vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 3 χρήστες
athmichalop, aalex, Milarepa

Twitter

Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« στις: Σεπτεμβρίου 22, 2014, 14:06 »
Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί στ' αλήθεια έχω μπερδευτεί με το θέμα γεύσης υγρών.
Για να εξηγήσω τι εννοώ, ατμίζω και (1-2) έτοιμα και δικά μου υγρά εδώ και 6 περίπου μήνες. Αυτό που παρατηρώ, είναι ότι ένα υγρό πχ bebeca, που στον dripper μου με το κεραμικό είναι θεεικό και το έχω πιπίλα όλη μέρα, αν το βάλω στον kayfun μου και το ατμίσω μου φέρνει αηδία. Ισχύει επίσης και το ανάποδο, το diy μου ry69 το ατμίζω πολύ ευχάριστα στον kayfun αλλά αν το στάξω στον dripper δεν μπορώ ούτε 2 τζούρες. Πραγματικά, η διαφορά γεύσης από τον ένα στον άλλο, είναι τεράστια.
Να μη μιλήσω για ατμοποιητές εργοστασιακούς, εκεί πάλι άλλη γεύση το ίδιο υγρό.
Είμαι εγώ περίεργος με τη γεύση ή έχουν και άλλοι το ίδιο θέμα; Τελικά το κάθε υγρό είναι πιο κατάλληλο για συγκεκριμένο τύπο ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2014, 14:28 »
Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει και σ' εμένα και το θεωρώ λίγο - πολύ φυσικό.
 
Τα ίδια υγρά (έτοιμα ή δικά μου) στον Kayfun στον Quazar και στους Aspire έχουν διαφορετικές γεύσεις.
 
Αυτός (η αναζήτηση καλύτερης γεύσης) δεν ήταν ένας από τους λόγους που προχωρήσαμε σε επισκευάσιμους;

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2014, 14:58 »
Που να δεις τι διαφορες στη γευση (προς το καλυτερο η' και το χειροτερο, καθε φορα) θα δεις και σε σχεση με meshατους...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2014, 14:59 »
Σύμφωνοι, αλλά δικαιολογείται η διαφορά να είναι τέτοια που το υγρό που πιπιλάς 24/7 στον ντριπερ να σε αναγουλιαζει στον καυφουν (και το αντίστροφο) ?

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2014, 16:43 »
ίσως συνήθισες την γεύση της bebeca σε συνδυασμό με το κεραμικό , και πλέον δεν σου φαίνεται τόσο έντονο το άρωμα στον kayfun

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2014, 17:03 »
το θέμα δεν είναι οτι μου φαίνεται άγευστο, αλλά οτι με αηδιάζει.. Αν είχα πρωτοδοκιμάσει bebeca στον kayfun αντί για τον dripper, δεν υπήρχε περίπτωση να το άτμιζα ποτέ αυτό το υγρό.
Θα δοκιμάσω και το shooting star στον kayfun να δω αν ισχύει το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 12:51 »
εγω το καταλαβα αυτο με τα υγρα που δοκιμασα σε ενα μαγαζι  κ τα αγορασα, όταν τα δοκίμασα σπίτι στο δικο μ ητ δεν ειχαν καμια σχεση. πχ το cappuccino απο liqua μου αρεσε πολυ εκει, είχε πολύ εντονη γευση (περισσοτερο espresso παρα cappuccino) αλλα στο δικο μου με αηδιαζει.σκεφτηκα ότι ή φταιει οτι εχω διαφορετικο ατμοποιητή ή ότι σε εκεινον τον ατμοποιητη βρισκεται αρκετο καιρο. Το αφησα λιγες μερες κ το ξαναδοκιμασα σημερα μ φανηκε ανεκτο. λετε αν το αφησω κανενα μηνα να γίνει όπως στο μαγαζι;

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 13:07 »
Πέρα από το θέμα ωρίμανσης των υγρών που έχει αναφερθεί πολλές φορές σε διάφορα νήματα, μεγάλο ρόλο παίζει στην γεύση, και ο ατμοποιητής.
Άλλη γεύση έχεις με ένα ατμοποιητή με κεραμικό και άλλη με έναν χωρίς, όπως λέει και στο πρώτο ποστ του νήματος ο thenetpoet.
Ακόμα και δύο ατμοποιητές με κεραμικό να πάρεις, διαφορετικής όμως φιλοσοφίας και κατασκευαστή, άλλη γεύση θα έχεις με τον ένα και άλλη με τον άλλο. Δεν μιλάμε για τεράστιες διαφορές, η μέρα με την νύχτα, αλλά για διαφορές.
Επίσης υπάρχουν ατμοποιητές, κυρίως επισκευάσιμοι, που γουστάρουν τα καπνικά υγρά και ατμοποιητές που γουστάρουν τα γλυκά φρουτένια κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 20:52 »
Όντως η διαφορά στη γεύση από άτμο σε άτμο είναι μερικές φορές χαώδης. Τι ίδιο υγρό σε dripper και σοφία, που είναι σχεδόν ίδιοι άτμο, με παρόμοιο στήσιμο σε ίδια watt και υπάρχει εμφανής διαφορά στη γεύση. Πόσο μάλλον ανάμεσα σε άτμο εντελώς διαφορετικής νοοτροπίας (κεραμικό, κayfun, mesh, κλασσικοί rda).

Πέρα από τους προφανείς παράγοντες (σύρμα, μέσο τροφοδοσίας) είναι πολλά πράγματα ακόμα που επηρεάζουν τη γεύση. Ροή του αέρα, σχήμα/μέγεθος καμπάνας, κεραμικό ή μη, θερμοκρασία κατά την ατμοποίηση, μέχρι και το πόσο σφιχτό έχεις το βαμβάκι στο mc επηρεάζει τη γεύση.

Εκτιμώ ότι την πραγματική, καθαρή γεύση του υγρού θα την πάρεις από κάτι . Όλα τα υπόλοιπα επηρεάζουν πολύ περισσότερο τη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 21:31 »
δοκίμασα σήμερα το shooting star (wanted) στον kfl+ και βρήκα το πρώτο υγρό που μπορώ να ατμίσω και στον dripper και σε αυτόν.
Είναι βέβαια σημαντικά πιο "άνοστο" σε σχέση με τον dripper, πραγματικά καμία σχέση στη γεύση, αλλά παρ΄ όλα αυτά πολύ ευχάριστο στο άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 22:39 »
για μενα ολα ειναι σχετικα κ οταν λεω ολα εννοω ολα σε αυτη την ζωη..
ετσι κ οι γευσεις,περα απο τον ατμοποιητη που θα το δοκιμασεις,αν εχει κεραμικο,αν τον δοκιμασεις σε driper κτλ..
μπορει απλα να εχεις φαει κατι ημιγλυκο λιγες ωρες πριν κ να σου αλλαξει την γνωμη η να σε μπερδεψει οταν πας να ατμισεις καποιο υγρο .επεισης οταν ατμιζεις κ πινεις καφε η coca cola αλλο αποτελεσμα-γευση περνεις.
γιαυτο ολα ειναι σχετικα,μαζι με υγρα κ τους ατμοποιητες εχουμε κ ενα στομα που αλλαζει κατα την διαρκεια της μερας.
γιαυτο οσο το ψαχνουμε τοσο το "χανουμε".......

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 12:17 »
Με προβλημάτισε αρκετά η έννοια αυτού του νήματος... Έχω γράψει για πολλά υγρά και έχω δοκιμάσει απείρως περισσότερα. Έχω συναντήσει αρκετές φορές την περίπτωση υγρών τα οποία είναι για συγκεκριμένους ατμοποιητές, και πάντα προσπαθώ να βλέπω το κομμάτι αυτό όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Κάποια στιγμή αναθεώρησα τη μέθοδο που χρησιμοποιούσα στην βαθμολόγηση των υγρών και άρχισα να λαμβάνω σοβαρά υπ' όψιν μου το τι υπόσχεται ο κατασκευαστής. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μια σοβαρή εταιρεία κατασκευής υγρών, δεν γράφει μια περιγραφή από το πουθενά αλλά φροντίζει να έχει κόσμο για beta testing.

Όλο το ζουμί, είναι στα υγρά τα οποία περιλαμβάνουν συνδυασμούς γεύσεων. Μικρές λεξούλες στην περιγραφή, κάνουν όλη τη διαφορά. Όταν ένα υγρό έχει πχ τρεις γεύσεις μέσα, το θέμα είναι το τι υπόσχεται ο κατασκευαστής και αν αυτό φαίνεται στο τελικό υγρό. Επίσης, ένα υγρό μπορεί να είναι τέλειο σε έναν ατμοποιητή και να μη λέει τίποτα σε κάποιον άλλο. Εδώ γεννάται το ερώτημα: ο κατασκευαστής, το έφτιαξε γι αυτόν τον ατμοποιητή, ή απλά απέτυχε και παίζει μόνο εκεί?

Κάποτε, πριν οι επισκευάσιμοι γίνουν εξαιρετικά ποιοτικοί όπως σήμερα, τα σημεία αναφοράς για τη γεύση ήταν τα κάρτο και οι ego T/C επειδή είχαν κεραμικό. Σήμερα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και οι παράμετροι οι οποίοι επηρρεάζουν την απόδοση της γεύσης, πολλοί.

Όντως η διαφορά στη γεύση από άτμο σε άτμο είναι μερικές φορές χαώδης. Τι ίδιο υγρό σε dripper και σοφία, που είναι σχεδόν ίδιοι άτμο, με παρόμοιο στήσιμο σε ίδια watt και υπάρχει εμφανής διαφορά στη γεύση.

Μικρές λεπτομέρειες όπως η ποσότητα εισερχόμενου αέρα (μικρότερη στη ΣΟΦΙΑ) και το μέγεθος του θάλαμου ατμοποίησης (επίσης μικρότερο στη ΣΟΦΙΑ) κάνουν τη διαφορά όχι απλά εμφανή αλλα κραυγαλέα. Και το ερώτημα έρχεται πάλι: Πρέπει ο κατασκευαστής του υγρού να το δοκιμάσει σε όλους τους πιθανούς ατμοποιητές? Και αφού το κάνει, μετά τι? Θα το ρυθμίσει ώστε να αποδίδει τα μέγιστα σε κάποιους θυσιάζοντας κάποιους άλλους? Θα βγάλει το μέσο όρο με συμβιβασμό στην απόδοση? Ή θα το φτιάξει ώστε να αποδίδει στο πιο εμπορικό μοντέλο? Και αν αυτό το μοντέλο φύγει από την αγορά, περάσει η μόδα του ή βγει κάτι καλύτερο, πρέπει να αλλάξει πάλι τη συνταγή? Θα χρησιμοποιήσει τη λύση του να προμοτάρει το υγρό του με κάποιον συγκεκριμένο ατμοποιητή, αφήνοντας υπόννοιες ότι εκεί θα πάρει κάποιος το μάξιμουμ?

Ένας άλλος παράγοντας που πρέπει να δούμε, είναι η συνεργασία των γεύσεων. Αν αγοράσεις ένα υγρό το οποίο υπόσχεται σοκολάτα και βύσινο, και όντως αυτή τη γεύση έχεις, τότε μπορείς να το κρίνεις εύκολα καθώς θα δεις αν η σοκολάτα αποδίδεται καλά και αν το βύσσινο αποδίδεται καλά. Το ποιο από τα δύο στοιχεία είναι πιο δυνατό, λογικά θα στο πει ο "σοβαρός" κατασκευαστής στην περιγραφή του. Και αν έχει δίκιο, θα ικανοποιηθείς. Αν όμως η συνεργασία αυτών των αρωμάτων δεν δουλεύει και το ανακάτεμα δίνει μια νέα γεύση, πως θα το κρίνεις? Υποχρεωτικά πλέον από την περιγραφή.

Πραγματικό παράδειγμα:
Αντιγράφω από τη σελίδα της Halo και μεταφράζω την περιγραφή του Tribeca

 "Το Tribeca είναι ένα νέο, εξαιρετικά απαλό καπνικό υγρό αναπλήρωσης με μοναδική γεύση. Έχει χαρακτηριστικές καπνικές νότες με ημίγλυκη κορυφή που θυμίζει RY4, και άλλες πολύτιμες καπνικές γεύσεις με ελαφρές νότες βανίλιας και καραμέλας"

Οκ, την RY4 φιλοσοφία νομίζω την αναγνωρίζουμε όλοι. Κάποιοι μπορούμε να διακρίνουμε και την ύπαρξη άλλων καπνικών (προσωπικά πιστεύω ότι είναι το καπνικό που έχει το Liqua American Blend). Η βανίλια είναι άφαντη και η καραμέλα (μάλλον καμμένη ζάχαρη) όχι ελαφρά νότα δεν είναι αλλά πολλές φορές νομίζεις ότι το υγρό έχει γεύση καραμέλας με καπνικό υπόβαθρο! Μήπως είχε κάποιον συγκεκριμένο ατμοποιητή υπ' όψιν του ο κατασκευαστής? Πραγματική ερώτηση κάνω, γιατί όταν εγώ δοκίμασα το Tribeca, είχαν περάσει περίπου τρία χρόνια από τη δημιουργία του αντίστοιχου νήματος στο φόρουμ! Για την πραγματική γεύση του Tribeca λοιπόν, έχουν γραφτεί και έχουν να γραφτούν ακόμα πολλές σελίδες στα fora!

Αντιγράφω από τη σελίδα της Five Pawns και μεταφράζω την περιγραφή του Grandmaster

"Αυτή η πολύ καλά ισορροπημένη γεύση από απαλό, κρεμώδες και πλούσιο φυστικοβούτυρο και κρέμα μπανάνας, έχει "ψεκαστεί" με βελούδινη καραμέλα, δημιουργώντας μια πολυεπίπεδη και γευστική συμμετρία."

Περιμένεις λοιπόν μπανάνα και ψημένο φυστίκι σε ισορροπία με κάποια σκασίματα καραμέλας. Στον Kayfun (ή τουλάχιστον στον κλώνο μου) παίρνεις ακριβώς αυτό με την μπανάνα και το φυστίκι να εναλάσσονται σε ένταση, στον dripper λίγο πιο γλυκιά η μπανάνα ενώ στη ΣΟΦΙΑ η μπανάνα είναι τόσο έντονη που δεν σε αφήνει να καταλάβεις τίποτα άλλο. Όταν όμως βλέπεις το δοκιμαστήριο της εταιρείας



καταλαβαίνεις ακριβώς ποιον ατμοποιητή είχαν στο μυαλό τους. Συμπεραίνω λοιπόν ότι η περιγραφή έχει γραφτεί σύμφωνα με αυτό, και αυτό που περιγράφει, αυτό ακριβώς αποδίδει. Θεωρώ λοιπόν ότι αυτή είναι η πραγματική γεύση αυτού του υγρού.

Όσο προχωράμε σε αυτό το ταξίδι του ατμού, όσο οι εταιρείς παρασκευής σοβαρεύονται και όσο οι περιγραφές γίνονται πιο ακριβείς καθώς λαμβάνονται υπ' όψιν και οι ατμιστές (είτε ως reviewers, είτε ώς beta testers είτε απλά ως προτάσεις), τόσο θα χρειάζεται να απορούμε λιγότερο για την πραγματική γεύση των υγρών καθώς αυτό που θα περιμένουμε θα πλησιάζει την πραγματικότητα και όχι κάτι αστεία όπως αυτή η περιγραφή!!!

Τα πραδείγματα που έθεσα, είναι μεν τυχαία αλλά κραυγαλέα: το μεν Tribeca είναι το πιο αναγνωρίσιμο ίσως υγρό του πλανήτη, το δε Grandmaster είναι το υγρό που με έκανε να ψάξω σε τι ατμοποιητή να το δοκιμάσω. Η FlavourArt από την άλλη είναι από τις πιο σεβαστές εταιρείες υγρών και αρωμάτων στην Ελλάδα και το Cuban Supreme το πρώτο μου υγρό. Εξαιρετικό μεν, καμία σχέση με την περιγραφή δε!

Δημόσια προτροπή λοιπόν προς τους Έλληνες κατασκευαστές υγρών: Φροντίστε η περιγραφή των γεύσεων να είναι πραγματική. Ένα εξαιρετικό υγρό μπορεί να είναι εμπορική αποτυχία όταν ο χρήστης του το αγοράσει βάσει μιας περιγραφής και αντί για "Σοκολάτα από 80% κακάο Criolo με αρώματα πορτοκαλιού Valencia από την ηλιόλουστη Ισπανία" τελικά ατμίσει σαρδέλα! Ας το έλεγες στην περιγραφή ρε αδερφέ! "Σαρδελίτσα Καλλονής, ψαρεμένη με το ολόγιομο Αυγουστιάτικο φεγγάρι, με νότες σκόρδου και ντομάτας, αυτό το υγρό θα αποτελέσει εξαιρετική συνοδεία για το ουζάκι σας".

Edit: Ξαναδιαβάζω την τελευταία παράγραφο και παρακαλώ να με συγχωρέσετε... Αυτά γράφει κανείς όταν έρχεται γραφείο την Κυριακή και κάνει διάλλειμα...

Αποσυνδεδεμένος karavoskylos

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 07:48 »
Κι εγώ το ίδιο παθαίνω ατμίζω απο nobacco numbers 3 18mg σε ατμοποιητή epsilon και σπέρνει, βάζω το ίδιο υγρο σε BDC και δεν ατμίζεται

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 10:13 »
@cruiser79
Η περιγραφή και η εξήγηση του σκεπτικού σου είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετική και λογική.
Παρ' όλα αυτά, στην εξίσωση έχουμε και τον παράγοντα που λέει ότι οι αρωματικές νότες που υπόσχεται ο κάθε κατασκευαστής υγρών αποδίδονται διαφορετικά ανάλογα με τον ατμοποιητή του κάθε χρήστη, την αντίσταση, το φυτίλι ή το βαμβάκι και φυσικά τα volts / watts που ατμίζει ο καθένας.
Αν στο site του κατασκευαστή έχει πχ φωτό από δοκιμαστήριο, τότε ναι μπορείς να καταλάβεις με ποιόν ατμοποιητή θεωρεί ο κατασκευαστής οτι θα πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εάν όμως δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία και η δοκιμή γίνεται πχ με ναυτίλο ενώ εσύ ατμίζεις με καυφούν, πως βεβαιώνεσαι αν σου κάνει το υγρό ή όχι χωρίς να πετάξεις κάποια χρήματα? Μία λύση που έχω σκεφτεί, είναι να ζητήσω να μου στάξουν μερικές σταγόνες στον dripper μου αντί να δοκιμάσω με τους ατμοποιητές του δοκιμαστηρίου. Αλλά και πάλι, στον καυφούν πως θα ξέρω τι παίζει?
Άλλη περίπτωση είναι το sample pack, όπου με μικρό κόστος δοκιμάζεις κάποια αρώματα. Δεν το έχουν όλοι όμως διαθέσιμο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 10:21 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά :Ποιά είναι η πραγματική τους γεύση ?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 11:05 »
Ο μόνος τρόπος να βεβαιωθείς αν σου κάνει ή όχι κάποιο υγρό, είναι να το δοκιμάσεις. Ότι και να ακούσεις, ότι και να διαβάσεις, όσα βίντεο και να δεις, αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς με τίποτα να ξέρεις.

[off topic] Τα sample packs είναι όντως ότι καλύτερο, το θέμα είναι να έχει ο κατασκευαστής τη δυνατότητα να τα δώσει αναλόγως κόστους. Για τον κατασκευαστή, τι συσκευάσει σε μπουκάλι 30ml, τι συσκευάσει σε μπουκάλι 2ml, είναι πάνω κάτω το ίδιο κόστος όσον αφορά τη συσκευασία. Και προφανώς φαίνεται και άσχημη η σχέση τιμής απόδοσης όταν το υγρό είναι κατά κανόνα φτηνό. Πάλι θα ρίξω παράδειγμα τα πέντε πιόνια. Το διπλό sample pack, 2 σειρές, επί πέντε υγρά έκαστη, επι 4 ml το κάθε sample κοστίζει $47.00 δηλαδή €37,07 τα 40ml με τη σημερινή ισοτιμία. Για λόγους σύγκρισης, ας υποθέσουμε 3 τέτοια διπλά πακέτα, δηλαδή 120ml, δηλαδή €111,21. Αν τώρα αγόραζες 4 μπουκάλια επί 30ml επί €21,71, θα πλήρωνες πάλι για 120ml €86,84. Βλέπεις τη διαφορά. Φαντάσου τώρα το ίδιο πράγμα σε πιο φτηνά υγρά, τα οποία σε παίρνει να τα αγοράσεις για δοκιμή ακόμα και σε πλήρη συσκευασία, πόσο άσχημο θα φαίνεται... [/off topic]

Για να συνοψίσω, θα παραπέμψω ως τελικό συμπέρασμα στην τελευταία παράγραφο του προηγούμενού μου ποστ:

"Δημόσια προτροπή λοιπόν προς τους Έλληνες κατασκευαστές υγρών: Φροντίστε η περιγραφή των γεύσεων να είναι πραγματική. Ένα εξαιρετικό υγρό μπορεί να είναι εμπορική αποτυχία όταν ο χρήστης του το αγοράσει βάσει μιας περιγραφής και αντί για "Σοκολάτα από 80% κακάο Criolo με αρώματα πορτοκαλιού Valencia από την ηλιόλουστη Ισπανία" τελικά ατμίσει σαρδέλα! Ας το έλεγες στην περιγραφή ρε αδερφέ! "Σαρδελίτσα Καλλονής, ψαρεμένη με το ολόγιομο Αυγουστιάτικο φεγγάρι, με νότες σκόρδου και ντομάτας, αυτό το υγρό θα αποτελέσει εξαιρετική συνοδεία για το ουζάκι σας"."

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8986 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364