vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 5 χρήστες
Mimhsdr, dkostas, Milarepa, bloodlessz, teo77

Twitter

Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 19, 2015, 13:04 »
Καλημέρα. Κώστα πραγματικά υπέροχο το After work, παρόλο που θέλει άλλη μια εβδομάδα να οριμάσει και μάλιστα θα το κάνω βασικό μου μετά από αυτό που ατμίζω τους τελευτέους μήνες(καμίλα, σοκολάτα, βανίλια). Ένα καπνικό και ένα γλυκό. Έχεις καταφέρει να συνδιάσιες από το τριμπέκα και το κλονοκαστρο τις γεύσεις που μου αρέσουν και να αφήσεις έξω αυτές που με χάλαγαν κατα τα προσωπικά μου γούστα βέβαια. Μου άρεσε το ry4 όχι τόσο πολύ τα άλλα και δεν μου άρεσε η καρύδα από το κλονόκαστρο αλλά μπέρμπον, μαύρη ζάχαρη και αμύγδαλο το ήθελα.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 19, 2015, 14:18 »
χαιρομαι πολυ που σου αρεσε το After Work .,.. Οπως ειχα πει και στην αρχη ειναι πολυ ωραιο και ξεκουραστο υγρο που ανετα γινεται ADV  στο καθενα μας ... παρολο που δεν ειναι απλο στην γευση του .. :yes: :yes:

Θα ηθελα να διαβασω και απο αλλους που εχουν κανει συνταγες μου να μου πουν εντυπωσεις απο αυτες ...


Συντομα με μια ακομα συνταγη .... μια παλια μου (δεν ειναι δημοσιευμενη ) αλλα με διαφορες παραλαγες και με καινουριες εταιρειες αρωματων :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 19, 2015, 16:38 »
Παρούσα....
Σε δυο μέρες κάνω την τελική μίξη στην τελευταία σου συνταγή...
Δυστυχώς, θα περιμένουμε αρκετά ακόμη για τις πρώτες εντυπώσεις.
Κάτι που σου δίνει, Κώστα, λίγο καιρό να σκεφτείς για μένα μια ωραία συνταγή με apple pie και cinnamon roll/danish. (πώς σου το φέρνω έτσι μαλακά;) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 19, 2015, 16:59 »
γιατι οχι .. και τα δυο αρωματα παλια τα ειχα δοκιμασει και ιδαιτερα το cinnamon roll απο LorAnn ... δεν υπαρχει θεμα ... καποια στιγμη θα τα φερω παλι κοντα να αγαπηθουν.... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 20, 2015, 20:09 »
καινούργιο στησιμο kayfun lite με σύρμα kanthal D 28άρι 1,6 αντίσταση και βαμβάκι.Τσέκαρα να δω με  2,5 ml βάση αν όλα είναι οκ και τέσταρα το after work αν και θέλει 10 μέρες ακόμα για το συνολικό δέσιμο.  ;D

Είναι ένα υγρό καπνικό ήπιο, με  την αισθηση του berbon να μένει στην αρχή της εκπνοής και στην συνέχεια να μένει στο στόμα μια πολύ όμορφη αίσθηση ήπιου καβουρδισμένου ξηρου καρπού, που αν πιπιλίσεις και λίγο το στόμα σου είναι ακριβώς η γεύση του καβουρδισμένου αμυγδάλου που μενει ευχάριστα για αρκετή ώρα στο στόμα χωρίς να κουράζει...πολλές φορες στην εκπνοή εβγαιναν παράλληλα berbon με το αμύγδαλο πολύ καθαρα...η λέξεις που χαρακτηρίζουν το υγρό είναι ήπιο και ξεκουραστο,πολύ σημαντικά χαρακτηριστικά για υγρό.

Συγχαρητήρια στον δημιουργό και στον κόπο που κάνει και που το μοιράζεται μαζί μας,θα επανέλθω σε 10 μέρες για τα τελικά αποτελέσματα... :thumpup:

Νομίζω οτι όποιος το δοκιμάσει θα το καταευχαριστηθεί. :yes:

θα ήθελα πολύ σε αυτή την πολύ ωραία βάση να δω σοκολάτα ή σταφίδα ή μαλλί της γριας ή κακαο ή σύκο ή δαμάσκηνο ή συνδυασμό κάποιον απο αυτά.

Συγχαρητήρια και πάμε για 100ml παρασκευής υγρού  :respect:

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 20, 2015, 22:40 »
βλεπω να μπαινω στον πειρασμο να το δοκιμασω νωριτερα το after work...5 μερες μεινανε...χαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 20, 2015, 23:01 »
ramon δοκιμασε το,εγω το έχω λίωσει  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 20, 2015, 23:05 »
Σεφ Κώστα τα φώτα σου σε παρακαλώ,
Έχοντας τα υλικά για το crime scene και διαβάζοντας τα σχόλια σου όσον αφορά την χρονική αλληλουχία των μιγμάτων έχω καταλήξει στο ακόλουθο χρονοδιάγραμμα, αρχής γενομένης από αύριο 21/06 :
21/6 RY4 Asian + Sweetener σε 1ml  βάση
22/6 Vanilla Bourbon σε 1ml  βάση
24/6 RY4 Double + Acetyl Pyrazine σε 1ml  βάση
25/6 Στο μείγμα της 21/6 προσθήκη Toasted Almond
28/6 Τελική ανάμειξη με βάση
Το έχω καταλάβει σωστά;
Μπερδεύομαι γιατί ο συνολικός χρόνος ωρίμανσης είναι 17 ημέρες και όχι 3 εβδομάδες, όπως αναφέρεις. Εκτός εάν εννοείς ότι αυτές οι 17 ημέρες είναι η ελάχιστη χρονική περίοδος ωρίμανσης με μέγιστη και προτιμητέα αυτή των 3 εβδομάδων.
Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά επειδή κάνω κάτι αντίστοιχο με έτοιμα υγρά (μην φανταστείς κάτι σπουδαίο, απλά 2 με 3 γεύσεις αναμιγνύω με βάση) και βλέποντας τις συνταγές σου ενδιαφέρουσες και ελκυστικές προς τους δικούς μου γευστικούς κάλυκες, προσπαθώ κι εγώ να μπω σ΄αυτή την διαδικασία με τα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 20, 2015, 23:18 »
ramon δοκιμασε το,εγω το έχω λίωσει  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
κρατιεμαιιιιιιι ακολουθω πιστα τις εντολες του σεφ.....
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 21, 2015, 00:01 »
και εγω έτσι είπα αλλα...πάω και βγάζω 1-1 τα ml! μην και σε δέκα μερες δεν εχει απομεινει τίποτα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 21, 2015, 00:32 »
Σεφ Κώστα τα φώτα σου σε παρακαλώ,
Έχοντας τα υλικά για το crime scene και διαβάζοντας τα σχόλια σου όσον αφορά την χρονική αλληλουχία των μιγμάτων έχω καταλήξει στο ακόλουθο χρονοδιάγραμμα, αρχής γενομένης από αύριο 21/06 :
21/6 RY4 Asian + Sweetener σε 1ml  βάση
22/6 Vanilla Bourbon σε 1ml  βάση
24/6 RY4 Double + Acetyl Pyrazine σε 1ml  βάση
25/6 Στο μείγμα της 21/6 προσθήκη Toasted Almond
28/6 Τελική ανάμειξη με βάση
Το έχω καταλάβει σωστά;
Μπερδεύομαι γιατί ο συνολικός χρόνος ωρίμανσης είναι 17 ημέρες και όχι 3 εβδομάδες, όπως αναφέρεις. Εκτός εάν εννοείς ότι αυτές οι 17 ημέρες είναι η ελάχιστη χρονική περίοδος ωρίμανσης με μέγιστη και προτιμητέα αυτή των 3 εβδομάδων.
Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά επειδή κάνω κάτι αντίστοιχο με έτοιμα υγρά (μην φανταστείς κάτι σπουδαίο, απλά 2 με 3 γεύσεις αναμιγνύω με βάση) και βλέποντας τις συνταγές σου ενδιαφέρουσες και ελκυστικές προς τους δικούς μου γευστικούς κάλυκες, προσπαθώ κι εγώ να μπω σ΄αυτή την διαδικασία με τα αρώματα.

Νικο πρωτα να διευκρίνησω ...  οι 17 μερες ειναι η μικροτερη περιοδος ωρημανσης αλλα εγω σε προτρεπω να το πας 3 εβδομαδες ... απο κει και περα ειναι ετοιμο το υγρο ... αλλα στις 17 αρχιζει πια να δειχνει το χαρακτηρα του αρκετα ωστε να εχεις αποψη τι θα ατμισεις στο τελικο αποτελεσμα ...

2. προτεινω παντα 3 εβδομαδες ή 15 μερες αναλογα την συνταγη γιατι .. Οι συνταγες μου ειναι σε προτεινομενα χαμηλα ποσοστα αρωματος .. που εσεις μπορειτε να το ανεβασετε αν θελετε αλλα επειδη εγω το εχω σε χαμηλα ποσοστα οσο βεβαια μπορω γιαυτο εχω περισσοτερες μερες ωρημανσης να ερθει και να δεσει το υγρο καλυτερα ...

3. αν κανετε 30 μλ υγρο αντι να βαλετε στις ομαδες (το ειπα και παλι πριν σε αλλο ποστ ) 1 μλ βαλετε 5 μλ ή ακομα και 8 μλ αν θελετε .. αναλογα τα ποσοστα των αρρωματων .. ( δηλαδη με καποιον τροπο να μοιρασετε την τελικη βαση που θα εχει το τελικο υγρο στις ομαδες σας ... ( διαπιστωσα οτι ετσι εχουμε καλυτερα αποτελεσματα αν εχουμε περισσοτερη βαση μεσα στις ομαδες )


Υ.Γ Σπυρο  βγαλε βγαλε  ... να το χαρεις οσο μπορεις το υγρο σου .. ετσι θα εχεις και ενα μπουσουλα ποτε εσυ θα παρεις πιο καλη γευση στην διαρκεια ωρημανσης .... :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 21, 2015, 00:59 »
Σεφ σ΄ευχαριστώ… σαφής και επεξηγηματικός .
Πες μου κάτι άλλο. Σε κάποιο σημείο αναφέρεσαι στην δυνατότητα επιτάχυνσης της ωρίμανσης των μιγμάτων, αν περάσουν από θερμοκρασία. Επειδή κάπου το πήρε το μάτι μου, οι συσκευές υπερήχων εντάσσονται  σ΄ αυτή την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 21, 2015, 02:02 »
Οπωσδηποτε μπορεις να κανεις επιταχυνση ωρίμανσης , οπως και με την παραδοσιακη μεθοδο .... αυτο ομως θα το πειραματιστεις εσυ ... μονος σου .. επειδη μεχρι στιγμης δεν εχω ακομα σαφη εικονα για τους χρονους ποσο μειωνονται και ακομα το ψαχνω ... το μονο που ξερω μεχρι στιγμης ειναι οτι  οι ομαδες με θερμοκρασια γυρω στους 40 βαθμους ... οταν πριν μπουν στο τελικο υγρο και αυτο με δικη μου αποπειρα ... για 3 ωρες καθε μερα σε τετοια θερμοκρασια ... οι χρονοι κατεβηκαν στο μισο αλλα και αυτο ακομα το κοιταω δεν ειναι κατι σιγουρο .. μιας και περιμενω μια συσκευη με αναδευση και θερμοκρασια ταυτοχρονα απο ένα φιλο και εκει θα κανω τα περαιτερω πειραματα μου ...

Αλλα οταν μπουν στο τελικο υγρο μπορεις να πειραματιστεις και εσυ μονος σου με επιταχυνση οπως κανεις με την παραδοσιακη μεθοδο ωρίμανσης

με ultrasonic  συσκευες μπορεις να το κανεις επεισης αλλα και σε αυτην την περιπτωση καλυτερα να πειραματιστεις και απο μονος σου ... ηδη αυτο το εχω στα υποψην αλλα με βοηθεια προς το παρον φιλου που εχει τετοια συσκευη ...

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 21, 2015, 09:49 »

Δεν νομιζω πως ειναι απαραίτητο να παμε σε ακριβες λυσεις για ενα απλο ωριμαντηριο  μπορουμε πολυ ευκολα και πολυ φτηνα να φτιαξουμε ενα μικρο θαλαμο απο ξυλο η φελιζολ με σταθερη θερμοκρασια 40 C
το μονο που χρειαζομαστε ειναι ενας θερμοστατης κλωσομηχανης και μια λαμπα
ωρημαντηριο υγρων  δεν εχω φτιαξη αλλα εχω φτιαξει κλωσομηχανη που δουλεψε με επιτυχία πολλες φορες


Αποσυνδεδεμένος xaimena

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 21, 2015, 14:17 »
Ήρθε φίλος σπίτι και μου λέει έφαγες cornetto παγωτό; υπάρχουν ακόμα;

Και του λέω αφού δεν τρώω παγωτά,σε χτύπησε η ζέστη στο κεφάλι;

Μετά από λίγο βγαίνω από το δωμάτιο και σε 5' γυρνάω και μύριζε cornetto 😂

Το after work ενώ δεν έχει καμία τέτοια αίσθηση στη γεύση στο χώρο μυρίζει cornetto "καρδιά από κρέμα"  :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123551 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos