vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Θα το (ξανα)προσπαθήσω. Και, μάλλον, θα προχωρήσω στη δική μου σύγκριση (παραγγελία).

Αποσυνδεδεμένος Kostik1982

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Ξέρετε από που μπορούμε να βρούμε πλαστικά τζαμάκια για τον ulton skyline r? Δυστυχώς 2fdeal είναι sold out και δεν θα βγάλουν άλλα. Ή εάν ταιριάζει κάποιο γυάλινο από άλλο άτμο?

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά!!!Θέλω να πάρω ένα Boro tank για το Stubby και αν γίνετε να παίρνει και εργοστασιακές αντιστάσεις.Τη θα προτείνατε??? 

 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Καλημέρα. Γνωρίζετε μήπως κάτι για τον Radiator rta; Δεν βρίσκω πληροφορίες σχετικά. Παραθέτω και το λινκ από 2fdeal
https://www.2fdeal.com/radiator-22mm-mtl-rta-rebuildable-tank-vape-atomizer-4ml-sliver_p22328.html

Εδώ είσαι, Κώστα. Φρέσκο βίδεον (εννοείται φυσικά πως δεν είναι κλώνος & ο λόγος που το βάζω εδώ είναι επειδή αναφέρθηκε εδώ):

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ, Γιώργο! Ψάχνοντας είδα ότι δεν πρόκειται για κλώνο, όπως αρχικά νόμιζα, όμως είχα ήδη κάνει την ερώτηση εδώ.

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά και προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν είναι το κατάλληλο thread για την ερώτηση μου αν και εμπεριέχει ερώτηση για πιθανούς κλώνους.Είμαι καινούργιος στο άτμισμα προκειμένου να κόψω το "ακατονόμαστο".Εδω και ένα τρίμηνο έχω πάρει ένα Ναυτίλο και ενα sbs mod με 21700 για αυτονομία και ενα σχετικα μικρο και βολικό setup με τις έτοιμες αντιστάσεις.Plug and play που λένε και στο χωριό μου.Έχω δοκμάσει διάφορες αντιστασεις και απλές και mesh.Όπως είναι λογικό όμως ψάχνω για κάτι καλύτερο.Έχει έρθει η ώρα όμως να πάω σε κάποιον/ους επισκευάσιμους για αυτο το κάτι καλύτερο?Θα πάρω κάτι καλύτερο απο ότι στον Ναυτίλο με τις mesh?Να προσθέσω οτι είμαι αυστηρά MTL.


Και τώρα στο κύριο ερώτημα αν όντως αξίζει να πάω σε επισκευάσιμο για καλύτερη εμπειρία,θέλω να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας Ω μεγαλοι Σοφοι!Έχω δει και έχω διαβάσει άπειρες σελίδες εδω μέσα για δίάφορους ατμοποιητές.Έχω φάει ολο το youtube να δω reviews.στησιματα και γενικα να επιμορφωθώ στα πάντα.Σκεφτόμουν να πάρω 2 ατμο τον Fev για το σπίτι γιατι ακόμα και με sbs μου φαίνεται τεράστιος και εναν για έξω και μιας και δεν έβρισκα την αρχική μου επιλογή που ήταν ο Aromamizer έτεινα στον Bishop.


Η ερώτηση λοιπόν είναι.Να πάω όντως στον Fev απο κλώνους?Να πάω σε κάποιον άλλο κλώνο?Ο Kayfun X λέει τίποτα?Γιατι μου φαίνεται και βολικός αλλά δεν έχω εικόνα για το πόσο καλα αποδίδει.Τον Bishop να τον skipαρω για κάποιον άλλο κλώνο?Ulton ή YTFK
συνήθως καλύτερες κινεζοκατασκευές?Λαμβάνω ανάμικτα σινιάλα


Εν κατακλείδι θα πάρω 2 ατμο επισκευάσιμους γιατι θέλω να πειραματιστώ,και θέλω να δω αν είναι τίμιες οι αρχικές επιλογές μου σε Fev και Bishop ή αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο.Δεν έχω πρόβλημα να παω και σε 2 κλώνους.Και τον Innova και τον Millenium ζαχαρωνα και άλλους.Απλα δεν έχω μέτρο σύγκρισης λόγω μηδενικής εμπειρίας.ΚΑΘΕ πληροφορία ευπρόσδεκτη

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Πολλά τα ερωτήματα, πολλές οι απορίες και είναι απόλυτα λογικό.
Κατά τη ταπεινή μου γνώμη και αφού είσαι αποφασισμένος πλέον, αξίζει να πας σε επισκευάσιμο. Θα πάρεις μεγαλύτερη ένταση από ότι με ένα εργοστασιακό, συν του ότι θα σου έρχεται και πιο οικονομικά. Μπαίνεις όμως σε μια άλλη "περιπέτεια", ποιο βαμβάκι, ποιο σύρμα, 6 σπείρες ή 7, ανοιχτές ή κλειστές; Επίσης "για να ατμίσεις πρέπει να στήσεις", που σημαίνει ότι πρέπει να διαθέσεις λίγο χρόνο παραπάνω.
Εμένα όλη αυτή η διαδικασία με βοήθησε, ήταν ένας τρόπος να απασχολώ τα χέρια και το μυαλό μου.
Ποιον επισκευάσιμο τώρα... Πρώτο από όλους ανέφερες τον fev. Θα πω ένα μεγάλο ναι! Δεν θα πάρεις την θεϊκή γεύση, αν αυτό ψάχνεις, θα πάρεις όμως μια απίστευτη τζούρα και χτύπημα! Πανεύκολο στήσιμο και γενικά βρίσκεις σχεδόν τα πάντα από αξεσουάρ. Όσο για το μέγεθος, αυτό είναι και θέμα γούστου. Εγώ κουβαλάω δύο fev μαζί μου, εκτός των άλλων. Απλά αν καταλήξεις σε fev καλό θα ήταν να πάρεις και την καινούργια του καμπάνα. Ulton ή yftk δεν έχει σημασία, όλα τα έξτρα είναι ανταλλάξιμα μεταξύ τους.
Για τον bishop τώρα... Γιατί τον bishop όταν υπάρχει ο Kuma;
Για τους άλλους που ανέφερες, Innova και millennium, ακόμη δύο κορυφαίοι ατμοποιητές. Ο millennium θα είναι η επόμενη αγορά μου και ο Innova είναι μέσα στους 2 αγαπημένους μου πλέον.
Ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Σαν πρώτο βήμα στους επισκευάσιμους παντως τα fevοειδή(fev, bishop, kuma) είναι μια καλή επιλογή, εύκολο και γρήγορο στήσιμο με λίγα κομμάτια για λύσιμο-καθάρισμα και για να δεις διαρροή πρέπει να παει κατι πάρα πολυ στραβά στο στήσιμο. Η απόδοση σε εναν επισκευάσιμο έχει παραμέτρους οπως σύρμα, βαμβάκι κτλ. Θεωρώ ότι αυτα θα τα βρεις και απο πλευράς απόδοσης δεν θα βγεις χαμένος. Το σίγουρο ειναι οτι θα χάσεις σίγουρα σε χρόνο

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος soulplayer

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα φιλε,η γνωμη μου ειναι,οτι,εαν ο εργοστασιακος σε εχει κρατησει μακρυα απο το τσιγαρο κ σου αρεσει το "αθλημα",το να περασεις σε επισκευασιμο ειναι μια safe επιλογη.Διαφορα θα δεις θεωρω,σιγουρα,εαν κ δεν ειμαι γνωστης των τελευταιων mesh αντιστασεων ως προς την αποδοση τους,για να ειμαι απολυτα ειλικρινης.Κ αν δε μπεις στο τριπακι του χομπιστα κ περιοριστεις  στη αγορα συρματος η' εστω ετοιμων φτηνων πλεκτων αντιστασεων κ βαμβακι,θα εχεις κ οικονομικο οφελος..
Η προταση μου θα ειναι μια κ μοναδικη..παρε κλωνο Kuma να σωθεις!!Πολυ καλυτερη γευση κ ενταση απο Fev,καλυτερο χτυπημα που θα το αναζητησεις,ποιοτητα οκ πλην των o rings της βασης,τα οποια απλα τα αλλαζεις,παιδικο στησιμο καταλληλο για αρχαριους,απροβληματιστος,παρελκομενα(τζαμακια κτλ),ταιριαζουν του Bishop,οποτε βρισκεις παντου,πινακια για ολων των ειδων mtl ατμισματος(θα βρεις την τζουρα σου σιγουρα),υπαρχει σε ελληνικο  μαγαζι σε νορμαλ τιμη κατ' εμε..ολα υπερ σου.Ατμοποιητες οπως Innova και τον Millenium,δεν θα τους προτεινα για ξεκινημα..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2023, 18:40 από soulplayer »

Κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους σας παιδιά που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το σεντόνι που έγραψα και να αφιερώσετε 2 λεπτά να απαντήσετε.Προσπάθησα οσο μπορούσα να είμαι πιο περιεκτικός σε αυτά που θα πω και θα ρωτήσω αλλά αναπόφευκτα είναι πολλά τα ερωτήματα ειδικά όταν δεν έχεις καμία εμπειρία και κανένα μέτρο σύγκρισης.Για τα στησίματα αντιλαμβάνομαι οτι εκεί ειναι ΑΠΕΙΡΟΙ οι παράμετροι,και ο μόνος τρόπος είναι να πειραματιστώ απο μόνος μου με διαφορετικά σύρματα,διατομές,σπείρες, ID κλπ και ειναι στην ουσία ένα αέναο trial and error που πρέπει να ανακαλύψω μόνος μου αυτό που μου ταιριάζει μέσω δοκιμών.Δεν με πειράζει καθόλου,αρκεί που αξίζει έναντι ενός εργοστασιακού.Τώρα απο ότι αντιλαμβάνομαι απο τις απαντήσεις ο fev kai o kuma δείχνουν να προκρίνονται.O Bishop μάλλον δεν έχει να μου προσφέρει κάτι έναντι ενός κλώνου Kuma.Τους Millenium και Innova μάλλον δεν προκρίνονται όχι γιατι δεν ειναι καλοί αλλα γιατί είμαι ψαράς νεοσύλλεκτος.Ο Kayfun X δεν αναφέρθηκε καν οπότε μάλλον τον βγάζω off list.Ήδη εχω κλείσει το focus μου και αυτό βοηθά απεριόριστα στην παρούσα φάση.Οπότε κρατάω Fev και Kuma σε πρώτη φάση.Τώρα ο Moka σε σχέση με τον Kuma?Η οτιδήποτε άλλο έχετε κατα νου που μπορεί να μην έχω ιδέα αλλα να θεωρείτε καλο?ΔΕΝ με μπερδευετε καθόλου και να μπουν και άλλα ονόματα μέσα.Εγω θα συγκεντώσω 4,5 καλές εναλλακτικές απο όσα μου πείτε και δω οτι υπάρχει κοινή βάση και απο αυτούς θα καταλήξω σε 2 που θα βρω οτι σε θεωρητικό επίπεδο θα μου είναι πιο βολικοί.Οπότε περιμένω σαν σφουγγάρι για ότι feedback έχετε να μου προσφέρετε.ΑΝ ευκαιρίσετε.Όπως και να'χει σας χιλιοευχαριστώ και για τον πρώτο μπούσουλα!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Σε πρώτη φάση και για αρχή μείνε στον FEV και στον KUMA. Αργότερα και σιγά - σιγά αφού μάθεις τα βασικά, μπορείς να σκέφτεσαι και για άλλους.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μας είπες τι υγρά κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Εγώ, πάντως, σαν αρχάριος, θυμάμαι πως εκείνο που με ταλαιπώρησε ήταν το πώς να πιάσω την αντίσταση με τα βιδάκια,. Το βαμβάκωμα ήταν εύκολη δουλειά από κει & πέρα. Αυτό σκέφτομαι & τώρα με τα deck των Kuma, Moka, FeV. ΔΕΝ προσφέρουν την ευκολία (σε ένα άπειρο χέρι) ώστε να ¨τιθασεύσει" το σύρμα κάτω από τα βιδάκια & να καταφέρει να το βιδώσει χωρίς να του γλυστράει.
Εγώ, αν & υποδεέστερη επιλογή, σε αρχάριο θα πρότεινα τον Bishop. Απόλαυση να του βιδώνεις συρματάκια στο deck του. Δεν θεωρώ όμως δύσκολο & τον Millennium. Αλλά & τον Caspardina θα κοίταγα (αν βρίσκεται από ελληνικό κατάστημα), που το μόνο αρνητικό που του βρίσκω είναι ο κατασκευαστής του γνήσιου.  ;D

EDIT:

Παράθεση
Τώρα ο Moka σε σχέση με τον Kuma?
Πρόκειται ουσιαστικά για παραλλαγές του ίδιου σχεδίου. Ο πρώτος έχει εισαγωγή αέρα από κάτω & ο δεύτερος ala FeV. Πιό κοντός ο Kuma, με ελαφρά μεγαλύτερη χωρητικότητα & (για μένα) πιό γλυκός στο μάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2023, 21:37 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας

Δεν θα τσιμπήσω!!! 8)


Εγώ αυτό που θυμάμαι είναι ότι για οποιαδήποτε πρόβλημα θεωρούσα ότι έφταιγε ο doggy. Η απειρία βλέπεις... Το μυαλό μου δεν πήγαινε καν στο ότι μπορεί να φταίει το σύρμα ή το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Εγώ, πάντως, σαν αρχάριος, θυμάμαι πως εκείνο που με ταλαιπώρησε ήταν το πώς να πιάσω την αντίσταση με τα βιδάκια,. Το βαμβάκωμα ήταν εύκολη δουλειά από κει & πέρα. Αυτό σκέφτομαι & τώρα με τα deck των Kuma, Moka, FeV. ΔΕΝ προσφέρουν την ευκολία (σε ένα άπειρο χέρι) ώστε να ¨τιθασεύσει" το σύρμα κάτω από τα βιδάκια & να καταφέρει να το βιδώσει χωρίς να του γλυστράει.



Γιωργη ειναι τοσο δυσκολο να πιασει το συρμα στα βιδακια των τριων ατμο που αναφερεις;Φανταζομαι οτι μιλαμε για απλα και λεπτα σχετικα συρματα,μονοκλωνα ή clapton-fused clapton κτλ,σωστα;
Επισης θα ηθελα να ρωτησω το εξης:εχετε δει τοσο μεγαλες διαφορες στην αποδοση μεταξυ των διαφορετικων ατμο που εχετε δοκιμασει ουτως ωστε να δικαιολογειται η αγορα τους;
Καταλαβαινω το να ψαχνεται καποιος για το καλυτερο συνεχως,ειναι ομως τοσο μεγαλες οι διαφορες που εχετε εντοπισει μεταξυ των ατμο που εχετε δουλεψει;
Ρωταω γιατι ομολογω οτι ΔΕΝ εχω δοκιμασει πολλους αφου ειμαι χρονια τωρα με unfollow και ταπεινους precisio 22 και 24mm.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2023, 22:59 από Chris66 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364