vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

347 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, vsotos, dvelev, trabaman, Buliwyf, Doubt

Twitter

Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;

Αποσυνδεδεμένος gialova

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 15, 2014, 09:04 »
     Φυσικά και δεν διαφωνουμε ( και σίγουρα οχι για τα κρέατα- πολύ μελάνι εχει χυθεί στην απέλπιδα προσπάθεια κάποιων στον συγκεκριμένο χώρο της διατροφής να αποδείξουν τα αναπόδεικτα, οπως αθλιας εως επικίνδυνης τροφής για τα ζώα και κατ' επέκταση για τον τελικό καταναλωτή, εμάς..... αλλά αστο δεν ειναι για εδώ τέτοια συζήτηση).
      Αυτό που μας νοιάζει και μας κόφτει νομίζω, ειναι να μπούν οπως ειπα αυστηρές προδιαγραφές στα προιόντα και μέ κάποιο κρατικό ελεγχο , για να μην μας σερβίρει ο κάθε κουζινάρχης οτι στο περίπου μαγειρεύει, στην αυλή του στην κουζίνα του ή ακόμη χειρότερα στην τουαλέτα του ( απο την αποψη υγιεινής αναφέρομαι ).

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 15, 2014, 10:46 »
Ηρθε ο σπασικλας με ερωτο απαντησεις :D
Βοηθηστε με να καταλαβω

1.Γνωριζουμε αν αληθευει η αναγραφομενη συσταση σε καθε μπουκαλακι υγρου?
2.Γνωριζουμε ποιες ειναι και τι ποιοτητας οι πρωτες υλες στις βασεις και αρωματα?
3.Γνωριζουμε συνθηκες υγιεινης- καταλληλοτητας παρασκευης υγρων?
4.Ειναι οι γευσεις κατι υποκειμενικο μιας και εχουμε διαπιστωσει κατα καιρους οτι απο χρηστη σε χρηστη μια γευση οσο πετυχημενη και να θεωρειται απο καποιους  παιρνει αρνητικες και απο αλλους θετικες ψηφους?
5.Γνωριζουμε η μπορουμε να ορισουμε τον βαθμο χτυπηματος σε ενα υγρο οταν απο χρηστη σε χρηστη και αναλογα τις αντοχες του λαιμου του χαρακτηριζει ενα υγρο σωστο συμφωνα με τα αναγραφομενα mg?
Και καποιοι σημαντικοι παραγοντες του χτυπηματος (ατμοποιητης-ωμικη αντισταση-βολτ-βατ-τροφοδοσια)
6.Tα καταλοιπα ειναι κριτιριο ποιοτητας ενος υγρου? Γιατι για μενα που κανω δυο ml την μερα τα καταλοιπα θα ειναι λιγοτερα με καποιον που κανει 10 ml την ημερα και συμπερασματικα καταληγουμε οτι η δικια μου αντισταση θα κρατησει 10 μερες και του φιλου συνατμιστη 3 μερες.Με αυτο το σκεπτικο για μενα το υγρο ειναι μια χαρα ......αυτο σημαινει οτι ειναι ποιοτικο?
7.Φαρμακιλα -πολυ χημικο υγρο.Και εδω εχουμε συναντησει κατα καιρους διαφωνιες που υποθετικα νομιζω οφειλονται στην χρηση διαφορων ατμοποιητων και των παραπανω παραγοντων  (ατμοποιητης-ωμικη αντισταση-βολτ-βατ-τροφοδοσια)
8.Σταθεροτητα...πως μπορουμε να γνωριζουμε οτι ενα υγρο ειναι σταθερο στην συσταση του οταν ξερουμε οτι οι παραγοντες που επηρεαζουν τα υγρα ποικιλουν αναλογα το σεταπ το τροπο τροφοδοσιας κτλ κτλ?
9.Ρευστοτητα υγρου.Ισως ειναι το μοναδικο πραγμα που μπορω πλεον μετα απο 5 χρονια να καταλαβω σε τι επιπεδο βρισκεται ενα υγρο χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι ποιοτικο σε συγκριση με ολα τα παραπανω αλλα τουλαχιστον θα το χαρακτηριζα ποιοτικο εν ωρα χρησης.Βεβαια γνωριζοντας τις ιδιαιτεροτητες της καθε βασης VG παχυρευστη....PG σαν νερο.......VPG (αναλογια) και αναλογα τους ατμοποιητες και ειδη τροφοδοσιας φιτιλι-mesh-βαμβακι κτλ ειμαι σε θεση να βαθμολογησω το μοναδικο πραγμα σε ενα υγρο.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 15, 2014, 11:06 »
Τι σημαινει.
Μεγαλη κουβεντα για μας τους απλους <θνητους>που δεν ειμαστε χημικοι  η ατομοικοι επιστημονες.
Για μενα που ατμιζω απλα η εκτιμηση για το καλο η το κακο γινεται απο ΕΝΣΤΙΚΤΟ.
Π
ως αλλιως αραγες?
Απο τα υλικα που γραφουν,απο την γευση,το χρωμα?
Οχι βεβαια.Παμε καλη την πιστη.
Και τωρα θα γραψω κατι που ειναι εκτος θεματος αλλα εχω σωσει πολλους προ παντος παιδια(εχει σχεσει με την εργασια μου)με ενα χημικο που δυστηχως 99/100 το βαζουν επανω τους!!!!!!!
Ειναι το μαλακτικο για τα ρουχα.
Ποιο αλλεργικο και καρκινογονο δεν γινεται!!!!
Για να σας πεισω μυριστε τις πετσετες προσωπου σας οταν ειναι νοπες.
Ξερερε τη μυριζουν? ΜΟΥΧΛΑ.
Δηλαδη ειναι και καυστικο.
Το ξερει κανεις? Κανενας.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ενημερωσετε τις γυναικες σας. :eyesplash:
Το αγοραζουμε για αρωμα και μυριζει ΜΟΥΧΛΑ?
Δηλαδη καταναλωτες χωρις κριση οτι μας λενε οι διαφιμησεις.
Αυτα προς το παρον.......... :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2014, 13:13 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 15, 2014, 11:39 »

εγώ αντιλαμβάνομαι πως το "είναι ποιοτικά γιατί μου αρέσει η μη χημική γεύση" στέκει υπεράσπιση σε δικαστήριο..

Το πρώτο και κύριο είναι αυτό και για μένα.
Τα υπόλοιπα που συμπληρώνουν το ''παζλ'' είναι
1)σταθερή γευση και χτύπημα,
2)σωστό μπουκάλι κι ετικέτα,
3)σοβαρή εταιρία που να τη ''ξέρει η μάνα της'' και να μπορώ να την εντοπίσω εύκολα με φυσική διεύθυνση κτλ...

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 15, 2014, 12:59 »
Εγώ θα ξεχωρίσω την ποιότητα ενός υγρού σε δυο κατηγορίες:

Α) Η ποιότητα της σύστασής του. Είναι αρκετά αντικειμενική καθώς περιλαμβάνει την προέλευση των συστατικών (την οποία, βέβαια, κανείς μας δεν μπορεί να εξακριβώσει), τη ρευστότητα του υγρού, τα κατάλοιπα που αφήνει και τη σωστή συμπεριφορά του σύμφωνα με αυτά τα οποία ισχυρίζεται ότι περιέχει. Π.χ. ένα υγρό που λέει ότι είναι 80% VG πρέπει να παράγει ντουμάνια του χαμού, ή ένα υγρό που λέει ότι είναι 50-50 με 12mg νικοτίνης πρέπει να το αισθάνομαι σαφώς πιο βαρύ από ένα 50-50 των 6mg. Αν δε συμβαίνει αυτό, με βάζει σε σκέψεις, τόσο για το αν κατά την παραγωγή του υπάρχει η απαιτούμενη προσοχή, όσο (κυρίως) για τις συνθήκες μεταφοράς και αποθήκευσής του.

Β) Η ποιότητα της γεύσης του. Αυτό είναι ένα καθαρά υποκειμενικό κριτήριο, καθώς ακόμα και το επιχείρημα «να μην έχει χημική γεύση» στο οποίο συμφωνούν οι περισσότεροι (κι εγώ) μπορεί από κάποιον να θεωρηθεί μειονέκτημα. Ποιότητα γεύσης, κατ΄ εμέ, σημαίνει σωστή απόδοση όλων των γευστικών νοτών που υπόσχεται το υγρό με ωραίο και ομοιόμορφο τρόπο. Ας μιλήσω και με παραδείγματα: Το sin cookies της Umami, ή τα cuban cigar και tribeca δίνουν μια πληθώρα γεύσεων και επιγεύσεων, τις οποίες καταλαβαίνεις όταν πρέπει να τις καταλάβεις. Έχει γίνει σωστή δοσολογία και το υγρό σου δίνει τη γεύση που υπόσχεται η περιγραφή του. Αντιθέτως, το aromatic cigar της smok-e είναι ένα συνονθύλευμα γεύσεων, που δε θυμίζει σε τίποτα cigar, ούτε καν aromatic αλλά το μόνο που σου δίνει είναι ένας αχταρμάς από αηδιαστικά (imo) αρώματα. Ακόμα και το cubana της ίδιας εταιρίας, που προσωπικά μου αρέσει, καταλαβαίνει κανείς ότι δεν έχει σωστή αναλογία, καθώς  οι γεύσεις που το απαρτίζουν (σοκολάτα-καφές-πούρο) κάνουν «σκασίματα» κατά το άτμισμα, αντί να δίνονται ώς ενιαίο σώμα.

Τα της εμφάνισης της συσκευασίας δε με απασχολούν, αρκεί να έχουν τις βασικές προϋποθέσεις ασφαλείας. Σωστό σφράγισμα και καπάκι ασφαλείας μου είναι αρκετά για να ατμίσω ένα υπέροχο υγρό, ακόμα κι αν η ετικέτα είναι γραμμένη με στυλό bic.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 15, 2014, 13:53 »
Σ' αυτό το τελευταίο θα διαφωνήσω renesis. Αν οι ετικέτες είναι γραμμένες με στυλό δείχνουν μια γενικότερη νοοτροπία στην παρασκευή των υγρών. Δεν θα φανταζόμουν κάποιον σε καθαρό, αποστειρωμένο εργαστήριο, με μάσκα, σκούφο και γάντια να παρασκευάζει υγρά και μετά να γράφει τις ετικέτες με το χέρι. Η προχειρότητα σε συσκευασία και ετικέτες μου φέρνει προχειρότητα και στην παρασκευή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα είναι ποιοτική η παρασκευή αν οι συσκευασίες και οι ετικέτες είναι άψογες αλλά τουλάχιστον δείχνει ότι ο κατασκευαστής δαπάνησε κάποια χρήματα να πάρει έστω έναν εκτυπωτή αλλιώς γιατί να πιστέψω ότι έχει αγοράσει σφουγγαρίστρα.




Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 15, 2014, 13:58 »
Πρεπει να καταλαβες την υπερβολη και τη ηθελε να πει.
Οτι το τευλευταιο που τον νοιαζει ειναι η συσκευασια στο κουτι! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 15, 2014, 14:01 »
Κι εγώ δεν λέω κάτι διαφορετικό. Κακώς κατά τη γνώμη μου δεν τον ενδιαφέρει η συσκευασία γιατί παραπέμπει σε μέτριες ή κακές συνθήκες παρασκευής.


Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 15, 2014, 14:07 »
Εντάξει, αυτό ήταν λίγο τραβηγμένο. Απλώς εννοούσα ότι η εμφάνιση της συσκευασιας του υγρού είναι, κατ' εμέ, ελλάσσονος σημασίας.  Κλασσικό παράδειγμα, τα υγρά umami (δε θέλω να κάνω διαφήμηση, αλλά είναι χαρακτηριστικά). Η συσκευασία του είναι, κατά γενική ομολογία, από τις πιο «φτωχές» της αγοράς. Εντούτοις, τα υγρά αυτά καθεαυτά είναι πολύ ωραία και προσεγμένα. Εν αντιθέση, π.χ. με τα υγρά ecig, για τα οποία δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά και 2-3 που έχω δοκιμάσει είναι λίγο «κάπως». Η συσκευασία τους όμως είναι μια χαρά. Γυάλινο μπουκαλάκι, με σταγονόμετρο πιπέτα που το προτιμο από αυτό που είναι πάνω στο στόμιο, με πλήρη ετικέτα. Αλλά τα υγρά  :thumpdown: (ΙΜΟ). Ή τα natura, που τόσοι και τόσοι τα έχουν κακοχαρακτηρίσει.

It's what's inside that counts, που λεν και στο χωριό μου!  ;)

Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 15, 2014, 14:30 »
Με μια ματιά διακρίνει κάποιος σε ένα υγρό το χρώμα με το μάτι, οσφρίζεται την οσμή
και το ατμίζει να νιώσει την γεύση του.
Όλα τα παραπάνω συνηγορούν πως είναι ένα υγρό ποιοτικό κατά τη γνώμη του.
Είναι όμως κριτήρια οι αισθήσεις του ? Τα υγρά είναι χημεία και οι ουσίες που περιλαμβάνουν
δεν σου "δείχνουν" ούτε με το μάτι, ούτε με τη μύτη, ούτε με τη γλώσσα.
Το πρόβλημα είναι σε αυτά τα στοιχεία που δεν μπορούμε να εξακριβώσουμε.
Για αυτό και ποιοτικά υγρά πρέπει να είναι μόνο όσα έχουν τουλάχιστον μια στοιχειώδη χημική
ανάλυση από Κρατικό φορέα και πιστοποιήσεις καταλληλότητας παρασκευής-παραγωγής.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 15, 2014, 15:15 »
Συμφωνούμε όλοι πως το πιο ουσιαστικό είναι τα ασφαλή και ποιοτικά υλικά, οι σωστές συνθήκες παρασκευής, φύλαξης και μεταφοράς και, γενικότερα, το σκέλος που αφορά την ασφάλεια των υγρών για την υγεία.
Συμφωνούμε επίσης πως η στάση του παρασκευαστή είναι καθοριστική: να παρέχει στοιχεία και πιστοποιητικά, να δείχνει ενήμερος και υπεύθυνος.
Αλλά ξέρουμε πως δεν μπορούμε να έχουμε αποδείξεις για αυτή την πλευρά των υγρών, μόνο ενδείξεις.
Στα υπόλοιπα στοιχεία είμαστε πιο διχασμένοι: γεύση, σταθερότητα, αίσθηση, χτύπημα κλπ.

Νομίζω όμως πως υπάρχει μια παρεξήγηση.
Για κανένα σχεδόν προϊόν (οποιοδήποτε είδους) δεν υπάρχει απόλυτη ομοφωνία. Πάντα παραμένει ένα ποσοστό υποκειμενικότητας, δεν είναι όλα μετρήσιμα ούτε για όλα συμφωνούμε. Αυτό δεν σημαίνει πως σαν σύνολο δεν βγάζουμε απόφαση: αν το 80% πιστεύει πως κάτι δεν είναι πολύ καλό, έχει βγει κάποιου είδους ετυμηγορία!
Εκτός από το γούστο, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν μάθει να ξεχωρίζουν την ποιότητα -συχνά είναι κάτι που μαθαίνεται. Ποτέ δεν συμφωνούμε όλοι, αλλά μετά από κάποιο καιρό η "κοινή γνώμη" κάπου καταλήγει.

Επίσης, η υποκειμενικότητα στο γούστο μας μπερδεύει αλλά ξεπερνιέται:
Δεν μου αρέσει ένα υγρό με γεύση λεμόνι. Άρα δεν είμαι ο ειδικός για να συγκρίνω δυο υγρά Λεμόνι.
Το ότι δεν μου αρέσει δεν σημαίνει πως όλα είναι κακά.
Αυτοί που τους αρέσει και δοκιμάζουν όλα τα Λεμόνια της αγοράς θα καταλάβουν.
Πάντως, ακόμα κι εγώ, αν δοκιμάσω λεμόνι και έχει γεύση λουκούμι θα ξέρω πως ο παρασκευαστής κάπου το "έχασε".

Το ίδιο και για χτύπημα και σταθερότητα.
Δεν συγκρίνουμε μεταξύ τους χίλια διαφορετικά στησίματα, ατμοποιητές και συσκευές.
Ο καθένας ξέρει το δικό του και συχνά γνωρίζει πότε για τις ίδιες συνθήκες μπορεί να πάρει κάτι άνισο. Ξέρει πώς νιώθει με τα 18άρια και τι χτύπημα περιμένει. Αν πάρει άσχετο (για το δικό του στήσιμο) θα το καταλάβει.
Αν με τη γνώμη του συμφωνήσουν οι περισσότεροι (κρίνοντας με τα δικά τους γνώριμα στησίματα) τότε έχει βγει μια απόφαση, ακόμα κι αν δεν πειστούν όλοι.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 15, 2014, 15:17 »
Για εμένα παίδες, το καλύτερο υγρό είναι αυτό, που αφήνει τα λιγότερα
κατάλοιπα στην αντίστασή μου, και που φυσικά το δοκιμάζω σαν σκετη
βάση, με τον ίδιο πάντα ατμοποιητή, και στα ίδια watt - volt

Φυσικά να έχει καπάκι ασφαλείας, σωστή ετικέτα και οσο πιο σκούρο χρώμα, γυαλί.

Μετά, το κανω ότι θέλω.  ;)

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 15, 2014, 16:32 »
O Giannis Pap έχει ένα καλό... point στα λεγόμενά του.
Όπως και με τα τρόφιμα, η εμφάνιση, η μυρωδιά κι η γεύση παίζουν σημαντικό ρόλο στην ποιότητα ενός προϊόντος, χωρίς απαραίτητα η ποιότητα να σημαίνει ότι το προϊόν δεν μας κάνει κακό.
π.χ. τα κανονικά τσιγάρα έχουν μια συγκεκριμένη ποιότητα και stadards από την παρασκευή τους μέχρι την την διάθεση, χωρίς αυτό αν σημαίνει ότι κάνουν καλό στην υγεία.

Όταν λοιπόν ένα υγρό έχει ωραίο χρώμα, καλή μυρωδιά, γεύση και δεν μας δηιουργεί προβλήματα κατά το άτμισμα, όπως κοκκινίλες, ξινίλες, δυσφορία κλπ τότε σημαίνει ότι πιθανότατα είναι καλό υγρό, που παρασκευάστικε από καλά υλικά, με μια προσεγμένη παρασκευή και συσκευάστηκε ως άρμοζε για να φτάσει στο τελικό καταναλωτή.

Αυτά σε γενικές γραμμές φυσικά και σαν γενικός κανόνας.

Πάντως, προσωπικά θεωρώ ότι οι ετικέτες πάνω στα υγρά άτμισης, που έχουν άμεση σχέση με τα κριτήρια επιλογής του καταναλωτή, είναι αρκετά ελλιπείς. Θα έπρεπε να υπάρχει αναλυτικότερη αναφορά στο είδος και την προέλευση της γλυκερίνης, ίσως και το εργοστάσιο παραγωγής, καθώς και λίγο αναλυτικότερη αναφορά στα συστατικά του αρώματος.

Το αναφέρω αυτό γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω τί ακριβώς είναι και τί σημαίνει ο όρος "φυτική γλυκερίνη" από την στιγμή που -για παράδειγμα- 5 διαφορετικές βάσεις σκέτης φυτικής γλυκερίνης έχουν διαφορετικό χρώμα, μυρωδιά, γεύση και τιμή!!!

 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 15, 2014, 17:15 »
ποιοτικο υγρο ειναι αυτο που εχει κατασκευαστει με καθε προφυλαξη για την υγεια μας και με σωστα υλικα....και φυσικα αυτο που μας καθετε καλα στο λαιμο και στην γευση...ολα τα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 15, 2014, 17:48 »
Όλα τα άλλα, ως τώρα, λένε αυτό που λες με περισσότερες λεπτομέρειες.
Δεν υπάρχει λόγος να απαξιώνουμε ο ένας τον άλλο.  :dontknow:

διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2014, 17:52 από spectrum »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix