vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

562 επισκέπτες, 7 χρήστες
Geraki, gioupi, Tazz, tibolaso, gstamatos, Milarepa, Buliwyf

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #270 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 13:33 »
Λοιπόν, την Παρασκευή αποφάσισα να πάρω μαζί με τον κολλητό μου ένα Five Pawns για να ατμίζουμε σε ιδιαίτερες περιτπώσεις (γιατί για κάθε μέρα με τίποτα  ;D ;D ;D ).


Είχα δοκιμάσει Castle Long & Castle Long Reserve από ένα συνάδελφο και είχα τρελαθεί (νομίζω ότι αυτό το υγρό ήταν και ένας από τους λόγους που άρχισα να ατμίζω!!!) αλλά ήθελα να δω και τις υπόλοιπες γεύσεις.


Η πρώτη που δοκίμασα ήταν το Grandmaster (γιατί έχω φοβερή αδυναμία στην μπανάνα και η ανάλυση του cruiser79 με είχε εξιτάρει) και πρέπει να πω ότι απογοητεύτηκα!!!  Το περίμενα με τόση λαχτάρα και πραγματικά ήταν από τα από τα πιο μέτρια (προς κακά) υγρά που έχω δοκιμάσει.  Η μπάνανα σχεδόν άφαντη, το φυστικοβούτηρο με την καραμέλα έκαναν ένα (κακό) περίεργο συνδυασμό και στην εκπνοή δεν μου άφηνε καλή γεύση.


Το χειρότερο όμως είναι η παστουμαρδίλα που άφηνε!!! Ο κολλητός μου το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν "Ρε συ αυτό βρωμάει!" και πραγματικά μύρισε το μαγαζί άσχημα.


Μετά δοκίμασα το Castle Long και θυμήθηκα γιατί μου άρεσε τόσο.  Ξετρελάθηκα το ίδιο και ο κολλητός μου.  Τέλος δοκίμασα και το Gambit και εκεί νομίζω ότι ξεφυγα.  Πραγματικά ήθελα να ανοίξω το μπυκάλι και να πιω το υγρό!!!!  Ο κολλητός μου είχε ένα χαζό βλέμμα ευχαρίστησης και να μου λεέι συνέχεια "Δεν υπάρχει αυτό!!!!".  Όταν το εισπνέεις έρχεται μία γεύση μήλου και σφολιάτας και στην εκπνοή μία γευση παγωτού και μπαχαρικών!


Στο τέλος είμασταν στο δίλημμα μεταξύ Castle Long Reserve & Gambit.  Αποφασίσαμε να πάμε στο CLR γιατί μας θύμιζε λίγο και καπνικό ενώ το άλλο ήταν καθαρά γλυκό.  Έφυγα με βαριά καρδιά που δεν πήρα το Gambit αλλά είπα ότι αυτό θα είναι το υγρό μου για τα Χριστούγεννα!


Λόγω χρόνου δεν δοκίμασα τα υπόλοιπα αλλά λέω να πάω αυτή την εβδομάδα να ολοκληρώσω την δοκιμή μου.


Είμαι περίεργος να δω αν όντως το Gambit είναι 2ml υγρό, όπως αναφέρει ο Cruiser.  Αν ισχύει αυτό τότε πραγματικά θα απογοητευτώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #271 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 13:45 »
Θα σου κάνω την ερώτηση που κάνω σε όλους: σε τι ατμοποιητή το δοκίμασες?

Έχω αρχίσει να πλησιάζω στο συμπέρασμα ότι το Grandmaster και το Gambit είναι σαν το Marlboro και το camel: σε κανέναν δεν αρέσουν και τα δύο!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #272 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 14:44 »
Σωστος ο Cruiser! Για εμένα το Grandmaster  :baby:. Το Gambit :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #273 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 15:06 »
Το Gambit είναι μάλλον με διαφορά το χειρότερο υγρό και των δύο σειρών της Five Pawns και ίσως ένα από τα χειρότερα υγρά ever..... :yes: :yes:. Bαρύ, έντονο, μπουχτιστικό. Προσωπικά μου θυμίζει μηλόπιτα που είναι τίγκα στο βούτυρο. Γενικά βέβαια είμαι αλλεργικός σε παρόμοιες γεύσεις οπότε η άποψή μου είναι καθαρά υποκειμενική. Προσπάθησα αρκετές φορές να το ατμίσω αλλά ποτέ δεν κατάφερα κάτι περισσότερο από μερικές μεμονωμένες τζούρες. Εννοείται βέβαια ότι δεν φεύγει από τον ατμοποιητή ούτε με το πιο εντατικό πλύσιμο. Μπορεί βέβαια να είναι καλύτερο σε χαμηλές περιεκτικότητες νικοτίνης γιατί ουσιαστικά τα υγρά με λιγότερη νικοτίνη είναι συνήθως πιο αραιωμένα. Στα 18mg/ml απλά δεν.... :nope:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2014, 15:13 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #274 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 15:58 »
Έχω αρχίσει να πλησιάζω στο συμπέρασμα ότι το Grandmaster και το Gambit είναι σαν το Marlboro και το camel: σε κανέναν δεν αρέσουν και τα δύο!!!

Αν και το Camel το απεχθανόμουν ως καπνιστής, ενώ το marlboro ήταν οκ, έχω να δηλώσω ότι πέραν των δύο αχτύπητων υγρών (grandmaster και cl(r) ) το gambit είναι το επόμενο που μου αρέσει πιο πολύ από τα five pawns.

Κατ' εμέ το sixty four είναι το χειρότερο από τα πιόνια.  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #275 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 18:43 »
Θα σου κάνω την ερώτηση που κάνω σε όλους: σε τι ατμοποιητή το δοκίμασες?
Θα σε γελάσω, δεν πρόσεξα τι είχαν τα παιδιά.  Όμως, να σου πω κάτι, ακόμα και αν η γεύση φτιάξει με άλλον ατμοποιητή η μυρωδιά που αφήνει στον χώρο θα αλλάξει;

Έχω αρχίσει να πλησιάζω στο συμπέρασμα ότι το Grandmaster και το Gambit είναι σαν το Marlboro και το camel: σε κανέναν δεν αρέσουν και τα δύο!!!
Πολύ πιθανό, αν και εγώ έκανα καπνό μόνο  ;D ;D ;D .

Το Gambit είναι μάλλον με διαφορά το χειρότερο υγρό και των δύο σειρών της Five Pawns και ίσως ένα από τα χειρότερα υγρά ever..... :yes: :yes: . Bαρύ, έντονο, μπουχτιστικό. Προσωπικά μου θυμίζει μηλόπιτα που είναι τίγκα στο βούτυρο. Γενικά βέβαια είμαι αλλεργικός σε παρόμοιες γεύσεις οπότε η άποψή μου είναι καθαρά υποκειμενική. Προσπάθησα αρκετές φορές να το ατμίσω αλλά ποτέ δεν κατάφερα κάτι περισσότερο από μερικές μεμονωμένες τζούρες. Εννοείται βέβαια ότι δεν φεύγει από τον ατμοποιητή ούτε με το πιο εντατικό πλύσιμο. Μπορεί βέβαια να είναι καλύτερο σε χαμηλές περιεκτικότητες νικοτίνης γιατί ουσιαστικά τα υγρά με λιγότερη νικοτίνη είναι συνήθως πιο αραιωμένα. Στα 18mg/ml απλά δεν.... :nope:
Εγώ το δοκίμασα σε 12άρι και όταν το πάρω θα το πάρω σε 6άρι (όπως πήρα και το CLR) οπότε ίσως για αυτό να μου αρέσει τόσο.


[size=78%]
Κατ' εμέ το sixty four είναι το χειρότερο από τα πιόνια.  :thumpdown:
[/size]
Δεν το δοκίμασα, δεν πρόλαβα.  Μόλις το δοκιμάσω θα σου πω.

Πρέπει να δώσω ένα μπράβο στον cruiser79 γιατί η περιγραφή του είναι εξαιρετική και τέτοια reviews χρειαζόμαστε εμείς οι καινούργιοι  :thumpup: :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2014, 18:48 από achatzi »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #276 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 18:53 »
Η μυρωδιά στο χώρο δεν νομίζω να αλλάξει, όχι. Και είναι παράπονο το οποίο έχει αρκετός κόσμος. Το θέμα όμως είναι να ευχαριστιέσαι τη γεύση. Οκ, μπορεί να μην γίνεις ο αγαπημένος της παρέας, αλλά κάποιες στιγμές θα το απολαμβάνεις. Αν φυσικά σου αρέσει η γεύση!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #277 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 19:27 »
...................Εγώ το δοκίμασα σε 12άρι και όταν το πάρω θα το πάρω σε 6άρι (όπως πήρα και το CLR) οπότε ίσως για αυτό να μου αρέσει τόσο.
...................

Το 6άρι Castle long είναι σαφώς πιο αδύναμο γευστικά σε σχέση με το 18άρι. Το ίδιο ισχύει λογικά και για το Gambit.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #278 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 14:09 »
Τώρα με έβαλες σε τριπάκι, δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρω πιο δυνατή γεύση από το  castle long αν επιλέξω περισσότερη νικοτίνη? Ενώ κάνω 0νική έκανα το ατόπημα και το πήρα σε 6άρα γιατί σε 0νική δεν είχε διαθέσιμο.
Αν σε παραπάνω νικοτίνη είναι ακόμα καλύτερο....
Πάντως το Σ/Κ που είμαι σπίτι, έχοντας τελειώσει το μεσημεριανό αδημονώ να πάνε τα παιδιά στα δωμάτια τους, να αράξω στον καναπέ και να στάξω castle long στον magma. H αίσθηση της γεύσης αυτού του υγρού μετά από γεύμα είναι το κάτι άλλο ειδικά παρέα με espressaκι.
Παρεπιπτόντως το υγρό αποδίδει άριστα στον magma, έχει ελάχιστα λιγότερη αρωματική ένταση από τον the dripper αλλά πολύ παραπάνω χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #279 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 14:00 »
Εδώ και 3 περίπου χρόνια που ατμίζω, μετά από δοκιμή ίσως και 100 υγρών (χωρίς υπερβολή), έτοιμων και DIY, τα μόνα υγρά που τα είχα βρει σε μόνιμη βάση ήταν το Cigarillos της El Toro και το Freedom της Halo. Είχα απογοητευτεί και είχα σταματήσει να ψάχνω.


Είχα δοκιμάσει πριν καιρό το castle long σε μαγαζί αλλά δεν με είχε ενθουσιάσει,μια από τα ίδια....σκέφτηκα. Μέχρι που πριν λίγες μέρες βρήκα το χρόνο και διάβασα το review του Cruiser79 και είπα να δώσω μια ευκαιρία στα συγκεκριμένα υγρά. Πήγα λοιπόν στην Vapeland Αγ.Στεφάνου με φρεσκοστημμένο τον dripper pro και δοκίμασα κάποια από αυτά.


Στο Grandmaster είδα αστεράκια, καμπάνες, καρδούλες, τον Χριστό, τον Μωάμεθ, τον Όσιρις και 5-6 παλιές μου καψούρες !!


ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ υγρό που στον Eviva με microcoil 1,5 Ω απογειώθηκε πραγματικά ! Από χθες το βράδυ έχω κάνει 10ml (και κοιμήθηκα κιόλας καποιες ώρες το βράδυ!). Πολύ διακριτικές και πολλές οι γεύσεις, αλλάζουν ανάλογα με την θερμοκρασία του ατμοποιητή (ανάλογα με τον βαθμό της πιπίλας και των συνεχόμενων τζούρων) αλλά πάντα η αίσθηση είναι καταπληκτική.


Μια ερώτηση. Επειδή η τιμή του είναι πολύ υψηλή για all day vape, στο συγκεκριμένο υγρό έχει δοκιμάσει κανείς να το κάνει αραιωμένο σε μόνιμη βάση να μας πει εντυπώσεις?? Γιατί αλλιώς βλέπω τον ΕΝΦΙΑ να περιμένει......



Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #280 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 14:08 »
Είναι υγρά που "μένουν" στον ατμοποιητή. Όπως έχει ειπωθεί πολύ σωστά, μπορούν να χρησιμοποιούνται εναλλάξ με σκέτη βάση.
Σε κάθε περίπτωση επιδέχονται αραίωση. Ειδικότερα μάλιστα αυτά με την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #281 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 14:10 »
Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αραιωμένο, αλλά το σίγουρο είναι ότι άνετα μπορείς να ατμίζεις μισό τανκ υγρό και μόλις αδειάσει 3/4 τανκ βάση. Μια χαρά θα αποδώσει.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #282 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 09:02 »

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #283 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 10:24 »
Παντως εγω το αραιωνω το Grandmaster ριχνωντας τα 30 ml με 50 ml βαση 50-50

και μια χαρα αποδιδει την γευση χωρις να την αδυνατιζει και κανω και το μηδενικο υγρο :thumpup: :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #284 στις: Δεκεμβρίου 09, 2014, 12:00 »
Εμένα πάλι στο castle long η μέγιστη αραίωση που με ικανοποιεί γευστικά είναι περίπου με ~40% (12-15ml) βάση δικιά μου 70VG/30PG. Δεν λέω οτι είναι το ίδιο καλό σε γεύση σε σχέση με μη αραιωμένο, αλλά διατηρεί γενικά τα χαρακτηριστικά του. Είναι όμως ένας συμβιβασμός κόστους / γεύσης.
Δοκίμασα αραίωση και με σκέτη VG, αλλά όπως αναμενόταν έχανε πάρα πολύ την γεύση του και έβγαζε κυρίως γλυκάδα.
Θα δω αν τις γιορτές περισσέψει λίγο κεφάλαιο, μήπως και πάρω μερικά μπουκάλια από την μαμά εταιρεία στην Αμερική. Εκεί βγαίνει περίπου 22€ το 30μελο και δωρεάν μεταφορικά για 5 μπουκάλια και πάνω.





 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix