vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 8 χρήστες
zakyn8inos, tapantari, Doubt, Jorge, I.P, manoslykos, JohnDag, bloodlessz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος AlexCore

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5850 στις: Μαρτίου 08, 2015, 23:43 »
Καλησπερα και συγγνωμη αν τοποθετω το θεμα σε λαθος μερος ειμαι καινουργιος :D
ειμαι στα 19 και ηθελα να ρωτησω κατι που αφορα το ηλεκτρονικο τσιγαρο σε σχεση με τους μη καπνιστες του κανονικου. Οι περισσοτεροι το θεωρουν "ανοητο" ασκοπο και πως δεν υπαρχει λογος καποιος να ξεκινησει ηλεκτρονικο τσιγαρο εστω και χωρις νικοτινη , εαν δεν ειναι κανονικος καπνιστης. Για ποιο λογο ισχυει ανισχυει δλδ κατι τετοιο? Μηπως συνδεεται με το οτι μπορει μετα απο λιγο καιρο να αρχισει καποιος να κανει κανονικο εαν δεν εχει τη δυνατοτητα να κανει ηλεκτρονικο? Ας πουμε εγω κανω ηλεκτρονικο χωρις νικοτινη και γευση κανονικη και το χρησιμοποιω ως προιον απολαυσης "σαν τον ναργιλε ενα πραγμα" , σημαινει οτι θα δοκιμασω γκαραντι απο το κανονικο? Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5851 στις: Μαρτίου 08, 2015, 23:54 »
Aναλογα την ψυχοσυνθεση του καθενος. ;)
Καλυτερα τιποτα από τα δυο.
Εμεις ατμιζουμε γιατι <ερχομαστε> από το Κ.Τ.
Αποτερος σκοπος ισως των περισσοτερων είναι καποια στιγμη να<κοψουν> και το Η.Τ.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος AlexCore

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5852 στις: Μαρτίου 08, 2015, 23:59 »
Πετρο ευχαριστω πολυ για την απαντηση, το ιδιο πιστευα και εγω ειναι μεσα στον καθενα... Απλα η ερωτηση που συνεχιζει να μενει αναπαντητη μεσα μου ειναι οτι ακομα και χωρις νικοτινη ενα η.τ απο εναν μη καπνιστη θα τον τραβαγε 1000% να κανει κανονικο? Γιατι εχω ακουσει τετοια περιπτωση, αλλα απο ενα ατομο το οποιο ουτως η αλλος απο πριν καπνιζε και επειδη δεν του εφτανε η νικοτινη εκανε η γτ δεν μπορουσε να το κοψει. Ενας μη καπνιστης?

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5853 στις: Μαρτίου 09, 2015, 00:00 »
Δεν ξέρω αν αργότερα ζητήσεις κανονικό τσιγάρο αλλά γιατί να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία εξάρτησης; Γιατί να δώσεις χρήματα για κάτι που δεν χρειάζεσαι; Είναι κάτι περιττό. Όλοι εμείς προερχόμαστε από το κανονικό τσιγάρο και είδαμε τα καλά του, έλα όμως που δεν κόβεται εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος AlexCore

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5854 στις: Μαρτίου 09, 2015, 00:01 »
Ναι μπορω παροτι δεν εχω βρεθει σε αυτη τη κατασταση να το φανταστω... γιατι ο εθισμος βρισκεται σε πολλα πραγματα οχι μονο στο καπνισμα... Απλα επειδη ξερω πως ειναι το η.τ σαν γευση σαν αισθηση...νιωθω το ιδιο με το ναργιλε..με μια παρεα και ετσι ;)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5855 στις: Μαρτίου 09, 2015, 00:15 »
Δεν έχει να κάνει με το αν καπνίσεις στο μέλλον.
Το η.τ. είναι ασφαλέστερο για την υγεία μας από το κ.τ. Τουλάχιστον αυτό δείχνουν οι έρευνες μέχρι στιγμής.
Κανένας δεν είπε ότι είναι υγιές σαν τον φρέσκο αέρα. Οτιδήποτε εισπνεόμενο επιβαρύνει τον οργανισμό.
Εμείς γυρίσαμε από το κ.τ. στο ηλεκτρονικό για να ικανοποιήσουμε την ανάγκη μας σε νικοτίνη. Αφού εσύ δεν έχεις τέτοια εξάρτηση, μη το αρχίσεις καθόλου.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5856 στις: Μαρτίου 09, 2015, 01:43 »
Όχι, το ηλεκτρονικό δεν θα σε στείλει στο τσιγάρο. Ακόμα και βετεράνοι καπνιστές δεν καπνίζουν ευχάριστα μετά από καιρό στο άτμισμα, είναι άλλη αίσθηση.
Αλλά δεν είναι αθώο το άτμισμα, απλώς πολύ λιγότερο επιβαρυντικό από το κάπνισμα. Από την πρώτη στιγμή επιβαρύνεις τον οργανισμό σου. Λιγότερο από το να κάπνιζες, ασφαλώς, αλλά δεν είναι σωστό να το συστήσουμε σε μη καπνιστή. Κανενός το πνευμόνι δεν φτιάχτηκε να εισπνέει ατμούς γλυκερίνης και αρωματικών υλών.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5857 στις: Μαρτίου 09, 2015, 02:15 »
Θεωρώ οτι στους περισσότερους από εμάς που από το κ.τ. γυρίσαμε στο η.τ., το κ.τ. πλέον μας βρωμάει... Έφτιαξε η γεύση, η όσφρησή μας, αναπνέουμε καλύτερα και απολαμβάνουμε γεύσεις και αρώματα. Εσύ λοιπόν γιατί να πας σε αυτό που όλοι εμείς απορρίψαμε? Απλά για δοκιμή? ΜΗΝ κάνεις το λάθος! Η στατιστική λέει οτι 1 στους 2 ταξιδεύουν από το κ.τ.. ΜΗΝ κάνεις ούτε δοκιμή στο κ.τ. ΜΗΝ παίζεις με την υγεία σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2015, 02:25 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος kostas21

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5858 στις: Μαρτίου 09, 2015, 11:27 »
alexcore

γνωμη μου οτι το η.τ. χωρις νικοτινη δεν υπαρχει πιθανοτητα να σε οδηγησει σε κανονικο τσιγαρο (προσεξε... εννοω, οχι οτι δεν μπορει να γινεις καπνιστης γενικα, αλλα οτι το η.τ. δεν θα φταιει...)

υπαρχει ενας ανοιχτος πολεμος κατα του η.τ. και οπως καταλαβαινεις παρα πολλοι ψαχνουνε αφορμες..
διαφοροι λενε τοσα ανυποστατα πραγματα χωρις καθολου στοιχεια.... φανταζομαι μαντευεις το λογο πλεον που δεν προτεινεται σε μη καπνιστες που εχουν το 'μικροβιο' του τσιγαρου

για να μην υπαρχει καμια παρεξηγηση με κανεναν ακριβολογο θα πω το εξης
1))) δεν προτεινω η.τ. σε μη καπνιστη προφανως
        αλλα
2))) αν γυρναγα το χρονο 9 χρονια πισω θα ξεκινουσα η.τ. και οχι κανονικο (αν υπηρχε τοτε  :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5859 στις: Μαρτίου 09, 2015, 12:23 »
Ο λόγος που παρέθεσες, δεν είναι επαρκής, για να σε κάνει να θες να ξεκινήσεις το ητ. Καλύτερα βρες κάτι άλλο να σου κάνει παρέα στην παρέα σου, όπως ένα ωραίο καφεδάκι  ;)
Μπορεί να δέιχνει ενδιαφέρον, αλλά είναι τρόπος εναλλακτικού καπνίσματος. Δεν είναι χόμπι.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5860 στις: Μαρτίου 09, 2015, 12:33 »
Φίλε alexcore καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Όσον αφορά την ερώτησή σου: Προσωπικά γνωρίζω μία και μοναδική περίπτωση ανθρώπου που ξεκίνησε το ητ, χωρίς νικοτίνη και χωρίς να έχει προϋπάρξει καπνιστής. Ο λόγος του, κατανοητός, περνούσε πολλές ώρες την ημέρα σε Η/Υ και έπινε πολλή coca cola με αποτέλεσμα να έχει πάρει κιλά και το στομάχι του να μην βρίσκεται και στην καλύτερη κατάσταση. Δεν τον βλέπω να έχει τάση προς το κτ.

Θα κινηθώ και εγώ όμως στα βήματα των προλαλησάντων: Οτιδήποτε εισπνεόμενο πέραν του καθαρού αέρα, επιβαρύνει το αναπνευστικό μας.

Για εμάς που ήμασταν στο κτ, η αλλαγή σε ητ προφανώς επιβαρύνει λιγότερο. Για κάποιον ο οποίος όμως δεν καπνίζει, το ξεκίνημα του ητ θα τον επιβαρύνει περισσότερο από πριν.

Γνώμη μου: αν μπορέσεις να το αποφύγεις, κάντο. Αν παρόλα αυτά, η προσωπική και συνειδητή σου άποψη παραμένει να δουλέψεις ητ, εδώ είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος AlexCore

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5861 στις: Μαρτίου 09, 2015, 15:35 »
Παιδια ευχαριστω παρααα πολυ για τις απαντησεις σας και πραγματικα με καλυψατε σε αρκετα θεματα. Πραγματι σαν τον εισπνεομενο αερα δεν ειναι , βεβαια πλεον ουτε και αυτος ειναι καλος xD....τελος παντων πραγματι ειναι στην ψυχολογια του καθενος απλα ακουγα συνεχως οτι δεν προκαλει υγρα στους πνευμονες και γενικα το περισσοτερο υγρο που γινεται ατμος εκπνεεται. Ευχαριστω πολυ και παλι. Εαν χρειαστω βοηθεια σε κατι τα ξανα λεμε(Παρεμπιπτοντως πως ξεκιναω νεο topic?)

Αποσυνδεδεμένος Doritoz

  • 2
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5862 στις: Μαρτίου 10, 2015, 14:11 »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Πριν κανα μήνα περίπου ξεκίνησα για δεύτερη φορά το η.τ. και αγόρασα μία μπαταρία eGo-W passthrough 900mah. Από την πρώτη στιγμή όμως δεν είμαι ευχαριστημένη, γιατί έχει κόφτη (?) και δεν προλαβαίνω να πάρω βαθιά τζούρα. Ειδικά μετά από λίγο, το λαμπάκι αρχίζει να αναβοσβήνει συνεχώς με αποτέλεσμα να μην με αφήνει να ατμίσω καθόλου και να την ξαναβάζω στον φορτιστή, ενώ πριν 1-2 ώρες ήταν πλήρως φορτισμένη. Μου κάνει εντύπωση, γιατί διαρκεί λιγότερο από την ego-c 650mah που έχω, η οποία είναι και πιο παλιά. Είχα πάει και την αντικατέστησα στην αρχή αλλά συμβαίνει πάλι το ίδιο.
Επίσης, χρησιμοποιώ ατμοποιητή aspire BDC 1.8 και υγρό με νικοτίνη 24mg, και ενώ τις 2-3 πρώτες μέρες όλα είναι μια χαρά, με πυκνό ατμό και δυνατό χτύπημα, μετά δεν ξέρω τι παθαίνει. Ο ατμός είναι λίγος, το χτύπημα σχεδόν ανύπαρκτο, συχνά κάνει μπουρμπουλήθρες... Με λίγα λόγια, καταλήγω στα κ.τ...
Μήπως ξέρετε τί μπορεί να φταίει και στα δύο προβλήματα που έχω; Ευχαριστώ πολύ, και συγγνώμη αν σας κούρασα ή αν είμαι εντελώς off-topic  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5863 στις: Μαρτίου 10, 2015, 14:16 »
Doritoz καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Το πρόβλημά σου, οφείλεται προφανώς σε μη ανθεκτική μπαταρία. Οι μπουρμπουλήθρες που αναφέρεις οφείλονται σε υπερτροφοδοσία, η οποία είναι αποτέλεσμα της αδυναμίας της μπαταρίας να προσφέρει αρκετό ρεύμα ώστε να γίνει επαρκής ατμοποίηση, και της βαθιάς σου τζούρας, η οποία υπερπληρώνει το θάλαμο ατμοποίησης.

Δεν ξέρω τι budget έχεις, αλλά με τις περιγραφές σου θα σου σύστηνα να κάνεις μια έρευνα και δοκιμή σε ένα istick 30ρι.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5864 στις: Μαρτίου 10, 2015, 14:19 »
..........................(Παρεμπιπτοντως πως ξεκιναω νεο topic?)
Μετά τα 5 μηνύματα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg56403.html#msg56403

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix