vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 6 χρήστες
Doubt, infernity, bloodlessz, maprix, Yakinthos, Jorge

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« στις: Μαΐου 02, 2014, 16:38 »

Γειά σας!

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω 3 υγρά αναπλήρωσης απο την Αγγλική εταιρεία υγρών αναπλήρωσης Digbys



Τα τρία αυτά υγρά είναι το Mum's Custard, το Moriya's Mix και το Gunpowder. Για τα υγρά αυτά υπάρχει η δυνατότητα αποστολής και στην Ελλάδα.


Η εταιρεία προσφέρει αυτή τη στιγμή 8 γεύσεις έτοιμων υγρών αναπλήρωσης. Επίσης σύμφωνα με την ιστοσελίδα, πρόκειται για χειροποίητα υγρά, προσεγμένα σε πρώτες ύλες και βγαίνουν σε μικρές παρτίδες. Τέλος, δεν είναι απο τα εξωφρενικά ακριβά υγρά που κυκλοφορούν εδώ αλλά ούτε και απο τα φτηνά.




  • Τα υγρά αυτα έρχονται σε 10ml, 30ml, 30ml γυάλινα και 100ml μπουκαλάκια, σε δυνάμεις νικοτίνης 6mg, 11mg, 18mg. Τα δικά μου είναι όλα 10ml στα 6mg νικοτίνης.
  • Αποστέλλονται χωρίς πλαστικό περιτύλιγμα, έχουν καπάκι προστασίας, βολικό επιστόμιο σταγονόμετρο για ευκολία, οι ταμπέλες είναι πάρα πολύ όμορφα φτιαγμένες και προσεγμένες και το όνομα τα ml και τα mg είναι γραμμένα με το χέρι. Έχουν όλες τις προειδοποιητικές σημάνσεις, αναγράφουνται τα συστατικά, ενώ δεν αναγράφεται ημερομηνία λήξης.
  • Οι περιεκτικότητες στα συγκεκριμένα υγρά είναι 50%PG/50%VG.
Όλες οι δοκιμές έγιναν στον Igo-s ατμοποιητή, πάνω στο iTaste MVP v2.0, microcoil με οργανικό βαμβάκι (που αλλάζει σε κάθε υγρό), αντίσταση στα 2.0ohm, στα 3.8-4.0Volt.




Mum's Custard λοιπόν, δλδ η κρέμα της μαμάς. Τι είναι λοιπόν αυτό το υγράκι, είναι μια κρέμα μα τι κρέμα όμως....!Η επίσημη περιγραφή μιλάει για μια κρέμα βανίλια με τόνους απο γάλα και ζάχαρη. Πριν πώ οτιδήποτε, να πώ ότι το Custard εδω στην Αγγλία είναι θεσμός...εμείς στην Ελλάδα το ξέρουμε σαν την κίτρινη  παχύρευστη κρέμα ζαχαροπλαστικής, εδώ έχει και πιο υδαρείς μορφές αυτή η κρέμα την οποία την ρίχνουν πάνω σε καποιες γλυκές πίτες (μηλόπιτες κλπ), ή την τρώνε μόνη της (πως εμείς έχουμε τις κρέμες γιώτης), ή την ψήνουν σε γλυκό (όπως και εμείς το γαλακτομπούρεκο). Ουσιαστικά πρόκειται για κρέμα η οποία φτιάχνεται με γάλα ή κρέμα γάλακτος, κροκάδια αυγών, ζάχαρη και βανίλια. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, παίρνω ένα έντονο (πολύ έντονο όμως) σχεδόν μπουκωτικό άρωμα βανίλιας και κάτι απο γάλα αλλά σαν να στέκεσαι πάνω απο τη κατσαρόλα όταν βράζεις το γάλα. Δοκιμάζοντας το υγρό έπαθα την πλάκα μου!Μιλάμε για γνήσια κρέμα ζαχαροπλαστικής...όντως σαν αυτή που κάνει η μαμά μου!Είναι ένα πλούσιο υγρό σε γεύση και άρωμα, γλυκό αλλά όχι που να σε μπουχτίσει (το φοβόμουν αυτό στην αρχή απο τη μυρωδιά που είχε), κρεμώδες και νόστιμο. Στην εισπνοή αντιλαμβάνομαι την βανίλια και το παχύ γάλα ενώ στην εκπνοή καταλαβαίνω κάτι απο ζύμη, ζάχαρη και κάτι απο ελάχιστο αλκοόλ όταν εκπνέω απο τη μύτη. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι κολασμένη....είναι του παλιού καλού ζαχαροπλαστείου, ενώ ένα άτομο μου είπε χαρακτηριστικά ότι η μυρωδιά φέρνει σε τρίγωνο Πανοράματος!Η γεύση που αφήνει στο στόμα είναι της κρέμας, δλδ το αισθάνεσαι το στόμα να γεμίζει και φυσικά πρόκειται για υγρό κατηγορίας πιπίλα. Εγώ απόλαυσα αυτό το υγρό με μια κρύα μόκα και όλος αυτός ο σοκολατοκαφές μαζί με την κρέμα ήταν πραγματικά υπέροχος συνδυασμός. Τώρα, το χτύπημα του είναι το ιδανικό για 6άρι υγρό, και η παραγωγή ατμού είναι αρκετά καλή.





Εδώ πάμε σε άλλη κατηγορία υγρού που στην Ελλάδα ή θα το μισήσετε ή θα το λατρέψετε, δεν έχουν μέση κατηγορία χρηστών αυτά τα υγρά εκεί απο ότι έχω καταλάβει. Η περιγραφή του υγρού Moriya's Mix μιλάει για ευκάλυπτο και μενθόλη. Αν δείτε στο ατμιστικό προφίλ μου, εγώ είπα ότι έκοψα το τσιγάρο κάνοντας αποκλειστικά για αρκετό καιρό υγρό με γεύση μέντας, οπότε ξέρω πάνω κάτω τι να περιμένω απο αυτό το υγρό. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι λοιπόν, τί μυρίζω...vicks (απο το γνωστό που τριβόμαστε όταν είμαστε κρυωμένοι). Δροσάτη μυρωδιά δε λέω αλλά είναι η μυρωδιά vicks!Τραβάω τζούρα στα 4Volt και μου γυρίζουν τα μάτια....είναι ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ δυνατή η γεύση αλλά καθαρή και καταλαβαίνεις και τον ευκάλυπτο και την μενθόλη. Είναι μάλιστα τόσο δυνατό, που ο ίδιος ο παρασκευαστής λέει στην ιστοσελίδα ότι αν κάνετε υγρά με 18mg νικοτίνη καλύτερα να πάρετε τα 11mg (και κατάλαβα το γιατί). Κατεβάζω τα volt λίγο και ξαναδοκιμάζω. Στην εισπνοή και στην εκπνοή αντιλαμβάνομαι το vicks που έλεγα, αλλά σαν επίγευση μένει η γεύση απο οδοντόκρεμα. Φρεσκάδα ως εκεί που δε πάει...καθαρίζει το στόμα και ανοίγει όλη την ρινική κοιλότητα!Είναι υγρό που αν με πιάσει η τρέλα μου θα το κάνω όλη μέρα για να έχω αυτή τη δροσιά, αλλά για αυτούς που θέλουν και δε θέλουν μιλάμε για υγρό που είναι μανούλα για μπουκώματα/κρυώματα. Αν είστε άρρωστοι τραβήξτε 5-6 τζούρες απο αυτό το υγρό μαζί με το τσάϊ σας και θα με θυμηθείτε!Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι ευχάριστη για μένα αλλά σε άλλους θυμίζει φαρμακείο!Το χτύπημα του είναι τσεκούρι φυσικά εξαιτίας και του ευκάλυπτου και της μενθόλης ενώ η παραγωγή ατμού είναι σχετικά ικανοποιητική.





Πάμε να δούμε και το τελευταίο υγρό. Το Gunpowder είναι ένα υγρό που απο την περιγραφή δεν θα το επέλεγα διότι περιέχει γλυκάνισο. Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει το ούζο...δεν είναι ότι δε πίνω τσίπουρο με γλυκάνισο..αλλά σε υγρό αναπλήρωσης δεν είχα τολμήσει πρίν να δοκιμάσω. Η περιγραφή του μιλάει για μείγμα γλυκάνισου με κάτι απο εσπεριδοειδές και μέντα. Η μυρωδιά απο το μπουκάλι είναι η καθαρή του γλυκάνισου (όπως όταν ανοίγουμε και ένα μπουκάλι τσίπουρο αλλά χωρίς τις αλκοολούχες αναθυμιάσεις) μαζί με κάτι απο λεμόνι. Στη γεύση λοιπόν είναι ακριβώς το αντίθετο. Στην εισπνοή αντιλαμβάνομαι την παρουσία λεμονιού αλλά δεν είναι καθόλου όξινο, είναι ελαφρώς γλυκό σαν να το έχεις πασπαλίσει με λίγη ζάχαρη, ενώ στην εκπνοή η παρουσία του γλυκάνισου είναι μυρωδάτη, ελαφρυά και ευχάριστη και συνδυάζεται όμορφα με την γλυκάδα του λεμονιού. Την μέντα την καταλαβαίνω στο βάθος, δεν είναι καθόλου έντονη αλλά προσδίδει μια δροσιά και στην εισπνοή και στην εκπνοή. Είναι ένα υγρό που με εξέπληξε ευχάριστα, ισορροπημένο, δεν είναι κάτι που έχω ξαναδοκιμάσει αλλά ο συνδυασμός των γεύσεων ταιριάζει αρκετά. Δεν είμαι σίγουρη αν θα το άτμιζα όλη μέρα αλλά είναι γεύση στην οποία επιστρέφεις. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι δροσερή και ευχάριστη, το χτύπημα του είναι μέτριο προς απαλό και η παραγωγή ατμού είναι σχετικά καλή.


Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα υγρά και άλλα, επισκεφτείτε το blog μου
http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/2014/05/3-digbys-mums-custard-moriyas-mix.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2014, 17:21 από soulsym86 »

Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 23:03 »
μετά από ευγενική παραχώρηση του metallinou  :respect:  για δοκιμή των υγρών... έχω να πώ τα εξής.....
είναι πολύ νόστιμα και ποιοτικά gourmet υγρά. έχουν έντονη και "αληθινή" γεύση χωρίς υποψία χημικής επίγευσης
και αυτό που έχουν ως περιγραφή αυτό είναι χωρίς υπερβολές και φανφάρες.
εκτός από το apple & cinammon pudding το οποίο ο θάνος το είχε τιμήσει δεόντως και του moriya's mix το οποίο λόγω ευκάλυπτου και μενθόλης δεν ήθελα να δοκιμάσω
είμαι πολύ τυχερός που δοκίμασα τα υπόλοιπα στον IATTY μου.
θα τολμήσω να δώσω μια ιδέα για αυτά τοποθετώντας τα κατά σειρά προσωπικής προτίμησης.


Hooligan: η πιο μεγάλη έκπληξη... περιγράφεται ως γλυκό υγρό αποτελούμενο από πορτοκάλι, λεμόνι κεράσι και λάιμ. Υπερισχύει το πορτοκάλι...εγώ απλά θα πώ ότι μου θύμισε τις καραμελίτσες ΜΕΖ με πορτοκάλι... οι "μεγαλύτεροι" θα τις γνωρίζουν

Mum's Custard: κρέμα με περισσότερο έντονο το γάλα και την ζάχαρη στην γεύση. ιδανικό για όλη μέρα

Oriental Plunder: η καπνική πρόταση της εταιρίας με μήλο κόκκινο και τζίντζερ. φοβερός συνδιασμός και εκπληκτική γεύση. επίσης ιδανικό για όλη μέρα

The king: Φυστικοβούτηρο με μπανάνα και κρέμα. Αν έχετε δοκιμάσει το grandmaster από πέντε πιόνια θα αναγνωρίσετε την περιγραφή όμως εδώ υπερισχύει το φυστικοβούτηρο, η μπανάνα δεν είναι τόσο έντονη όπως και η κρέμα.

Dr. Jekyll: Το πρώτο που σου κάνει εντύπωση σε αυτό το υγρό είναι το καταπράσινο χρώμα του. Γλυκάνισος
με έντονα εσπεριδοειδή και μια ελαφρώς πικρή αλλά κρεμώδη βάση μέντας. Πολύ ιδιαίτερο υγρό με πολύ έντονη γεύση (απο τον ατμο φεύγει μόνο με πλύσιμο) όχι για όλες τις ώρες. Τέλος είναι υγρό με πολλούς φανατικούς Άγγλους.

Gunpowder: επίσης πολύ έντονο υγρό με γλυκάνισο και λεμόνι. αν σας αρέσει το ούζο θα το λατρέψετε, εμένα δεν με ενθουσίασε.

