vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, john67, manoslykos, JohnDag, ThioVag

Twitter

Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 20:20 »
Σωλήνας δαγκωτό, και αν είναι και μηχανικό δεν το συζητάμε. Αισθητική, μεταλλουργία,  επεξεργασία μετάλλου που έχει φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο, ευκολία μεταφοράς, ευκολία χρήσης, έχω κολλήσει με τα μηχανικά…
 
 

Αποσυνδεδεμένος stesmax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • ολοι περαστικοι ειμαστε
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 20:32 »
κουτακι φυσικα.
τοσο κοπο εκανα για να το φτιαξω :)

Αποσυνδεδεμένος kostassei

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
  • και αν εχω κανει το μυαλο μου μαρμελαδα
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 00:16 »
και γω κουτι. Δεν ηθελα να τα βλεπω,απο τοτε που αρχισα να φτιαχνω κουτακια,  σωληνες δεν..

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 00:38 »
Δεν τρέχει τίποτα, είτε σωλήνες είτε κουτιά το ίδιο μου κάνουν. Άμα αρπάζει το φιτίλι ας είναι και σε σχήμα βαλίτσας  :))   ή μπαταρία αυτοκινήτου  :laugh1: . Οπωσδήποτε οι ατμοποιητές δένουν καλύτερα με τη σωλήνα αλλά κλάιν μάιν.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 01:13 »
Μια που πέρασε το 24ωρο, ας δούμε τις πρώτες εκτιμήσεις των exit... πολς  ;D

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα μια κάποια υπεροχή των σωλήνων, για απροσδιόριστους λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω (απλώς περίμενα).
Θα μπορούσα να γράψω:
Ειναι λιγο παγίδα η ερώτηση...

Γι αυτό και δεν εξέφρασα γνώμη, αρχικά.
Όμως:
Το σημαντικό είναι ότι άλλα περίμενα να "μάθω" κι άλλα έμαθα
Κι επειδή οι ψηφοφορίες είναι για να μαθαίνουμε, εντύπωση μου έκαναν:

Σοφόν το σαφές
Σκασίλα μου, τη δουλειά τους να κάνουν....
Το κάθε ένα έχει τα δικά του + και -. Οι σωλήνες είναι πιο όμορφοι, αλλά η αίσθηση του κουτακίου στο χέρι μού αρέσει. Επίσης το γεγονός ότι το κουτί δεν κυλάει από το τραπέζι είναι μεγάλο + για μένα.
Τείνω να καταλήξω στο: μηχανικοί σωλήνες, ηλεκτρονικά κουτάκια.
Κουτί με εύκολη πρόσβαση...

ΝΒΑ...
Σωλήνες, εύκολα!
...
Το Hana ήταν μικρό. Το MVP ήταν μικρό...

θυμήθηκα το πώς σκότωσα το 2 ετών λαβάκι μου, όταν αφηρημένος το είχα αφήσει στην κωλότσεπη και... (παράπλευρες απώλειες, αισθητές...  :yes:)
Κουτακια και κανουν την δουλεια τους και τα αφηνεις οπου γουσταρεις και ειναι και ελαφρια με αποτελεσμα το καλοκαιρι να το εχεις στην βερμουδα χωρις να φοβασαι μην σου βγει κανα κωλομερι εξω απο οτ βαρος της σωληνας. :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αισθητική παρέμβαση που δεν είχα υπολογίσει, αν και αντιπροσωπεύει μεγάλη μερίδα συμφομουριτών
Αισθητικα, γενικα ο σωληνας υπερτερει λογω της συνεχειας στις γραμμες που χαριζουν οπτικη αρμονια,οπως θα ελεγε και ενας σχεδιαστης.  :)
Απο αποψη χρηστικοτητας κουτι!
Αλλά...
Τα κουτιά είναι πιο... ιντελεξουέλ, πιο σοφιστικέ! Είναι οι πίπες του ηλ. τσιγάρου.
Οι σωλήνες πιο... καγκουρέ ένα πράμα. Καβάλα σε φτιαγμένο παπάκι "πριόνι". :P

Αυτό, πραγματικά, ούτε το είχα φανταστεί...
Τα τσιγάρα, πούρα, πίπες έχουν κυλινδρικό σχήμα γιατί είναι πιο εργονομικό στο χέρι. Για τον ίδιο λόγο τα ποτήρια και κούπες είναι κατά κανόνα κυλινδρικά.
Τα μικρά η.τ. μιμούνται το σχήμα του κ.τ. αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο για τα mod. Είναι σωλήνες γιατί βολεύουν περισσότερο μέσα στην παλάμη, όχι για να μοιάζουν με κανονικά τσιγάρα. Το μήκος των σωλήνων είναι ο λόγος που στρέφονται αρκετοί στα κουτάκια. Αν προχωρήσει η τεχνολογία και μπορέσουμε να έχουμε 3000mAh σε μέγεθος 18350 και μήκος σωλήνων 7-8cm δεν νομίζω ότι θα συνεχίσουν να παράγονται κουτιά.

 :yes: Έτσι θα διδάσκεται η μαθηματική επαγωγή από εδώ και πέρα:
σκασίλα μου, τη δουλειά του να κάνει...
Κι ας είναι ότι κουτί να 'ναι.
...
Ο δεύτερος, απόρροια του πρώτου, είναι οι ιδιοκατασκευές.
Ο τρίτος, απόρροια του δεύτερου, είναι το σχήμα των δίσελλων LiPo.
Ο τέταρτος, απόρροια εικαστικής κολοκυθόπιτας, επειδής μου αρέσουν ρε δικέ μου άμα λάχει να πούμε.
...
Ο πέμπτος, απόρροια του τέταρτου, μπορείς να το κάνεις παραλληλεπίπεδο χωρίς το ορθογώνιο
ή οτιδήποτε σχήμα σου υπαγορεύσουν, τα υπολανθάνοντα περί αισθητικής, παιδικά βιώματα.

Και ιδού το πικ:
Προλαβαίνετε να στοιχηματίσετε, κυρίες και κύριοι...

Τελικά είναι ντέρμπι και δεν το περίμενα. Τα σωληνοειδή νόμιζα πως θα κέρδιζαν χαλαρά...

Και όμως, το αουτσάιντερ αποδείχθηκε σκληρό καρύδι...
Δεν τσουλάει στην κατηφόρα, μπορεί να γίνει τρανσφόρμερ (κυτίον σε σχήμα παλαμιζέ δεν είναι και πολύ μακριά, με τα πλαστικά που έχουν βρεθεί...)

Η δική μου, προσωρινή, γνώμη...
Προσωπικά, πέρα από το software, που μπορεί να τυλιχτεί σε οποιοδήποτε σχήμα, με βόλεψε πάρα πολύ το κουτάκι, διότι:
1) Μπορώ να αφήνω μέσα τον ατμοποιητή τη νύχτα, σε οριζόντια θέση
2) Η οποία οριζόντια θέση δεν ανατρέπεται εύκολα, άρα δεν έρχεται σε επαφή το επιστόμιο με οποιοδήποτε μικρόβιο βρίσκεται στην εκάστοτε επιφάνεια...
3) Το κουτί "ντύνεται" πιο εύκολα

... αφορούσε πιο ανειδίκευτα ζητήματα, βλέπω όμως ότι πολλοί το έχουν ψάξει βαθύτερα...

Το ντέρμπι συνεχίζεται, εκτός αν το παιχνίδι είναι σικέ και βγει κάποιο μοντ-πλαστελίνη, που το πλάθεις σε ότι σχήμα θες και... αρχίζει το show...

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 10:07 »
Ψηφίζω κουτί και για το λόγο ότι 9 στα 10 έχουν USB για φόρτιση μπαταρίας :thumpup:  αλλά και για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω :D

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 13:42 »
Απο τότε που κατάλαβα ότι η ψήφος δεν αντιπροσωπεύει την σοφότερη άποψη, η πλειοψηφία σταμάτησε να με έλκει, όπως και η βιασύνη να δηλώσω. Λευκά-άκυρα …  :laugh1:




Το καθένα με τα καλά και τα κακά του. Έχω και από τα δυο.


¨Οπως αναφέρατε, μου τη σπάει το κυλινδρικό που πρέπει να το αφήνω όρθιο ντε και καλά, για να μην κυλαει, συν, μου τη σπάει το συγκριτικό βάρος του, συν το ύψος που παίρνει με 18650.


Και..μου τη σπάει που το κουτάκι (μου) δεν ταιριάζει εύκολα με όλους τους άτμο, ιδιαίτερα με τους 22-23ρηδες, διότι περισεύουν, νομίζω.
Και, μου τη σπάει το μη διαχρονικό του πλαστικού, που με αναγκάζει να μην παίρνω στη δουλειά το κουτάκι μου για να μην το σπάσω, ή και να μη μου το σπάσουν ...




Αλλά, μου άρεσε το ZNA, που δεν ανήκει σε μια από τις δύο κατηγορίες, όπως, μου άρεσε και το Ελληνικό SAOS, με το καταπληκτικό του 18650 ύψος, αλλά και η σταθερότητα του σε επίπεδες επιφάνειες λόγω της διαμέτρου του.


Θα συμφωνήσω με την ελλειπή αρμονία των ξερών τετράγωνων κουτιών, ως σχήμα συγκριτικά με τους κυλίνδρους, αν και καταλαβαίνω πόσο υποκειμενική είναι η δήλωση. Όμως, σχηματικά, εξελίσσονται ραγδαία και αυτά και γίνονται όλο και καλύτερα, σε σημείο να μην είναι ακριβώς "κουτάκια" ..


 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 13:52 »
κυλινδρικά mod με κουμπί (fire) που εξέχει από το σώμα δεν κυλάνε οπότε άνετα τα αφήνεις ξαπλωμένα...

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 14:16 »
Τόχω κόψει εδώ και καιρό το άτμισμα αλλά είχα ένα απωθημένο και ήρθε η ώρα να το πω. :yes:

Είχα την εντύπωση πως αν άφηνα το κυλινδικό ξαπλωμένο θα τρέξει υγρό από το πάνω μέρος του ατμοποιητή,
πάντα το στήριζα όρθιο και είχα συνεχώς το νού μου μην μου πέσει. :-\
Και εκεί που είχα αποφασίσει να πάρω ένα κουτάκι και νάχω το κεφάλι μου ήσυχο ξαφνικά μου την έδωσε
κατακούτελα και τάκοψα όλα.
Έτσι έχω μείνει με την απορία αν το κουτάκι θα με βόλευε καλίτερα από το κυλινδικό και γιαυτό το λόγο δεν
συμμετείχα και στην ψηφοφορία. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS ODYSEUS 2X18650 ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΜΟΥ !
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 20:48 »
Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και το κουτάκι .

διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2014, 21:07 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 03, 2014, 21:06 »
δεν έχω ούτε το ένα ούτε το άλλο αλλά τα κουτάκια είναι ομορφότερα

Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 12:54 »
Kαι σωλήνας (διπλός αλλά με αισθητική συνέχεια μοντ/ατμοποιητή) και κουτάκι
και μικρό μήκος με 18650 και δεν κυλάει και WW με δοκιμασμένη αξιοπιστία vamo.
Εμένα με βόλεψε αφού συνδυάζει πολλά καλά κι από τα 2 "στρατόπεδα" και σε
λογική τιμή (25,5 ευρώ): http://www.fasttech.com/products/3032/10009229/1816702

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 15:56 »
 :hmmm: Συνδιαζει ομως και πολλα κακα απο τα δυο "στρατοπεδα"...   :)

Αποσυνδεδεμένος metakis

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 13:25 »
Κουτί και πάλι κουτί, το έχω εδώ 3 ώρες στα χέρια μου και είναι ένα έπος.. RDNA 30  :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 07, 2014, 01:43 »
Σωλήνα χωρίς φρου φρου και καλώδια :laugh1:
Για την ομορφιά και την αίσθηση στο χέρι.

Αν γυρνούσα σε ηλεκτρονικό βέβαια θα πήγαινα σε κουτί λόγο μεγέθους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59764 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 578 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15541 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12