vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 1 χρήστης
vasim

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
παιδια καμια καλη προταση για κλωνο εχουμε? θελω εναν ατμοποιητη για βαμβακι σαν τον erl mini σε μεγεθος τον οποιο δεν βρισκω στην ft. θελω να αντικαταστησω τον Σοφία. εχετε να μου προτεινεται κατι?

Από μεταφορά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2015, 11:26 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Παιδες ξερουμε αν οι φιλοι μας κινεζοι εχουν κλωνοποίηση τον pfenomenon της Gas οσο και αν εχω ψαξει δεν τον ειδα πουθενα
και αυτοι οι μπαγασηδες εχουν κλωνοποιηση τα παντα εκτος απο αυτον 

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Ήρθε η ώρα να ξεκινήσω τα πρώτα βήματα στους επισκευάσιμους. Κλωνάρια για αρχή και μετά αν όλα πάνε καλά σε κάποιον καλό γνήσιο. Αποφάσισα να ξεκινήσω με έναν έυκολο και προτεινόμενο, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει εδώ, KFL.

Διάβασα οτι αρκετοί είχαν διάφορα θεματάκια (σφύριγμα, ίσως ειναι περιττο, αφαίρεση τελείως) με την V2 έκδοση λόγω της ρύθμισης αέρα στην βάση με το βιδάκι και η σκέψη που έκανα είναι μήπως να έπαιρνα προηγούμενη έκδοση χωρίς το βιδάκι αυτό.

Για κλώνο απο FT αυτά. Τα φώτα σας!  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Παρε τον καλο κλωνο της ft να έχεις το κεφαλι σου ησυχο!!

Και ο δικος μου δεν σφυρίζει πολυ...ελαχιστα

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Επειδή δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω το μαμισιο τανκ και μου αρέσει σε εμφάνιση με bell ή  tiny σκεφτομουν να παρω 2 σε κομμάτια..  ::)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Οι κλωνοι του Kayfun, ειτε ολοκληροι ατμοποιητες, ειτε σκετες βασεις, ειναι τυχαιο αν σου κατσουν καλοι ή οχι.
Ο "καλος" της FT ηταν καλος στην αρχη, μετα ειχε προβληματα, μετα ξαναεγινε καλος, μετα εμφανισε ξανα προβληματα..
Αυτη τη στιγμη δεν ξερω σε ποια φαση του κυκλου "καλος/προβληματικος" βρισκομαστε. :))

Εγω θα σου προτεινα να πας σε σκετη βαση κι ενα bell cap. Αλλα ποια βαση? Ακομα και αυτες που φαινονται καλες, μπορει να ερθουν σκαρτες.
Οταν ειχαμε παραγγελει πριν κανα 6μηνο με φιλους 3 βασεις για να "παιξουμε" λιγακι, οι 2 στις 3 ηταν αριστες, η τριτη ηταν για πεταμα.
Αν αγοραζα αυτη τη στιγμη βαση KL+, θα επαιρνα ειτε αυτη https://www.fasttech.com/products/2206000, ειτε αυτη https://www.fasttech.com/products/2095803.
Η δευτερη δεν ειναι 1:1, αλλα εχει διπλη εισαγωγη αερα για πιο αερατη τζουρα και απο τις κριτικες φαινεται να δουλευει σωστα.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
4ο. Λογο υπερβολικα μεγαλης εισαγωγης αερα, χανεις την γευση.
Διαφωνώ. Ο V6 μου (σαν το V4 αλλά με γυάλινο τζαμάκι) με διπλή αντίσταση 0.40mm στα 40W βγάζει φουλ γεύση αντίστοιχη ενός KL+, αλλά με πολύ μεγαλύτερο όγκο ατμού και πολύ πιο απολαυστική αντίσταση τζούρας.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Giorgos Rab, πώς κατέληξες στον KFL+? Επειδή τελευταία μπαίνω κι εγώ στον πειρασμό για επισκευάσιμο, αναρωτιέμαι, κλώνο KFL+ ή Kayfun 4 για πρώτο? Έχω την αίσθηση -μέσα στα μαύρα μου μεσάνυχτα- ότι το γέμισμα από πάνω χωρίς κατσαβίδι και, κυρίως, το ότι βγαίνει η αντίσταση για διορθώσεις χωρίς να αδειάσει το τανκ θα είναι πολύ χρήσιμα για κάποιον που μόλις φεύγει από εργοστασιακούς.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Παναγιώτη το έχω καταλάβει αυτό, είναι σε τί παρτίδα εργοστασίου θα πέσεις οπότε.. αν έχεις τύχη διάβαινε! Θα δείξει, η τιμή είναι χώμα οπότε θα πάρω δύο διαφορετικούς και αν κάτσουν καλώς, αλλιώς κρατάω τα επιμέρους και παίρνω μία γνήσια βάση μετά και είμαι κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Αν αγοραζα αυτη τη στιγμη βαση KL+, θα επαιρνα ειτε αυτη https://www.fasttech.com/products/2206000, ειτε αυτη https://www.fasttech.com/products/2095803.
Η δευτερη δεν ειναι 1:1, αλλα εχει διπλη εισαγωγη αερα για πιο αερατη τζουρα και απο τις κριτικες φαινεται να δουλευει σωστα.
Και δεν πέρνει και τις δύο; 10 ευρώ και οι δύο σύν το "καμπανάκι"...
Εναλλακτικά προτείνω το mini σετ https://www.fasttech.com/p/2049506 ή https://www.fasttech.com/products/3028/10006473/2033404 (τα ίδια είναι) που είναι πιο ολοκληρωμένο καθώς πέρα από το bell cap περιέχει ένα πλήρες nano tank με καπάκι, αποστέλλεται σε σκληρό κουτί οπότε και η πιθανότητα σπασμένων τανκ είναι μειωμένη και το κόστος είναι σχετικά μικρό. Επιπλέον με μια βάση και μια καμινάδα-φούρνο στήνεις έναν δεύτερο KFL

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Ειρήνη σωστά όλα αυτά που λες αλλά επειδή είδα απο κοντά KF4 κλώνο και αφού τον έπιασα, τον έλυσα (δεν κατάφερα να τον δέσω!), τον περιεργάστηκα, τον απέκλεισα για τους εξής προσωπικούς λόγους: έχει πολλά επιμέρους κομμάτια, είναι μεγάλος και δεν μου αρέσει εμφανισιακά.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
εγώ αρχικά πήρα την αυθεντική βάση, τη νάνο καμπάνα από steam tuners και ένα tiny.Όλα άψογα μέχρι που διέλυσα το τανκάκι από γερή πτώση.Τώρα το δουλεύω με διάφανο μπελ καπ.Αγόρασα και τον κλώνο με το μπελ καπ και το νάνο κιτ από Κίνα, για να έχω δύο βάσεις και το νάνο τανκάκι (πήρα εξτρά και το μεσαίο ss δαχτυλίδι από vapesin για τα δύσκολα υγρά).Βέβαια η βάση κλώνος δεν ατμίζει εξίσου καλά, κάτι που δε θα καταλάβαινα αν δεν είχα την αυθεντική.Ο ίδιος κλώνος που συνατμιστής μου είχε χαρίσει παλαιότερα για να μπάσω την αδερφή μου στους επισκευάσιμους ήταν μια χαρά  :dontknow:
Εχω καταλήξει ότι για τα δικά μου γούστα όσο λιγότερα μεταλλικά κομμάτια τόσο καλύτερη γεύση.Θα πρότεινα αυθεντική βάση-για σιγουριά- (σόρυ για το οφ τόπικ εδώ)και κάποιο μπελ καπ ή clear ή πολυκαρβονικό και καπάκι, γενικά να τον μοντάρεις...
Ειρήνη όσον αφορά στο γέμισμα, πήρα ένα σωρό μπουκαλάκια με βελόνα και ούτε που τα χρησιμοποιώ.Γεμίζει άνετα και με όλα τα μπουκαλάκια με λίγο μυτερό ακροφύσιο τύπου liqua,innovation κλπ ακόμα και με λεπτή πιπιέτα από γυάλινο μπουκάλι γεμίζω.Για πρόσβαση στην αντίσταση τραβάς με βελόνα με χοντρή άκρη το υγρό (εγώ πήρα από e-smokers) και όταν τελειώσεις το ξαναβάζεις μέσα.Ο K-4 είναι ογκώδης για γυναίκα κατά την άποψή μου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2015, 13:39 από Papadopoulou Ioanna »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Εναλλακτικά προτείνω το mini σετ https://www.fasttech.com/p/2049506 ή https://www.fasttech.com/products/3028/10006473/2033404 (τα ίδια είναι) που είναι πιο ολοκληρωμένο καθώς πέρα από το bell cap περιέχει ένα πλήρες nano tank με καπάκι,

 :yes: Είχα ήδη στο καλάθι το δεύτερο σετάκι!  :) άλλη μία βάση έχω βάλει και ένα bell.   :D `

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Giorgos Rab, πώς κατέληξες στον KFL+? Επειδή τελευταία μπαίνω κι εγώ στον πειρασμό για επισκευάσιμο, αναρωτιέμαι, κλώνο KFL+ ή Kayfun 4 για πρώτο? Έχω την αίσθηση -μέσα στα μαύρα μου μεσάνυχτα- ότι το γέμισμα από πάνω χωρίς κατσαβίδι και, κυρίως, το ότι βγαίνει η αντίσταση για διορθώσεις χωρίς να αδειάσει το τανκ θα είναι πολύ χρήσιμα για κάποιον που μόλις φεύγει από εργοστασιακούς.


Ταπεινή μου άποψη, το πιο σημαντικό για κάποιον νεοεισερχόμενο στα στησίματα δεν είναι το αν πρέπει να αδειάσεις το τανκ για να στήσεις/διορθώσεις. Αυτό αποτελεί δυσκολία και για τον νέο και για τον έμπειρο λόγω του ότι τρώει χρόνο. Το σημαντικότερο λοιπόν κατ εμέ είναι να είναι εύκολος στο στήσιμο ο ατμο που θα διαλέξεις και να συγχωρεί λάθη (που θα γίνουν σίγουρα στην αρχή) καθώς και να δίνει έναν κάποιον χώρο για να εργαστείς η βάση του. Πάντως και οι δύο που προανέφερες είναι ότι πρέπει. Μόνο όσον αφορά στο θέμα του χώρου, εγώ θα πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στον expromizer που είναι εξ ίσου καλός και έχει λίγο περισσότερο χώρο στο θάλαμο για να δουλεύεις. Στα - του ότι είναι κάπως πιο ογκώδης, με διάμετρο 23mm άρα ίσως too much για γυναίκα και η τιμή του, καθώς απ όσο ξέρω δεν υπάρχει κλώνος.


ΥΓ. Στο τέλος θα κατηγορηθώ ότι τον διαφημίζω αλλά όταν κάτι μας αρέσει, το λέμε, τι να κάνουμε??? :-[

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Ναι, αυτό το παίρνουμε ως δεδομένο, ότι θα είναι όσο πιο εύκολος γίνεται στο στήσιμο. Απο κει και πέρα επειδή και με το τσιγάρο το μόνο που ήθελα ήταν ευκολία -ούτε στριφτά, ούτε πολλές δοκιμές- , προβληματίζομαι πολύ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364