vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Condor απο OK SMOKEY και DRUM απο την ίδια

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Condor απο OK SMOKEY και DRUM απο την ίδια
« στις: Ιουνίου 11, 2011, 23:08 »
Οταν αγόρασα  την ηλ. πίπα  OKS20111P απο OKSMOKEY πήρα και 2 υγρά
Το ένα ήταν το Condor 30 ml στα 36mg και το άλλο το Drum Double Flavor 30ml στα 36mg.


Το Condor το επίλεξα ελπίζοντας σε ομοιότητα με τον κλασσικό καπνό πίπας Condor τον οποίο είχα καπνίσει πολλά χρόνια πρίν.
Οσο τον θυμάμαι,μοιάζουν κάπως αδιόρατα.





Το υγρό τώρα το αραίωσα στα 18Mg και άτμισα ένα μερος του.
Οι εντυπώσεις μου εν συντομία είναι ότι βασίζεται σε μια πολύ "πικρή" βάση (όπως και το drum) που θυμίζει λίγο το Bitter Wizard της Flavorart
στην οποία έχει προστεθεί το άρωμα.
Οπως ανοίγεται δεν είναι τόσο καλό, βελτιώνεται όμως πολύ αν το αφήσεις μερικές ημέρες. Έχει καλό κτύπημα και καλή αίθηση. Είναι εντελώς άγλυκο.
Το άρωμά του είναι κάπως ακαθόριστο. Μπορείς εύκολα να πείς με τι ΔΕΝ μοιάζει παρά με τι μοιάζει.
Θα μπορούσε να είναι κάλλιστα άρωμα Αγγλικου αρωματικού καπνού πίπας δεδομένου ότι οι Αγγλοι βάζουν ότι πιο περίεργο έχουν στους αρωματικούς τους καπνούς π.χ. χυμό απο ...γεράνια, φτέρη κτλ (προσοχή! καμμία σχέση με σοκολάτα βανίλια κτλ)
Ειναι απο τα υγρά με καθαρά "καπνίσια" αίσθηση.
Πως το τεστάρω αυτό το τελευταίο, ποιό είναι το κριτήριό μου.
Πάιρνω μια εισπνοή και την κρατώ στο στόμα, δεν την "καταπίνω" και μετά απο λίγο την εκπνέω πάλι απο το στόμα.
Τα υγρά που θεωρώ καπνίσια μου δίνουν μια αίσθηση όπως ο καπνός δηλαδή ξηρή και αδιόρατα καυστική ακόμη και αν έχουν άρωμα...mango.
Το condor έχει ακριβώς τέτοια αίσθηση.
Αν θα το ξαναπάρω? ίσως, δεν το αποκλείω. Μολονότι ενδιαφέρον δεν το θεωρώ ιδανικό για συχνή χρήση. Αν το έβρισκα στην Ελλάδα ( δηλ. σημερα το παραγγέλνω αύριο το ατμίζω) θα το σκεφτόμουν περισσότερο...


Το Drum είναι εντελώς παρόμοιο. Απαίσιο όταν το ανοίξεις, βελτιώνεται πολύ μετά απο μια εβδομάδα και έχει την ίδια πικρή βάση κτλ. Το άρωμα του μοιάζει αδιόρατα με την μυρωδιά του άκαυτου drum στο φακελάκι.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2011, 23:16 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Sim

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε!
Απ: Condor απο OK SMOKEY και DRUM απο την ίδια
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 14, 2011, 16:22 »
Φίλε Πάνο θα ήθελα τις εντυπώσεις σου και από την πίπα.Είδα σε review ότι έχει καλή μπαταρία αλλά από ατμοποιητή δε λέει και πολλά.Δοκίμασες αντάπτορα σε 510 λρ?
Όσο για τα υγρά της εν λόγω εταιρίας στη δεκάδα που παρέλαβα μόνο ο παπαστράτος έλεγε κάτι.Θα δοκιμάσω και με ωρίμανση και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Condor απο OK SMOKEY και DRUM απο την ίδια
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 14, 2011, 16:41 »
Δεν είμαι φοβερά ικανοποιημένος απο την πίπα.


Ενώ με τον ατμοποιητή 801 που έρχεται μαζί με την πίπα που ίσως είναι καλύτερος σε απόδοση απο ένα κοινό 801 αλλά δεν είναι LR αποδίδει μια χαρά, όταν βάλω αντάπτορα για 510 η απόδοση πέφτει σα να χάνει ρεύμα.


Αυτό γίνεται εντονότερο απο τον κόφτη που έχει στα 7 δευτερόλεπτα. 7 δευτερόλεπτα φαίνονται πολλά αλλά με την πεσμένη απόδοση εκεί που πας να χαρείς τον ατμό μπαίνει ο κόφτης.


Απο την άλλη τον 801 δεν τον πολυσυμπαθώ.
Το κτύπημα τους είναι μικρό και μιλώ γι αυτόν της πίπας που μου φαίνεται να έχει καλύτερο κτύπημα απο τους παλιους 801 και περισσότερο ατμό και η τροφοδοσία του απο το cartridge είναι απο μέτρια ως προβληματική οπότε μονο με dripping το χρησιμοποιώ.
Σαν κατακλείδα μπορώ να πω ότι αν σε ενδιαφέρει άτμισμα όπως θα κάπνιζες μια κανονική πίπα δηλαδή μικρές εισπνοές με έμφαση στη γεύση
παρά στο κτύπημα και τη νικοτίνη τοτε ΟΚ. Αν θέλεις ντουμάνια και κτύπημα τοτε δυστυχώς όχι....



ΥΓ
Για να πω και ενα θετικό για την πίπα, λειτουργεί απροβλημάτιστα μεχρι στιγμής.

Τα υγρά ξαναδοκίμασε τα αφου τα ανοίξεις και δοκίμασε να αραιώσεις (ειδικά αν πήρες τα Double Flavor) μια ποσότητα στο μισό με PG με ή χωρίς νικοτίνη ανάλογα με την περιεκτικότητα που θες.
Αρχικά δεν μου άρεσαν και σκεφτόμουν να τα αποσύρω, τώρα τα ατμίζω και τα 2.
Σίγουρα δεν βλέπω να γίνονται τα αγαπημένα μου αλλά ατμίζονται ευχάριστα πλέον.

Αποσυνδεδεμένος Sim

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε!
Απ: Condor απο OK SMOKEY και DRUM απο την ίδια
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 14, 2011, 16:51 »
Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Δεν κάπνιζα πίπα αλλά αφού εδώ και 2 και κάτι μήνες έχω παρατήσει το κάπνισμα και έχω γίνει φανατικός ατμιστής είπα να το κάνω και με στυλ :)Ενώ με δοκιμές πολλών ΗΤ καταστάλαξα σε 510 λρ,το μεγάλο μου πρόβλημα είναι με τα υγρά.Πολλά λεφτά χωρίς ακόμη να έχω καταλήξει κάπου.Μόνο στο cuban cigar high από funstore αλλά κάθε μπουκαλάκι είχε άλλη γεύση οπότε το παράτησα.
Πάντος σε ευχαριστώ για το χρόνο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180391 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59715 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12