τελειώνοντας να αναφέρω ότι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα αλλά ο Άγγλος στέλνει Ελλάδα με μεταφορικά περίπου 10 ευρώ.
Η τιμή τους είναι περίπου 17 με 18 ευρώ τα 30μλ και υπάρχει και επιλογή για γιάλινο μπουκάλι με επιπλέον 4 ευρώ περίπου.
Σίγουρα αξίζουν μια δοκιμή και κάποια όχι μόνο....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 23:13 από chriscorfu88 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 09:31 »
 Σειρά μου!  ;D


Η πρώτη επαφή που είχα με αυτά τα υγρά, ήταν διαβάζοντας το site της DRIPPA. Η δεύτερη, διαβάζοντας την παρουσίαση της soulsym86. Και όταν τη Δευτέρα 29/9 πέρασα από το e-tsigaro να αγοράσω βάσεις, χάρηκα ιδιαίτερα όταν βρήκα κάτι μπουκαλάκια να δοκιμάσω. Πήρα τα πρώτα, καθώς δοκίμαζαν κι άλλοι, και μόλις ηρέμησα λίγο από το γραφείο, το βράδυ της επόμενης μέρας, έστριψα ένα microcoil των 1.4Ω με 0.28 Kanthal D σε τρυπάνι των 2mm και το φόρεσα σε ολοκάθαρο κλώνο Kayfun 3.1ES. Έβαλα και το nano kit των 2,5ml, το αναφέρω για να υπάρχει πλήρης εικόνα απόστασης επιστομίου από την αντίσταση με ότι συνεπάγεται αυτό αλλά και χωρητικότητας, και έκλεισα. Αφού άτμισα 1ml σκέτη βάση να στρώσει το βαμβάκι, ξεκίνησα τη διαδικασία μου. Δεν θα σταθώ σε θέματα συσκευασίας, παρουσίασης και δομής σελίδας καθώς αυτά έχουν καλυφθεί πλήρως στο πρώτο ποστ. Πρώτα άνοιξα το “The King”, χωρίς να θυμάμαι αναλογίες vg/pg κα γνωρίζοντας μόνο ότι τα υγρά είναι 6mg/ml. Τις περιγραφές τις εταιρείας λοιπόν, τις διαβάζω αφού το δοκιμάσω, και εκεί αναφέρονται και αναλυτικά οι αναλογίες pg/vg.
 
The King
Σκουρόχρωμο καραμελένιο το παρουσιαστικό του ενώ στη μύτη είναι έντονη η παρουσία ώριμης μπανάνας και γλυκιάς καραμέλας. Φοβήθηκα μην έπεσα σε καμιά περίπτωση έντονα γλυκιάς μπανάνας με βουτυρώδη επίγευση, πράγμα που δεν συμπαθώ καθόλου και με φειδώ, γέμισα το τανκ. Η γεύση ήταν περίεργη, μπερδεμένη και χωρίς κάτι να ξεχωρίζει στην αρχή τουλάχιστον. Έκανα αυτό που κάνω πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, κατέβασα τα βολτ στα 3.7 και ξαναδοκίμασα. Η γεύση παρέμεινε μπερδεμένη αλλά τώρα άρχισε να εμφανίζεται λίγο περισσότερο μία γεύση καβουρντισμένου φιστικιού και στο τελείωμα έμενε μία όχι και τόσο ευχάριστη γεύση μπανάνας. Ήταν φανερή η ελάχιστη οξύτητα που αφήνει η μπανάνα όταν είναι άγουρη και η γλυκάδα ήταν πραγματικά ανεπαίσθητη, με απλά λόγια η μυρωδιά από το μπουκάλι ήταν τελείως άσχετη με τη γεύση. Η γεύση της καραμέλας δεν φαινόταν πουθενά και άνοιξα μια πικρή Septem Ale  μπας και κάνω το στόμα μου πιο ευαίσθητο σε γλυκές γεύσεις. Μάταια, καμία γλυκάδα αλλά ευτυχώς για μένα, επίσης καμία βουτυρίλα. Η ρινική εισπνοή ήταν έντονα «φαρμακευτική» και δεν βοήθησε καθόλου, ενώ η ρινική εκπνοή ενίσχυσε κάπως την παρουσία ξηρού καρπού. Η επίγευση ήταν ανεπαίσθητη και επικεντρωνόταν σε νότες καβουρντισμένου φιστικιού. Το χτύπημα ήταν πολύ κατώτερο από ότι έχω συνηθίσει σε εξάρια υγρά ενώ η παραγωγή ατμού σε σημείο να θεωρώ ότι πρόκειται για τουλάχιστον 60% vg αλλά η αίσθηση που μου άφησε ο ατμός, είναι για τουλάχιστον 50-50. Δεν το συμπάθησα και ιδιαίτερα το υγρό, θεωρώ όμως ότι δεν κουράζει και αυτό το χωρίς χαρακτήρα, χωρίς σώμα και χωρίς τύπο υγρό, μπορεί να αποτελέσει μια καλή λύση για ολοήμερο άτμισμα, ίσως ακριβώς επειδή σε κάνει να ψάχνεις συνεχώς «τι θέλει να πει ο ποιητής». Αφού άδειασε το τανκ, γέμισα με σκέτη βάση και παρατήρησα ότι η γεύση έμεινε μέχρι το τέλος. Μόνο στο τελευταίο μισό ml καθάρισε κάπως και καταστάλαξε στο καβουρντισμένο φιστίκι. Περισσότερο μου άρεσε σε αυτή τη φάση πάντως, παρά στην αρχή! Η βαθμολογία, μπήκε αφού διάβασα και την περιγραφή φυσικά, καθώς ήθελα να ξέρω τι ήθελε ο κατασκευαστής να πάρω ατμίζοντας. Η περιγραφή της εταιρείας λοιπόν, μιλάει για προσεγμένη ισορροπία μπανάνας, φιστικοβούτυρου και κρέμας, και φυσικά δεν νομίζω ότι ανταποκρίνεται και πολύ στην πραγματικότητα. Εκτός αν με το προσεγμένη ισορροπία, εννοούν την ίδια ακριβώς ποσότητα αρώματος και από τις τρεις γεύσεις. Η βαθμολογία μου βγαίνει στα 74/100.

Oriental Plunder

Δεύτερο μπουμπούκι της εταιρείας, και το πρώτο που σου κάνει εντύπωση, είναι το ανοιχτό χρυσοκίτρινο χρώμα. Φέρνοντας το μπουκάλι στη μύτη, δημιουργείται χάος και μπέρδεμα. Η μυρωδιά έχει έντονα στοιχεία Virginia και κάτι απροσδιόριστα γλυκό, σχεδόν σιροπιαστό. Οι περισσότερες εταιρείες που κατασκευάζουν υγρά με προσδιορισμό Oriental, συνήθως προσφέρουν μια έντονη καπνική γεύση με κάτι σε βύσσινο, τριαντάφυλλο, λιβάνι, λουκούμι κλπ. Εδώ με έπιασε μια φοβία, καθώς έχω δηλώσει και στο παρελθόν ότι τα Virginia δεν είναι και η καλύτερή μου και διστακτικά γέμισα τον ατμοποιητή. Η γεύση, ήταν επίσης πολύ μπερδεμένη, έντονη και μπουχτιστική. Βαρύ καπνικό υπόβαθρο, χωρίς να καταλαβαίνεις την χαρακτηριστική γεύση Virginia που περιμένεις από τη μυρωδιά, γλυκάδα σαν και αυτή που παίρνεις από ένα μπακλαβά, και γεύση που παραπέμπει σε αυτό επίσης, σαν ψημένο καρύδι. Αφού στο μυαλό μου εναλλασσόταν η εικόνα της μουσταλευριάς σαν γεύση, άρχισα και πάλι να απορώ για το τι σκεφτόταν ο κατασκευαστής όταν το έφτιαχνε. Μόλις το συνήθισα λοιπόν, άρχισε να καθαρίζει το γλυκό στοιχείο και να θυμίζει λίγο περισσότερο φρούτο, προς το μήλο, αλλά και πάλι έλειπε κάποιο κυρίαρχο στοιχείο, ή ένας τρόπος να ξεχωρίζουν οι γεύσεις χωρίς να χάνονται η μία μέσα στην άλλη. Η παραγωγή ατμού καλή και κάπου στο 50/50 πρέπει να κινούνται οι αναλογίες, ενώ το χτύπημα ήταν ακριβώς στα αναμενόμενα επίπεδα για 6ρι υγρό. Η ρινική εισπνοή και εκπνοή περίπλεξαν τα πράγματα αρκετά καθώς στη μεν εισπνοή αυτή η έντονα φρουτένια γλυκάδα έκανε την όλη εμπειρία «too much» ενώ στην εκπνοή το «ψημένο» του πράγματος σε προσγειώνει απότομα. Και εδώ, μέγα μειονέκτημα η έλλειψη καθαρής επίγευσης, περιορίστηκε μόνο σε κάτι γλυκό καπνικό και σχετικά απροσδιόριστο. Μπήκα λοιπόν να διαβάσω την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για «ένα ισορροπημένο μίγμα Αμερικάνικου καπνού και γλυκού μήλου με μια νότα τζίντζερ». Και πάλι, λέγοντας ισορροπημένο, πρέπει να εννοούν «ακριβώς την ίδια ποσότητα αρώματος», ενώ το τζίντζερ είναι άφαντο. Η αναλογίες ήταν όντως στο 50/50. Το υγρό είναι αρκετά πλούσιο και μπουχτιστικό οπότε δεν στενοχωρήθηκα ιδιαίτερα όταν άδειασε το τανκ και απογέμισα με σκέτη βάση. Για σχεδόν ¾ του τανκ, η γεύση του παρέμενε εμφανής, ενώ μόνο στο τέλος άρχισε να χάνεται αυτή η γλυκάδα και να ξεχωρίζει το καπνικό του πράγματος. Εξαιρετικά περίεργη συμπεριφορά, αν σκεφτεί κανείς ότι η βάση που χρησιμοποιώ αυτή την εποχή είναι 87,5% vg… Η βαθμολογία μου βγαίνει στο 71%.

Gunpowder

Το τρίτο κατά σειρά της δοκιμής, έχει ένα εντελώς διάφανο χρώμα. Με το που φέρνεις το μπουκαλάκι στη μύτη, έχει μία μυρωδιά που θυμίζει Lime, μέντα σίγουρα και κάτι άλλο που μου είναι πολύ γνωστό αλλά δυσκολεύομαι να το προσδιορίσω αυτή τη στιγμή. Ευχάριστη μυρωδιά και καλοκαιρινή. Γέμισα τον ατμοποιητή και ξεκίνησα να δοκιμάζω. Ωραία, φρουτώδης και δροσερή γεύση, με πολύ λίγη μενθόλη η οποία αφήνει μια διακριτική δροσιά. Το υλικό που δεν μπορούσα να προσδιορίσω, ήταν τελικά γλυκάνισος. Αυτό το οποίο όμως ήταν το πιο εντυπωσιακό, ήταν ότι το lime, δεν ήταν τελικά lime. Ή μάλλον, δεν ήταν συνέχεια lime. Άλλαζε τζούρα με τη τζούρα, και θύμιζε μια lime, μία πορτοκάλι και μερικές φορές μανταρίνι. Στη ρινική εισπνοή ανέβαινε η οξύτητα αρκετά, αλλά ευχάριστα, και στη ρινική εκπνοή η αίσθηση του φλοιού πορτοκαλιού. Και επιτέλους, υπήρξε καθαρή επίγευση που παραπέμπει σε κιτρώδη φρούτα. Η παραγωγή ατμού αρκετά πλούσια και θα έλεγα ότι πρόκειται για 60% vg. Το χτύπημα ακριβώς το αναμενόμενο για 6ρι υγρό και γενικά η αίσθησή του πολύ ευχάριστη. Μπήκα λοιπόν να διαβάσω την περιγραφή και τις αναλογίες και ανακάλυψα ότι πρόκειται για «ένα ισορροπημένο μίγμα γλυκάνισου και κίτρου με ελαφρά μέντα». Σωστά εδώ χρησιμοποιείται η λέξη «ισορροπημένο» καθώς το ένα συμπληρώνει και προσθέτει στο άλλο αντί να αποτελούν ένα σύννεφο γεύσεων χωρίς χαρακτήρα και σώμα. Η αναλογία στο 50/50 και νομίζω ότι είναι πολύ ταιριαστή στη φιλοσοφία του υγρού. Το άτμισα μέχρι τέλους και γέμισα με σκέτη βάση για να δω τη συμπεριφορά του. Η γεύση των φρούτων παρέμεινε για περίπου το μισό τανκ ενώ μετά εξαφανίστηκε και έμεινε μόνο μια γλυκάδα και η χαρακτηριστική γεύση του γλυκάνισου. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το ατμίσω όλη μέρα, δεν νομίζω ότι θα το άτμιζα καν με προσμονή ξανά, αλλά αυτό δεν το κάνει κακό. Θα μπορούσε να αποτελέσει ένα ευχάριστο φρουτένιο διάλειμμα για κάποιον που χρησιμοποιεί άλλα υγρά και στους φαν του γλυκάνισου θα μπορούσε να λάβει υψηλή θέση στις προτιμήσεις τους. Πάντως, είναι αυτό που υπόσχεται και με πολύ καλή απόδοση. 79/100

Moriya’s Mix

Εντελώς διάφανο το υγρό και σε συνδυασμό με το όνομα δεν μπορείς με τίποτα να προβλέψεις αυτό που σε περιμένει. Φέρνοντας το υγρό στη μύτη, έρχεται μια πολύ δυνατή και σχεδόν αφόρητη μυρωδιά που ενστικτωδώς σε κάνει να το απομακρύνεις γρήγορα. Με λίγη προσπάθεια, το ξαναφέρνεις κοντά όμως και αναγνωρίζεις τη μυρωδιά του ευκαλύπτου και της μενθόλης. Σαν τις παλιές καλές καραμέλες Halls ένα πράμα, σε υγρή μορφή. Υποψιασμένος, καθώς είναι καρφωμένη στο κεφάλι μου η εμπειρία που είχα με το Celtic Menthol της Celtic Vapors, έβαλα λιγότερο από ml στο τανκ και πολύ σοφά έπραξα!!! Ο ουρανίσκος πάγωσε, η γλώσσα κάηκε, η μύτη άνοιξε και ο βήχας άφθονος. Γονάτισα, άρχισα να ψελλίζω διάφορα σε ακατάληπτη διάλεκτο και αφού συνήλθα μετά από δεκάλεπτο εξορκισμό, άδειασα γρήγορα τον ατμοποιητή. Μπήκα να δω την περιγραφή, η οποία μας μιλά για «Ευκάλυπτο και κρύα μενθόλη, αναζωογονητικό για τον ουρανίσκο και πραγματική θεραπεία για το μπούκωμα της γεύσης. Ευχάριστο για πρωινό άτμισμα (!!!), συστήνεται στους χρήστες 18ριών να κατέβουν στα 11 γι αυτό». Θα συμφωνήσω απόλυτα με την περιγραφή, εκτός από το κομμάτι περί πρωινού ατμίσματος. Δεν είμαι και ο πιο ευχάριστος τύπος για πρωί, αν μου δίνανε και αυτό το υγρό, θα αναβαθμιζόμουν σε δημόσιο κίνδυνο. Ίσως αν είχε λίγο περισσότερη vg να ήταν πιο ευχάριστο, αλλά στα 50/50 προσωπικά δεν. Για τους λάτρεις της έντονης μενθόλης πάντως καθώς και για τα χειμωνιάτικα κρυώματα, μπορεί να αποτελέσει εξαιρετική επιλογή. Δεν ήταν και πολύ του γούστου μου οπότε δεν ασχολήθηκα να βάλω και σκέτη βάση για να ελέγξω συμπεριφορά. Απεναντίας, καθάρισα σχολαστικά τον ατμοποιητή και το απομάκρυνα από το οπτικό μου πεδίο! 78/100

Dr Jekyll

Είναι αδύνατον να μην εντυπωσιαστεί κάποιος από το χρώμα του μόλις το δει. Φωτεινό φωσφοριζέ πράσινο, παραπέμπει σε κρυπτονίτη, ή στην ιδέα που έχουμε για τα ραδιενεργά απόβλητα. Δεν θα μπορούσε να είναι πιο ταιριαστός ο τίτλος για ένα υγρό με τέτοιο χρώμα. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι και φέρνοντάς το στη μύτη, εύκολα διακρίνει κανείς το άρωμα του γλυκάνισου και μια ελαφρά δόση μέντας. Υπάρχει και άλλη μια μυρωδιά την οποία για να αναγνωρίσει κανείς πρέπει να έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο ποτό: αψέντι, κάτι στο οποίο εύκολα παραπέμπει το χρώμα. Πρόσφατα διάβασα ένα review για ένα υγρό με τα ίδια χαρακτηριστικά, το οποίο όμως διέλυσε το τανκ. Με αυτά στο μυαλό, γέμισα μέχρι τη μέση το τανκ και ξεκίνησα. Γλυκάνισος, έντονος και γλυκός στην εισπνοή με νότες μέντας, ενώ στην εκπνοή καταλαβαίνεις και τη χαρακτηριστική γεύση και μυρωδιά από το αψέντι. Με τη ρινική εισπνοή και εκπνοή, όλη αυτή η εμπειρία ανεβαίνει επίπεδο και όσοι τα πάνε καλά με αυτές τις γεύσεις, θα ικανοποιηθούν. Πολύ καλή παραγωγή ατμού και το χτύπημα σε απόλυτα φυσιολογικά επίπεδα. Παρόλο που δεν είναι και πολύ του γούστου μου το υγρό, το άτμισα μέχρι τέλους και δεν με χάλασε καθόλου. Σε αυτό το σημείο, μπήκα να διαβάσω και την περιγραφή η οποία μας μιλάει για «βαρύ σώμα γλυκάνισου και wormwood (αψέντι) με κιτρώδεις υψηλές νότες και πικρή αλλά κρεμώδη μέντα». Το μόνο που δεν βρήκα πουθενά στη γεύση, ήταν τα κιτρώδη φρούτα. Στο 50/50 και αυτό, με τις γεύσεις να αποδίδονται ωραία και πραγματικά ισορροπημένα. Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι του γούστου μου. Όταν τελείωσε το τανκ, γέμισα με σκέτη βάση και άτμισα μέχρι τέλους για να δω τη συμπεριφορά. Οι γεύσεις σαφώς πιο υποτονικές με το γλυκάνισο και τη μέντα να κυριαρχούν και τη συνολική συμπεριφορά να θυμίζει μία μετρίως αρωματισμένη βάση, αρκετά ευχάριστο. 83/100

Hooligan

Χρυσοκίτρινο χρώμα το οποίο με τίποτα σε συνδυασμό με το όνομα, δεν μπορεί να προκαταλάβει κάποιον για τη γεύση. Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, η μυρωδιά δεν είναι καθόλου μα καθόλου ευχάριστη, θυμίζει χωρίς καμία υπερβολή νοσοκομείο με νότες κόκκινων φρούτων και εσπεριδοειδών. Περιμένοντας να δοκιμάσω μία άσχημη γεύση, γέμισα το τανκ. Στην αρχή, η γεύση ήταν πολύ έντονη και μπερδεμένη και όχι και τόσο ευχάριστη. Μία ερχόταν οξύτητα από φράουλα και βατόμουρο, μία πικράδα από φλοιό πορτοκαλιού και κάθε λίγο μια φαρμακευτική γεύση μέντας, χωρίς τη δροσιά όμως. Αφού όμως το συνήθισα κάπως, οι γεύσεις άρχισαν να ξεκαθαρίζουν και να έρχονται πιο ομαλά. Αυτό που νόμιζα βατόμουρο και φράουλα ως κόκκινα φρούτα, εξελίχθηκε σε μια γεύση κερασιού, όχι όμως και πολύ ευχάριστη. Το πορτοκάλι καθάρισε και εμφανίστηκε και γεύση από λεμόνι, μάλλον φλοιός λεμονιού καθώς η πικράδα υπερίσχυε. Η οξύτητα απέκτησε και μία γλυκάδα που παραπέμπει σε λάιμ, αλλά αυτό το λέω με επιφύλαξη καθώς την χαρακτηριστική του γεύση δεν την εντόπισα πουθενά. Με τη ρινική εισπνοή μόνο, μία πιο κρεμώδης αίσθηση βρέθηκε να συνοδεύει τα αρώματα του λεμονιού και του πορτοκαλιού αλλά αυτό θα μπορούσε να οφείλεται σε οτιδήποτε. Η παραγωγή ατμού ικανοποιητική και το χτύπημα αναμενόμενο. Σε αυτό το σημείο μπήκα να διαβάσω την περιγραφή η οποία μας μιλάει για «κεράσι, πορτοκάλια, λεμόνια και λάιμ σε συνδυασμό με ανθρακικό», στοιχεία τα οποία εκτός από το λάιμ και το ανθρακικό είναι ολοκάθαρα. Δεν κουράζει και είναι μια ευχάριστη και φρουτώδης έκπληξη. Λίγο πριν το ποστάρω, διάβασα και την περιγραφή του chriscorfu88 η οποία μιλούσε για καραμέλες PEZ. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του! Και αυτό το υγρό στα 50/50 και αν έπρεπε η εταιρεία να αλλάξει κάτι, θα ήταν να βάλει λιγότερο και καλύτερο άρωμα κεράσι, περισσότερο λάιμ και ίσως 60% pg ώστε να δώσει αυτή την έξτρα ένταση. Το fizz που υπόσχεται, δεν νομίζω ότι μπορεί να αποδοθεί σε υγρό αναπλήρωσης και η προσθήκη οποιασδήποτε άλλης γεύσης ή ενισχυτικού, μάλλον θα χαλούσε το υγρό. 89/100

Mum’s Custard

Εντυπωσιακά σκούρο και καραμελένιο υγρό, θα μου έκανε εντύπωση αν έλλειπε κάτι τέτοιο από μια Αγγλική σειρά. Πρέπει να πω εδώ ότι τα υγρά αυτού του τύπου δεν μου αρέσουν καθόλου. Δεν αντέχω τη γεύση της βουτυρίλας και της γαλατίλας με τίποτα. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, χάρηκα αρκετά καθώς το άρωμα δεν είχε κανένα από τα στοιχεία που δεν μου αρέσουν. Αντιθέτως, θύμιζε σιρόπι καραμέλας για παγωτό, καθαρό άρωμα καραμελωμένης ζάχαρης και γλυκάδα που σπάει κόκαλα. Κρατώντας μικρό καλάθι, έβαλα μόλις ένα ml στο τανκ και ευτυχώς, γιατί στη μέση της πρώτης τζούρας, το παράτησα με αηδία. Βούτυρο, πολύ βούτυρο και για μένα αυτό είναι το ίδιο με εγκλεισμό στο Guantanamo… Η περιγραφή μιλάει για κρέμα βανίλιας με σιγοβρασμένο γάλα και καστανή ζάχαρη και οι αναλογίες στα 50/50. Όσον αφορά την περιγραφή, είμαι σίγουρος ότι οι λάτρεις των custard θα με καρατομήσουν, καθώς ίσως βρουν το Άγιο Δισκοπότηρό τους εδώ. Και ακριβώς επειδή δεν μου αρέσει, πρέπει να είναι καλό στον τομέα του. 89/100 και γρήγορα τον ατμοποιητή για πλύσιμο!!!

Apple & Cinnamon Pudding

Πάμε στο τελευταίο από τα διαθέσιμα για δοκιμή και το πιο πολλά υποσχόμενο από τον τίτλο! Σκούρο καραμελένιο χρώμα το οποίο παραπέμπει στον τίτλο και σε κάνει να περιμένεις τα πάντα. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, τα αρώματα είναι πραγματικά φανταστικά. Ψημένη ζύμη, μήλο και κανέλα σε ισορροπημένο συνδυασμό ο οποίος στη μύτη τουλάχιστον είναι ακριβώς αυτό που λέει ο τίτλος. Γέμισα ανυπόμονα το τανκ και ξεκίνησα διαδικασίες. Η γεύση σίγουρα πολύ διαφορετική. Στις πρώτες τζούρες, υπερέχει η κανέλα σε μεγάλο βαθμό και το μήλο έρχεται σε πολύ διακριτικές νότες στο παρασκήνιο. Η ζύμη, άφαντη. Όσο προχωρούσε η δοκιμή και το στόμα μου συνήθιζε την κανέλα, το μήλο άρχιζε να εμφανίζεται ακόμα πιο έντονα. Η ζύμη σαν γεύση δεν εμφανίστηκε ποτέ αλλά μάλλον σαν αίσθηση, καθώς ένα σημείο πλούσιας αλμύρας έκανε μια γκεστ εμφάνιση κάθε κάποιες τζούρες. Το χτύπημα σαφώς ανώτερο από το αναμενόμενο, πράγμα καθόλου περίεργο ένεκα της κανέλας. Ο ατμός πυκνός και πλούσιος και η αίσθηση του υγρού πολύ ευχάριστη. Στη ρινική εισπνοή, εμφανίστηκε και η διαφεύγουσα ζύμη και μάλιστα με τρόπο που παραπέμπει σε αυτές τις παραψημένες γωνίες για τις οποίες όλοι τσακώνονται στο τραπέζι. Στη ρινική εκπνοή υπερισχύει κατά κράτος η κανέλα και το μήλο παραμένει αρκετά διακριτικό. Η επίγευση περιφέρεται γύρω από την κανέλα και νομίζω ότι παρατήρησα και μια κρεμώδη αίσθηση στο στόμα, πολύ ανεπαίσθητη όμως. Εδώ είναι η στιγμή που μπήκα στη σελίδα για να δω την περιγραφή η οποία μας μιλάει για «ψημένο pudding με μήλο και κανέλα με προσθήκη custard, η οποία γίνεται αισθητή στην εκπνοή». Αν είχα διαβάσει την περιγραφή πριν το δοκιμάσω, παίζει και να μην το δοκίμαζα, αλλά ευτυχώς η custard δεν φαίνεται καθόλου. Αν το δοκιμάσει κάποιος σε ατμοποιητή με κεραμικό, ας μας το διευκρινίσει. Στο 50/50 και αυτό το υγρό το οποίο άτμισα μέχρι τέλους με ευχαρίστηση. Θα ήθελα λίγη παραπάνω γλυκάδα και λίγο πιο φανερό το μήλο, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη. Αφού άδειασε το τανκ, γέμισα με σκέτη βάση για να δω τη συμπεριφορά του. Η ένταση της κανέλας υποχώρησε αρκετά και έμεινε στο στόμα ως μια ξερή αίσθηση σκόνης κανέλας. Η γλυκάδα ανέβηκε αρκετά, vg γαρ, και εμφανίστηκε ακόμα περισσότερο η αίσθηση και η γεύση του μήλου. Θα γράψει ιστορία ανάμεσα στους γλυκατζήδες και το 89/100 είναι απόλυτα δίκαιο.

