vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, mankar72, petr@n, sentinelba, camber, vasim, danys620, dimitrisd

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10770 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 17:21 »
ευχαριστούμε supad

Αποσυνδεδεμένος antiklitos140

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10771 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 17:54 »
Ξεχασα να ρωτησω, το χτυπημα στο λαιμο ειναι το ιδιο?

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10772 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 17:58 »
Όταν είναι πολλα ohm η αντίσταση, έχεις παραπάνω χτύπημα

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος antiklitos140

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10773 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 18:00 »
Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 588
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10774 στις: Νοεμβρίου 16, 2022, 18:31 »
Σε λάθος νήμα είστε , Εδώ είναι # Καθαρισμός ατμοποιητη #

Αποσυνδεδεμένος sidereal

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10775 στις: Δεκεμβρίου 20, 2022, 10:06 »
Καλημέρα σε όλους
Αν και έχω αρκετά χρόνια που έχω εγγραφεί, μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες να αφήσω πίσω το κάπνισμα και να προχωρήσω στο ατμισμα, αποφάσισα να του δώσω ακόμα μια ευκαιρία.
Ο λόγος που σταμάτησα το ατμισμα τις προηγούμενες δύο φορές ήταν ότι ήταν απίστευτα κουραστικό. Είχα πολλές διαρροές, καμένες αντιστάσεις, ατμιζα και "έσκαγε" ο ατμοποιτης με αποτέλεσμα να έχω υγρό στον λαιμό, λερωμένα ρούχα από διαρροές και το βασικότερο είχα μείνει χωρίς "τσιγάρο" όταν δεν έπρεπε...
Από την τελευταία μου προσπαθεία βέβαια έχουν περάσει χρόνια
Υπάρχει κάποια πρόταση για τσιγαρισιες τζούρες χωρίς διαρροές και χωρίς να καίγονται οι αντιστάσεις κάθε τρεις μέρες; Τελευταία προσπάθεια ήταν με inokin zenith ατμοποιητη
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10776 στις: Δεκεμβρίου 20, 2022, 10:32 »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου. Προσωπικά, το άτμισμα με κέρδισε στο επισκευάσιμο κομμάτι. Με τα βιομηχανικά ζοριζόμουνα, κυρίως στις διαρροές και στην διάρκεια ζωής των αντιστάσεων.
Δηλαδή ατμοποιητής που στήνεις εσύ, χωρίς να βάζεις εργοστασιακές αντιστάσεις. Καλή επιλογή για αρχάριο (από ευκολία και διαρροές) είναι ο Ares 2 MTL RTA με 2.5 πυρήνα, 5-6 σπείρες σε 26GA SS316L. Αλλά υπάρχουν και άλλοι, πάρα πολλοί και καλοί πλέον στην αγορά.

Τώρα, όσο στο να μη μείνεις από "τσιγάρο" όταν δεν πρέπει, πρέπει να είσαι κάπως προνοητικός. Το ίδιο θα ίσχυε και με το κανονικό τσιγάρο αν δεν υπήρχαν τα περίπτερα.

Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10777 στις: Δεκεμβρίου 20, 2022, 10:33 »
Καλημέρα φίλε! Πηρα δωράκι στην αδελφη μου το Aspire flexus stik το οποίο αποδίδει παρα πολυ καλα και εβγαλε με μια αντίσταση 120ml απο το Wild tobacco της Steam train που δεν θεωρείται και πεντακαθαρο. Δεν σταματησε να αποδιδει τα ιδια η αντισταση μετα απο τοσα ML.


Διαρροές δεν εχει,λιγο υγρασία μαζευει απο κατω αλλα δεν επηρεάζει καπου,θα το καθαριζεις λιγο και ολα καλα.


Λοιπον αυτο εχει ενσωματωμένη μπαταρία απο τις μεγαλύτερες που μπορεις να βρεις σε podaki.Εαν νομιζεις οτι δε θα σε καλυψει η αυτονομία είτε παιρνεις δυο ειτε πας σε ενα μοντακι. Αυτο θα πρότεινα σε εναν αρχάριο που δεν θελει να πολυασχοληθει.


Υ.γ να ξερεις οτι απο την μαμα του έρχεται με τανκακι 2μλ και πωλείται ξεχωριστά τανκακι στα 3.5 που αξίζει να αγορασεις διότι γεμιζει πιο ευκολα περα απο την χωρητικότητα του.

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10778 στις: Δεκεμβρίου 20, 2022, 16:59 »
 Αποσυνδεδεμένος sidereal Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις έναν Aspire με coil mech 0,7 υπάρχουν αρκετή ;) :)


Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10779 στις: Δεκεμβρίου 20, 2022, 18:43 »
Φιλε sidereal για μενα πρωτα απ'ολα πρεπει να αποφασισεις ποσο πολυ θες να απαλλαξεις τον οργανισμο σου απο την πισσα ,το χλωριο,τα φυτοφαρμακα και τοσα αλλα γνωστα και αγνωστα του τσιγαρου και τους οικειους σου απο την βρωμα του,τις σταχτες ,τις''γοπες'',τα τασακια, τυχον καμμενα ρουχα,επιπλα κτλ.
Οταν το παρεις πραγματικα αποφαση και συνειδητοποιησεις οτι ακριβως την ιδια αισθηση και αισθητικη του τσιγαρου δεν θα την βρεις στο ηλεκτρονικο και οτι ειναι κατι διαφορετικο,τοτε δεν θα σε ενοχλουν και τοσο καποιες ιδιαιτεροτητες του. Δεν ειδα ποτε καποιον να συγκρινει τις τσιχλες νικοτινης,η' τα διαφορα αυτοκολλητα κλπ με το τσιγαρο,ωστοσο ολοι στην αρχη επιμενουμε να συγκρινουμε το ηλεκτρονικο με εκεινο. Λαθος!  Δες το ως κατι διαφορετικο και απαραιτητο για την διακοπη του καπνισματος και τοτε δεν θα θεωρεις οτι υστερει καπου.
Ως ηλεκτρονικη συσκευη,εξαρταται απο μπαταρια και επομενως το θεμα αυτονομιας της,ειναι βασικος παραγοντας στην εξισωση και πρεπει να το αποδεχθεις και μεριμνησεις σχετικα.Οτι σου προτειναν τα παιδια ειναι σωστα και σιγουρα υπαρχουν πολλα ακομα που θα σου προτεινουν και αλλα μελη,καταστηματαρχες,αλλα θα ανακαλυψεις και μονος σου,μιας και εσυ εισαι ο αμεσα ενδιαφερομενος. Το σημαντικο ομως ειναι αυτο που σου εγραψα,να μην ψαχνεις ενα αλλο τσιγαρο ,αλλα να θες κατηγορηματικα και ολοκληρωτικα να απαλλαγεις απ'αυτο. Ολα τα αλλα αργα η' γρηγορα,βρισκονται.

Ενας top airflow  ατμοποιητης θα λυσει για μενα το προβλημα των διαρροων αν δεν θες καποιο ποντακι η' συσκευη μιας χρησης και σιγουρα οπως σου προτεινε αλλο μελος αν στραφεις σε επισκευασιμους δεν θα εχεις να αγχωνεσαι για καμμενες αντιστασεις,αν και ειναι ενας τομεας που θα χρειαστει να αφιερωσεις παλι λιγο χρονο και χρημα για δοκιμες μεχρι να βρεις αυτο που θες και αποκτησεις ανεση στη χρησης του.

Αποσυνδεδεμένος tohaligali

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10780 στις: Δεκεμβρίου 20, 2022, 20:03 »
Καλημέρα σε όλους
Αν και έχω αρκετά χρόνια που έχω εγγραφεί, μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες να αφήσω πίσω το κάπνισμα και να προχωρήσω στο ατμισμα, αποφάσισα να του δώσω ακόμα μια ευκαιρία.
Ο λόγος που σταμάτησα το ατμισμα τις προηγούμενες δύο φορές ήταν ότι ήταν απίστευτα κουραστικό. Είχα πολλές διαρροές, καμένες αντιστάσεις, ατμιζα και "έσκαγε" ο ατμοποιτης με αποτέλεσμα να έχω υγρό στον λαιμό, λερωμένα ρούχα από διαρροές και το βασικότερο είχα μείνει χωρίς "τσιγάρο" όταν δεν έπρεπε...
Από την τελευταία μου προσπαθεία βέβαια έχουν περάσει χρόνια
Υπάρχει κάποια πρόταση για τσιγαρισιες τζούρες χωρίς διαρροές και χωρίς να καίγονται οι αντιστάσεις κάθε τρεις μέρες; Τελευταία προσπάθεια ήταν με inokin zenith ατμοποιητη
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Καλησπερα φιλε sidereal, οπως σου ειπαν και πιο πανω το σημαντικο κομματι ειναι η αποφαση του να απαλλαγεις απο το καπνισμα. Παρ' ολα αυτα επειδη ειχα αντιστοιχους προβληματισμους οταν εκανα την αλλαγη, μπορω να σου προτεινω τι εκανα για να λυσω τα προβληματα που εχεις - ειχα και εγω.
Για το θεμα της αυτονομιας εχω 3 μπαταριες 18650, εξωτερικο φορτιστη 2 μπαταριων και θηκη που χωραει 4 μπαταριες για να μπορω να τις αποθηκευω με ασφαλεια. Εαν λειπεις απο το σπιτι ολη μερα 2 μπαταριες 18650 σε mtl setup (αρα και χαμηλα watt) θα σου ειναι υπεραρκετες.Στο θεμα των ατμοποιητων αν εχεις θεμα με καμμενες αντιστασεις παιρνεις επισκευασιμο αλλα θα πρεπει να αφιερωσεις χρονο για να βρεις τι σου ταιριαζει σε τζουρα γευση ποσο υγρο παιρνει ο ατμοποιητης κλπ. Κατα τ' αλλα για mtl παιρνεις ενα 28AWG διατομης συρμα Kanthal κανεις 5-6 σπειρες σε ενα κατσαβιδακι διαμετρου 2 η 2.5 και παιρνεις βαμβακι να το περνας απο μεσα και εισαι μια χαρα. Υπαρχουν βιντεο στο youtube και απειρες πληροφοριες αλλα πολυ ευκολο να χαθεις οποτε αν ζητησεις πληροφοριες απο το καταστημα που ψωνιζεις θα σε κατατοπισουν πιστευω.

Καλησπερα και στο φορουμ μιας και γραφω πρωτη φορα, αν και το παρακολουθω 2 χρονια τωρα που εχω κοψει το τσιγαρο

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10781 στις: Δεκεμβρίου 21, 2022, 08:59 »
Μια χαρά ατμοποιητή έχεις, τον zenith, μερικές καινούριες αντιστάσεις να πάρεις κι είσαι έτοιμος.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sidereal

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10782 στις: Δεκεμβρίου 22, 2022, 14:44 »
Απογοήτευση ο zenitht... Πολλή διαρροή, σκάσιμο του υγρού και το πέταγε απευθείας στον λαιμό μου. Ποτέ ξανά...
Δεν θα μπω στη διαδικασία των επισκευασιμων γιατί δεν έχω τόσο χρόνο να διαθέσω.
Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόλογο εκτός zenith και επισκευασιμων ;

Edit : Ότι και να ψάξω, όταν διαβάζω κριτικές όλα έχουν σχόλια για διαρροές. Παίζει όντως ακόμα τέτοιο θέμα με τις διαρροές;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2022, 14:50 από sidereal »

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10783 στις: Δεκεμβρίου 22, 2022, 15:00 »

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10784 στις: Δεκεμβρίου 22, 2022, 16:34 »
Φιλε sidereal καλησπερα και σου ζητω εκ των προτερων συγνωμη που θα ''ακουστω'' σαν δασκαλακος που κανει μαθημα σε παιδακι, δεν υπαρχει καμια διαθεση να σε μειωσω η' προσβαλλω,να εξηγουμαστε. Να βοηθησω θελω.

Για να σου φυγει το αγχος και να το παρεις αποφαση που λενε πιο πολυ,παρα οτι αλλο (διοτι πολλες φορες το προφανες ειναι  μπρος στα ματια μας αλλα δεν το βλεπουμε). Εχεις να κανεις με υγρο. Το οποιο εμπεριεχεται σε ενα γυαλινο-συνηθως- δοχειο,η' πλαστικο. Δοχειο το οποιο στεγανοποιειται ειτε απλα μεσω τριβης και σφικτων εφαρμογων των υλικων,ειτε με o-ring. Εμπλεκονται και σπειρωματα στο παιχνιδι,οπως επισης πρεπει παντα να εχεις κατα νου,οτι το υγρο θερμαινεται και παραγεται ατμος. Λαμβανοντας  υποψη οτι παντα θα προκυψει μια αστοχια υλικου,θα υπαρξουν πτωσεις,κλισεις,μη ενδεδειγμενη χρηση (η' καταχρηση), ελλιπης συντηρηση,διαφορες θερμοκρασιας κτλ,συν φυσικα η ιδια η διαδικασια της ατμοποιησης και το ντουμανι, ειναι δεδομενο θα ελεγα οτι κααααποια στιγμη μετα απο μακροχρονη χρηση ολα μα ολα θα σταξουν.Οτι και αν λεγεται,οτι κι αν υποσχονται,κατω απο τις καταλληλες συνθηκες θα σταξουν,δακρυσουν,κτλ.Με την ιδια λογικη οπως σου εγραψα στο προηγουμενο μου μηνυμα,οταν καποιος καπνιζει χρονια,αργα η' γρηγορα,κατι θα καψει ,κατι θα λερωσει και μαλιστα εκει ειναι συνηθως και μη αναστρεψιμη η ζημια. Καποια καφτρα θα πεσει και το παντελονι,πουκαμισο,πουλοβερ,τραπεζομαντηλο.σεμεδακι,καναπες,τραπεζι κτλ, θα παρει ενα ωραιο καφετι χρωματακι,η' θα αποκτησει τρυπουλα.Το θεμα ειναι να βρεις αυτον το συνδυασμο εξοπλισμου που θα μειωσει τις πιθανοτητες διαρροης (και οχι εξαφανισει/μηδενισει). Με γνωμονα παντα την ασφαλεια σου,την τσεπη σου και αισθητικη σου και προτεραιοτητα την βελτιωση της υγειας σου (ιδανικα κοφτα ολα τελειως) και οχι για εμενα αν σταζει λιγο που και που.

Αυτα και συγνωμη αν σε κουρασα,λυπαμαι που δεν εχω κατι συγκεκριμενο να σου προτεινω (μια ιδεα στην εριξα ηδη στο προηγουμενο μνμ),αλλα δυστυχως παρ'ολο που ατμιζω ηδη καποια χρονια,δεν το αντιμετωπισα ποτε ως χομπι,ουτε υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα να πειραματιζομαι  και δοκιμαζω νεα προιοντα,οποτε οι γνωσεις μου ειναι σχετικα περιορισμενες. Καλη συνεχεια και καλη τυχη στην αναζητηση σου  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171623 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364