφάσισα να γίνω ατμιστής. Δεν είχα καμία όρεξη ούτε για χειροποίητα εξωτικά υγρά, ούτε για κοντές ή υψηλές ss καμινάδες να μου θυμίζουν ναργιλέ. 

 
Η στάση του αγαπητού γιατρού ήταν αξιοθαύμαστη. Δεν πήρα αρνητικό μήνυμα σε καμία περίπτωση, κι ας αρχίσουν επιτέλους όλοι οι γιατροί να μιλούν. Τα τελευταία χρόνια δεν κατάφερα τίποτα, από πολλές μεθόδους διακοπής καπνίσματος. Όσοι είναι στην ίδια θέση με μένα καταλαβαίνουν πολύ καλά τι λέω. Δεν το είχαμε πάρει ποτέ στα σοβαρά; διαφορετικοί χαρακτήρες; εξάρτηση ή απλή θέληση; Ό,τι κι αν υπερισχύει το θύμα παραμένει το ίδιο.

 
(πρώτη φορά που δεν έχω ερεθισμένο λαιμό και ασφαλτοστρωμένη γλώσσα, το επιβεβαίωσε κι ο ΩΡΛ, δεν θέλω να φανταστώ τι γινόταν παρακάτω...). 

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 20:02 »
"Έτσι πρέπει..."

Μπράβο ξανά στο γιατρό μας!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 20:03 »
Το μεσο αυτο δυστυχως εχει πολλους... "κανονες".
Αν αποφασισει καποιος να βγαίνει και να θελγει με οτι λεει/δειχνει τοτε η ενεργεια που θα πρεπει να σπαταλησει στο να "μαθει" το μεσο θα πρεπει να λειψει απο καπου αλλου.
Προσωπικα (και αν μου επεφτε λογος) θα προτιμουσα η ενεργεια του γιατρου να μην λειψει καθολου απο αυτο που κανει ως τωρα. Δεν εχουμε αλλωστε αυτη την πολυτελεια.
Σαν τηλεθεατης αν αποφασιζα να ακουσω δυο ειδικους για ενα θεμα που δεν ξερω, θα προσπαθουσα να εστιασω μονο στα λεγομενα τους. Ειδικοι του τομεα τους ειναι στο κατω-κατω και οχι ειδικοι της τηλεορασης. Οπου βλέπω "ειδικους" που ξερουν πως και ποτε να παρεμβουν, αντιδρασουν, ντυθουν, στηθουν τοτε απλα ξερω οτι στην καλυτερη τα μισα απ'αυτα που θα ακουσω δεν ειναι σωστα.
Αποψη μου βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 20:05 »
Είδα κι εγώ μόλις το απόσπασμα της τηλεοπτικής εκπομπής και έχω να σχολιάσω τα εξής:


1) Μου έκανε εντύπωση πως ο κ. Φαρσαλινός μιλούσε βάσει βιβλιογραφίας και αριθμών ενώ ο κ. Τούμπης (ή Τουμπής αλλά έστω) όχι. Προσωπικά έχω την απαίτηση σε ιατρικά θέματα, οι κουβέντες να γίνονται με βάση έρευνες και αριθμούς. Αλλιώς και η κουβέντα της τάδε γιαγιάς ότι το τάδε μαντζούνι βοηθάει στον πονοκέφαλο θεωρείται ιατρική κουβέντα.
2) Ο κ. Τούμπης έπαιζε με τις λέξεις, και φυσικά όταν μιλάμε με νομικούς όρους δεν μπορεί κάτι φαρμακευτικό να συγκριθεί με ένα μη- φαρμακευτικό (βάσει έγκρισης και μόνο). Το τι θεωρείται φαρμακευτικό είναι μια άλλη τεράστια κουβέντα που δεν είναι επί του παρόντος.
3) Σχετικά με το ότι το ητ είναι αρχή για το κτ. Ας πάρουν έναν που από άκαπνος ξεκίνησε ητ, και μετά μεταπήδησε στο κτ και ας μου τον δείξουν. Νομίζω πρέπει να είσαι τουλάχιστον ανώμαλος στην γεύση να προτιμήσεις την γεύση του κτ ακόμα και από την χειρότερη καπνική γεύση ητ.
4) Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ερευνητή, αλλά έχω ασχοληθεί με το θέμα λόγω σπουδών (προ- και μετα- πτυχιακών). Ξέρουμε πολύ καλά πως αν παίξεις λίγο με την στατιστική, μπορείς να μαγειρέψεις τα αποτελέσματα και να δείξεις ότι εσύ θες και όχι ότι έδειξε η πειραματική έρευνα. Οπότε ακόμα και με τον ίδιο πληθυσμό για κάθε έρευνα που υποστηρίζει ένα συμπέρασμα θα υπάρχει άλλη μία να την αντικρούει. Όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου, η στατιστική είναι σαν το μπικίνι. Σου δείχνει ότι θες εκτός από τα ουσιώδη.
5) Μπορεί να είμαι γεννημένος το 1990, αλλά έχω ακούσει από τον πατέρα μου πως παλιότερα είχε ξεσπάσει πόλεμος κατά του ελαιόλαδου, ντυμένος πάντα με επιστημονικούς μανδύες. Οπότε, όταν ακούω μια επιστημονική εταιρεία να κατηγορεί κάτι πάντα το ψάχνω λίγο βαθύτερα. Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω τον κ. Τούμπη, δεν ξέρουμε τι συνεργασίες υπάρχουν από πίσω.
6) Η υγεία είναι πράγμα προσωπικό. Αν κάποιος μου πει ότι έχει ευεξία με το κτ μαγκιά του και καλά κάνει και το συνεχίζει. Μην ξεγελιόμαστε, στην εποχή μας, είμαστε τα μεγαλύτερα πειραματόζωα στην ιστορία σε πολλά πράγματα. Μην ξεχνούμε και την ουσία THC (ψάξτε λίγo σε ποιο «χόρτο» περιέχεται) που είναι η κύρια ουσία σε ένα από τα πιο γνωστά φάρμακα για την σκλήρυνση κατά πλάκας.
7) Τέλος μπράβο στην ΕΡΤ που φιλοξενούσε και τις 2 όψεις, αλλά θα έπρεπε να τους αφιέρωνε πιο πολύ χρόνο. 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 20:27 »
Μόνος σου την έδωσες την απάντηση Βασίλη, "το χρήμα θέλουν αυτοί..."
Επειδή λοιπόν εδώ και πολλές δεκαετίες οι καπνιστές αποτελούν την ιερή αγελάδα από την οποία το κράτος αρμέγει φόρους κι οι καπνοβιομηχανίες ανεβάζουν τις μετοχές τους, δεν βλέπω με καθόλου καλό μάτι τη δημιουργία παγκόσμιων μονοπωλίων ή καρτέλ ΚΑΙ στο η.τ.
Τη δική μας τσέπη έχουν βάλει στο μάτι κι αν οι "όμιλοι" κυριαρχούν και σ' αυτή την αγορά, είναι πολύ πιο εύκολο γι' αυτούς να δίνουν γραμμή στις κυβερνήσεις για να νομοθετούν κατά τα συμφέροντά τους.




.......................και καπως ετσι γυριζουμε δυο ( ή τρια... :hmmm: ) χρονια πισω , που μιλουσαμε για εισαγωγη του κλαδου Η.Τ. στον φαρμακευτικο , με σκοπο φυσικα   ( πισω απο τις ωραιες συζητησεις και τα ''ατρανταχτα'' επιχειρήματα καποιων ... :tongue_smilie:  )  τη φορολογηση , την ελεγχομενη απο κρατικούς και φαρμακευτικους φορεις διαθεση του προϊοντος , τη '' σωστη '' σαν ποιοτητα συνθεση τους , την κατασκευη τυποποιημενων συσκευων (βλεπε η.τ. του 2010 π.χ. carto και γενικα αμπουλες προγεμισμενες) , ελεγχος ποσοτητας νικοτινης και ελεγχος διαθεσης της.....κλπ. κλπ. κλπ. και φτανουμε στο τελος σε ενα συστημα που θα ειναι οπως το λεω εγω ,   << ......το τσιγαρο του μελλοντος....... >> ...........


Αντι να χανουν απο τους φορους του τσιγαρου , να βρεθει ενας τροπος να τα παρουν με τον τροπο αυτο απο το η.τ.


Οσο για το ποιος θα εχει στην κατοχη του τις μετοχες του η.τ. , δυστυχως εγω δεν μπορω να αγορασω μια τετοια εταιρια κατασκευης ηλεκτρονικών τσιγαρων.
Αρα αυτος που εχει , αγοραζει.
Αν λεγεται Φιλιπ Μορρις ή Ριμτσμα ή Γουϊνστον Σαλεμ .... , δεν εχει σημασια....
Σημασια εχει οτι αφου εχουν το χρημα , θα αγορασουν.


Αν στο μελλον γινει κακο στο η.τ. , δυστυχως δεν μπορουμε και δεν εχουμε τη δυναμη πλεον να κανουμε κατι γιαυτο.
Υπαρχει μια διεθνη οργανωση που παλευει για το η.τ. , αλλα πολλοι απο εμας ειμαστε και λιγο στενομυαλοι.
Απαιτουμε να μην υπαρχουν μεσα στην οργανωση καταστηματαρχες και λογο διαφονιων , δεν μπορει να περπατησει και τοσο ευκολα και δυνατα.


Υπαρχουν βεβαια και αλλα θεματα , αλλα αυτο ειναι που εκανε σε 'μενα εντύπωση....        Παμε παρακατω ομως..........

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 22:46 »
1) Το έργο του Κ. Φαρσαλινού είναι γνωστό σε μεγάλο βαθμό σε εμάς και τον ευχαριστούμε γι αυτό.
  Όμως η «ομάδα-στόχος» μιας δημοσιογραφικής εκπομπής με θέμα το η.τ. είναι όλοι οι άλλοι...   Εμείς έχουμε τρόπους να ενημερωθούμε εκτενέστερα, μεθοδικότερα και αναλυτικότερα.  Οφείλουμε (πρωτίστως στον εαυτό μας) να το κάνουμε αυτό και να μην περιμένουμε από τέτοιες εκπομπές να ενημερωθούμε.

2)Εμείς είδαμε δυο επιστήμονες να υποστηρίζουν τις θέσεις τους, με τον ένα να δηλώνει πως εκφράζει όλη την επιστημονική κοινότητα (απαράδεκτο) και τον άλλο να επικαλείται συγκεκριμένες έγκυρες έρευνες δικές του και άλλες. 

3)Εδώ η απόκλιση μεταξύ ατμιστών και λοιπών είναι σαφής αλλά όχι τεράστια.  Απόκλιση ικανή βέβαια να μας κάνει να ακούσουμε διαφορετικά πράγματα γιατί οι προϋπάρχουσες γνώσεις (ή η ανυπαρξία γνώσεων), η προσδοκία του τι θα ακούσουμε, οι προκαταλήψεις, τα βιώματα, ο βαθμός ενδιαφέροντος για το θέμα κ.λ.π. κ.λ.π. δρουν διαθλαστικά της όποιας «απόλυτης» αλήθειας.

4) Όμως το εξωλεκτικό μέρος κάθε επικοινωνίας είναι ισχυρότατο. Κατά πολλούς θεωρητικούς της Επικοινωνίας το εξωλεκτικό μέρος της είναι ισχυρότερο από το λεκτικό.
  «Αυτό που δείχνεις πως είσαι είναι τόσο ισχυρό που δε με αφήνει να ακούσω αυτό που λες». 
  Ας σκεφτούμε λοιπόν τι είδαμε οι ατμιστές και τι είδαν οι άλλοι (η πραγματική ομάδα-στόχος είπαμε):
 Εμείς είδαμε ένα επιστήμονα απαυδισμένο από τη συνεχή παραπληροφόρηση για θέμα το οποίο κατέχει καλά (άρα κατέχει καλά και το μέγεθος αυτής της παραπληροφόρησης). Είδαμε ένα παθιασμένο με την αλήθεια (συνδιαμορφωτή της). Είδαμε ένα αγχωμένο από τη δυσαναλογία της στενότητας του χρόνου και της πληθώρας στοιχείων που είχε να παραθέσει.
 Τη ίδια στιγμή οι λοιποί έβλεπαν έναν φανατικό υπέρμαχο του η.τ. (ίσως καθ΄αυτούς ύποπτα μαχητικό, μισθωμένο) με υπερβάλλοντα ζήλο (αδικαιολόγητο καθ΄αυτούς) και απέναντί του έναν άλλο επιστήμονα, από ιατρείο διακοπής καπνίσματος, να παραθέτει τις απόψεις του και με την όλη παρουσία του φώναζε: «κατέχω την απόλυτη αλήθεια», «είμαι άξιος εκπρόσωπος όλης της επιστημονικής κοινότητας, δεν το δηλώνω απλώς».
  Επειδή «το ράσο κάνει τον παπά» πιστεύω ότι η συνέντευξη δεν έπεισε τους αδαείς…
Ατμοευτυχείτε

Συμφωνώ, επαυξάνω και θα ήθελα τέτοια κείμενα ρητορικής αρτιότητας να εμφανίζονται πιο συχνά στο φόρουμ.
Η - δική μου - αρίθμηση στην παράθεση είναι για να προσέξουμε ορισμένα σημεία, αν και ήταν τέλεια η παραγραφοποίηση.

Η δική μου άποψη:
Α) Εκπομπές καναλιών απευθύνονται, ειδικά τέτοιες μέρες, στους αναποφάσιστους. Όχι καπνιστές ή ατμιστές, αλλά τηλεθεατές, που εν μέσω τσίπουρου, βασιλόπιτας και ταβλιού θα ρίξουν και μια ματιά στην Οθόνη. Και, τέτοιες ώρες, η μάχη της τηλεθέασης είναι ο στόχος.
Β) Ουδείς αμέτοχος θα κάτσει να σκεφτεί λογικά, τέτοιες ωρο-μέρες.
Ας δει ο καθείς τον τομέα εργασίας του, στον οποίο είναι εξειδικευμένος, και στο τι μεταδίδει το χαζο-κούτι. Ενημέρωση που για μας φαίνεται ανατριχιαστική, για τους άλλους είναι τουλάχιστον ουδέτερη.
Η εποχή που "σωστός πολίτης είναι ο ενημερωμένος πολίτης" μάλλον δίνει τη θέση της στο "σωστός πολίτης είναι ο σωστά ενημερωμένος σε κάθε τομέα χωριστά".
Αυτές τις μέρες που θα δείτε ανθρώπους που βλέπετε μια φορά το χρόνο, θα καταλάβετε για μια φορά ακόμα ότι αλλάζει μόνο ο χρόνος, όχι το χούι.

Κατακλείδα
Δεν περιμένουμε να δείξουμε το δίκιο μας από εκπομπές που τυχαία κάποιος θα δει.
Κι αν ο κόσμος στον οποίο απευθύνεται επηρεαστεί θετικά ή αρνητικά, θα το ξεχάσει την άλλη βδομάδα, με το επόμενο έγκλημα/τοκ σόου/σαπουνόπερα.
Το δείχνουμε κάθε μέρα με την εξάπλωση του ΗΤ, με όσα θετικά ή αρνητικά (τυχόν) συνεπάγεται σε κάθε γωνιά και του συναισθηματικού μας κόσμου.
Καλό σημάδι η ραγδαία εξάπλωση, όπως και η τάπα που έφαγαν οι καπνοβιομηχανίες.

Και πολύ καλά κάνει ο κ. Φαρσαλινός που έχει αυτή τη στάση.
Τα επιχειρήματα μένουν.
Ο ξύλινος λόγος, σαπίζει. Το έχουμε καταλάβει ως έθνος και το διώχνουμε ασυνείδητα από το υποσυνείδητό μας.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 23:26 »
Χθες βραδυ που πηγα στο καφενειο ο καφετζης μου ειπε οτι ειδε  μια εκπομπη της ΕΡΤ οπου μιλουσαν για το ηλεκτρονικο τσιγαρο,τον ρωτησα πια εκπομπη και δεν ηξερε,και τι ειπαν τον ρωταω και μου απανταει "ειπαν οτι και αυτο το πραγμα που κανεις ειναι το ιδιο βλαπτικο με το κανονικο τσιγαρο"!!!!!!!!
Αυτα φιλοι μου καταλαβαινουν ανθρωποι  που δεν εχουν ιδεα για το ηλεκτρονικο!!!!!!!
Την δουλεια του μια χαρα την εκανε ο γιατρος που καθοταν διπλα στο Φαρσαλινο,παρεμπιπτοντως ο καφετζης που καταλαβε αυτο που καταλαβε ειναι καπνιστης τριων πακετων την ημερα,και τον ειχα σχεδον ετοιμο μετα απο πολυ ψησιμο  να του παρω ενα κιτακι να ξεκινησει το ηλεκτρονικο,ηταν ετοιμος λοιπον  αλλα τωρα παει πεταξε το πουλακι,και   το καλυτερο μου  πεταξε και το ωραιοτατο "με τι μ@λακια θα με εμπλεκες φιλαρακι?"

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 23:38 »
Συμφωνώ, επαυξάνω και θα ήθελα τέτοια κείμενα ρητορικής αρτιότητας να εμφανίζονται πιο συχνά στο φόρουμ.
Η - δική μου - αρίθμηση στην παράθεση είναι για να προσέξουμε ορισμένα σημεία, αν και ήταν τέλεια η παραγραφοποίηση.

Η δική μου άποψη:
Α) Εκπομπές καναλιών απευθύνονται, ειδικά τέτοιες μέρες, στους αναποφάσιστους. Όχι καπνιστές ή ατμιστές, αλλά τηλεθεατές, που εν μέσω τσίπουρου, βασιλόπιτας και ταβλιού θα ρίξουν και μια ματιά στην Οθόνη. Και, τέτοιες ώρες, η μάχη της τηλεθέασης είναι ο στόχος.
Β) Ουδείς αμέτοχος θα κάτσει να σκεφτεί λογικά, τέτοιες ωρο-μέρες.
Ας δει ο καθείς τον τομέα εργασίας του, στον οποίο είναι εξειδικευμένος, και στο τι μεταδίδει το χαζο-κούτι. Ενημέρωση που για μας φαίνεται ανατριχιαστική, για τους άλλους είναι τουλάχιστον ουδέτερη.
Η εποχή που "σωστός πολίτης είναι ο ενημερωμένος πολίτης" μάλλον δίνει τη θέση της στο "σωστός πολίτης είναι ο σωστά ενημερωμένος σε κάθε τομέα χωριστά".
Αυτές τις μέρες που θα δείτε ανθρώπους που βλέπετε μια φορά το χρόνο, θα καταλάβετε για μια φορά ακόμα ότι αλλάζει μόνο ο χρόνος, όχι το χούι.

Κατακλείδα
Δεν περιμένουμε να δείξουμε το δίκιο μας από εκπομπές που τυχαία κάποιος θα δει.
Κι αν ο κόσμος στον οποίο απευθύνεται επηρεαστεί θετικά ή αρνητικά, θα το ξεχάσει την άλλη βδομάδα, με το επόμενο έγκλημα/τοκ σόου/σαπουνόπερα.
Το δείχνουμε κάθε μέρα με την εξάπλωση του ΗΤ, με όσα θετικά ή αρνητικά (τυχόν) συνεπάγεται σε κάθε γωνιά και του συναισθηματικού μας κόσμου.
Καλό σημάδι η ραγδαία εξάπλωση, όπως και η τάπα που έφαγαν οι καπνοβιομηχανίες.

Και πολύ καλά κάνει ο κ. Φαρσαλινός που έχει αυτή τη στάση.
Τα επιχειρήματα μένουν.
Ο ξύλινος λόγος, σαπίζει. Το έχουμε καταλάβει ως έθνος και το διώχνουμε ασυνείδητα από το υποσυνείδητό μας.


Μία μικρή ένσταση: γιατί είδατε αρνητικό επικοινωνιακό αποτέλεσμα;

 
Ο διάλογος έγινε σε πολιτισμένο κλίμα, διακοπές ή παραφωνίες δεν υπήρξαν, το λεκτικό και μη-λεκτικό, όπως και όλα τα σχετικά με τη στάση του σώματος, εκφράσεις, ταραχές ή ψυχραιμίες, το παίξιμο των φρυδιών στο κλιματισμό τού στούντιο, η στο πέταγμα της πεταλούδας κάπου στο Θιβέτ, ή οτιδήποτε τέλος πάντων, που αυτό -τάχα μου- βγαίνει προς τα έξω. Είναι προϊόν προς προϊόν, στην ουσία ένα εργαλείο διαφήμισης και πώλησης, η επικοινωνία από μόνη της δεν αποσκοπεί στο κενό.

 
Κανένας δεν πούλησε τίποτα σε κανέναν. Ούτε γνώση ούτε πνεύμα ούτε κάποιο προϊόν. Είδαμε δύο επιστήμονες, ο ένας πλήρης, ο άλλος κενός. Δεν κατέχω τον μυστικό ατμιστικό κώδικα ώστε μπόρεσα να καταλάβω περισσότερα. Το αν κατάλαβε διαφορετικά πράγματα ένας καπνιστής, από έναν ατμιστή, πιστεύετε πραγματικά πως έχει βάση; Αν έχετε προσέξει, τις τελευταίες εβδομάδες, πολλά τηλεοπτικά κανάλια έβαλαν σε αντίστοιχες εκπομπές το θέμα τού ηλεκτρονικού τσιγάρου. Έχουν παρελάσει αρκετά δημόσια πρόσωπα (ηθοποιοί, τραγουδιστές, γιατροί, δημοσιογράφοι κ.α.), πολλοί ήταν πρώην καπνιστές και τωρινοί ατμιστές. Όλοι τους ήταν παραπάνω από άνετοι. Όλοι τους, ήταν γνωστοί στο σύνολο των τηλεθεατών. Πιστεύετε πως επηρέασαν θετικά στην απόφαση κάποιου ν' αρχίσει το άτμισμα;

 
Οι συγκεκριμένες εκπομπές είχαν κάποιο στόχο;

 
Με λίγα λόγια. Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά. Ο ατμιστής δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια όπως και ο καπνιστής δεν είναι με φακιόλι και τσόκαρα. 

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 23:39 »
Παιδιά δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε φορά που κάποιος λέει κάτι κακό για το η/τ ορισμένοι αντιδρούν λες και τους σκότωσαν τη μάνα. Ριλαξ λίγο. Επίσης όπως πολλοί κατηγορούν κάποιους πως τα αρπάζουν από καπνοβιομηχανίες για να σαμποτάρουν το η/τ το ίδιο δε θα μπορούσαμε να πούμε και για τους υπερμάχους; ηρεμήστε λίγο. Είναι λες και ορισμένοι έχουν την ανάγκη να επιβεβαιωθουν από τρίτους, να ακούσουν τι καλό και ευεργετικο είναι το η/τ.



Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Φαρσαλινός και ο τραγικός καθηγητής . Συνέντευξη ΝΕΤ
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 23:45 »
Joe, απλώς παίρνω την χειρότερη περίπτωση.
Φαντάζομαι ότι, σε βάθος χρόνου, το ΗΤ θα καθιερωθεί.
Προσωρινά.
Μέχρι/και μακάρι να έρθει ή μέρα που δεν θα χρειάζεται καν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9024 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364