Τελικό συμπέρασμα

Μόνο ένα από τα υγρά της εταιρείας δεν δοκίμασα, και το όνομα αυτού DMC. Custard και αυτό, οπότε θα μείνει μακριά από τον ατμοποιητή μου στα σίγουρα. Η σειρά είναι ολοκληρωμένη από θέμα κάλυψης ατμιστικών προτιμήσεων και σίγουρα τα υγρά είναι υψηλού επιπέδου. Από θέμα τιμής, είδα μόνο τις τιμές στη σελίδα τους, και τις θεωρώ αρκετά καλές ακόμα και για τα Ελληνικά δεδομένα. Με χαρά θα άτμιζα ξανά το Hooligan και το Gunpowder και από κοντά ακολουθούν το Dr Jekyll παρόλο που δεν είναι του τύπου μου και το The King. Πιστεύω ότι με ελάχιστες αλλαγές στη δοσολογία τους, κάποια από τα υγρά της σειράς θα μπορέσουν να ανέβουν ένα ακόμα επίπεδο. Το μάθημα που πήρα μετά από αυτή τη δοκιμή, είναι ότι όσο ωραία και να μυρίζει ένα custard υγρό, δεν πρόκειται να μου αρέσει οπότε πρέπει να αλλάζω δρόμο, πόλη, ή χώρα μόλις μου δίνουν κάτι τέτοιο για δοκιμή.
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 15:18 »
Τι θα γινει με σενα???  :tongue_smilie:
Καθε φορα που κανεις παρουσιαση, τρεχω να φτιαξω ενα καφεδακι να απολαυσω ατμισμα & διαβασμα..
Μετα την "Τσαμπικα" εχεις γινει το αγαπημενο μου θεμα.. :laugh1: :laugh1:  Οσον αφορα παρουσιασεις υγρων!!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 15:51 »
Παρουσίαση στο συγκεκριμένο, έκανε η soulsy. Εγώ μία ταπεινή δοκιμή έκανα!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 15:55 »
Tην Soulsym τη διαβαζω στο blog της  :thumpup:
Δεν ηθελα να την προσβαλω κιολας :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 16:37 »
Έπεσε στα χέρια μου χθες το hooligan και είναι ένα απτα καλυτέρα υγρά που έχω κανει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 11:26 »
Μετά από αρκετή συζήτηση γι αυτά τα υγρά στην προχθεσινή τοπική ατμοσυνάντηση, έβγαλα ένα ακόμα συμπέρασμα γι αυτά τα υγρά: Με κάποιο τρόπο η εταιρεία, τα έχει φτιάξει έτσι ώστε να "παίζουν" πολύ καλά σε εργοστασιακούς ατμοποιητές.

Επίσης, παίζουν εξαιρετικά σε παλαιοτερους επισκευάσιμους, πριν το trend της αγοράς γίνει το Kayfun και όσοι βασίζονται σε αυτή τη φιλοσοφία. Τέτοιοι ατμοποιητές, είναι ο IATTY και η Πηνελόπη, στους οποίους δοκίμασα το The King και το Apple & Cinammon αντίστοιχα.

Σαφώς ανώτερα και τα δύο σε σχέση με τον Kayfun. Και πριν πέσετε οι λάτρεις των GG ατμοποιητών να με φάτε, θα σας πω ότι ανώτερη βρήκα την γεύση των Digbys και σε αρκετούς εργοστασιακούς.

Αν η εταιρεία λοιπόν έχει καταφέρει να προσφέρει premium υγρά, σε χαμηλή τιμή και χωρίς να πρέπει να έχεις advanced εξοπλισμό για να τα ατμίσεις, τότε μιλάμε για κίνηση ματ σε θέμα μάρκετιγκ. Και από ότι ακούω, στην Αγγλία θερίζουν, ιδιαίτερα τα custard.

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 13:09 »
Εγώ το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι έχω κάνει δεν ξέρω και εγώ πόσα υγρά και μέχρι τώρα μου άρεσε μόνο το voodoo της halo στην συγκεκριμένη εταιρία έχω δοκιμάσει 2 υγρά hooligan και the king και μ άρεσαν τρομερά και τα 2, θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και τα απόλειπα της εταιρίας πριν φύγει η παραγγελία μου.

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 12:50 »
Απτης καλύτερες εταιρίες που έχουν περάσει από τα χέρια μου, τα υγρά τους 7 δοκίμασα σε γενική βάση ήταν πολύ καλά για τα γούστα μου , η βαθμολογία μου
Hooligan 20/10 Το συγκεκριμένο είναι για πιπίλα νον στοπ ολη μέρα κάθε μέρα :baby: :nani: :baby:
The King 10/10  Εξαιρετική γεύση αλλά δεν είναι για όλη μέρα. :thumbsup_move_1:
Mums Custard 0/10 Το χειρότερο της εταιρίας(αν και τα παιδιά λένε ότι είναι το n1 στην Αγγλία της εταιρίας)  η βρώμα που μου έβγαλε με ανάγκασε όχι απλά να πλύνω  τον ντριπερ αλλά να πετάξω και το κεραμικό γτ δεν καθάριζε με τπτ. :shock_sick_02: :heat: :shock_sick_02:
Apple & Cinnamon pudding Δεν το πρόλαβα γτ άρεσε σε όλους και το ατμισαν όλο :angry_tickedoff:
Moriya's Mix  7/10 Αν κρυολογήσεις ατμιζεις το moriya και καθάρισες (είναι σαν της halls της καραμελες) :dance2:
Oriental Plunder 2/10 :lipssealed:
Dr Jekyll 7/10 Γλυκάνισος και μέντα πολύ καλός συνδυασμός  :cigar:
Gunpowder 7/10 Πολύ καλό υγρό αλλά μου χτύπαγε πολύ έντονα η μενθολη  :fight_fryingpan:
http://prntscr.com/52wess

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 26, 2015, 04:40 »
Δεν έχει αναφερθεί οπότε θα πληροφορήσω πως τα Digby's βρίσκονται πλέον στην Ελλάδα -τα έφερε το Atmistique.
Πολύ καλοσχεδιασμένα μπουκαλάκια (εξαιρετική γραφιστική δουλειά) με κλασικό σταγονόμετρο.

Δοκίμασα λίγο το Oriental Plunder σε Eviva και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον! "Καπνισμένο" μήλο -γλύκα από κόκκινο, φρεσκάδα από πράσινο- και μια πικάντικη αίσθηση από τζίντζερ που εκτίμησα δεόντως. Ενώ η βάση περίμενα να είναι καπνικού virginia (το οποίο συνήθως δεν προτιμώ) εδώ δεν μου ήταν αισθητή η... βιρτιζινίλα αλλά κάποιο ακαθόριστα αρωματικό καπνικό. Τέλος πάντων, ήταν σύντομη δοκιμή οπότε πάω παρακάτω. Απλά αναφέρω πως θα είναι μάλλον η επόμενη αγορά μου.

Αυτό που πήρα ήταν το Hooligan σε 12mg/ml. Το έβαλα σε diver και... έμεινα έκπληκτος. Δεν είμαι συχνός φαν των γλυκών/φρουτένιων αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα. Απαλό πορτοκάλι και λεμόνι στρογγυλεμένα με κεράσι: δεν γλυκίζουν πολύ, δεν βγάζουν υπερβολική οξύτητα, είναι ένα αεράτο χαρμάνι αρωμάτων που δεν σε πιάνει από τα μούτρα! Νομίζω πως το σύνολο δένει από αυτό που η Digby ονομάζει fizz (ανθρακικό): κάποιο έξτρα στοιχείο που δίνει μια σπιρτάδα, μια πικρούτσικη ζωντάνια στο στόμα.
Το αποτέλεσμα είναι ένα υγρό που με κέρδισε απόλυτα, με έκανε να μη μου λείπει η καπνική αίσθηση ενώ ταυτόχρονα γεμίζει το στόμα με λεπτές μυρωδιές εσπεριδοειδών και απαλού κερασιού. Και όχι μόνο το στόμα: οι αντιδράσεις που είχα στο πώς αρωματίζει τον χώρο ήταν εξαιρετικές!
Νομίζω πως μάλλον απόκτησα μια ακριβούτσικη συνήθεια!  :angry_orange: :laugh1:

Οπότε μεταφέρεται αναλόγως! Ευχαριστούμε!  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2015, 12:19 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 10, 2015, 12:39 »
Δοκίμασα το Ringmaster που είναι από τις τελευταίες τους δημιουργίες. Πήρα 10ml μπουκαλάκι και ούτε κατάλαβα πότε τελείωσε. Δροσερό, απαλό με πολύ ωραία αίσθηση της γεύσης. Ό,τι καλύτερο έχω ατμίσει μέχρι στιγμής.
Τώρα άρχισα να ατμίζω το Hooligan.

Στα θετικά των υγρών οι καθαρές από τις γνωστές βλαβερές ουσίες αναλύσεις τους!

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 00:09 »
The king & Hooligan μπήκαν στα αγαπημένα μου υγρά μαζί με το ringmaster μέχρι στιγμής.
Δοκίμασα επίσης Oriental Plunder & Mum's custard χωρίς να ενθουσιαστώ. Ειδικά στο θέμα custard πήρα σχεδόν την ίδια γεύση με τη custard από T-Juice, άρα μάλλον οι Εγγλέζοι άλλη custard τρώνε!
Όλα τα υγρά δοκιμάστηκαν στον Aspire Triton με εργοστασιακές κεφαλές 1.8Ω.
Σε αναμονή της επόμενης παραγγελίας The king, Hooligan & Ringmaster.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 00:50 »
Κάνω μια μικρή ανανέωση στην επαφή μου με τα Digby's.
Το Hooligan όντως με συντροφεύει σταθερά -όχι καθημερινά, λόγω υψηλής τιμής, αλλά σε στιγμές ειδικής απόλαυσης. Έχει το μείον πως αφήνει αρκετά κατάλοιπα. Έχει και το συν πως παρότι δεν είναι μπουχτιστικό είναι ευχάριστο και διακριτό ακόμα και σε αρκετή αραίωση. Μισό-μισό με βάση παραμένει απολαυστικό. Σπουδαίο υγρό!

Το Oriental Plunder σε κανονική χρήση είδα πως τελικά έβγαλε την αίσθηση καπνικού Βιρτζίνια που εμένα δεν μου αρέσει. Ενδιαφέρουσα συνταγή, οι "βιρτζινάκηδες" μπορεί να έχουν μπροστά τους μια ιδιαίτερη έκπληξη -αλλά όχι για μένα.
[Κάποιοι κάνουν μίξη 50-50 στα δυο αυτά υγρά και λένε πως βγαίνει καλή (το καλούμενο... Plundergun!). Δεν την δοκίμασα ακόμα.]
Το Mum's Custard προσωπικά μου φάνηκε πιο φίνο από το custard της T-Juice αλλά δεν είμαι πολύ γνώστης των γλυκών γιατί με λιγώνουν, οπότε ας μιλήσουν οι ειδικότεροι.
Και μετά από αυτά που διάβασα θα τρέξω να τσεκάρω το Ringmaster που μου έχει ξεφύγει ως τώρα!

Αποσυνδεδεμένος joss rossi

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Digbys (UK)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 07:19 »
Το αγαπημένο μου υγρό απο την Digbys .
Κ επι της ευκαιρίας κ μια oldschool foto....



Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix