vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

638 επισκέπτες, 6 χρήστες
dimitraf, Milarepa, white varadero, lemon78, manoslykos, treloneritis

Twitter

Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:06 »
Έχω παρατηρήσει, πως όσο περνάει ο καιρός, δυσκολεύομαι να πω την αναλογία νικοτίνης που προτιμώ. Πιο παλιά τα πράγματα ήταν απλά, VG/PG αναλογία μόνο αν άλλαζε κάποιος την νικοτίνη του.

Τώρα όμως με την πληθώρα ατμοποιητών, και/ή τρόπου σεταρίσματος στους επισκευάσιμους, αυτό μπερδεύεται λίγο. Υπάρχουν ατμοποιητές που επιβάλλουν εισπνοή στο πνευμόνι, όπου η νικοτίνη πρέπει να μειωθεί δραματικά. Άλλοι πάλι προσφέρουν απίστευτη γέυση, αλλά χρειάζεται να ανεβάσεις λίγο τα milligram σου για να καταλάβεις στο λαιμό σου μια αίσθηση χτυπήματος. Προστίθεται ο παράγοντας στήσιμο σε μία από τα ίδια. Τρεις παράγοντες, κι εγώ πλέον με κατοχή πολλών ατμοποιητών, δοκιμών σε σεταρίσματα και VG/PG αναλογία σε υγρά, έχω αρχίσει και χάνω τον έλεγχο. Ένα ακόμα στοιχείο, θέλουμε τα καπνικά δυνατά, αλλά τα μενθόλης όχι, τα φρουτένια τα προτιμάμε light κτλ...

Με δεδομένο λοιπόν ότι εγώ θα ψηφίσω πως έχω μπλέξει τα μπούτια μου, και έχω 5%, 8%, 10% και 12% που άτμιζα σήμερα (όλα με το ίδιο επίπεδο ικανοποίησης χτυπήματος), θα με ενδιέφερε να ξέρω αν βρίσκονται κι άλλοι στη θέση να γράφουν πάνω στο μπουκαλάκι DIY τους (γιατί τα έτοιμα το γράφουν έτσι κι αλλιώς) και τη νικοτίνη που το φτιάξανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:36 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:36 »
Είμαι σίγουρος ότι το «κτύπημα» εξαρτάται:
1)   από την περιεκτικότητα νικοτίνης των υγρών μας
2)   από την απόδοση του ατμοποιητή (πόσα κλάσματα του ml ανά τζούρα)
3)   από την ώρα, τις συνθήκες και την ψυχική μας διάθεση

Έτυχε, πριν 15 μέρες, να δοκιμάσω 3άρι υγρό (τότε έκανα 18άρια υγρά) από τη «συσκευή» του giorgos-maria και καλύφθηκα τα μάλα…
Έκτοτε, και επειδή μεσολάβησε μείωση των υγρών μου (με τα δικά μου εργαλεία) στα 15, γράφω στα μπουκαλάκια μου την περιεκτικότητα.

Βέβαια, ισχύει ο «νόμος του ατμού», δλδ:
Σταθερή ικανοποίηση σημαίνει : όγκος υγρών και watt σε αντίστροφα ανάλογη πορεία


Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:39 »
η νικοτίνη που πλέον με καλύπτει είναι στα 6mg/ml


Αλλά:

Κάνω και ένα υγρο στα 9mg απλά επειδη στην συγκεκριμένη εταιρεία μετα το 9 πάει στο...18 ή στο...0..  :dontknow:


Επίσης στο Tribecca π.χ. όταν παίρνω μικρό μπουκαλάκι των 7ml αναγκαστικά το παίρνω με 12άρα νικοτίνη γιατι δεν βγάζει 6άρα στην μικρή συσκευασία (αλήθεια γιατί?  :confused1:  )
Όταν όμως παίρνω μεγάλο μπουκαλι 30ml Tribecca τότε παίρνω 6άρα νικοτίνη.  :yes:
Για DIY χρησιμοποιώ ECOCIG κατα κανόνα μιάς και οι βάσεις τους βγαίνουν σε ένα σωρο αναλογίες Vg/PG αλλά και σε περιεκτικότητες νικοτίνης...


Εννοείται πως τα 6άρια υγρά τα κάνω με ατμοποιητές που έχουν πιο δυνατό χτύπημα απο τους άλλους.
Τέλος, τα 12ρια υγρά προτιμώ να τα ατμίζω με τον καφέ ή μετά το φαγητό...

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:40 »
Εγώ χρησιμοποιώ ποικιλία περιεκτικότητας σε νικοτίνη από 12 μέχρι μηδενική, αλλά αυτό το κάνω για να μειώσω σταδιακά τη νικοτίνη που προσλαμβάνω, μιας και παρατήρησα ότι η ανάγκη μου σε νικοτίνη δεν είναι ίδια στη διάρκεια της μέρας, αλλά και ότι αρκετά ml τα κάνω για τη γεύση και την κίνηση και όχι για τη νικοτίνη. Οπότε ξεκινάω το πρωί με 12αρα την οποία αυτές τις μέρες θα μειώσω σε 9αρα και στη διάρκεια της μέρας πέφτω με τα περισσότερα υγρά μου να είναι στα 6mg. Όντως τα φρουτένια είναι και τα πιο χαμηλά σε νικοτίνη που χρησιμοποιώ (δεν το είχα παρατηρήσει αυτό μέχρι τώρα) και φυσικά βάζω αυτοκόλλητα στα μπουκαλάκια για να ξέρω τι έχουν μέσα και πόσο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:41 »
Κάνω 9-10 mg σε DIY υγρά (που χρησιμοποιώ το 80% των περιπτώσεων) αλλά στα έτοιμα συνήθως προτιμώ 12mg.
Θα έλεγα λοιπόν δυο ποσοστώσεις νικοτίνης αλλά μήπως κάνουμε την σχετική επιλογή:
"Το κανονικό μου συν μια διαφορετική στο συρτάρι για ειδικές περιπτώσεις";
Η δεύτερη επιλογή μπορεί για κάποιους να είναι μικρότερη και για άλλους μεγαλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:43 »
Εδω και πολυ καιρο με 5ρα (με το ματι λιγο πανω λιγο κατω - κυριως λιγο κατω απο τοτε που φτιαχνω μαικροκηλ) με χωρις αρωματα.
Πολύ πιο κατω με πιανω να τοχω πιπιλα, πιο πανω δεν το αντεχω, ουτε για δυο τζουρες οταν δοκιμαζω πχ απο συνατμιστες.
Εναν ατμοποιητη εχω, τον kaifun, αλλά κι αν ειχα αλλους, θα προσαρμοζα την αντισταση-τροφοδοσια-ενταση, στο υγρο μου - δεν θα εφτιαχνα άλλο με λιγοτερη-περισσοτερη νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:46 »
Στα DIY 9mg, στα Halo 6mg γιατί το επόμενο είναι στα 12.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:52 »
Επειδή τα καπνικά βγαίνουν 0-12-18 άντε και 6άρια κι επειδή θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς για να πέσω στο 6 κάνω τα 12άρια, παρόλο που κάποιες φορές μου φαίνονται βαριά, ιδίως το πρωί.
Τα diy τα κάνω 10άρια, για να μην παιδεύομαι πολύ με τις αναλογίες και είμαι εσκεμμένα απρόσεχτος ώστε να χαμηλώνουν λίγο (8-9). Παρατηρώ ότι αυτό είναι το πρώτο μου checkpoint στη νικοτίνη, εκτιμώ δλδ ότι θα μου πάρει καιρό μέχρι να πεσω κάτω από το 8.


Βέβαια, ισχύει ο «νόμος του ατμού», δλδ:
Σταθερή ικανοποίηση σημαίνει : όγκος υγρών και watt σε αντίστροφα ανάλογη πορεία


Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Εγώ αν ένα υγρό μου αρέσει τείνω να ανεβάζω τα watt γιατί πέρνω πιο γεμάτη γεύση και πιο πλούσιο ντουμάνι, και παρόλα αυτά συνεχίζω την πιπίλα. Μήπως εννοούσες ικανοποίηση=όγκος/watt ;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:56 »
BigSur, για την αλλαγή του δύο νικοτίνες έχεις δίκιο, απλά δεν έλαβα υπόψη το 1 και μια για τα "ντέρτια" που μου τυχαίνει κι εμένα..

Τώρα για τη μείωση στη διάρκεια της ημέρας, αν και το έχω ξανασυναντήσει και το σκέφτηκα, θεώρησα πως δεν είναι του παρόντος. Πράγματι το πρωί μπορεί να χρειάζεσαι λίγο παραπάνω, αλλά έχεις μια βάση, και το χτύπημα που παίρνεις (η αλήθεια είναι πως το εστίασα στο χτύπημα, η βασική αιτία που τα υγρά έχουν νικοτίνη) αλλάζει όπως μειώνεις στη μέρα τη νικοτίνη σου, απλά θες να τη μειώσεις και συμβιβάζεσαι.

Τέλος για τα υγρά που βγαίνουν σε νικοτίνες με μεγάλες αποκλίσεις όπως 9% και μετά 18% ή και μικρότερς αλλά εμείς είμαστε στη μέση. Θαρρώ πως αν κάποιος έχει αγοράσει το ίδιο υγρό 5-6 φορές, έχει αποφασίσει πως του αρέσει. Άρα μπορεί απλά να πάρει 2 ή 3 μπουκαλάκια και να φτάσει το αποτέλεσμα, εγώ το έκανα θυμάμαι στο πρώτο τρίμηνο με 18 και 12 για να πάρω τη μέση που μου άρεσε, όταν το 18 πλέον με ενοχλούσε.

edit: Πολυκράτη, αυτό δυστυχώς δε γίνεται πάντα. Ο tridentοκλώνος  ό, τι και να του κάνω έχει αεράτη τζούρα, τον πήρα για τις εισπνοές χωρίς στάση και αραίωση σε στόμα. Ο nautilus όμως τόσο δεν ανοίγει, και παρά το δυνατό του χτύπημα, τον τρόπο ατμίσματος δεν μπορείς να τον υπερβείς με στήσιμο..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2014, 01:02 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 00:59 »
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Εγώ αν ένα υγρό μου αρέσει τείνω να ανεβάζω τα watt γιατί πέρνω πιο γεμάτη γεύση και πιο πλούσιο ντουμάνι, και παρόλα αυτά συνεχίζω την πιπίλα. Μήπως εννοούσες ικανοποίηση=όγκος/watt ;

Εννοώ την ποσότητα που εξατμίζεται λόγω της ισχύος.
'Οσο μεγαλύτερη είναι (λόγω watt) τόσο πιο πολύ καλύπτεσαι.
Εσύ όμως, προσθέτεις και τον παράγοντα "γεύση" που είναι υποκειμενικός, δεν μπορεί να μπει σε μαθηματική φόρμουλα, άρα δίνεις νέο "πικάντικο" ενδιαφέρον στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 01:05 »
Η νικοτινη ειναι σταθερη 10-12mg/ml. Ειτε ειναι επισκευασιμος ειτε εργοστασιακος.
Απο τοτε που χρησιμοποιω vv mod, δε με νοιαζει τοσο πολυ η νικοτινη, αν νιωσω προς στιγμην πολυ εντονο το κτυπημα της
(κυριως στις πρωτες τζουρες της ημερα) χαμηλωνω λιγο τα volt, αν δω οτι δε με καλυπτει (κυριως σε βραδινες εξοδους) τα ανεβαζω κι ολα καλα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 01:07 »
Μάλλον χρειάζεται λίγο συμπλήρωμα η επιλογή "τη νικοτίνη που ατμίζω συν ένα μπουκαλάκι με μικροτερη" σε "και/ή ένα με μεγαλύτερη"

Οντας μεταξύ 6 και 9, ανάλογα με την ώρα και εν μέρει με τον ατμοποιητή, κάνω τα diy μου 9ρια και κουβαλάω μαζί μου πάντα ένα μπουκαλάκι με μηδενική και ένα με 36ρα.
Η μηδενική προστίθεται απευθείας στον ατμοποιητή για να πέσω από τα 9 στα 6. Από την 36ρα θα στάξω λίγες σταγόνες στον άτμο όταν είμαι με ποτό, ή αν δε με καλύπτει κάποιος πέρα του βασικού μου ατμοποιητής.

Με τα έτοιμα υγρά υπάρχουν δυο επιλογές. Κάποια αγοράζονται 9ρια και το πολύ πολύ να γινουν 6ρια με προσθήκη μηδενικής. Κάποια άλλα έχουν πολύ και έντονο άρωμα. (freedom, tribeca, french pipe κλπ) Αυτά αγοράζονται σε 18ρια και σπάνε σε 9ρια με ίση ποσότητα μηδενικής βάσης κατευθείαν στον ατμοποιητή, ώστε να μείνει ανόθευτο το υγρό στο μπουκαλάκι του για την περίπτωση που χρειαστεί να ανέβουν τα γράδα στον ατμο.

Αυτά τα 2 μπουκαλάκια μηδενικής και 36ρας είναι σωτήρια. Μετά απο 2,5 χρόνια στα diy, πλέον με το μάτι, να μην πω μόνο με το χέρι, ανεβοκατεβάζω τα mg εκεί που τα χρειάζομαι, όχι εκεί που τα θέλει ο κατασκευαστής.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 01:17 »
Σταθερά στα 5 mg νικοτίνη, με πτωτικές τάσεις.

Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά εδώ και πολύ καιρό είναι η γεύση.

Χρησιμοποιώ μόνο επισκευάσιμους.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 02:48 »
Στην αρχή είχα 3 νικοτίνες. Την κανονική για γραφείο/σπίτι, την extra για τις εξόδους, και την ένα βήμα πριν τον Άγιο Πέτρο. Αυτή ήταν πάνω σ' ένα πακέτο τσιγάρα σαν τελευταίο καταφύγιο πριν την ήττα.

Εδώ κι ένα χρόνο έχει μείνει μόνο η κανονική η οποία επιπλέον μειώθηκε δραστικά σαν τον μισθό μας. Σίγουρα στη σταθερότητα της νικοτίνης βοήθησε ότι έχω μόνο έναν ατμοποιητή. Όχι βέβαια τον ίδιο από τότε που ξεκίνησα. Αλλά όταν βρω κάποιον καλό, παρατάω τον προηγούμενο. Συντελεί επίσης ότι 2 χρόνια είμαι με μία μόνο συγκεκριμένη γεύση.


Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 03:16 »
Από τότε που βρήκα την αναλογία μου και το επίπεδο νικοτίνης, δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω απολύτως τίποτα.
Το μόνο που αλλάζω ανάλογα τον ατμοποιητή είναι τα volt/watt.

Το καλύτερο είναι οτι με το ποτό, επειδή είμαι flavor junkie και νιώθω ότι το αλκοόλ καθαρίζει τους γευστικούς
μου κάλυκες, με ικανοποιεί πολύ περισσότερο το άτμισμα χωρίς να χρειαστεί να αυξήσω νικοτίνη/volt/watt.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix