vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

54 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS

Αποσυνδεδεμένος devilmanson

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Awesome!!!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 07, 2014, 22:48 »
Απο τα site που κοιταξα τωρα προς ανατολικη πλευρα δεν βρηκα κατι εκτος απο queen  :-\

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 08, 2014, 11:26 »
Η συζήτηση περί συνθηκών παραγωγής, ποιότητας κλπ, έχει αναλυθεί διεξοδικά. Το παρόν νήμα αφορά τα συγκεκριμένα υγρά αναπλήρωσης, και δεν προσφέρεται ούτε για αντιπαραθέσεις, ούτε για ανταλλαγή απόψεων περί συνθηκών παραγωγής, ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχουν ντοκουμέντα. Παρακαλούμε να παραμείνουμε στο θέμα. Εκ του Συντονισμού.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 08, 2014, 14:25 »
Δεν έχω αγοράσει, αλλά έχω δοκιμάσει διεξοδικά αρκετά, οπότε θα πω μια γνώμη..


Bold, national, mild: Και τα τρία καπνικά μου φαίνονται αρκετά ίδια, τόσο που θα γράψω για αυτά μαζί. Το national στο βάθος θα δεις πως freedomίζει λιγάκι. Πιο απαλό βέβαια, λιγότερο "τσιγαρίσιο" ευτυχώς. Και τα τρία είναι αυτής υποβόσκουσας γλυκάδασς χωρίς να είναι γλυκά, αλλά σε καμία περίπτωση πικροτσιγαρίσια. Πιο σωστά από τη λέξη γλυκό τα περιγράφει το μη όξινα. Θα τα άτμιζα σχετικά ευχάριστα και τα τρία, αλλά δε θα αγόραζα. Ο σημαντικότερος λόγος πως είναι τόσο ελαφρώς αρωματισμένα, που φοβάμαι πως θα "χάσω" το άρωμά τους στο πρώτο τέταρτο.

caramel: Σίγουρα το αγαπημένο μου. Το καραμέλα βουτύρου που ειπωθηκε, απλά καμία σχέση. Καμμένη, καβουρντισμένη καραμέλα. Πιο έντονα αρωματισμένο από τα καπνικά, και καμία υποψία βανίλιας/κρέμας/βουτύρου. Η γλυκάδα του δε με μπούχτιζε εμένα, αλλά είναι καραμέλα, προφανώς κάποιος που δε θέλει γλυκά δε θα οτν καλύψει, πιστεύω πολύ καλό για λάτρεις RY4 λόγω του συνδιασμού της καραμέλας με το καβούρντιμα.

coconut: Στα υγρά καρύδας, κι έχω δοκιμάσει κι από άλλες εταιρείες, υπάρχει ένα χαρακτηριστικό που δεν παλεύω, το απ'έξω της καρύδας. Αυτή η ξύλινη/τρίχινη αίσθηση, που εδώ κάνει έντονη παρουσία. Δεν είναι γλυκό (όπως κι η καρύδα θα μου πεις), έχει μπει ίσα ίσα γλυκάδα για να καλύπτει μέρος του ξύλου, αλλά όχι αρκετό. Επίσης μου έλλειψε το κρεμώδες της καρύδας, που είναι ο λόγος να ατμίσω κάτι καρύδα. Όπως καταλάβατε, ούτε να το ξαναδοκιμάσω.

sweet melon: Για αρχή, για υγρό από την Αγγλία, απορώ που δεν ξέρουν πως το melon σημαίνει πεπόνι κι όχι καρπούζι (WATER melon). Το καρπούζι τώρα δεν είναι από τις προτιμήσεις μου στα υγρά. Έτυχε και το δοκίμασα μαζί με το καρπουζάκι της Liqua, το οποίο μου φάνηκε πιο κοντά στο φρούτο. Δεν είναι κακό, δεν είναι φυσικό καρπούζι μεν, αλλά ούτε σου βγάζει και κάτι απόλυτα τεχνητό έντονα. Αλλά δε με ενθουσίασε. Γλυκάδα λιγότερο από το φρούτο.

woodland fruits: ΑΚΑ φρούτα του δάσους/κόκκινα φρούτα. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι σε κόκκινα φρούτα άσχημο μέχρι στιγμής, κι αυτό δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Καθώς ανακατεύονται σου βγάζουν την μπερδεμένη, πάντα πολύ γλυκιά γεύση, στο βάθος το όξινο του φρούτου. Αν ήταν τα έτοιμα υγρά του βαλαντίου μου ίσως αγόραζα όπως κι άλλων εταιριών όμως. Δεν είχαν κάτι που ξεχώρισε, αλλά τα κόκκινα μου αρέσουν!

Hazelnut: Φουντουκάκι λοιπόν. Ομολογώ πως ήταν ψαρωτικές οι τζούρες. Δεν μου άρεσε μεν, αλλά γευόσουν φουντούκι λες και το δάγκωνες. Ούτε γλυκό, ούτε μερέντα, το φουντούκι ως έχει. Και την πικρίλα/ταγκίλα του ξηρού καρπού ακόμα. Δεν είχε την απαραίτητη γλυκάδα που ζητάω σε ένα υγρό, αλλά αν έβγαινε σε άρωμα θα το έπαιρνα για μίξεις. Πολύ καθαρή γεύση.

Pear/morning energy: Κάποιος μπέρδεψε τα μπουκαλάκια..;;!! Πάλι σύγκριση με liqua καθώς το energy το δοκίμασα μαζί, και περίμενα φυσικά να γευτώ red bull. Αλλά γεύτηκα αχλάδι. Το αχλάδι επίσης δεν ξέρω κατά πόσο ταριάζει σε ατμό, σε μένα δεν μου έκανε, αλλά δεν είχα αμφιβολίες για το τι δοκίμαζα. Το pear από την άλλη δεν μου έκανε καθόλου αχλάδι, αλλά ούτε και κάποιου είδους ενεργειακό ποτό. Και τα δύο πιο γλυκά από το φρούτο, το αχλάδι απερίγραπτης γεύσης (αφού δεν μπορώ να την περιγράψω!!) Μου βγάζουν πάντως και τα δύο γλυκάδα αναψυκτικού, ας πούμε τη γλυκάδα της γκαζόζας. To pear ίσως στο βάθος να υπάρχει κάτι σε αχλάδι αλλά πολύυυυ βάθος, αν θες αχλάδι το morning είναι ότι πρέπει!

Τα άλλα μου ξέφυγαν, οπότε μέχρι τώρα ψηφίζω καραμελίτσα..

Αποσυνδεδεμένος markos78

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 15, 2014, 18:06 »
Θα διαφωνήσω με το Morning Energy το οποίο μοιάζει με τσιχλόφουσκα big babol ;D

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 18, 2014, 12:58 »
Καλημερα κι απο εμενα. Εχω δοκιμασει τα:
Βελγικη καραμελα, woodland fruits και την καρυδα και μου αρεσαν και τα τρια πααααρα πολυ.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 23, 2014, 20:59 »
Belgian Caramel : Τι να πω ρε παιδια; δεν μου αρεσε; μου αρεσε! Καραμελα αλλα σε πολυ πιο ήπια γευση, και πιστευω αφου αρεσε σ'μενα θα αρεσει σε πολυ κοσμο γιατι με τις καραμελες δεν το εχω και ιδιως με τα vg υγρα, απο περιεργεια το πηρα επειδη ακουσα πολυ καλα λογια.


Τωρα για το υγρο γενικα, τι ειπαμε οτι ειναι; 100% VG; Ειλικρινα δεν καταλαβα, και να φανταστειτε οτι ατμιζω 70pg/30vg, αντε με το ζορι 50/50, συπερασμα; πρεπει να ειναι πολυ προσεγμενο υγρο. Τωρα απο ποιοτητα; ειναι σιγουρα πανω απο τον μεσο ορο και ισως να πλησιαζει τα κορυφαια.


Ειναι για πεταμα; Οχι! Και για τα λεφτα του, απο τα υπολοιπα που κοστιζουν 6 ευρω ισως να ειναι το καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος johnt7112

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 25, 2014, 22:29 »
Προσωπικα εχω δοκιμασει το Bold και το Belgian Caramel.Γενικα ειναι ευχαριστα σαν υγρα αλλα για χρηση ολη μερα με πνιγουν απο ενα σημειο και μετα.


Αποσυνδεδεμένος thess1926

  • 1
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 03, 2014, 16:22 »
Καλησπερα και εγω προσφατα ξεκινησα το ηλεκτρονικο και διαβασα επισης για τα υγρα υων εταιριων αυτων....  http://www.seeht.org/index.php/news/103-programma-pistopoihshs-e-liquid  ..πηρα και εγω απο τα υγρα nuse drops τα φρουτα του δασους πολυ ωραιο...αλλα πως μπορουμε να μαθουμε αν και αυτα ειναι πιστοποιημενα????? γιατι στο παραπανω συνδεσμο γραφει ποιες εταιριες ελεγθηκαν...

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 10, 2014, 23:59 »
Ποτέ δεν είχα καλή σχέση με την VG. Το μεγαλύτερο ποσοστό που νομίζω ότι μπορώ να διαχειριστώ είναι το 50%, είτε σε έτοιμα υγρά, είτε σε DIY ( έχω δοκιμάσει μέχρι 75% ). Η συνηθέστερη αναλογία των υγρών μου, και μάλλον η ιδανική για εμένα, είναι 70% PG - 30% VG.
Θέλοντας, λοιπόν, να κάνω μία απόπειρα με έτοιμο υγρό 100% VG, αγόρασα σήμερα το "bold tobacco" στα 12 mg. Να πω ότι παρότι ατμιζω στα 9 mg πια, προτίμησα τα 12 από τα 6 λόγω VG και αναμενόμενου ασθενεστερου χτυπήματος.
Με την χαρά που συνοδεύει την δοκιμή κάθε νέου υγρού, γέμισα τον EVOD ( 1,8Ω ), έβαλα φορτισμένη 18500 στο μηχανικό, και τράβηξα μία γερή τζούρα. ( παύση ) Μπα, κάτι δεν κάνω καλά... Ξανά γερή τζούρα! ( παύση ) Παιδιά, τι είναι αυτό; Μια υποψία καπνικης απόχρωσης στο πολύ βάθος, ντουμανι επιπέδου PG, και χτύπημα "αέρας κοπανιστός"..! Θεωρώντας ότι κάτι δεν πάει καλά με τον EVOD, εσταξα 10 σταγόνες στον Dripper ( 1,5Ω ) και ξανατραβηξα μία γερή τζούρα. Ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, εκτός από το άρωμα, το οποίο αναδείχθηκε κάπως καλύτερα.
Πλήρης απογοήτευση... Δηλαδή, πια είναι η διαφορά από το ίδιο υγρό με μηδενική περιεκτικότητα σε νικοτίνη; Να υποθέσω ότι αυτή είναι η αίσθηση της βάσης 100% VG; Δεν είμαι εγώ για τέτοια, αλλά τόσο κόσμο που βλέπω στην VG, είπα να δοκιμάσω... Πως ατμιζετε σκέτη VG, ρε παιδιά;

Σημ. Προς αποφυγή παρεξήγησης, τα παραπάνω αποτελούν την υποκειμενική μου άποψη για το συγκεκριμένο υγρό αναπλήρωσης.

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2014, 02:45 από 30SmokingYears »

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 17, 2014, 12:37 »
Είχα δοκίμασει το bold tobacco 18mg πριν λίγο καιρό και μου άρεσε που δεν με μπουχτισε και μου άφηνε, εμένα τουλάχιστον, στο τέλος γεύση απο καρβουδισμενο φουντουκι...έμεινα αρκετά ικανοποιημένος γενικά.
Δοκίμασα τις επόμενες μέρες 2-3 αλλά υγρά, αλλά δεν μου άρεσαν, οπότε χθες είπα να ξαναπάρω το bold tobacco...φουντουκι εδώ-φουντουκι εκεί..άφαντο  :dontknow:
Απλά άγευστο. Δεν ξέρω τι να πω, φταίει η γεύση μου, φταίει το υγρό;
Φυσικά το ατμιζω με ακριβώς το ίδιο setup που το είχα δοκίμασει προ ημερών.
Anyway...απλα μου φαίνεται πολύ περίεργο τόσο μεγάλη διάφορα...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 17, 2014, 13:27 »
Ένα μήνυμα διαγράφηκε. Παρακαλούμε διαβάστε: Μηνύματα χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο θα σβήνονται.
Εκ του Συντονισμού.

Αποσυνδεδεμένος johnt7112

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 21, 2014, 08:49 »
Bold για ολη μερα,ευχαριστη αισθηση.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 26, 2014, 16:54 »
 Μπορεί να μην μου συμβαίνει συχνά, αλλά κάποιες φορές τυχαίνει να βρίσκομαι στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή. Έτσι λοιπόν όταν το μεσημέρι της Παρασκευής πέρασα να πω ένα γεια από το e-tsigaro Κέρκυρας, τα παιδιά εκεί μου είπαν ότι μου έχουν homework. Γυάλισε το μάτι μου όταν είδα 6 μπουκαλάκια Nuse Drops, εντελώς συμπτωματικά στα 6mg/ml, και μετά τα απαραίτητα σουβλάκια και μπύρες, τα παρέλαβα μετά χαράς. Τα υπό εξέταση ήταν: National Favorite, Caribbean Coconut, Morning Energy, Wild Cherry, Mature Pear και Belgian Caramel. Και τα γράφω ακριβώς με τη σειρά που τα δοκίμασα, όλα σε Kayfun 3.1ES Clone, με MC kanthal 1.6Ω με αλλαγή βαμβακιού και άτμισμα 1 μλ σκέτη βάση ώστε να στρώσει το βαμβάκι, πάνω σε SVD στα 4.3v.
 
 
National Favorite.
 
Στην επίσημη περιγραφή της εταιρείας, αναφέρεται ως: «υπέροχα ισορροπημένο, αυθεντικό άρωμα καπνού και ξηρών καρπών».
Το άρωμα στη μύτη δεν έλεγε και πολλά. Καταλαβαίνεις εύκολα ότι πρόκειται για κάτι καπνικό, αλλά μέχρι εκεί. Κανένα άλλο διακριτό άρωμα όσο και αν έβαλα τη φαντασία μου να δουλέψει. Τοποθετήθηκε στον ατμοποιητή και ξεκίνησε το πάρτι! Στην εισπνοή, η καπνική βάση ήταν έντονη, χωρίς όμως να σου δίνει να καταλάβεις λεπτομέρειες. Σίγουρα δεν περιέχει Virginia καθώς είναι χαρακτηριστική η γεύση του, και υπάρχει και μία καλή ξηρότητα. Στην ρινική εισπνοή και στην εκπνοή, έβρισκα και κάτι άλλο το οποίο δεν μπορούσα ακόμα να ξεχωρίσω. Άρχισα λοιπόν τα παιχνίδια. Κατέβασα τα βολτ μέχρι και στα 3.7, ανέβηκα ως 4.8, έκανα γαργάρες με στοματικό διάλυμα, και άρχισα και τα απανωτά lung hits. Τελικά, κάτι ανακαλύψαμε. Μικρές μικρές δόσεις καραμέλας, αλλά σε τέτοιο βαθμό που χρησιμοποιούνται μόνο για το στρογγύλεμα της γεύσης και όχι για απόδοση καραμέλας. Με το στόμα μου να το συνηθίζει, άρχισα να καταλαβαίνω και μία τρίτη γεύση κρυμμένη. Δυσκολεύτηκα να καταλάβω αν είναι καφές, ξηροί καρποί ή μια σταγόνα Acetyl Pyrazine για το τελείωμα. Κατέληξα ότι τελικά είναι ξηρός καρπός και τείνω προς το φουντούκι. Μη νομίσει κανείς ότι θα το ατμίζει και θα γεμίζει το στόμα του πραλίνες, αλλά βρίσκεται εκεί και σε ιδανικό επίπεδο ώστε να αφήσει στο στόμα μια υπόνοια ελαιώδους ξηρότητας και να αφήσει την εντύπωση ότι μπορεί να είναι μεν ελαφρύ, αλλά έχει φιλοσοφία πίσω του που παραπέμπει σε πουράκι. Το χτύπημά του αρκετά δυνατό για τα 6mg που περιέχει, και η παραγωγή ατμού εντυπωσιακή. Στο χώρο αφήνει ένα ανεπαίσθητα γλυκό άρωμα που δεν τραβάει την προσοχή, και εύκολα μπορεί να αποτελέσει το καπνικό του καθενός για όλη μέρα. Δεν κουράζει, δεν μπουχτίζει, είναι ευχάριστο και ελαφρύ στη γεύση. 80/100 από εμένα και ανεπιφύλακτη σύσταση να το δοκιμάσουν όσοι ψάχνουν αυτό ακριβώς: ένα ελαφρύ αλλά ωραίο καπνικό για όλη μέρα.-
 
Caribbean Coconut.
 
Στην επίσημη περιγραφή της εταιρείας, ισχυρίζεται ότι σε πηγαίνει σε ατέλειωτες παραλίες με λευκή άμμο και κρυστάλλινα νερά και προτρέπει να κλείσουμε τα μάτια μας αισθανόμενοι τη ζέστη των νησιών (της Καραϊβικής προφανώς.)
Εν μέρει θα συμφωνήσω με την περιγραφή, αλλά με ανορθόδοξο τρόπο τον οποίο θα εξηγήσω παρακάτω. Προσωπικά, την καρύδα την αντιλαμβάνομαι με τέσσερις διαφορετικούς τρόπους: 1) Την καρύδα του δέντρου, ξηρή στο στόμα χωρίς γλύκα, τραγανή και με αυτούσια γεύση, 2) το γλυκό καρύδας (όποιος θέλει έχω εκπληκτική συνταγή), το οποίο συνήθως είναι τέντα στη ζάχαρη, μαλακό ως μαστιχώδες και με έντονη τη γεύση της καρύδας, 3) Την αποξηραμένη καρύδα, την οποία θα συναντήσουμε σε γλυκά, με ελάχιστη γεύση και φυλλώδη υφή και τέλος… το γνωστό σε όλους μας αντηλιακό το οποίο ευτυχώς δεν ξέρω τι γεύση έχει! Αυτή είναι η τρίτη καρύδα που δοκιμάζω, και δυστυχώς δεν ξεφεύγει από τον κανόνα όσο τουλάχιστον αφορά το άρωμα. Το γνωστό σε όλους μας αντηλιακό. Και εδώ είναι το κομμάτι που συμφωνώ στην περιγραφή. Όντως κλείνοντας τα μάτια, το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι το μπιτσόμπαρο που συχνάζεις συνήθως και που ο αέρας μυρίζει καρύδα, βότκα και τσιγάρο. Με όλα αυτά στο μυαλό και με την δυσάρεστη εμπειρία προηγούμενων δοκιμών με καρύδα, γέμισα τον ατμοποιητή και άρχισα τη δοκιμή μου. Στην αρχή, έλαβα την συνηθισμένη πλέον χημική γεύση καρύδας. Άρχισα να νευριάζω γιατί θα έπρεπε να αδειάσω ατμοποιητή αλλά του έδωσα μια ευκαιρία ακόμη. Και αυτό το συστήνω σε όλους όσους το δοκιμάσουν, για τον απλούστατο λόγω του ότι μόλις το στόμα μου συνήθισε την καρύδα, άρχισε να βγαίνει καλύτερα η γεύση και το άρωμα. Το χημικό στοιχείο χάθηκε, εμφανίστηκε ένα καπνικό υπόβαθρο απροσδιόριστου τύπου και η γεύση έγινε πιο ελαιώδης και με περισσότερες σχέσεις με αυτό που λεν καρύδα του δέντρου. Δυστυχώς, αυτό δεν συνέβη και με τη ρινική εισπνοή του ατμού, η οποία παρέμεινε χημική αλλά με λίγο τροποποίηση της συνήθειας του να αφήνουμε ατμό να μπαίνει στη μύτη, όσοι το κάνουμε, το υγρό μπορεί να γίνει ευχάριστο. Αυτό το οποίο με αποτρέπει από το να χαρακτηρίσω το συγκεκριμένο υγρό ως μια πολύ καλή εκδοχή καρύδας, είναι το ότι πρέπει να το ατμίσεις με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να πάρεις πραγματικά αυτό που έχει να σου δώσει. Αν ξαναέπεφτε στα χέρια μου, θα το άτμιζα ευχάριστα, αφού πλέον ξέρω το κόλπο. Αλλά δεν νομίζω να πήγαινα στο μαγαζί ζητώντας το συγκεκριμένο υγρό λόγω ανάγκης και έλλειψης! 65/100 κοστίζει η ζημιά που μας έκανε!
 
Morning Energy
 
Στην επίσημη περιγραφή της εταιρείας, απευθύνεται σε αυτούς που είναι όλη μέρα στην τσίτα και ισχυρίζεται ότι με τα αρώματα επιλεγμένων φρούτων και βοτάνων, είναι σαν να έχεις ενεργειακό ποτό στον ατμοποιητή σου. Προσωπικά, διαφωνώ πλήρως. Το άρωμα που λαμβάνεις όταν ανοίγεις το μπουκαλάκι, θυμίζει εκείνη την παλιά παιδική αμαρτία που λεγόταν Big Babol Banana. Ποτέ δεν ήμουν οπαδός της τσίχλας, αλλά θυμάμαι όλη την αίθουσα στο δημοτικό να αναδίδει αυτό ακριβώς το άρωμα. Γέμισα τον ατμοποιητή μου και περίμενα ακριβώς αυτό, μία γλυκιά μπανάνα. Το αποτέλεσμα, ήταν αρκετά διαφορετικό. Στην αρχή, η μπανάνα κάλυπτε τα πάντα και άφηνε μια γλυκιά επίγευση. Υποψιασμένος όμως από τα δύο πρώτα, συνέχιζα να ατμίζω με την ησυχία μου, περιμένοντας να φανούν και τα πιο υποχθόνια συστατικά του υγρού. Και καλά έκανα. Μετά από ένα ml περίπου, άρχισε να υποχωρεί η ένταση της μπανάνας, καθώς προφανώς την συνήθιζε το στόμα μου. Η γεύση στρογγύλεψε αρκετά και όταν άρχισε να καταλαγιάζει η γλυκάδα, εμφανίστηκε και το στοιχείο της κρέμας. Τώρα, άρχισε να μου θυμίζει μία άλλη αμαρτία, της πιο ενήλικης ζωής μου. Banana Split, ένα παγωμένο γλυκό το οποίο στην Αμερική ιδιαίτερα αποτελεί λόγο Εθνικής υπερηφάνειας. Και όμως, ήμουν σίγουρος ότι αναγνώριζα άλλο ένα συστατικό το οποίο μου ήταν πολύ γνωστό. Μισό ml αργότερα, αποκαλύφτηκε και αυτό. Κανελίτσα κυρίες και κύριοι, και μάλιστα όχι απλή αλλά η κανελίτσα του γνωστού μας κανελομπισκότου, χωρίς όμως το μπισκότο (κανέλα με καμένη ζάχαρη δηλαδή) και φυσικά σε κλάσματα της έντασής της. Αν προσπαθούσα να αντιστοιχίσω αυτό το υγρό με κάτι πραγματικό, θα έλεγα μία πολύ ώριμη μπανάνα, κομμένη στη μέση, και γεμιστή με κρέμα χτυπημένη σε σαντιγί, χαμηλών λιπαρών (να μην ακούγεται τόσο η γαλατίλα) και χωρίς ζάχαρη, αφού η μπανάνα είναι ήδη γλυκιά. Η παραγωγή ατμού και πάλι εξαιρετική, και το χτύπημα αρκετό για ένα εξάρι υγρό. Θετικό επίσης ότι τα αρώματα κατά τη ρινική εισπνοή δεν αλλάζουν και πολύ, και κατά την ρινική εκπνοή, το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. Όσο για τη μυρωδιά στο χώρο, πρέπει να πω ότι είναι ανεπαίσθητη και όταν την πιάσεις καταλαβαίνεις μόνο τη μπανάνα. Ωραία όλα αυτά, όμως ουδεμία σχέση μπορώ να βρω με το όνομα του υγρού. Εκτός αν ο εμπνευστής γνωρίζει καμία δεσποινίδα η οποία φτιάχνει αυτό το γλυκό για πρωινό, και την οποία ευχαρίστως ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ ΤΩΡΑ! 74/100 για μια πολύ ωραία έμπνευση που όμως δεν μεταδίδεται και στο όνομα.
 
Wild Cherry
 
Στην επίσημη περιγραφή της εταιρείας, αναφέρεται ως ένα νοστιμότατο μπολ κεράσια σε ένα όμορφο μπουκάλι. Καλά το πήγαν, αλλά με υπερβολική μετριοφροσύνη νομίζω. Το άρωμα που δίνει το μπουκάλι, είναι αυτό που περιμένει κανείς. Αγριοκέρασο, με την έντονη μυρωδιά του και τη χαρακτηριστική οξύτητα. Και δεν απογοητεύει ούτε στη γεύση τον ανυπόμονο φρουτοφάγο. Το έβαλα στον ατμοποιητή και πραγματικά σοκαρίστηκα. Άγριο κεράσι, μαριναρισμένο σε ζάχαρη, να τρώγεται με το κουτάλι και όλη η μυρωδιά, η γεύση και η όξινη επίγευση του σιροπιού να ανακατεύονται στο στόμα, χωρίς να σπάνε και χωρίζουν. Αφού το αρχικό ηλίθιο χαμόγελο ατμιστικής ευτυχίας επανήλθε, μαύρες σκέψεις με κυνήγησαν: αν συμπεριφερόταν και αυτό όπως τα προηγούμενα, λογικά θα άλλαζε η γεύση του μετά από λίγο. Αλλά προς τα πάνω ή προς τα κάτω? Αδειάζοντας το μυαλό μου, συνέχιζα να ατμίζω σαν κύριος. Όντως, πιο μετά η έκρηξη του κερασιού ήταν λιγότερο έντονη, αλλά ταυτόχρονα και η οξύτητα και η γλυκάδα. Το άρωμα όμως σταθερό. Και σαν να έχω την εντύπωση ότι διέκρινα ένα καπνικό υπόβαθρο. Αν είναι έτσι όντως, bravo!!! Αν όχι, να μια καλή ιδέα για παραλλαγή… Η παραγωγή ατμού άνω του μετρίου και το χτύπημα λίγο κάτω από το αναμενόμενο. Στην ρινική εισπνοή και εκπνοή, η συμπεριφορά του άψογη και πραγματικά με τρώει το χεράκι μου να το αναμείξω με κανένα γερό καπνικό, στυλ French Pipe και έχοντας στο νου το Umami Pipe Type το οποίο δουλεύει ακριβώς αυτή τη φιλοσοφία. 82/100 με πολλή άνεση.
 
Mature Pear.
 
Στην επίσημη περιγραφή της εταιρείας, μας λένε ότι πρόκειται για γλυκά και ζουμερά αχλάδια τα οποία παράγουν μία ζουμερή γεύση καλοκαιριού. Αρκετή υπερβολή, αλλά φυσικά μιλάμε για Άγγλους που δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει καλοκαίρι… Το άρωμα του υγρού είναι φρουτώδες και παραπέμπει σε αχλάδι, όχι τα μικρά τα πράσινα, αλλά εκείνα τα μεγάλα τα κίτρινα τα τραγανά τα οποία όποτε βρίσκω, τσακίζω μετά μανίας! Και για μία ακόμα φορά, η εταιρεία παρέδωσε ότι υποσχέθηκε. Ο ατμοποιητής γέμισε, το κουμπί πατήθηκε και ήρθα αντιμέτωπος με μια από τις πιο ευχάριστες εκπλήξεις σε υγρό αναπλήρωσης. Απίστευτη, γλυκιά, ελαφρά όξινη γεύση από αυτά ακριβώς τα αχλάδια που μου αρέσουν. Ούτε πολύ γλυκιά, ούτε πολύ ξινή, ούτε υπερβολικό άρωμα, με τέλειες αναλογίες και το μόνο που έλειπε ήταν η φλούδα. Ανήσυχος και πάλι, συνέχισα να ατμίζω, αλλά αυτή τη φορά δεν άλλαξε καθόλου η γεύση. Παρέμεινε ίδια μέχρι το άδειασμα. Παραγωγή ατμού πολύ καλή και χτύπημα ελαφρύ για εξάρι υγρό. Και όλος αυτός ο συνδυασμός δίνει εξαιρετικό αποτέλεσμα. Ανεβοκατέβασα βολτ, τράβηξα τζούρα με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, αποτέλεσμα ίδιο. Κάπου στα 5 βολτ άρχισε η θερμότητα να κάνει την κακία της, οπότε ο κλώνος στην άκρη να κρυώσει και πάλι κάτω στα 4,3-4,4. Ρινική εισπνοή τέλεια, χωρίς ίχνος μυρωδιάς χημείου και η εκπνοή από τη μύτη να ενισχύει την φρουτένια επίγευση. Ένα υγρό πραγματικά να το πιεις, χωρίς να μου κάνει αίσθηση να το μιξάρω για οποιοδήποτε λόγο. Δεν περίμενα να πάθω τέτοια πώρωση με ένα φρουτένιο υγρό, αλλά πραγματικά εξεπλάγην με τον πιο ευχάριστο τρόπο. Και το άρωμα στο χώρο, ελαφρύ, φρουτένιο, γλυκό τόσο που με ευκολία πείθεις κάποιον ότι εφηύρες νέα μέθοδο εναέριου αρωματισμού. Σε όσους θέλουν ένα πραγματικά ευχάριστο διάλειμμα από το συνηθισμένο τους υγρό, το συστήνω ανεπιφύλακτα και ανυπομονώ να το δοκιμάσω παρέα με βραδινή βότκα, σκέτη φυσικά. 88/100 με ευκολία και με την προειδοποίηση ότι θα βάλω χοντρή παραγγελία από το συγκεκριμένο, οπότε όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε!
 
Belgian Caramel
 
Στην επίσημη περιγραφή της εταιρείας, ισχυρίζεται ότι είναι μεγαλειώδης μαλακή καραμέλα σε βαρελάκι με γάλα, ένα κρύο χειμωνιάτικο πρωινό. Και με αυτό πείστηκα ότι δεν το έχουν και πολύ με τις περιγραφές. Και είμαι ευγενικός! Το άρωμα από το μπουκάλι είναι γεμάτο πραλίνες φουντουκιού και γλύκα καραμέλας, γεγονός που με έκανε να το αφήσω για τελευταίο καθώς θεωρούσα ότι από τα έξι της δοκιμής, θα ήταν η ναυαρχίδα. Ε, να μην κάνουμε και εμείς ένα λαθάκι? Το έβαλα στον ατμοποιητή και απογοητεύτηκα σε μεγάλο βαθμό από τη διαφορά αρώματος και γεύσης. Έντονη, άγλυκη καβουρντισμένη φουντουκίλα στην εισπνοή και καραμέλα με, ευτυχώς λίγο γιατί δεν το παλεύω, καμένο βούτυρο στην εκπνοή, με την επίγευση να κυμαίνεται σε καραμελωμένο ξηρό καρπό αγνώστων λοιπών στοιχείων. Ειλικρινά, κάτι πρέπει να γίνει με τις εταιρείες που όταν δεν ξέρουν να ονοματίσουν ένα υγρό( ιδιαίτερα αυτή που κατά κανόνα κάθε όνομα αποτελείται από δύο λέξεις), παίρνουν ένα από τα συστατικά, ρίχνουν και μία τοποθεσία και καλά είμαστε. Κατά την άποψή τους προφανώς, στο Βέλγιο αρέσκονται σε καραμέλα, καμένο βούτυρο και τρίμα φουντουκιού. Τα ίδια και στη ρινική εισπνοή με την καραμέλα να γίνεται πιο έντονη, ενώ η εκπνοή δεν βοήθησε καθόλου την επίγευση να φτιάξει. Όσο προχωρούσαν τα ml, είχα μια ελπίδα για στρώσιμο, αλλά μάλλον το αντίθετο. Υποχώρησε το φουντούκι, η καραμέλα έμεινε στα κυβικά της και το βούτυρο έγινε λίγο πιο έντονο. Από παραγωγή ατμού καλά πήγε ενώ το χτύπημα αρκετά έντονο για εξάρι υγρό. Το άρωμα στο χώρο πολύ καλύτερο από τη γεύση του ατμού, με κύματα φουντουκιού και γλυκιάς καραμέλας. Αν είχε και την ίδια απόδοση γεύσης, θα το προσκυνούσα. Παρ’ όλα αυτά, δεν το βρήκα άσχημο. Απλά απογοητευτικό σε σχέση με το άρωμα του μπουκαλιού, και γι αυτό η βαθμολογία μου είναι σχετικά υψηλή αν λάβουμε υπ’ όψιν τα λεγόμενά μου. 60/100 και σύσταση προς τους απανταχού βουτυράκηδες και λάτρεις των υγρών τύπου custard να το δοκιμάσουν.
 
Τελικό συμπέρασμα.
 
Κατ’ αρχάς η συσκευασία η οποία είναι πανέμορφη. Λιτή, απέριττη και εντυπωσιακή. Το σταγονόμετρο χωράει ακόμα και σε ego tank και το καπάκι είναι όλα τα λεφτά. Στην κυριολεξία, καθώς πιστεύω ότι το 70% της τιμής, είναι η συσκευασία! Κατά δεύτερον, ψάχνοντας την αναλογία PG/VG, έστειλα mail στην εταιρία για διευκρινήσεις. Ουδεμία απάντηση, 3 μέρες τώρα. Τείνω να πιστέψω ότι δεν ξεπερνάει το 55-60% η VG, και επίσης πιστεύω ότι αυτό είναι διαφορετικό σε κάθε γεύση, καθώς βρήκα μεγάλες διαφορές στο χτύπημα υπό ίδιες συνθήκες. Γευστικά τώρα, σε γενικές γραμμές τα βρήκα πολύ καλά υγρά και νομίζω ότι θα ήθελα να δοκιμάσω και τις άλλες γεύσεις, ιδιαίτερα τις φρουτένιες. Είναι ιδανικά για όλους, από το νεότατο ατμιστή μέχρι τον ατμιστή πολλών CM3 υγρού, και λίγα αρνητικά έχω για τη γούνα τους. Θα χαρώ να τα ατμίσω ξανά! Οι βαθμολογίες θα είναι διαθέσιμες στον πίνακα αφού τελειώσω και κάτι άλλα που έχω προς δοκιμή, από άλλη εταιρεία.

 

Αποσυνδεδεμένος DimDan

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 26, 2014, 18:15 »
Για μένα τα καλύτερα υγρά σκέτη VG που υπάρχουν μέχρι στιγμής!

Αποσυνδεδεμένος elenigeop

  • *
  • 25
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης NUSE DROPS
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 08, 2014, 12:33 »
Μόλις ήρθαν στα χέρια μου national favourite,mild tobacco και caramel.
Mέχρι στιγμής πρόλαβα να ατμίσω μόνο καραμέλα η οποία(αν και δεν είμαι και ειδήμων) μου μυρίζει γαρύφαλλο(?!) ,αυτό για το ξεμάτιασμα ενώ μόνο μετά από αρκετές τζούρες άρχισε να μου αφήνει γεύση καραμέλας.
Επίσης,το mild tobacco μου θύμισε όντως μπέικον στη μυρωδιά παρ'ότι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Τέλος,παρ'ότι τα καπνικά μου ήρθαν στη συσκευασία που είναι τυλιγμένο και το κουτί και το μπουκαλάκι και το κουτί ήταν στα ελληνικά,η καραμέλα μου ήρθε στα αγγλικά με διαφορετική ετικέτα στο μπουκαλάκι και χωρίς να είναι τυλιγμένο(το μπουκαλάκι).Φαντάζομαι είναι η αγγλική βερσιόν...  :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1106425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro