vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 7 χρήστες
funes, Tem, manoslykos, Geraki, tibolaso, george kotsopoulos, Buliwyf

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 21:34 »
Υποθετω πως πρεπει να το ποστάρω εδώ και όχι στο θέμα για τα υγρα της Ecocig... Αν κανω λαθος πρακαλω καποιον συντονιστη να το μεταφερει....

Review για το 5x5 test pack της Ecocig.
Το pack περιέχει πέντε πλαστικά,διάφανα μπουκαλάκια των 5ml έκαστο,με άσπρο καπάκι και άσπρο,ενσωματωμένο σταγονόμετρο (όπως τα οφθαλμικά κολλύρια).
Κάθε μπουκαλάκι είναι σφραγγισμένο αεροστεγώς σε νάυλον συσκευασία και φερει κολλημενη στο “σακουλάκι” του την ετικέτα με το όνομα του υγρού,τις πληροφορίες για αυτό και τις διεθνης σημάνσεις.
Προσοχή! Επειδη η “ταυτότητα”του καθε υγρού ειναι κολλημένη επανω στο σακουλάκι και όχι επάνω στο μπουκαλάκι, όταν αφαιρέσετε το μπουκαλάκι απο το σακουλάκι χρειαζεται προσοχη για να μην μπερδεψετε τα μπουκαλάκια και δεν ξερετε ποιο είναι τί!
Όλα τα υγρα του test pack που πήρα είναι σκέτη VG βάση με 9mg νικοτίνη.
Εξοικειωμένος με τα υγρά της Ecocig, τα άφησα να ωριμάσουν ανοιχτά για 24+ ώρες,
έκανα μια δοκιμή και επανήλθα χθές με δεύτερη δοκιμή μετά απο 48 ώρες ωρίμανσης.
Χρησιμοποίησα 510 ατμοποιητή σε απλή eGo μπαταρία με μεταλλικό drip tip...

Επέλεξα τις παρακάτω 5 γεύσεις :

1.Hazelnut Roasted (καβουρντισμένο/ψημένο φουντούκι).
Η γεύση και το άρωμα του είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει το όνομά του.
Δεν ειναι πραλίνα φουντουκιού,δεν ειναι σκέτο φουντούκι, ειναι ψημένο φουντούκι με ξεκάθαρη γευση φουντουκιού αλλα και με παρούσα την επίγευση του ψησίματος (καμμία σχέση με “καμμένο”) που προσδίδει μια καπνική απόχρωση στο υγρό. Το λάτρεψα αν και -ως γνωστο- προτιμώ τα γλυκά αρώματα!Αν έπινα αλκοόλ θα άτμιζα αποκλειστικά Hazelnut Roasted συνοδεία του ποτού μου. :yes:

2.Hellenic Blend.
Καπνικό, πιό ελαφρύ απο όσο το περίμενα πως θα ειναι (σε αυτο προφανως παιζει ρολο το οτι η βαση ηταν VG)... Πολύ ευχάριστο για όλη την ώρα. Πιστεύω πως σε οσουν δεν αρέσουν οι περίπλοκες γεύσεις θα αρέσει πολύ! Πιστεύω επίσης οτι σε μεικτή βάση παρέα με PG οι οπαδοι των str8 καπνικων γεύσεων θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα!

3.Caramel.
Και αυτο το υγρο εχει ακριβως την γευση και το άρωμα του ονόματός του. Καραμέλα! Σκέτη καραμέλα χωρις καμμια άλλη πρόσμειξη αρώματος και χωρις την παρουσία διαφορετικής επίγευσης. Αν θες καραμέλα, το caramel της Ecocig δεν θα σε απογοητευσει.

4.Apple.
Εχοντας δοκιμάσει αρκετά “μηλίσια” υγρά αλλα εχοντας δοκιμάσει και το Forbitten Apple της ιδιας εταιρειας το οποιο εχω κανει πιπίλα, θελησα να δοκιμασω και το “απλό” μήλο...
Ειναι η πιο κοντινη γευση σε αληθινό,ώριμο μήλο που έχω ατμίσει ποτέ! Πιο κοντινη απο το Forbitten Apple το οποιο εχει μια πιο σύνθετη γεύση σαν συνδιασμο πρασινου και κοκκινου μηλου μαζί. Αυτο (το Apple) είναι ώριμο,κόκκινο μήλο. Οσοι απο εμας εχουν καπνισει ναργιλέ με Nachla tobacco σε άρωμα μήλο θα ξαφνιαστούν ευχάριστα με το Apple της Ecocig!
Ειναι σχεδον το ίδιο αν και πιο "βαρύ" απο τον ναργιλε...

5.Maxx Blend
Έβαλα Maxx Blend στο test pack γιατι μου είχε τελειώσει το Μaxx Blend που έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ συχνά! Πρόκειται για το γνωστό σε όλους μας Maxx Blend της Flavourart σε τιμή...Ecocig. Καπνικό,γλυκό,πιπίλα!

Συμπερασματικα:
Οι γευσεις και το πως τις αντιλαμβανεται ο καθε ενας απο εμας ειναι υποκειμενικές. Μια γευση που αρεσει πολυ σε εναν δεν αρεσει σε καποιον αλλο κ.ο.κ.
Το σημαντικο με αυτο το 5χ5 pack ειναι οτι δινεται η δυνατοτητα δοκιμης πέντε διαφορετικων γευσεων απο μια μεγάλη γκάμα με χαμηλό κόστος!
Ιδίως στις περιπτωσεις των νεων ατμιστων που ψάχνονται με τα υγρα μεχρι να βρουν ποια γευση θα τους ικανοποιει περισσοτερο ενα τετοιο test pack ενδεχομένως θα βοηθήσει να γλυτώσουν αρκετά χρήματα! :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2012, 21:42 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 28, 2012, 20:32 »
Milkshake strawbery , Milkshake vanila , orange fan , banana dream και -ασφαλως- RY4 OS .....

Οτι και να πω θα τα αδικήσω... :yes:


 

Το γυαλινο μπουκαλάκι φαρμακευτικου τύπου (καί στα δέιγματα) ασφαλώς εννοείται...

 

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 28, 2012, 20:39 »
RY4 OS?? Τι ειν τουτο;; Τι διαφορα εχει απο το RY 4 ??

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 28, 2012, 20:41 »
Εχουν δυο τυπους RY4...
To OS (Old School) είναι πιο γλύκό και λιγο πιο "ελαφρύ" απο το άλλο....
Καί τα δύο ειναι... :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby: :baby:

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 28, 2012, 20:48 »
Εχω παρει το ry4(δοκιμασα ecocig μετα απο αυτα που διαβασα-και δυστηχως αργοπορημενα-και δεν γυριζω πισωωωωω...φοβερα υγρα :respect:) αλλα δεν μου αρεσε τοσο (σε αντιθεση με τα θυλικα της οικογενειας που τo ξεπαστρεψαν) ιιιιισως λιγο γλυκοξινο(;;; ) για τα γουστα μου......ειπα μηπως γλυκοφουντουκιζει αυτο το old school  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 28, 2012, 20:51 »
το OS ειναι πιο γλυκο...
Εμενα προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 28, 2012, 20:55 »
 :D Πείτε μια τριάδα για να αγοράσω ,στελιο και doucakos ;)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 28, 2012, 20:59 »
τι τριαδα βρε?  :confused1:
πενταδα βγαινει το δοκιμαστικο κίτ... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος atmomageiras

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμίζειν εστίν φιλοζωείν
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 19, 2012, 20:20 »
Δοκιμών συνέχεια με 5Χ5 test pack + 1 :


Seychelles + Paradise Sunshine: Γενικά είμαι επιφυλακτικός σε γεύσεις με coctail φρούτων. Το Tropical Sunset πχ δεν μου είχε κάτσει καλά για τα γούστα μου. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με 2 ΠΟΙΗΜΑΤΑ υποκειμενικά & αντικειμενικά! Όσοι ετοιμάζεστε για καλοκαιρινές διακοπές (καλή ώρα όπως εγώ αύριο) μην λησμονήσετε να φορτώσετε αυτά τα 2 μπουκαλάκια στα μπαγκάζια σας.


Μαστίχα: Είναι που είναι απ'τις αγαπημένες μου γεύσεις, στην plus έκδοση απογειώνεται σε άλλα επίπεδα..!


Καραμέλα: Είναι έτσι ακριβώς όπως τη θέλω. Ούτε "νερόβραστη" ούτε μπουχτιστικά συμπυκνωμένη. Αφού κατέβασα το 1ο ml μονορούφι, γαργαλήθηκα στην συνέχεια να την παντρέψω με μπισκοτάκι plus. Δεν περιγράφω άλλο..!


Amvrosia (aka μελοκανελόμηλο) : Έρωτας κεραυνοβόλος! Simple as that.


Supreme Blend (aka ΤΣΙΓΑΡΟ) : Κανονικά θα έπρεπε να είναι το 1ο υγρό για να ξεκινήσω το άτμισμα πριν από 6 μήνες που μπήκα σαν στραβάδι στο άθλημα. Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα... Παρότι με την παροδο των μηνών έγινα πιο "μαλθακός" στα γούστα μου, το συγκεκριμένο βαρβάτο, ξηρό, ψιλο-στυφό & απόλυτα καπνικό υγρό (ενώ το πήρα καθαρά από περιέργεια για δοκιμή) έχει θέση στο ημερήσιο rotation των υγρών μου, ειδικά για τις πολύ δύσκολες ώρες αλλά & για μετά το φαγητό, όπου χρειάζομαι επειγόντως ένα σετάκι από "δολοφονικές" τζούρες.


Νεώτερα reviews μετά τις διακοπές. Καλό καλοκαίρι σε όλους!


Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 02:24 »
Δεν ξέρω αν η σειρά Royal Reserve είναι καινούρια γιατί δεν έχω ξαναδοκιμάσει κάποιο υγρό της Ecocig.
Δοκιμάζοντας λοιπόν, μετά από προτροπή φίλου το El Capitano, έχω πάθει πλάκα. Ασφαλώς καπνικό αλλά πολύ ευχάριστο.
Πραγματικά εθιστικό  :yes: Μοιάζει λίγο με tribeca αν θυμάμαι καλά την γεύση του. Όσοι χρησιμοποιούν και τα υπόλοιπα υγρά της εταιρείας και το δοκιμάσουν, θα έχουν καλύτερη άποψη.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 04:53 »
Που μπορούμε να βρούμε την πλήρη σειρά της εταιρίας στην Αθήνα; Διαβάζω καλά αλλά λίγα πράγματα εδώ στο forum.

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 22:40 »
Κάποιος που χρησιμοποιεί τα υγρά τους από Αθήνα θα ξέρει να σου απαντήσει. Στείλε μήνυμα στον Pastafarai. Αυτός πιστεύω θα γνωρίζει. Πάντως απ΄ότι έμαθα κι εγώ σήμερα, η εταιρεία λόγο κάποιων αλλαγών που κάνει, δεν λειτουργεί το eshop ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 22:45 »
Απο όσο ξέρω η Ecocig Ηellas συνεργάζεται με αρκετά μαγαζιά σε όλη την Ελλάδα που εμπορεύονται τα υγρά της!
Το καλύτερο που μπορεις να κάνεις φίλε mindtrapper ειναι να στείλεις ένα μήνυμα εδω στο forum στην Ecocig και να εισαι βέβαιος πως αμέσος μολις συνδεθουν και το δουν θα σου απαντήσουν! Εναλλακτικα μπορεις να τους πάρεις και τηλ.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 01, 2015, 00:12 »
Δοκίμασα σήμερα αρκετά υγρά της εταιρείας. Στην σειρά Royal Reserve ειναι ποιοτικότερα τα υγρά (προσωπική άποψη). Η απλή σειρά μου φάνηκαν υποτονικά εώς αδιάφορα. Κόλλησα αμέσως με το Cohibas όταν το δοκίμασα! Είχα κάποτε κόλλημα με τα συγκεκριμένα πούρα και η πρώτη τζούρα απο το υγρό ξύπνησε αναμνήσεις, πολύ πιστή αποτύπωση γεύσης! Το απολαμβάνω ήδη με ένα σκοτσ!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης ECOCIG
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 17, 2015, 19:58 »
Ecocig/Four Seasons - Summer dream  το πήρε η γυναίκα μου. Δοκίμασα και δεν είναι καθόλου άσχημο, μάλιστα μου ξύπνησε παιδικές αναμνήσεις. Το αναφέρω για αυτούς που τους αρέσουν τέτοιες γεύσεις. Είναι ακριβώς αυτό, τις θυμάστε;




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 0 5 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:01
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 79 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix