vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, Sergios, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Joyetech eGo ONE

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #120 στις: Μαρτίου 13, 2015, 16:14 »
Πολύ καλός τελικά ο συνδυασμός του eGo ONE με το istick 50W......

(Image removed from quote.)
Θεμη στα ποσα watt τον δουλευεις τον ego one με το iStick50???Την 1ohm κεφαλη χρησιμοποιεις?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #121 στις: Μαρτίου 13, 2015, 16:19 »
Aπό 15-20 Watt απροβλημάτιστα. Αλλά λογικά πηγαίνει και παραπάνω.


.......................Tem, πως πλενεις τις κεφαλες σου? Αιθυλικη αλκοολη, βοτκα, τσιπουρο? Εχω 70% αιθυλικη αλκοολη αραιωμενη με 30% HPLC-grade νερο, να το δοκιμασω?

Πλύσιμο των κεφαλών συνήθως με νερό.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #122 στις: Μαρτίου 13, 2015, 16:33 »
Τον δοκιμασα στο iStick 50 και μεχρι και τα 25 watt δουλευει μια χαρα...Στα 30 watt βγαζει αμεσως καμενο :)

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #123 στις: Μαρτίου 13, 2015, 19:56 »
Demuder, τι υγρα/αρωματα/βασεις χρησημοποιεις εσυ και σου ειναι τοσο καθαρες?

Χρησιμοποιώ αρώματα και βάσεις της Inawera. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τα έτοιμα υγρά τους. Στην τελευταία παρτίδα όμως χρησιμοποίησα βάση 50/50 της Atmos - δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, "μεστώνει" στο ντουλάπι :-)

Δεν ξέρω αν οι κεφαλές μου είναι ιδιαίτερα "καθαρές". Πάντως αυτές στον eGo, μετά από 5-6 μέρες χρήσης (περίπου 10ml υγρού την ημέρα) δεν έχουν καθόλου μάκα στο βαμβάκι και το σύρμα είναι λίγο μαύρο. Αν τις κάψω μέχρι να πυρώσουν και μετά τις περάσω ένα χέρι νερό με απαλό καθάρισμα με μπατονέτα (πριν μου τελειώσει το βουτάνιο, δεν χρειαζόταν καν αυτό), δεν έχουν καθόλου μαυρίλα και φαίνεται καθαρό μέταλο.

 Με τα ίδια υγρά, στον Protank το βαμβάκι μάζευε αρκετή μαυρίλα και το σύρμα απλά το άλλαζα. Νομίζω ότι περισσότερο ρόλο παίζει το γεγονός ότι το φυτίλι είναι γύρω από το σπείραμα και όχι από μεσα.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #124 στις: Μαρτίου 13, 2015, 22:55 »
Ok ετσι ειναι και εμενα, με τρομαξες για λιγο  :))

ποσοστα pg/vg?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #125 στις: Μαρτίου 13, 2015, 23:28 »
Μιας και δεν έχω torch φαντάζομαι είναι ΟΚ πύρωμα του σύρματος με αναπτήρα κανονικό έτσι; Προσπαθώ να το έχω στο μπλε κομμάτι της φλόγας. Υπάρχει κανένα θέμα; Πυρώνει κανονικά πάντως και έτσι όπως είναι το βουτάω μέσα σε νερό για να φύγουν τα κατάλοιπα. Προσπαθώ να ψήσω τις γυναίκες του σπιτιού να πάρουν φλόγιστρο για creme brulee αλλά δεν θέλουν... :) Μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ αναπτήρα αντιανεμικό, που η φλόγα τους μοιάζει με αυτή του φλόγιστρου ή δεν έχει διαφορά; Κάπου πρέπει να έχω έναν ξεχασμένο...

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #126 στις: Μαρτίου 13, 2015, 23:41 »
Ναι, ο αντιανεμικος ειναι σαν μινι-φλογιστρο. Δεν θα χρειαστεις κατι αλλο. Ο κανονικος αφηνει καπνα πανω στην αντισταση, ενω στο μπλε μερος της φλογας δεν τη θερμαινει. Πυρακτωνεται με την ωρα γιατι καποια σημεια της αγγιζουν το λευκο-κιτρινο μερος του πλασματος

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #127 στις: Μαρτίου 14, 2015, 00:47 »
Πήρα χθες την κεφαλή του eGo one στο 1ohm απο περιέργεια.
Πιστευω ειναι πολύ καλύτερη απο την αδελφή της του μισού ohm.
Εσφιξα λίγο και την εισαγωγη αέρα και γυρισα απο πνευμονικές σε κανονικές τζούρες και μια χαρά απόλαυση!
 :yes:

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #128 στις: Μαρτίου 14, 2015, 01:05 »
Ok ετσι ειναι και εμενα, με τρομαξες για λιγο  :))

ποσοστα pg/vg?

50/50. Αν και το PG βγαίνει λίγο παραπάνω δεδομένου ότι τα flavors συνήθως είναι 100% PG. Δεν θα κάτσω να σκάσω όμως :-)

Νικοτίνη την είχα στα 16mg αλλά την έχω ρίξει στα 10mg, με το One έχω αρκετό throat hit.

Μιας και δεν έχω torch φαντάζομαι είναι ΟΚ πύρωμα του σύρματος με αναπτήρα κανονικό έτσι; Προσπαθώ να το έχω στο μπλε κομμάτι της φλόγας. Υπάρχει κανένα θέμα; Πυρώνει κανονικά πάντως και έτσι όπως είναι το βουτάω μέσα σε νερό για να φύγουν τα κατάλοιπα. Προσπαθώ να ψήσω τις γυναίκες του σπιτιού να πάρουν φλόγιστρο για creme brulee αλλά δεν θέλουν... :) Μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ αναπτήρα αντιανεμικό, που η φλόγα τους μοιάζει με αυτή του φλόγιστρου ή δεν έχει διαφορά; Κάπου πρέπει να έχω έναν ξεχασμένο...

Και εγώ αντιανεμικό χρησιμοποίουσα μέχρι που μου τέλειωσε το μπουκαλάκι το βουτάνιο και ο περιπτεράς δεν έχει άλλο  :dontknow: . Η κάπνα που αφήνει ο κανονικός αναπτήρας δεν είναι τίποτε σπουδαίο, είναι ακριβώς αυτό, κάπνα. Με νερό και απαλό τρίψιμο (για να μην χαλάσουμε το σπείραμα) φεύγει. Το σπείραμα δεν το βουτάω πυρακτωμένο στο νερό όμως. Δεν ξέρω αρκετά από μεταλλουργία (και όπως φαίνεται πρέπει να μάθουμε και για αυτά σιγά σιγά) αλλά μου φαίνεται λίγο βίαιο και φοβάμαι μήπως αλλοιώνεται η επιφάνεια του.

Αποσυνδεδεμένος Apoelara

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #129 στις: Μαρτίου 17, 2015, 14:41 »
Γεια σας, συγνωμη αν είμαι σε μη-σχετικό post, αλλά δεν ήθελα να ανοίξω ξεχωριστό θέμα.
Μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς από τι είναι φτιαγμένη η αντίσταση του C1 της Joyetech (που χρησιμοποιείται στα eroll, ego-c κλπ).
Είναι βαμβάκι, οργανικό ή όχι, κεραμικό (ceramic wick),ή κάτι άλλο?
Είναι μήπως ξεπερασμένο από θέμα ασφάλειας υγείας από τα καινούργια της Joyetech όπως τον ego One? (από θέμα απόδοσης είμαι πολύ ευχαριστημένος).
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #130 στις: Μαρτίου 17, 2015, 17:01 »
Οι C1 κεφαλές χρησιμοποιούν silica wick. Περισσότερες πληροφορίες για τα ενδότερα της κεφαλής μπορείς να βρεις εδώ Οδηγός πλήρους επισκευής κεφαλής ατμοποιητή eGo-C

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #131 στις: Μαρτίου 17, 2015, 18:56 »
Update για το Fiber Freaks No2

Την Κυριακή γενικά ξαναφτιάχνω όλες τις κεφαλές μου, και είπα να ξαναδοκιμάσω το Fiber Freaks No2 στον eGo One. Τελικά δουλεύει καλά, θέλει όμως πολύ μικρότερη ποσότητα από ότι το βαμβάκι. Τελικά βρήκα ότι με μια λεπτή ταινία 3cmx0,5cm ρουφάνε υγρό μια χαρά.  Δύο μέρες τώρα δεν είχα ούτε ένα dry hit, αν και μου φαίνεται ότι "πλυμμηρίζουν" λίγο ευκολότερα από αυτές με βαμβάκι όταν πέσει η στάθμη του υγρού στο tank (που είναι ούτως ή άλλως ένα θέμα με όλα τα bottom feeding tanks). Γεύση πρακτικά το ίδιο με το KGD.

Θα συνεχίσω τους πειραματισμούς γιατί πραγματικά τυλίγονται πολύ πιο εύκολα και γρήγορα από ότι με το KGD. Επίσης, λόγω υφής του FF2 είναι και πολύ εύκολο να τυποποιήσω και τη ποσότητα που χρειάζεται, γιατί το FF2 διατηρεί το σχήμα του ότι και να το κάνεις.


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #132 στις: Μαρτίου 17, 2015, 19:31 »
Είχα μια ιδέα αλλά δεν έχω FF2 ακόμα. Αν τυλίξεις το κοιλ με φφ και το τοποθετήσεις και βάλεις το επάνω μέρος της κεφαλής για να την κρατάει αλλά μετά κάτω στουμπώσεις με πολύ μικρά κομμάτια kgd (χωρίς να εμποδίζεις τον αέρα εννοείται), ίσως βοηθήσει με τις διαρροές. Ή αν κόψεις ένα δεύτερο πιο μικρό κομμάτι ff2 και το τυλίξεις στο κάτω μέρος του κοιλ πάνω από το φφ που έχεις τυλίξει ήδη. Για να κρατάει πιο πολύ το υγρό εκεί.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #133 στις: Μαρτίου 17, 2015, 20:58 »
Περιπλοκο και με το στουμπωμα νομιζω θα δυσκολευτεις περισσοτερο να το πετυχεις.

Εχω δοκιμασει πλεον 5 κεφαλες. Ειδα οτι δεν εχουν την ιδια ποιοτητα στα σπειρωματα παρολο που οι 3 βγηκαν απο την ιδια 5αδα. Ισως αυτο ευθυνεται εν μερη για τη διαρροη?

Με σωστη ποσοτητα βαμβακι και σωστο σφηξιμο παντος ειναι ψιλοσπανιο πια να συμβει. Η τελευταια μεθοδος που ακολουθω ειναι να βγαζω την εξωτερικη στρωση απο το kgd,  αυη που ειναι πιο πιεσμενη και να αφηνω μονο στην πλευρα που ακουμπα πανω στην αντισταση. Μπαινει λιγο πιο ευκολα, απορροφα λιγο καλυτερα και τυλιγεται λιγο καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #134 στις: Μαρτίου 17, 2015, 21:35 »
Δημιουργήθηκε νέο νήμα Επισκευή κεφαλών Joyetech eGo ONE για να μη κουράζουμε το νήμα με την επισκευή των κεφαλών που δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους χρήστες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias