vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

540 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, dkostas, Sergios, Ηρακλης

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Ulton DRAM II

Πρώτο στήσιμο με kanthal 28ga, 1,2Ω. Reducer 1,8mm ο οποίος μπαίνει αλλά κυρίως βγαίνει πανεύκολα σε αντίθεση με τον ορίτζιναλ που θες εγχείρηση για να τον βγάλεις.
Με 6άρι πολύ γνωστό σε μένα υγρό, κλωτσάει σα μουλάρι. Σχεδόν βήχω σε κάθε τζούρα. Είχε πολύ δίκιο ο [member=17746]paloukaros[/member].
Τζούρα εντελώς αθόρυβη και smooth, σχεδόν ίδια με του cloudone.
Γεύση πάρα πάρα πολύ καλή.
Την επόμενη φορά θα τον στήσω με την αντίσταση πολύ ψηλότερα να μετριάσω λίγο το χτύπημα, διότι με το υφιστάμενο setup τρώω ανελέητο ξύλο και θα βάλω Ni80 0.30mm γιατί το kanthal αργεί λίγο να ανάψει λόγω μεγαλύτερου μήκους ποδιών.
Όσοι θέλετε απόλυτα smooth τζούρα και χτύπημα στο δόξα πατρί ορμάτε...



Πρωϊνό update: Σήμερα δεν κλωτσάει σα μουλάρι. Κλωτσάει σαν τον Μέσσι, γλυκά αλλά αποτελεσματικά. Μάλλον τον συνήθισα επειδή τον έχω πιπίλα από χθες το βράδυ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2019, 09:30 από karmakoma »

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ ωραία, κι εγώ τον περιμένω οπότε μου έφτιαξες τη διάθεση,
ειδικά με τη smooth τζούρα σαν cloudone :thumpup:
Ο αέρας του με το 1,8 και φουλ ανοιχτός είναι σαν του cloud πάλι ή λίγο πιο σφιχτός ;
Για να κάνω τους υπολογισμούς με τα πινάκια πριν τον παραλάβω δηλαδή.
Επίσης, τα μεγαλύτερα ποδαράκια δημιουργούν κανένα θεματάκι υπερθέρμανσης σε απανωτές τζούρες ή μπα ;
Τώρα θα μου πεις τι υπερθέρμανση με 28ga κανθαλάκι αλλά οκ :)

EDIT :
Ώπα, μόλις το είδα! 1,8 ; του γνήσιου νομίζω είναι 0.8, 1,5 και 2,0 .

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Το 1,8 το είδα σε μία παρουσίαση, νομίζω του Γερμανού του Ζεντέλσκι ή όπως τον λένε, δεν έχω αυτή τη στιγμή πρόσβαση στο youtube. Δεν τον έχω μετρήσει με παχύμετρο. Επειδή όμως χρησιμοποιώ πινάκια 2mm στους dvarw και hussar, εκείνοι είναι πιο αεράτοι οπότε μάλλον είναι 1,8.
Ο αέρας του είναι λίγο περισσότερος από του cloud V4 με φορεμένους τους 2 reducers του 1mm.
Η υπερθέρμανση ενδεχομένως να είναι ένα θέμα γιατί στις πρώτες απανωτές τζούρες το drip tip ζεστάθηκε οπότε έκανα λίγο πίσω. Για μένα δεν είναι θέμα γιατί έχω πάντα μαζί μου 5-6 ατμοποιητές και κάνω rotation σχεδόν ανά τζούρα.
Το deck του έχει άπλετο χώρο να στήσεις ότι θες αλλά ο ατμοποιητής είναι καθαρά mtl, το φωνάζει από μακρυά. Επειδή έχεις όσο χώρο θες, μπορείς να στήσεις την αντίσταση υπό γωνία και να μειώσεις το μήκος των ποδιών. Το εσωτερικό του deck γυρίζει ώστε να τοποθετήσεις τις οπές τροφοδοσίας πρόσωπο με το βαμβάκι.
Αν και είναι νωρίς ακόμη, μου αρέσει πολύ ο ατμοποιητής. Αξίζει να επενδύσεις στον γνήσιο. Συν των άλλων είναι και θεόστεγνος, σέρνω το δάκτυλο στις τρύπες του αέρα και δεν υπάρχει ίχνος υγρασίας...


Edit: Τελικά τα reducers είναι 0,8 1,2 & 2mm.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2019, 16:37 από karmakoma »

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
ήθελα να ρωτήσω πια μέθοδο αποστολής διαλέξατε; :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2019, 02:44 από tasoscook »

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Mid-European Express να επιλεξεις  :yes:

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ!  :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Χθες ένας Tripod της Ulton (υποτίθεται 1:1) έπεσε και στα δικά μου χέρια. Πολλά έχουν δει τα μάτια μου μα αυτό μου φέρνει τρόμο...
Κανένα κινούμενο μέρος δεν εκινείτο. Η καμπάνα με τα χίλια ζόρια να γυρίσει. Το top cap έκανα μισή ώρα να το ανοίξω. Και καλά πες γι αυτά φταίνε τα orings. Το χειρότερο είναι πως αφού ευθυγραμμιστούν τα βελάκια στην καμπάνα, το deck δεν βγαίνει. Τραβιέται λίγο έξω και σκαλώνει. Αφού ίδρωσα να το βγάλω (και μετά να το ξαναβάλω) ανακάλυψα πως δεν είχε βίδες στα posts. Στο σακουλάκι είχε μόνο μία πλατιά flathead και 2 με στενόχοντρη κεφαλή, υποθέτω άχρηστες.
Θα τον πλύνω και θα ασχοληθώ μαζί του το Σ/Κ αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος, ιδίως με το βάλε-βγάλε του deck...


Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Από 2fdeal το αγόρασες? Σκεφτόμουν να παραγγείλω κ γω από εκεί με το 3,5άρι τανκ και τον Menelaus, αλλά θα αναμένω την γνώμη σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2019, 20:02 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Ulton με τόσα προβλήματα??? :confused1:.Απιστευτη ατυχια.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Ulton  και σιγά τα ωά...
Ένας καλός αντιγραφέας στα δύσκολα φαίνεται.
Τον lite 2019 τον κοπιάρω και γω. Στον tripod φαίνεται η μαγκιά που έχει πατούρες, εξογκώματα & κλειδώματα και εκεί τα θαλάσσωσαν...
Παρεμπιπτόντως στον DRAM 2 που επίσης έχω από ulton η καμπάνα (ρύθμιση υγρών) κλείνει-ανοίγει με τεράστια δυσκολία. Τα σπειρώματά της είναι της πλάκας. Ένα (όχι και τόσο) δύσκολο πράγμα είχαν να κάνουν...

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Τώρα βρήκατε να κατηγορήσετε τον κλώνο-Dram που παρήγγειλα και εγώ!  :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Με τον DRAM δεν θάχεις πρόβλημα. Το πολύ πολύ τον γεμίζεις με ανοικτά τα υγρά. Και να πλημμυρήσει λίγο το ντεκ (που δεν), τον φυσσάς μία και στρώνει αμέσως.
Δοκίμασα πριν λίγο το πορτοκαλί oring και τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα. Με το δικό του driptip δεν γυρνάει βέβαια η καμπάνα αλλά γυρνάει με άλλο. Θα στρώσει και με το χρόνο θέλω να πιστεύω...
Φανταστικός ατμοποιητής. Κάθε μέρα μου αρέσει και περισσότερο. Έχει γίνει το alpha male του κοπαδιού μου...

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Κάτοχος και εγώ του Tripod της Ulton. Όντως σπάνιο να μην βγάλει καλό κλώνο αυτή η εταιρεία.
Αντιμετώπισα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ντεκ που έβγαινε με απίστευτη δυσκολια, συν ότι μου έβγαζε μια ελαφρώς περίεργη γεύση στην αρχή, σχετικά επιμονη παρόλα τα απανωτά πλυσίματα.

Το πρόβλημα με το ξεκουμπωμα ντεκ θεωρώ ότι το έλυσα, αλλάζοντας το ορινγκ της βάσης. Έχει αρκετά το σακουλάκι, και απλά πειραματίστηκα.

Είναι τίμιος ατμοποιητης, εύκολο στησιμο, σμουθ τζούρα και καλή γεύση, αλλά μου φαίνεται ότι είναι τρελή καταπιονα με τα υγρά. Ενώ έχω και άλλους 2ml ατμό, αυτός θέλει συνέχεια αναπλήρωση, σας συμβαίνει και σε εσας;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Λες να μην κλειδώνει σωστά λόγω oring γι αυτό και αρνείται να ξεκλειδώσει? Ελπίζω να μην έγινε ζημιά στις πατούρες από το τόσο ζόρι...
Οψόμεθα. Χθες τον έκανα μπάνιο καμιά δεκαριά φορές και σήμερα θα δοκιμάσω να τον στήσω αφού αλλάξω και λιπάνω τα πάντα.
Εσένα σου ήρθε με φορεμένες βίδες στο deck??

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Στανταρ είναι το oring γιατί τώρα ξεκουμπώνει πιο εύκολα. Εμένα μου ήρθε με τις βίδες πάνω κανονικά. Στη χειρότερη μπορείς να πάρεις ένα spares kit από την atmizoo και να κάνεις την δουλεία σου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172239 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364