vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

82 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, bloodlessz, Doubt, infernity, maprix

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6285 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 16:18 »
 Φιλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες… το site με τους υπολογισμους φαινεται αρκετα χρησιμο αλλα μαλλον θελει πειραματισμο…..
Με τις αντιστασεις μπορεις να μου λυσεις την απορια?? Δλδ
θυμαμαι ότι μου ειχαν πει από καποιο μαγαζι ότι οσο μεγαλη η αντισταση, τοσο καλυτερη γευση, οσο μικροτερη, τοσο καλυτερα ντουμανια.
Διαβαζοντας μπορω να πω ότι μπερδευτικα παντελως!! αλλοι λενε ετσι αλλοι λενε subohm για ντουμανια αλλα και γευση!!! Τι ισχυει τελικα???
 

Αποσυνδεδεμένος zakman35

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6286 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 16:32 »
Η γεύση ή το ντουμανι ειναι συνδυασμός μπαταρίας -ατμοποιητη - αντίστασης - αέρα και βέβαια του υγρού που χρησιμοποιεις.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να πειραματιστης αρκετά για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.

Ξεκινα κάπου στη μέση π.χ. 1,5 ohm και βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6287 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 16:49 »
Φιλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες… το site με τους υπολογισμους φαινεται αρκετα χρησιμο αλλα μαλλον θελει πειραματισμο…..
Με τις αντιστασεις μπορεις να μου λυσεις την απορια?? Δλδ
θυμαμαι ότι μου ειχαν πει από καποιο μαγαζι ότι οσο μεγαλη η αντισταση, τοσο καλυτερη γευση, οσο μικροτερη, τοσο καλυτερα ντουμανια.
Διαβαζοντας μπορω να πω ότι μπερδευτικα παντελως!! αλλοι λενε ετσι αλλοι λενε subohm για ντουμανια αλλα και γευση!!! Τι ισχυει τελικα???
 
Μακάρι κάποιος να μπορούσε να στα απαντήσει σε δυό αράδες. Αλλά και δέκα αράδες να σου γράψει, το πιθανότερο είναι να μπερδευτείς περισσότερο.Είναι όλα τόσο σχετικά στο άτμισμα. Πρώτον, διάβασε ότι μπορείς και δεύτερον από ότι είδα περιμένεις τον subtank. Πριν μπεις στη διαδικασία δημιουργίας δικών σου αντιστάσεων, ξόδεψε λίγο χρόνο με τις έτοιμες κεφαλές του (0.5, 1.2 και 1.5ohm). Σιγά σιγά θα τα βρεις τα γούστα σου αλλά και θα μπορείς να εξειδικεύσεις τις απορίες σου....

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6288 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 16:15 »
MYADAY MAYDAY!!!


Παρελαβα το ileaf 100W που παιρνει 2x18650!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!
Οι μπαταριες που ειχα παραγγειλει ηταν 4 και τωρα καταλαβα (διοτι δεν το γνωριζα) οτι οι protected ειναι πιο μεγαλες!!! αφαιρεσα το protection αλλα και παλι δεν χωρανε!!! και οχι τπτ... Δευτερα φευγω ταξιδι και δεν προλαβαινω να ξαναπαραγγειλω!!! υπαρχει ελπιδα σωτηριας!! βλεπω οτι εφοσον αφαιαρεσα την προστασια το σωμα της μπαταριας εχει ενα σαν καπακι....αυτο βγαινει η μετα μπαινουμε στην καρδια της μπαταριας με κινδυνο ανατιναξης???

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6289 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 16:25 »
Ποιες μπαταρίες είναι;

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6290 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 16:31 »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6291 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 16:35 »
Πως πατε και παιρνετε ρε μαγκες παναγνωστες μπαταριες...δεν φοβαστε;


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6292 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 16:36 »
H mecco δεν ειναι παναγνωστη εταιρια!!! σιγουρα δεν ειναι panasonic αλλα παναγνωστη δεν την λες :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6293 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 16:42 »
Αφού εσύ την έχεις ξανακούσει ΟΚ  :laugh1:

Βάλτες σε μια άκρη και πάρε καμιά μπαταρία της προκοπής

Όσο για το αξιόπιστο του κατασκευαστή διάβασε και τα σχόλια της ίδιας της Banggood

Παράθεση
Specification:
 Product name: MECO 4000mAh Protected 18650 Battery
 Capacity : 4000mah (tested by the manufacture maybe can not reach 4000mah)

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6294 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 16:52 »
Τα mah παντα δηλωνονται πλουσια, αλλα anyway δεν νομιζω οτι ειναι αυτο το θεμα ουτε η ερωτηση.... οι ερωτησεις ειναι δυο... μπορω να κανω κατι να μικρινω την μπαταρια η οχι? Αν οχι και οι μπαταριες ειναι της πλακας, τι μου προτεινει καποιος?

Αν δεν γνωριζεις η το θεωρεις επικυνδινο ειναι αποδεκτο..... αλλα με το "παρε μια μπαταρια της προκοπης" πιο πολυ ειρωνικο ειναι το σχολιο παρα προσφερει βοηθεια (δεν ειπα οτι η μπαταριες ειναι καλες! συμφωνω οτι μπορει να εκανα μαπα αγορα :) απλα οπως καταλαβαινεις δε γνωριζω).... αν γνωριζεις καποια μπαταρια της προκοπης για τον συνδυασμο που θελω, παρακαλω προτεινε μου

EDIT: Α και τα mah παντα οι κατασκευαστες τα βαζουν πλουσια.... μονο οι eneloop black απο αυτες που εχω δουλεψει μεχρι τωρα βγαζουν παραπανω απο την ονομαστικη χωτηρικοτητα

Ευχαριστω


Κωστας

Διόρθωση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 19:21 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6295 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 16:56 »
Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις 1-2 σελίδες από το τέλος αυτού του νήματος http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.0.html θα δεις ότι οι ίδιες μπαταρίες αναφέρονται συνέχεια
Συνοπτικά
Samsung 25R ή 30Q
LG HE2 ή ΗΕ4 ή HG2
Sony VTC4 ή VTC5

Edit: Μιας και τώρα διάβασα τη δική σου διόρθωση. Όπου δεις 4000mAh ή παραπάνω φύγε μακριά. Δεν υπάρχουν τέτοιες μπαταρίες 18650, είναι μούφα και απλά το γράφει ο κατασκευαστής για να πουλήσει.

Αποσυνδεδεμένος blu3orion

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6296 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 17:09 »
Αυτος εισαι!!!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6297 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 17:16 »
H mecco δεν ειναι παναγνωστη εταιρια!!! σιγουρα δεν ειναι panasonic αλλα παναγνωστη δεν την λες :)


  Ναι ο όρος είναι αδόκιμος.
Παγκοσμίως άγνωστη είναι το σωστό  :wall:

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6298 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 18:01 »
MYADAY MAYDAY!!!


Παρελαβα το ileaf 100W που παιρνει 2x18650!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!
Οι μπαταριες που ειχα παραγγειλει ηταν 4 και τωρα καταλαβα (διοτι δεν το γνωριζα) οτι οι protected ειναι πιο μεγαλες!!! αφαιρεσα το protection αλλα και παλι δεν χωρανε!!! και οχι τπτ... Δευτερα φευγω ταξιδι και δεν προλαβαινω να ξαναπαραγγειλω!!! υπαρχει ελπιδα σωτηριας!! βλεπω οτι εφοσον αφαιαρεσα την προστασια το σωμα της μπαταριας εχει ενα σαν καπακι....αυτο βγαινει η μετα μπαινουμε στην καρδια της μπαταριας με κινδυνο ανατιναξης???
φιλαρακο πηγαινε παρε δυο απο εδω και νομιζω εισαι ενταξει
http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_167&product_id=614

Αποσυνδεδεμένος Comandante

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #6299 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 10:32 »
Καλημερα στο forum.


Θα ηθελα μια βοηθεια απο καποιον εμπειρο σχετικα με την εισαγωγη μου στην διαδικασια του η.τ
Καπνιζω ακομη κανονικο τσιγαρο περιπου 1,5 με 2 πακετα την ημερα τσιγαρα με περιεκτικοτητα 0,1 και 1 mg νικοτινης και πισσας αντιστοιχα.


Μεσα απο το forum σας αλλα και γενικοτερα στο ιντερνετ προσπαθησα τον τελευταιο καιρο να ενημερωθω σχετικα με το η.τ , για συσκευες για υγρα κλπ.


Κατεληξα μαλλον σε ενα συνδυασμο και θα ηθελα αν γινεται την γνωμη των παλιων και εμπειρων αν αυτο που εχω επιλεξει στο μυαλο μου ειναι λογικο για εναν νεο ατμιστη.


Πριν 2-3 χρονια δοκιμασα το η.τ απο καποιον γνωστο , η πρωτη εντυπωση δεν ηταν καλη λογω γευσης του υγρου και δεν το ξαναπροσπαθησα.Το κυριως προβλημα μου ειναι οτι θελω να ειμαι κοντα οσο ειναι δυνατον στην καπνικη γευση , αλλιως μαλλον δεν εχω τυχη στο εγχειρημα αυτο.


Μου προτειναν λοιπον σαν συσκευη την πιπα Sherlock Nobacco και υγρο το El Torro cigarillos 0,5 mg νικοτινης.


Την συσκευη γιατι ειναι πολυ απλη στην χρηση της και οικεια στην εμφανιση της για μενα , και το υγρο γιατι εχει γευση πολυ κοντα στον καπνο , τελος την συγκεκριμενη περιεκτικοτητα σε νικοτινη λογω της αντιστοιχης που ειχα στο κανονικο τσιγαρο.


Καθε γνωμη και βοηθεια δεκτη , ειμαι στο σκοταδι :)


Ευχαριστω και καλως σας βρηκα.







 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix